پیش‌بینی آینده سهم‌های بانکی/ سهام بانک‌ها را نگه داریم؟

پیش‌بینی آینده سهم‌های بانکی/ سهام بانک‌ها را نگه داریم؟

به نظر می‌رسد امسال بر خلاف سال گذشته وضعیت بازارهای موازی نتوانسته تاثیری روی حجم و ترکیب سپرده‌های بانکی بگذارد با این حال درباره اینکه وضعیت مالی بانک‌ها و سهامدارانش به کدام سمت و سو می‌رود همچنان اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سال گذشته در همین روزها تب بورس به قدری فراگیر بود که صف‌های به هم فشرده دریافت کد بورسی بارها خبرساز شد و اقبال از بانکی‌ها روی برگرداند.

امسال اما با سقوط شاخص کل در بازار سرمایه درست زمانی که امیدها برای سپرده‌گذاری در بورس تقویت شده بود، تب‌وتاب بازار ارزهای دیجیتال داغ شد.

در این میان دوباره بانک‌ها گزینه آخر سرمایه‌گذاری بسیاری از افراد شده‌اند اما آیا با ریزش قیمت در بازار رمزارزها بانک‌ها شانس تازه‌ای برای جلب سرمایه‌های مردم پیدا می‌کنند؟

پاسخ کامران ندری، کارشناس اموربانکی به این سوال منفی است. او در پاسخ تجارت‌نیوز می‌گوید: سال گذشته با تشویق حاکمیت برای حضور مردم در بورس، ترکیب سپرده‌ها تغییر کرد چون مردم سعی داشتند پولشان را از سپرده‌های طولانی مدت به حساب‌های سپرده کوتاه مدت تبدیل کنند تا نقدپذیری بیشتری داشته باشد. همین موضوع هم موجب افزایش رشد نقطه به نقطه پول پرقدرت تا 80 درصد شد و تورم به دنبال آورد اما امسال آمارها نشان می‌دهد نه میزان سپرده‌ها و نه ترکیب آن تغییر خاصی نداشته است و خوشبختانه سرعت گردش پول پایین آمده است.

نکته دیگری که ندری به آن اشاره می‌کند تغییر احتمالی در صورت‌های مالی بانک‌ها در اثر تغییر وضعیت بازارهای موازی است. به باور او سال گذشته بانک‌ها با حضور در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه سود خوبی کسب کردند اما امسال احتمالا این اتفاق نیفتند و بانک‌ها موفق به سوددهی نشوند.

چشم‌انداز آینده نمادهای بانکی‌ مثبت است یا منفی؟

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه، در این نکته که تغییری در وضعیت سپرده‌ها ایجاد نشده با ندری موافق است اما برخلاف او پیش‌بینی می‌کند که امسال هم بانک‌ها بتوانند سود خوبی کسب کنند.

این کارشناس درباره رفتار مردم در سرمایه‌گذاری در بانک‌ها عنوان می‌کند: درظاهر به نظر می‌رسد سپرده‌ها کاهش یافته اما آمار ماهانه بانک‌ها کاهش یا حتی تغییر خاصی در سپرده‌ها نشان نمی‌دهد و اصولا سپرده‌ها خیلی به بازارهای جانبی ارتباطی ندارد یعنی این تصور که مردم پولشان را از بانک خارج کرده و به بورس، رمز ارز و مسکن و… می‌برند، چندان منطبق با واقعیت نیست و تاثیری در مانده سپرده بانک‌ها ندارد.

او ادامه می‌دهد: با این که سود سپرده بانکی پایین است اما ورودی سپرده به بانک‌‌ها همچنان خوب است و بانک‌ها دو نوع جذب سپرده دارند یکی مستقیم و از طریق شعب و دیگری غیرمستقیم و از طریق صندوق‌هایی که درآمد ثابت هستند و در حال حاضر هر دوی این منابع ورودی خوبی دارند و روند کاهشی نداشتند.

خبری‌زاد درباره آینده سهام بانکی‌ها نیز این‌طور پیش‌بینی می‌کند: در آینده در اوضاع نمادهای بانکی دو عامل موثر است؛ اولی برجام که اگر به نتیجه برسد برای بانک‌ها بسیار خوب است چون راه مراودات بین‌المللی‌شان باز می‌شود و شرکت‌های داخلی هم از طریق این بانک‌ها معامله می‌کنند و این عامل هم از نظر عملیاتی و هم روانی روی سهام بانک‌ها اثر دارد.

بر اساس گفته‌های او دومین عامل عملیات داخلی بانک‌هاست که در این باره نیز توضیح می‌دهد: جراحی ترازنامه بانک‌ها که از سال 92 آغاز شده حالا به نتیجه رسیده و صورت‌های مالی آن‌ها تقریبا بهینه شده است و می‌توان گفت روند سودسازی آن‌ها نسبت به سال‌های پیش بیشتر شده است. پس مطمينا امسال هم صورت مالی بانک‌ها نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد و این خبر خوبی برای سهامداران آنهاست.

ضمنا آنطور که خبری‌‌زاد می‌گوید افزایش نرخ تسعیر در روزهای اخیر هم تاثیر عملیاتی و روانی خوبی روی نمادهای بانکی داشته که بازهم نشانه خوبی است. او تاکید می‌کند: حتی درحال حاضر هم که بورس وضعیت مطلوبی ندارد، می‌توان در صنعت بانکداری نمادهای کم ریسک برای سرمایه‌گذاری پیدا کرد.

آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سبد سهام عدالت

آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سب...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه عمده نمادهای شاخص‌ساز و در سبد سهام عدالت منفی و با روند کاهش قیمت همراه بودند. ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز 1٫91 درصد کاهش یافت.

TejaratNews.com/

آخرین صورتحساب سهام عدالت 22 خردادماه 1400 | امروز دلیل افت ارزش سبد چه بود؟

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در جریان معاملات امروز

آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در ...

ارزش سبد سهام عدالت امروز به 9 میلیون و 892 هزار تومان رسید. این رقم نسبت به دیروز 71 هزار تومان افزایش و 0٫72 درصد رشد داشته است.

TejaratNews.com/
دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود،

Bartarinha.ir/
روحانی، رییس بانک مرکزی را برکنار می‌کند؟

روحانی، رییس بانک مرکزی را برکنار می‌کند؟

در روز‌های اخیر با افزایش فشار‌های روحانی به همتی برای ارزپاشی 2 میلیارد دلاری و تسعیر 375 هزار میلیارد تومانی ارز و مقاومت همتی، رییس کل بانک مرکزی در آستانه عزل قرار گرفته است.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد | عید قربان سود سهام عدالت واریز می شود

زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت اعلام شد | عید قربان سود سهام ...

دژپسند، وزیر اقتصاد با بیان اینکه نخستین مرحله از واریز سود سهام عدالت اواخر سال گذشته پرداخت شد، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مرحله دوم سود تا قبل از عید قربان پرداخت خواهد شد.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی پس از انتخابات کلاهبرداران رمزارزی در کمین مردم پیش‌بینی‌ بورس امروز 29 خرداد اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز جدیدترین قیمت کنسول‌های بازی و لوازم جانبی دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد پیش‌‌بینی قیمت طلا در هفته اول تیر/ ریزش بهای جهانی طلا چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت پیش‌بینی قیمت خودو در هفته اول تیر / افزایش تقاضا برای خرید خودرو ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... رشد شانه‌ به شانه دلار و سکه/ بورس از رقابت پا پس کشید! بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت طلا پیش از امروز 28 خرداد / بازار طلا در روز انتخابات چگونه است؟ آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27

در حال بارگیری...