مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو!

مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو!

اقتصاد سیاسیایلنا نوشت:یک خانواده‌ی سه نفره‌ی کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روز نان‌آور خانواده را برای خرید فقط یک کیلوگرم گوشت قرمز هزینه کنند!

سرانه مصرف گوشت سالانه به 3 کیلوگرم و کمتر رسیده است. در میانه‌ی اردیبهشت سال جاری، مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتيینی کشور از کاهش مصرف سرانه گوشت ایرانیان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز در سال را 4 کیلوگرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است. اما آنچه واقعیت دارد چیزی حدود 3 کیلوگرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه‌ای نگران‌کننده است.

او یک مقایسه‌ی ساختاری صورت داد؛ مقایسه‌ای که به خوبی نشان می‌دهد چگونه نمودار تغذیه‌ای مردم تابعی از شاخص‌های رشد اقتصادی کشور است: «این در حالی است که به عنوان مثال در سال 1993 سرانه کشور گوشت قرمز مردم چین 5 کیلوگرم بود که الان این عدد به 53 کیلوگرم رسیده است.»

نصف شدن سرانه گوشت در یازده ماه!

«سرانه گوشت در کشور از 12 کیلوگرم در سال به 6 کیلوگرم رسیده و به عبارتی با 50 درصد کاهش مصرف مواجه شده است» این خبر را مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در مهرماه سال گذشته (1400) به رسانه‌ها داد. حالا نزدیک به یک سال یا به طور دقیق‌تر یازده ماه از اعلام این خبر گذشته است؛ کاهش مصرف سرانه گوشت از 6 کیلوگرم در سال به 4 یا حتی 3 کیلوگرم، نگران‌کننده است.

نصف شدن سرانه مصرف گوشت فقط مختص سال 1401 نیست؛ در سه چهار سال اخیر، هر سال مردم ناچار شده‌اند مصرف گوشت قرمز خود را به خاطر افزایش سنگین قیمت‌ها نصف کنند؛ در اسفند 99، ريیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه نوسان بازار هیچ توجیهی ندارد گفت که بنابر آمار امسال، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش یافته است. آن زمان قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز حدود 45 هزار تومان بوده است، با این حال، مردم استطاعت خرید نداشته‌اند؛ اما امروز مشاهدات میدانی بازار نشان می‌دهد که حداقل قیمت گوشت قرمز در محدوده‌ی هر کیلو 200 هزار تومان است؛ آخرین قیمت‌ها در دهم مرداد: نرخ هر کیلو ران گوسفندی با استخوان ممتاز، 216 هزار تومان!

تایید پایین بودن سرانه مصرف در گزارشات رسمی

براساس مصوبات مزدی شورایعالی کار، حداقل دستمزد روزانه‌ی کارگران در سال جاری، 139 هزار و 325 تومان است؛ اگر مزایای مزدی مانند حق مسکن و سنوات را به این رقم بیفزاییم، به سختی به روزی حدود 200 هزار تومان می‌رسیم؛ بنابراین قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی امروز از دستمزد روزانه‌ی یک کارگر به مراتب بیشتر است؛ یعنی یک خانواده‌ی سه نفره‌ی کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روز نان‌آور خانواده را برای خرید فقط یک کیلوگرم گوشت قرمز هزینه کنند؛ تنزل سطح کیفی تغذیه، عواقب میان‌مدت و بلندمدت بسیار دارد؛ عواقبی که چشم پوشیدن بر آن‌ها جامعه را به سمت بحران سوق خواهد داد.

در این میان، مقایسه سرانه مصرف گوشت در ایران و کشورهای اروپایی و آمریکا روندهای متفاوتی دارد. هر آمریکایی سالانه 49 کیلو گوشت قرمز ‌می‌خورد و این عدد برای هر آرژانتینی در سال به 40 کیلو می‌رسد. مردم کشورهای اروپایی هم حدود 30 کیلو در سال گوشت قرمز مصرف‌ می‌کنند و سرانه مصرف گوشت قرمز در ترکیه 27 کیلو در سال است. در ایران سرانه مصرف گوشت به زیر 6 کیلوگرم در سال رسیده است؛ سالی 4 یا نهایتا 3 کیلو گوشت سر سفره‌ی هر کارگر ایرانی است.

کارگران:معمولا گوشت نمی‌خوریم!

برای اینکه بدانیم این اعداد و ارقام با واقعیت‌های زیسته‌ی کارگران چقدر همخوانی دارد، به سراغ چند کارگر و بازنشسته رفتیم و میزان مصرف گوشت ماهانه‌ی آن‌ها را جویا شدیم.

یک کارگر پیمانکاری شهرداری (حداقل‌بگیر) می‌گوید: ما چندین ماه است که اصلا گوشت قرمز نخریده‌ایم، یعنی از ابتدای سال خرید گوشت قرمز نداشته‌ایم؛ اگر اوضاع به همین شکل باشد تا پایان سال هم خرید نمی‌کنیم؛ پولی باشد یکی دو کیلو مرغ یا ماهی می‌خریم؛ واقعا سرانه مصرف گوشت خانواده‌ی ما به صفر رسیده است!

یک کارگر عسلویه (غیرحداقل‌بگیر) می‌گوید: من غذای کمپ را می‌خورم اما همسر و دو فرزندم اصفهان زندگی می‌کنند؛ فکر کنم هر دو یا سه ماه، یکی دو کیلو گوشت خورشتی می‌خرند تا بتوانیم هر پانزده روز یکبار، غذا با گوشت قرمز داشته باشیم؛ سرانه مصرف هر عضو خانواده ما در بهترین حالت، سالی 3 یا همان 4 کیلوگرم است.

یک بازنشسته‌ی حداقل‌بگیر کارگری ساکن کردستان نیز از به صفر رسیدن خرید گوشت قرمز در ماه‌های اخیر می‌گوید: ماه‌هاست سفره‌ی ما رنگ گوشت قرمز را ندیده است؛ پول ما به خرید چند کیلو مرغ و تخم مرغ به زور می‌رسد؛ گوشت را دیگر فاکتور گرفته‌ایم!

بدون تردید، خروج از این بحران تغذیه‌ای، یک همت عالی می‌خواهد؛ باید سرانه مناسب گوشت قرمز دهک‌های فرودست با قیمت قابل قبول و ارزان تامین شود؛ قیمت یک کیلو گوشت قرمز براساس استانداردها بایستی حداکثر یک‌سوم یا یک‌چهارم دستمزد روزانه‌ی یک کارگر باشد.

در شرایط فعلی، اگر نمی‌توانند قیمت‌ها را بشکنند لااقل با کالابرگ یا هر طریق دیگری، ماهانه چند کیلو گوشت قرمز ارزان و باکیفیت در اختیار مردم قرار دهند؛ اما راه حل ساختاری، شکستن طلسم عدم تناسب دستمزدها با قیمت‌هاست.

بیشتر بخوانید:

  • برای خرید همبرگر چقدر باید دست به جیب شویم؟ / ارزان‌ترین همبرگر کدام است؟ + جدول قیمت
  • درآمد این شغل ماهی 200 میلیون است / بخوانید شاید انتخاب شما هم شد

217

local_offerبرچسب‌ها:
ضربه سنگین کمبود کارگر به کشاورزان انگلیسی

ضربه سنگین کمبود کارگر به کشاورزان انگلیسی

اتحادیه ملی کشاورزان انگلیس اعلام کرد که کمبود کارگر باعث شده تا در نیمه نخست امسال 75 میلیون دلار از محصولات کشاورزی این کشور از بین برود.

FarsNews.ir/
قیمت گوشت قرمز گوسفندی امروز 2 مرداد/مغز راسته گوسفندی درصدر جدول قیمت

قیمت گوشت قرمز گوسفندی امروز 2 مرداد/مغز راسته گوسفندی درصدر جدول ...

راهنمای خریداقتصادنیوز نوشت: قیمت جدید گوشت قرمز گوسفندی در بازار امروز 2 مرداد 1401 اعلام شد.

KhabarOnline.ir/
جدیدترین نرخ قیمت گوشت قرمز در خرده فروشی‌ها/ شقه گوسفندی 150 هزار تومان + جدول قیمت

جدیدترین نرخ قیمت گوشت قرمز در خرده فروشی‌ها/ شقه گوسفندی 150 هزار...

راهنمای خریدمهر نوشت: قیمت‌های گوشت گرم گوسفندی و گوساله امروز یکشنبه 26 تیرماه 1401 در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران اعلام شد.

KhabarOnline.ir/

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار/ راسته گوسفندی چند؟ + جدول

جدیدترین قیمت گوشت قرمز / خورشتی و سرسینه گوسفندی چند؟ + جدول

عجیب اما واقعی؛ کل دستمزد روزانه یک کارگر برابر با قیمت یک مرغ! / تورم 90 درصدی سبد معیشت در شش ماه

عجیب اما واقعی؛ کل دستمزد روزانه یک کارگر برابر با قیمت یک مرغ! / ...

اقتصاد کلانایلنا نوشت:براساس آخرین محاسبات، سبد معیشت خانوارهای متوسط کارگری حدود 17 میلیون و 600 هزار تومان است و یک شکاف عظیم میان هزینه‌های زندگی و دستمزد وجود دارد؛ این شکاف بیش از 63 درصد است.

KhabarOnline.ir/
پیمانکارانی که خود را «نماینده کارگر» جا می‌زنند! / مداخله دولت و کارفرما در تشکل‌یابی کارگران متوقف شود

پیمانکارانی که خود را «نماینده کارگر» جا می‌زنند! / مداخله دولت و ...

اقتصاد کلانایلنا نوشت:احسان سهرابی گفت: در ادوار مختلف شاهد هستیم که ادارات کار استان‌ها قانون را «تفسیر موسع» می‌نمایند مثلا شورایی را که باید در کارگاه وفق قانون، 35 نفر به بالا باشند با 25 نفر تشکی...

KhabarOnline.ir/
قیمت جدید گوشت اعلام شد/ قیمت گوشت قرمز تازه و منجمد چند؟

قیمت جدید گوشت اعلام شد/ قیمت گوشت قرمز تازه و منجمد چند؟

بازرگانیایسنا نوشت: مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته‌های گذشته تغییر چندانی نداشته است.

KhabarOnline.ir/
ضرورت مهار تورم همزمان با افزایش دستمزد کارگر‌

ضرورت مهار تورم همزمان با افزایش دستمزد کارگر‌

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت:‌ تا زمانی که تورم کنترل نشود شیرینی افزایش دستمزد به اندازه کافی نخواهد بود و اگر دولت ارز ترجیحی را به درستی مدیریت نکند تورم در انتظار جامعه خواهد بود.

FarsNews.ir/
‌20 هزار میلیارد تومان درآمد جدید برای تامین اجتماعی/ 750‌ هزار کارگر جدید‌ بیمه شدند

‌20 هزار میلیارد تومان درآمد جدید برای تامین اجتماعی/ 750‌ هزار کا...

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته 1.1 میلیون نفر کارگر جدید بیمه شدند که بیمه ‌750 هزار نفر از این تعداد افراد، در دوره فعالیت دولت سیزدهم انجام شد.

FarsNews.ir/
به نام منافع کارگران اما به زیان کارگر / موج...

به نام منافع کارگران اما به زیان کارگر / موج...

چهارمین نشست دستمزد شورای عالی کار که از ساعت 18 عصر چهارشنبه با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی و دولت آغاز شده بود...

Gostaresh.news/
کف دریافتی کارگر با 2 فرزند + جدول افزایش دستمزد...

کف دریافتی کارگر با 2 فرزند + جدول افزایش دستمزد...

بنابر اعلام وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، حداقل دستمزد سال 1401 کارگران 57.4 درصد افزایش یافت و حداقل دریافتی یک...

Gostaresh.news/
بیانیه خانه کارگر در مورد مصوبه مجلس در خصوص حذف ارز ترجیحی

بیانیه خانه کارگر در مورد مصوبه مجلس در خصوص حذف ارز ترجیحی

خانه کارگر در خصوص مصوبه مجلس مبنی بر حذف ارز ترجیحی در بودجه 1401، بیانیه‌ای صادر کرد.

MehrNews.com/
300 هزار کارگر فصلی و ساختمانی از پوشش بیمه کشاورزان و روستايیان برخوردار می‌شوند

300 هزار کارگر فصلی و ساختمانی از پوشش بیمه کشاورزان و روستايیان ب...

مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستايیان و عشایر گفت:‌سال آینده 300 هزار کارگر فصلی و ساختمانی تحت پوشش بیمه این صندوق قرار می‌گیرند.

FarsNews.ir/
آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار/ران گوساله 165هزار تومان

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار/ران گوساله 165هزار تومان

کشاورزیایسنا نوشت: مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت گوشت در هفته‌های اخیر نوسان چندانی نداشته است.

KhabarOnline.ir/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟