میوه های داخلی، هم قیمت با میوه های خارجی

میوه های داخلی، هم قیمت با میوه های خارجی

گزارش ها حاکی از آن است که برخی میوه های داخلی که وارداتی نیستند قیمت های بسیاربالایی دارند و توان مردم نسبت به خرید...

به گزارش خبرگزاری برنا، بازار میوه فروشی‌ها این روزها با رسیدن به گرمای تابستان داغ تر شده و قیمت‌های میوه بالاست، اگرچه تصور می‌شود که هر چه به فصل برداشت میوه ها می رسیم قیمت‌ها کاهشی باشد ،اما چنین نیست. تقریبا فصل نوبرانه‌ها به پایان رسیده و زمان اوج عرضه میوه به بازار است، اما خبری از کاهش قیمت‌ها دیده نمی‌شود. میوه‌ها کیلویی 80 هزار تومان و 50 هزا تومان و میانگین 35 هزار تومان دیده می‌شود که با درآمد طبقه متوسط و به پایین جامعه همخوانی ندارد.

حتی میوه‌های صادراتی که بعضا چند قاره طی می شود تا به بازار ایران برسد نیز به گرد قیمت‌های داخلی نمی‌رسد.

بر اساس آمارهای فايو ایران در تولید محصولات کشاورزی، زراعی و باغی در 68 محصول کشاورزی جایگاه نخست تا پانزدهم جهان را دارد، در تولید میوه در خاورمیانه و شمال آفریقا مقام اول را داراست.

سرانه تولید میوه در دنیا 80 کیلوگرم است و این رقم در کشور ما به 200 کیلوگرم می‌رسد. همچنین در سال‌های مختلف ایران رتبه هشتم تا دهم دنیا را در تولید میوه در اختیار دارد.

افسار بازار میوه رها و نظارت تعطیل است

بر اساس قانون مصوب اصناف، میوه فروشی ها مجازند تنها 30 درصد به قیمتی که از میادین مرکزی می‌خرند اضافه کنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش‌های بیش از 100 درصد هم وجود دارد در حالی که بعضا فاصله خرید تا فروش به دو کیلومتر هم نمی‌رسد.

آنها گرانی اجاره مغازه‌ها را دلیل گرانفروشی شان مطرح می‌کنند که نسبت به سال گذشته به گفته آنها 100 درصد رشد کرده است و به همین دلیل هر چه از پایین به بالای شهر می‌رویم قیمت‌ها هم گرانتر می‌شود.

نقش دلالی و واسطه گری در رشد قیمت ها

دلالان از ابتدای زنجیره یعنی تولید، با خرید کردن به قیمت پایین از تولید کننده و فروش به قیمت بالا در بازار کار را آغاز می‌کنند، این دلالان بعضی موقع چند دست می‌شود تا به بازار برسد.

این دست به دست شدن‌ها در مورد میوه‌های خارجی مانند موز، انبه و آناناس بیشتر است و همین‌ها عاملی برای رشد قیمت می‌شود. تازه پس از اینکه مغازه دار میوه را از اینها می خرد آنها نیز افزایش خارج از مصوب اعمال می‌کنند و همین‌ها باعث می‌شود که قیمت‌های فضایی را در بازار شاهد باشیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی میوه ها از سر مزرعه تا بازار 300 درصد رشد قیمت دارد و از میدان مرکزی میوه تا مغازه 100 افزایش می‌یابد.

تورم انتظاری مهمترین عامل رشد قیمت میوه

پس از اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها که برای 4 کالا اعمال شد اما در عمل سایر محصولات هم افزایش قیمت داشتند. استدلالی که از سوی فروشندگان مطرح می‌شد، این بود که این 4 کالا در تولید برخی کالاهای دیگر هم نقش دارند و قیمت تمام شده آنها را افزایش می‌دهند که تاحدودی درست بود.

اما بخش عمده ای از این افزایش قیمت به این دلیل بود که تورم انتظاری در جامعه ایجاد شد و هر صنفی انتظار داشت کالاهای آنها هم باید گران شود و در سایه عدم نظارت و یا سخت بودن نظارت این افزایش قیمت‌ها را دامن زدند که میوه هم جزو اینها بود و گرنه هیچ اتفاقی در صنف میوه قبل و بعد از اجرای اصلاح یارانه ها رخ نداده است.

انتهای پیام/

رییسی: هیچ اقتصاددانی با ادامه ارز ترجیحی موافق نبود کاهش قیمت یورو به کانال پایین تر/ 4 میلیون دلار معامله شد شرکت‌های دولتی مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان می شوند خبر جدید تامین اجتماعی برای بازنشستگان تعیین 10 گمرک تخصصی برای ارايه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان پایان آذر ماه، اتمام مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان آزادسازی صادرات مرغ با عوارض صفر مشاور رییس جمهور: کنگره ملی شهدای غواص از اقدامات ارزشمند کیش در حوزه فرهنگی است قیمت پراید ترمز برید روسیه و پاکستان بر سر تامین انرژی به توافق رسیدند فروش فوق العاده سایپا با تحویل سه ماهه واریزی جدید با اجرای رتبه بندی معلمان از امشب | جیب این معلمان پرپول می شود از سفرهای سال 2016 جان کری برای تجارت بانکها با ایران تا تهدیدهای جمهوریخواهان / تلاش رژیم های تحریم... فروش دلار برپایه قیمت موز و ماکارانی بذرپاش بدون تحمیل به دولت می‌تواند، سدها را بشکند اتصال 50 میلیون سهام عدالت به بازار سرمایه کار درستی نبود موافقان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی چه گفتند؟ راهکار اساسی برای کنترل بازار اجاره‌بها اعتراف ريیسی به تصمیم اشتباه در بورس + فیلم صدور مجوز‌های بی رویه به واحد‌های فولادی، عامل بر هم خوردن طرح توازن 30 هزار تن نفتای سبک صادراتی مهمان بورس انرژی شرایط خرید سهام در بازار SME آسان شد آقای بذرپاش برای یک صندلی بی‌ارزش از رهبری هزینه نکنید/ وزیر پیشنهادی اصطلاحات تخصصی و علمی این حوزه... تیر تورم بر سیبل بازار ملک فروش دلار برپایه قیمت موز و ماکارانی/ اوراق ارزی خریدار ندارد بذرپاش در کودکی تعهد خود را به نظام ثابت کرد/ مسکن ملی زمین‌گیر شده است پرداخت حق بیمه کامیون‌های ایرانی برعهده طرف عراقی است جزییات عرضه پژو 207 و تارا در بورس کالا / قیمت دو محصول بورسی ایران خودرو چقدر است؟ اطلاعیه بانک ملت درباره احتمال اختلال موقت در خدمات الکترونیک توانگر: مملکت قحط‌الرجال نیست، بذرپاش نه سابقه راه... هشدار مجارستان نسبت به تامین سوخت در شرایط بحرانی قیمت لیرترکیه امروز چهارشنبه 16 آذرماه 1401 پتروشیمی ها قربانی افزایش مصرف گاز سرمدی: استفاده از نیروهای غیرمتخصص تحقق وعده ساخت 4... ريیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از شرکت پلیمر آریاساسول بازدید کرد صنعت فولاد با مشکلات زیرساختی در حمل و نقل و عدم توازن در زنجیره مواجه است توازن در زنجیره مواجه است... قیمت طلا و سکه امروز چهارشنبه 16 آذرماه 1401 کاهش 40 درصدی قیمت مرغ در یک ماه/ دلیل افت قیمت چه بود؟ حل مشکل مسکن کار حاکمیتی است/ بذرپاش به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند افزایش 90 درصدی ارزش صادرات شرکت‌های دانش بنیان وزارت نفت چه میزان حساب غیرقانونی در بانک‌ها دارد؟ یوسفی: بذرپاش برنامه‌ای برای ساخت یک میلیون مسکن نداشت میدان یلدا هم نفت دارد و هم گاز/ همکاری با 5 کشور آسیایی و یک کشور اروپایی در حوزه اکتشاف تهدید یک نماینده مجلس نسبت به بد‌عهدی‌های دولت/... قیمت گذاری کیلویی خودرو در ایران! بذرپاش برنامه‌ای برای ساخت یک میلیون مسکن ندارد عسگری: قیمت مسکن در تهران 1100 برابر شده است/ برنامه بذرپاش برای کاهش سهم هزینه مسکن در سبد خانوار چ... قیمت مسکن در مناطق پرتقاضا چند؟ بیش از 309 هزار تن میلگرد به بورس کالا می‌رود واریز افزایش حقوق کارگران بزودی | افزایش میلیونی حقوق کارگران تصویب شد