چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

چرا پالایشی‌ها‌ با افزایش قیمت نفت رشد نمی‌کنند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: صنعت پالایشی یکی از پر ابهام‌ترین صنایع بورسی است و صورت‌های مالی میاندوره‌ی آن‌ها با تاخیر‌های بیش از 6 ماه منتشر می‌شود.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه  در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  در پاسخ به این پرسش که، قیمت نفت در یک ماه اخیر چه میزان افزایش یافته است؟ اظهار کرد: قیمت معاملات آتی نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه دسامبر پس از اینکه در آوریل 2020 به پایین‌ترین سطح خود یعنی کمتر از 19 دلار رسید، به روند صعودی خود ادامه داد و به تازگی به بالاترین سطح دو سال گذشته یعنی بیش از 85 دلار برای هر بشکه رسید.

بیشتر بخوانید

  • پالایش یکم 30 درصد زیر قیمت!/زیان سهامداران چگونه جبران می شود؟

او بیان کرد: نرخ‌های نقدی نیز در سطح 81 دلار هستند که نرخ‌های بالایی به شماره می‌روند. نرخ‌های نقدی سبد نفتی اوپک و نفت سبک و سنگین ایران هم به تناسب رشد داشت و به نزدیک 80 دلار رسیده است. که این خبر جزو اخبار مثبت برای بورس مخصوصا شرکت‌های صنعت فرآورده‌های نفتی (پالایشگاهی‌ها) محسوب می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد سایر اخبار اثرگذار بر پالایشگاه‌های بورسی و با اشاره به نرخ خوراک پالایشی‌ها گفت: فرمول محاسبه نرخ خوراک برای پالایشگاه‌ها دو هفته گذشته طبق دستورالعمل ابلاغی وزارت نفت تغییر یافت. به این ترتیب مبنای نرخ نفت خام فوب خلیج فارس منتشره در نشریه بین المللی پلتس منهای 5 دلار خواهد بود.

او بیان کرد: اگر نرخ نفت فوب خلیج فارس را 80 دلار در نظر بگیریم، این تخفیف 6.2 درصد خواهد بود، هر چه قیمت نفت بالاتر برود، درصد تخفیف کمتر و هر چه قیمت نفت کاهش یابد درصد تخفیف بیشتر خواهد بود.

او افزود: در ابلاغیه قبلی وزارت نفت، نرخ خوراک 95 درصد میانگین نرخ صادراتی کشور بود که به دلیل مشکلات پیش آمده به واسطه تحریم‌ها و ابهامات در نرخ نفت صادراتی، فرمول تغییر پیدا کرد.

قلی پور تاکید کرد: قاعدتا فرمول جدید باید به نفع پالایشگاه‌ها باشد، ولی هنوز مشخص نیست که نرخ قبلی که وابسته به نرخ صادرات نفت ایران بود چند بوده است. البتع با انتشار صورت‌های مالی شرکت پالایش نفت لاوان، شاهد رشد 695 درصدی سود سه ماهه این شرکت نسبت به سه ماهه 1399 بودیم.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که، چرا صنعت پالایش به اخبار مثبت واکنش نشان نمی‌دهد؟ اظهار کرد: طی یک ماه گذشته، صنعت پالایشی پیشتاز رشد در بین صنایع بورسی بوده، به نحوی که از ابتدای مهر ماه همزمان با انتشار اخبار مربوط به تغییر فرمول نرخ خوراک پالایشگاها، بیش از 11 درصد رشد شاخص صنعت را شاهد بودیم و از ابتدای سال هم شاخص صنعت پالایشی 22 درصد رشد داشته است.

او بیان کرد: به نظر می‌رسد که اگر قیمت نفت رشد بسیار زیادی نداشته باشد و کمتر از سطح 80 دلار باقی بماند، حاشیه سود بیشتر شرکت‌ها بهبود یافته و p/e فوروارد صنعت پالایشی کمتر از 5.5 باشد. یعنی پتانسیل رشد هنوز در این صنعت وجود دارد، ولی در حال حاضر قیمت سهامشان خیلی هم ارزان نیست و نسبت به سودی که با فرمول جدید بدست می‌آید، قیمت سهام معقول هست. در حقیقت با فرمول قبلی نرخ خوراک، صنعت پالایشی خیلی گران بود و الان منطقی شده است. هر چند رشد یک ماه گذشته نیز ناشی از همین تغییر فرمول بوده است.

او تاکید کرد: صنعت پالایشی یکی از پر ابهام‌ترین صنایع بورسی است و صورت‌های مالی میاندوره‌ی شرکت‌های پالایشی معمولا با تاخیر‌های بیش از 6 ماه منتشر می‌شود. این ابهام نیز در مورد نرخ خوراک و نرخ محصولات وجود دارد که توسط وزارت نفت و زیر مجموعه‌های آن با تاخیر زیاد به شرکت‌های پالایشی ابلاغ می‌شود و همین مساله منجر به نامه اعتراضی ريیس سابق سازمان بورس به وزارت نفت شد.

قلی پور افزود: ابهام زیاد در صنعت پالایشی به معنی ریسک زیاد در این صنعت است و وقتی ریسک سیستماتیک افزایش می‌یابد، بازده مورد نظر سرمایه‌گذار نیز افزایش یافته و نهایتا ارزش ذاتی دارایی کاهش می‌یابد. با رفع این ابهامات می‌توان امیدوار به ارزشمندتر شدن این شرکت‌ها بود.

انتهای پیام/

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
ریزش شدید قیمت نفت / نفت تا 2 ماه دیگر به 60 دلار می‌رسد!

ریزش شدید قیمت نفت / نفت تا 2 ماه دیگر به 60 دلار می‌رسد!

بعد از کشف سویه جدید از ویروس کرونا، برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که قیمت نفت به دلیل کشف این ویروس، افت شدید پیدا کرده است اما علت حقیقی قیمت نفت چیست و نفت تا کجا ارزان می‌شود؟

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا

قیمت جهانی نفت در واکنش به کشف سویه جدید کرونا بیش از 6 دلار کاهش یافت و به 75 دلار و 57 سنت در هر بشکه رسید.

Bartarinha.ir/
تلاش ها برای احیای ارزش پالایش یکم

تلاش ها برای احیای ارزش پالایش یکم

با وجود اینکه صندوق پالایش یکم در زمان دولت دوازدهم عرضه شده، اما دولت جدید در تلاش برای جبران زیان سهامداران صندوق پالایش یکم است.

YJC.news/
فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی خوش نشان نداد

فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی...

بیستمین مرحله حراج اوراق بدهی دیروز با عرضه 2 هزار و 90 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار ...

بورس در ماه‌های گذشته روند نوسانی داشته است. این مساله در آبان‌ماه نیز تکرار شده و این بازار را در کنار سایر بازارهای رقیب به عنوان بدترین بازار لقب داده است.

FarsNews.ir/
هماهنگی «بی‌سابقه» آمریکا با چین علیه قیمت نفت

هماهنگی «بی‌سابقه» آمریکا با چین علیه قیمت نفت

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که آمریکا و شماری از کشورهای دیگر از جمله چین برای مقابله با افزایش قیمت نفت بخشی از ذخایر راهبردی نفت خود را استفاده خواهند کرد.یک مقام ارشد در دولت جو بایدن در گفتگو ب...

Bartarinha.ir/
کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟ مناطق ارزان تهران برای خرید خانه کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟/ سمند ال‌ایکس به 246 میلیون رسید سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10 جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف