چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: صنعت پالایشی یکی از پر ابهام‌ترین صنایع بورسی است و صورت‌های مالی میاندوره‌ی آن‌ها با تاخیر‌های بیش از 6 ماه منتشر می‌شود.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه  در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  در پاسخ به این پرسش که، قیمت نفت در یک ماه اخیر چه میزان افزایش یافته است؟ اظهار کرد: قیمت معاملات آتی نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه دسامبر پس از اینکه در آوریل 2020 به پایین‌ترین سطح خود یعنی کمتر از 19 دلار رسید، به روند صعودی خود ادامه داد و به تازگی به بالاترین سطح دو سال گذشته یعنی بیش از 85 دلار برای هر بشکه رسید.

بیشتر بخوانید

  • پالایش یکم 30 درصد زیر قیمت!/زیان سهامداران چگونه جبران می شود؟

او بیان کرد: نرخ‌های نقدی نیز در سطح 81 دلار هستند که نرخ‌های بالایی به شماره می‌روند. نرخ‌های نقدی سبد نفتی اوپک و نفت سبک و سنگین ایران هم به تناسب رشد داشت و به نزدیک 80 دلار رسیده است. که این خبر جزو اخبار مثبت برای بورس مخصوصا شرکت‌های صنعت فرآورده‌های نفتی (پالایشگاهی‌ها) محسوب می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد سایر اخبار اثرگذار بر پالایشگاه‌های بورسی و با اشاره به نرخ خوراک پالایشی‌ها گفت: فرمول محاسبه نرخ خوراک برای پالایشگاه‌ها دو هفته گذشته طبق دستورالعمل ابلاغی وزارت نفت تغییر یافت. به این ترتیب مبنای نرخ نفت خام فوب خلیج فارس منتشره در نشریه بین المللی پلتس منهای 5 دلار خواهد بود.

او بیان کرد: اگر نرخ نفت فوب خلیج فارس را 80 دلار در نظر بگیریم، این تخفیف 6.2 درصد خواهد بود، هر چه قیمت نفت بالاتر برود، درصد تخفیف کمتر و هر چه قیمت نفت کاهش یابد درصد تخفیف بیشتر خواهد بود.

او افزود: در ابلاغیه قبلی وزارت نفت، نرخ خوراک 95 درصد میانگین نرخ صادراتی کشور بود که به دلیل مشکلات پیش آمده به واسطه تحریم‌ها و ابهامات در نرخ نفت صادراتی، فرمول تغییر پیدا کرد.

قلی پور تاکید کرد: قاعدتا فرمول جدید باید به نفع پالایشگاه‌ها باشد، ولی هنوز مشخص نیست که نرخ قبلی که وابسته به نرخ صادرات نفت ایران بود چند بوده است. البتع با انتشار صورت‌های مالی شرکت پالایش نفت لاوان، شاهد رشد 695 درصدی سود سه ماهه این شرکت نسبت به سه ماهه 1399 بودیم.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که، چرا صنعت پالایش به اخبار مثبت واکنش نشان نمی‌دهد؟ اظهار کرد: طی یک ماه گذشته، صنعت پالایشی پیشتاز رشد در بین صنایع بورسی بوده، به نحوی که از ابتدای مهر ماه همزمان با انتشار اخبار مربوط به تغییر فرمول نرخ خوراک پالایشگاها، بیش از 11 درصد رشد شاخص صنعت را شاهد بودیم و از ابتدای سال هم شاخص صنعت پالایشی 22 درصد رشد داشته است.

او بیان کرد: به نظر می‌رسد که اگر قیمت نفت رشد بسیار زیادی نداشته باشد و کمتر از سطح 80 دلار باقی بماند، حاشیه سود بیشتر شرکت‌ها بهبود یافته و p/e فوروارد صنعت پالایشی کمتر از 5.5 باشد. یعنی پتانسیل رشد هنوز در این صنعت وجود دارد، ولی در حال حاضر قیمت سهامشان خیلی هم ارزان نیست و نسبت به سودی که با فرمول جدید بدست می‌آید، قیمت سهام معقول هست. در حقیقت با فرمول قبلی نرخ خوراک، صنعت پالایشی خیلی گران بود و الان منطقی شده است. هر چند رشد یک ماه گذشته نیز ناشی از همین تغییر فرمول بوده است.

او تاکید کرد: صنعت پالایشی یکی از پر ابهام‌ترین صنایع بورسی است و صورت‌های مالی میاندوره‌ی شرکت‌های پالایشی معمولا با تاخیر‌های بیش از 6 ماه منتشر می‌شود. این ابهام نیز در مورد نرخ خوراک و نرخ محصولات وجود دارد که توسط وزارت نفت و زیر مجموعه‌های آن با تاخیر زیاد به شرکت‌های پالایشی ابلاغ می‌شود و همین مساله منجر به نامه اعتراضی ريیس سابق سازمان بورس به وزارت نفت شد.

قلی پور افزود: ابهام زیاد در صنعت پالایشی به معنی ریسک زیاد در این صنعت است و وقتی ریسک سیستماتیک افزایش می‌یابد، بازده مورد نظر سرمایه‌گذار نیز افزایش یافته و نهایتا ارزش ذاتی دارایی کاهش می‌یابد. با رفع این ابهامات می‌توان امیدوار به ارزشمندتر شدن این شرکت‌ها بود.

انتهای پیام/

عوارض صادراتی گوجه فرنگی تمدید شد جزيیاتی از اتصال پیام‌رسان ایتا و بله کاهش 3 درصدی قیمت نفت در بحبوحه سردرگمی بازار رقم عجیب شناسایی فرارهای مالیاتی کشور/ اسامی دستگاه‌های متخلفی که به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند، اع... بانک حق مسدودکردن بخشی از حساب را برای پرداخت وام ندارد واکنش یک کارشناس به توقف عرضه خودرو در بورس/ در چه... 5 هزار میلیارد تومان از سود سنواتی سهامداران واریز شد سوخت کشور همچنان وابسته به بنزین/ CNG جایگاهی در سبد سوخت ندارد اولویت دولت تکمیل مسکن مهر و اجرای نهضت مسکن است کاهش 19 درصدی نرخ تورم سالانه در آذرماه بازگشت یک فروند فوکر 100 به ناوگان هوایی کشور پس از 5 ماه زمینگیری ریزش بازارهای سهام در آمریکا رقم عجیب شناسایی فرارهای مالیاتی کشور/ هشت دستگاه متخلفی که به درگاه ملی مجوز‌ها متصل نشدند! افتتاح 10 واحد مسکونی ‌با دستور ريیس جمهور/ اهدای کلید به مالک در پرند چرا برقی شدن قطار تهران-مشهد ضرورت دارد؟ جذب 66 هزار نفر از فارغ التحصیلان در طرح کارورزی گزارشی از تامین مالی نهضت ملی مسکن کاهش 19 درصدی نرخ تورم 12 ماهه در آذر 1401 واریز 5 هزار و 500 میلیارد تومان سود سنواتی به حساب سهامداران کاهش 19 درصدی نرخ تورم سالانه در آذرماه مجموعه حاکمیت باید به رفع ناترازی‌های اقتصادی کمک کند/ پرداخت 46 هزار میلیارد تومان تسهیلات تبصره 18... آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا از فردا ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز دوشنبه قرارداد طرح توسعه میدان گازی کیش امضا می‌شود خروج از بحران و رشد 32 درصدی تولید خودرو پس از 4 سال / سه گام وزارت صمت برای حل مشکلات صنعت خودرو تشکیل مرکز مبادله ارز و طلا با موافقت شورای پول و اعتبار حراج محصولات سایپا با شرایط اقساطی | محصولات سایپا را از فردا به قیمت کارخانه بخرید دلار جهانی صعود کرد آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا از فردا توییتر درآمدش را با کاربران تقسیم می‌کند حرکت روسیه به سمت تجارت نفت با هند و فاصله گرفتن از دلار مصر واگذاری 99 ساله مدیریت کانال سويز به شرکت صهیونیستی را تکذیب کرد مولدسازی محرمانه نیست/ کسی تاکنون جرات مولدسازی را نداشت قراردادهای خارجی محرمانه است/ جزيیاتی از احداث بنادر جدید آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا از فردا 5 سال رشد پایین اقتصادی در دهه گذشته چگونه جبران می شود تشکیل سازمان بازرگانی برای بخش خصوصی مبهم است/ تاسیس وزارت معقول‌تر بود قیمت گوشت ارزان شد | کاهش عجیب قیمت گوشت در بازار امروز تردد روان در تمامی محورهای برون‌شهری گزارشی از تامین مالی نهضت ملی مسکن/ با سرعت گرفتن ساخت مسکن آمار بیکاری به کمترین میزان 10 سال گذشته... مسابقه گرانی و رابطه آن با گسترش فقر پشت پرده نسخه امنیت غذایی آمریکا برای دیگر کشورها چرا ادعای ريیسی مبنی بر ایجاد یک میلیون شغل واقعی نیست؟ احتمال تعادل نمادهای بورس در معاملات یکشنبه انتقال آب از خلیج فارس به صنایع اجرایی می شود/ شروط رشد تولید اتاق ایران: فقط 26 درصد از واگذاری‌ها در 1402 محقق خواهد شد گرفتار تله های اقتصادی شده ایم/ مهار نوسانات نرخ ارز با مداخلات تمدید عوارض 70 درصدی صادرات گوجه فرنگی تا پایان سال وزیر ابلاغ نمی‌کند، صندوق متضرر می‌شود! افزایش پلکانی حقوق در سال آینده / حداقل حقوق چقدر خواهد شد؟