واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار کرد: برنج بعد از گندم (نان) مهم‌ترین کالای اساسی خانوار محسوب می‌شود...

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: طبیعتا در وضعیت فعلی با برگشت زوار خانه خدا از مکه روبه‌رو هستیم و از طرف دیگر انتظار می‌‌رود با فرارسیدن ماه محرم و برپایی هیات‌های عزاداری مصرف برنج در سراسر کشور با افزایش محسوسی روبه‌رو شود.

تاکنون 400 هزار تن برنج وارد کشور شده است

دبیر انجمن واردکنندگان برنج تصریح کرد: در سال گذشته 870 هزار تن برنج وارد کشور شد ولی در 4 ماه نخست امسال با توجه به خشکسالی و کاهش تولید برنج، حدود یک میلیون تن برنج خارجی ثبت سفارش شده است که از این میزان 400 هزار تن وارد کشور شده است ولی برنامه داریم تا پایان سال برای تنظیم بازار این محصول در مجموع یک میلیون و 500 هزار تن برنج وارد کنیم.

کشاورز گفت: درحال‌حاضر فصل برداشت برنج ایرانی آغاز شده و اگر با برنامه جلو نرویم بدون تردید شاهد احتکار و گرانفروشی این محصول در بازار داخلی خواهیم بود.

دلالان؛ عامل افزایش نرخ برنج

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: در سال گذشته واسطه‌گران از شرایط به وجود آمده سوء استفاده کردند و نرخ پایه برنج ایرانی را بالا بردند؛ از این رو امیدواریم که این تجربه امسال تکرار نشود.

وی با بیان اینکه اخذ پروانه استاندارد 127 برای برنج ایرانی الزامی شود، گفت: برنج ایرانی باید شناسنامه‌دار شود در این شرایط نحوه توزیع آن قابل رصد می‌شود و بنابراین احتمال احتکار وجود ندارد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در ادامه درخصوص راهکارهای گران نشدن برنج ایرانی نیز تصریح کرد: سازمان حمایت می‌‌تواند نرخ برنج ایرانی را با توجه به هزینه‌ها از این ماه محاسبه و نرخ را به طور رسمی اعلام کند و اجازه ندهد بالاتر از این نرخ برنج داخلی عرضه شود، همچنین وزارت جهاد کشاورزی کشت قراردادی برنج ایرانی را اجرا کرده و بهتر است برای کنترل این بازار پیش از سایر کشاورزان اقدام به توزیع برنج کند تا این‌گونه بازار برنج مهار شود.

واردات برنج هندی مقرون‌به‌صرفه نیست

کشاورز در ادامه گفت: اخیرا به منابع تامین برنج کشورمان از خارج از کشور، برنج تایلندی را اضافه کردیم و درحال‌حاضر برنج سفید مرغوب را هم از تایلند و هم پاکستان وارد می‌کنیم.

این مقام صنفی در مورد واردات برنج هندی نیز خاطرنشان کرد: بیش از 30 هزار تن برنج در حال ترخیص است و به صورت کلی 70 درصد از واردات برنج هرساله از مبدا هند به کشور صورت می‌گیرد، به همین دلیل درحال‌حاضر برنج خارجی از مبادی پاکستان، هند و تایلند به کشور وارد می‌شود تا مصرف‌کنندگان مشکلی در تامین برنج مورد نیاز خود نداشته باشند.

وی عنوان کرد: سال قبل به دلیل وضعیت آب و هوایی یک میلیون و 800 هزار تن برنج تولید شد، اما امسال با توجه به شرایط آب و هوایی کشور این عدد ممکن است مقداری کاهشی باشد. از سوی دیگر تمایل مردم به مصرف برنج خارجی افزایش یافته است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان اظهار کرد: مصرف سالانه برنج در کشور حدود سه و نیم میلیون تن است که باید برای تامین این میزان برنامه‌ریزی کنیم تا مشکلی در تامین امنیت غذایی کشور به وجود نیاید.

گفتنی است میزان مصرف برنج در کشورمان سالانه حدود 3 میلیون و 200 هزار تن است که به طور میانگین یک میلیون تن آن از طریق واردات و 2 میلیون و 200 هزار تن آن در کشور تولید می‌شود.

 

واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور

واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور

131 هزار تن گندم و روغن خام در سه ماهه بهار سال جاری از طریق بنادر سه گانه استان گیلان وارد کشور شد.

MehrNews.com/

آمار مهم از میزان توزیع برنج خارجی در کشور

سرمایه گذاری خارجی، واردات نیست

سرمایه گذاری خارجی، واردات نیست

در بند چهارم مصوبه هیيت وزیران مورخ 1401/05/26 در خصوص آيین نامه اجرایی واردات خودرو آورده شده است: «واردات خودروهای...

Borna.news/
صادرات برنج شکسته هندی ممنوع شد

صادرات برنج شکسته هندی ممنوع شد

هند صادرات برنج شکسته را ممنوع کرد و 20 درصد عوارض بر صادرات سایر درجات برنج قرار داد.

Gostaresh.news/
واردات 365 هزار تن کالاهای اساسی از مبدا چابهار

واردات 365 هزار تن کالاهای اساسی از مبدا چابهار

یک فروند کشتی اقیانوس‌پیمای حامل بیش از 65 هزار تن گندم خریداری شده توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در بندر شهید بهشتی چابهار پهلو گرفت.

MehrNews.com/
ثبت رکورد تخلیه روزانه 4 هزار تن برنج وارداتی از کشتی در بندر بوشهر

ثبت رکورد تخلیه روزانه 4 هزار تن برنج وارداتی از کشتی در بندر بوشه...

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر از تخلیه روزانه بالغ بر 4 هزار تن برنج از کشتی اقیانوس‌پیمای حامل برنج وارداتی در اسکله بندر بوشهر خبر داد.

MehrNews.com/
میانگین قیمت برنج ایرانی اعلام شد

میانگین قیمت برنج ایرانی اعلام شد

بررسی قیمت کالاهای اساسی در اول تیرماه نسبت به خرداد نشان می‌دهد که کره پاستوریزه، سیمان خاکستری و شیر استریل پاکتی...

Bartarinha.ir/

قیمت جدید برنج مشخص شد ( 25 تیر)

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 600 دلار

ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 600 دلار

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل گفت: برای واردات گوشی‌های بالای 600دلار، ارزی تخصیص داده نمی‌شود.

Gostaresh.news/
آیین نامه واردات خودرو ابلاغ شد

آیین نامه واردات خودرو ابلاغ شد

ایلنا: آیین نامه واردات خودرو در تاریخ 26 مرداد به تصویب هیات وزیران رسید و در تاریخ سوم شهریور از سوی محمد مخبر معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

Ilna.ir/
عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

وزیر کشاورزی عراق اجازه واردات 6 محصول کشاورزی از محموله‌های موجود در گمرک به داخل این کشور را صادر کرد.

Borna.news/
برنج ارزان می‌شود؟/ جدیدترین اظهارنظر درباره قیمت برنج

برنج ارزان می‌شود؟/ جدیدترین اظهارنظر درباره قیمت برنج

کشاورزیدبیرانجمن واردکنندگان برنج گفت: بنابر نیاز کشور برآورد می‌شود که تا پایان سال یک میلیون و 300 هزار تن برنج وارد کشور شود.

KhabarOnline.ir/
امکان واردات روغن خام از شمال کشور وجود ندارد/ 100 هزارتن روغن خام معطل ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار

امکان واردات روغن خام از شمال کشور وجود ندارد/ 100 هزارتن روغن خام...

انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اعلام کرد که ستاد تنظیم بازار پس از گذشت حدود 50 روز از اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها هنوز مصوبه کاهش تعرفه‌های کالاهای اساسی را به گمرکات ابلاغ نکرده است.

MehrNews.com/
جدیدترین قیمت برنج در بازار

جدیدترین قیمت برنج در بازار

در این خبر به بررسی قیمت برنج ایرانی در بازار پرداختیم.

Gostaresh.news/
آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید فدرال رزرو دنبال کاهش نرخ تورم تا پایان سال جاری بررسی درخواست انتشار «اوراق اختیار فروش تبعی» حداکثر طی 2 روز رشد 135 میلیونی قیمت خودرو KMC K7 از سوی کرمان موتور وام فوری 100 میلیونی با سود کم برای سربازان | پرداخت وام فوری ريیسی برای این سربازان واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن... رفع موانع همسان سازی حقوق بازنشستگان به دست... تعرفه واردات دانه‌های روغنی صفر شد نقدینگی دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی شد آزادسازی 7 میلیارد دلار از منابع ارزی مسدود شده در کره جنوبی واریز 500 میلیارد تومانی به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز خانوارهای هر کشور با چند سال پس‌انداز درآمدشان خانه‌دار می‌شوند؟ آغاز به کار معاملات توافقی دلار در محدوده 31 هزار تومان برنج را از این قیمت بالاتر نخرید! افزایش تقاضا برای خرید و فروش مسکن شفافیت صنعت نفت در دولت سیزدهم کلید خورد منتظر انفجار قیمت این رمزارز باشید موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز جابه‌جایی رکورد درآمدزایی "شکام" احتمال ورود غول شگفت انگیز تویوتا به ایران ارزیابی عملکرد شش ماهه سه شرکت گروه مالی دی با حضور مدیرعامل بانک دی بانک دی پویش «نامه‌ای به امام مهربان» را برگزار می‌کند روند حرکت مثبت بانک نباید متوقف شود لایحه بودجه 1402 تا آذرماه نهایی می‌شود روند کاهشی در بازار ارزهای دیجیتال بازگشایی منفی و متعادل بورس امروز؛ واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه فقط معادل 218 میلیون یورو معامله شد کاهش 15.2 درصدی تردد در محور‌های برون‌شهری واکنش بازار خودرو به دلار 33 هزار تومان آریا بهتر از همیشه وعده آزادسازی 7 میلیارد پول بلوکه شده ایران تاخیر تحویل خودرو به خریداران در بورس کالا عرضه اولیه جدید بازار سرمایه سه شنبه 12 مهرماه |جزییات و میزان نقدینگی عرضه اولیه وطوبی فروش فوق الاده محصولات ایران خودرو با شرایط باورنکردنی آغاز شد | سورپرایز ایران خودرو با وام 300 میل... سهم 3 دهم درصدی ایران از بازار لبنان/ باید امکان انتقالات پولی با بیروت فراهم باشد/ روابط سیاسی الزا... افت 392 واحدی شاخص کل دلیل تاخیر در پرداخت تسهیلات خرد جزيیاتی از آزادسازی پول های بلوکه شده ایران/ آزادسازی 7 میلیارد دلار دیگر از پول های بلوکه شده خبر مهم وزیر اقتصاد درباره سهام عدالت | جاماندگان سهام عدالت بخوانند غول شگفت‌انگیز و میلیاردی تویوتا در تهران؟ بورس هر روز آب می رود؛ روزی 18 هزار میلیارد تومان! توقف خط تولید خودروهای مشمول قیمت‌گذاری/ صنعت خودروسازی ایران گرفتار تفکر پرایدساز است دانش‌بنیان‌ها در هزارتوی بروکراسی