فارس من| اثری از حضور بازارگردان در گشان نیست/ پدیده شاندیز رتبه دوم منفی‌ها در بورس

فارس من| اثری از حضور بازارگردان در گشان نیست/ پدیده شاندیز رتبه دوم منفی‌ها در بورس

شرکت پدیده شاندیز یکی از نمادهای بازار فرابورس ایران در ماه های گذشته تنها دو روز مثبت بوده است و بسیاری از سهامداران این شرکت در 50 درصد ضرر به سر می برند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بعد از گذشت چنین سال که از پذیره نویسی شرکت پدیده شاندیز با تبلیغات فراوان، بالاخره این نماد در روز 20 اردیبهشت سال جاری در تابلو نارنجی بازار پایه گشایش یافت.

این نماد در آن روز با قیمت 14 هزار تومانی کشف شد که سود خوبی نصیب افرادی کرد که در این سال ها منتظر بازگشایی پدیده شاندیز با عنوان گشان بودند.

اما با بازگشایی این نماد در بورس مشکلات سهامداران این شرکت نیز شروع شد. از مشکلات ماه های ابتدایی این بازگشایی که بگذریم، این نماد در تاریخ 22 مهرماه برای برگزاری مجمع عمومی فوق العاده جهت تصویب افزایش سرمایه بسته شد.

افزایش سرمایه 185 درصدی گشان از محل سود انباشته در حالی به تصویب رسید که گروه شرکت‌های پدیده گشان با سرمایه 521,541 میلیون ریال و تعداد سهام قابل انتشار 964,000,000 بوده است. بر اساس گزارش بارگذاری شده بر روی کدال، مبلغ افزایش سرمایه 964,000 میلیون ریال بود.

پس از بیش از 2 ماه بسته بودن گشان، این نماد در روز دهم آذرماه بازگشایی شده است. قیمت این سهم در هنگام بسته شدن 221.138 ریال بوده است. این سهم در هنگام بازگشایی 76.440 ریال قیمت گذاری شده است.

رتبه دوم گشان در منفی های بورس

از زمان بازگشایی این نماد، که حدود 84 روز می گذرد، این نماد در رتبه دوم تعداد روزهای منفی قرار داشته است. یعنی در 57 روزی که این نماد در بازار سرمایه باز بوده است، 55 روز منفی بوده است و تنها دو روز این سهم در رنج مثبت معامله شده است.

برخی کارشناسان می گویند: برای کاهش ارزش گشان، دلیل بنیادینی که مربوط به شرکت پدیده باشد، وجود ندارد و تنها دلیل ریزش قیمت این سهام، اصلاحات هیجانی بازار است.

این میزان کاهش با توجه به دامنه نوسان بین منفی 2 تا مثبت 2 که نمادهای تابلو نارنجی فرابورس در این دامنه نوسان می کنند، نشان می دهد تا روز گذشته قیمت نماد گشان به 37.539 ریال رسیده باشد. یعنی چیزی حدود 50 درصد کاهش در این روزهای بعد از افزایش سرمایه.

گشان بازارگردان دارد، یا ندارد!

اما نکته جالب توجه در مساله نماد گشان ان است که این نماد از تاریخ 25 آذرماه سال جاری دارای بازار گردان شده است. شرکت تامین سرمایه امید به صورت رسمی بازارگردان این سهم شده است. یکی از وظایف بازارگردان بالا بردن نقدشوندگی سهم است.

در 55 روزی که نماد گشان در منفی 2 معامله شده است، صف فروش این سهم بالای 2 میلیون سهام بوده است. یعنی بازارگردان این سهم در قفل شدگی این نماد در صف فروش هیچ حرکت مثبتی انجام نداده است و نقدشوندگی شرکت پدیده شاندیز به شدت پایین بوده است.

حال باید شرکت تامین سرمایه امید پاسخ دهد، در حالی که بازارگردانی گشان را پذیرفته است، چرا هیچ اقدام خاصی در خصوص خروج این سهم از صف فروش انجام نداده است. بسیاری از افرادی که نماد گشان را خریده اند، هر روز به امید فروش و ضرر کمتر به صف فروش می روند، اما هیچ تحرکی از سوی شرکت های حقوقی این نماد انجام نمی شود. به عبارت دیگر، سهامداران حقوقی گشان با رفتار‌های منفعل خود، سبب تشدید ریزش ارزش گشان شده‌ اند.

اما نکته جالب توجه این که بانک صادرات نیز به عنوان سهامدار عمده این شرکت هیچ حرکتی جهت مقابله با کاهش قیمت گشان انجام نمی دهد. این پرسش باز هم تکرار می شود که شرکت های حقوقی و بازارگردان گشان از کاهش قیمت آن سود و منفعتی کسب می کنند که نمی خواهند صف فروش این شرکت فرابورسی جمع شود. البته نحدودیت منابع بازارگردان‌ها را نیز نباید از یاد برد.

وقتی یک سهم در حال تشکیل صف فروش است، بازارگردان با خرید سهم فروشنده ‌ها، نقدشوندگی سهم را بالا می برد. هنگامی که برای آن سهم یک صف خرید در حال تشکیل است، بازارگردان این سهم‌ها را در قیمت تحت معامله به خریداران می ‌فروشد و دوباره از تشکیل صف خرید جلوگیری می‌کند. انتخاب بازارگردان در شرایط خاص که اعتماد بخشی از سهام ‌داران حقیقی به بازار بورس کاهش پیدا کرده و در نتیجه سرمایه‌ های فراوانی از آن خارج و به بازار‌های دیگر همچون دلار و طلا وارد شده است، گام مهمی برای جذب دوباره این افراد بوده است. اما در نماد گشان بازارگردان تنها یک اسم است و هیچ خرید و فروشی جهت بالا بردن نقدشوندگی سهم انجام نمی دهد. البته این شرکت هر روز حدود 300 هزار سهم را در مقابل صف 15 میلیونی خریداری می کند که تاثیری در صف فروش سهم ندارد.

شرکت توسعه پدیده (گشان) مالک 51.57 درصد شرکت ابنیه پدیده، 80 درصد شرکت آریا دوام ‌ساز شرق، 98.99 درصد شرکت پشتیبانی سهام پدیده، 80 درصد شرکت تجارت الکترونیک پدیده کیش و چند شرکت دیگر است.

در سامانه فارس من نیز مخاطبان خبرگزاری فارس با عناوین مختلف مانند «سهام پدیده شاندیز تعیین تکلیف شود»، «دلیل قفل بودن سهم پدیده شاندیز چیست؟»، «مشکل سهامداران پدیده شاندیز را پیگیری کنید»، «سهامداران پدیده شاندیز را دریابید» و «سهام گشان پدیده شاندیز را حمایت کنید» خواستار پیگیری مساله کاهش قیمت نماد گشان شده اند.

انتهای پیام/

پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی

پروپیلن پالایش نفت شازند مهمان امروز بورس انرژی

در رینگ داخلی بورس انرژی پروپیلن پالایش نفت شازند عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
بازار تحت فشار خروج نقدینگی

بازار تحت فشار خروج نقدینگی

کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار همچنان تحت فشار خروج نقدینگی قرار دارد بر اساس آمار‌های روز گذشته، حقیقی‌ها 830 میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج کردند.

BourseNews.ir/
یک اتفاق دیگر برای بورس! / کارگزاری‌ها اعتبارات را پس می‌گیرند؟

یک اتفاق دیگر برای بورس! / کارگزاری‌ها اعتبارات را پس می‌گیرند؟

آخر سال است و بازار سهام در صف‌های فروش قفل شده و درحالی که بازار با کمبود نقدینگی همره است هر روز شاهد خروج پول حقیقی از بازار سهام هستیم. حالا کارگزاری‌ها نیز می‌خواهند اعتباراتی که مشتریان دادند را...

TejaratNews.com/
بورس امروز یکشنبه 10 اسفند 99/ 2 درصد نماد‌ها صف خرید! + فیلم

بورس امروز یکشنبه 10 اسفند 99/ 2 درصد نماد‌ها صف خرید! + فیلم

شاخص کل بورس روز شنبه مورخه 9 اسفند 99 در نهایت با کاهش 11855 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 193 هزار و 976 واحدی آرام گرفت.. امروز یکشنبه مورخه 10 اسفند 99 با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه‌ای سعاد...

NabzeBourse.ir/

کاهش 8601 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 9.6 هزار میلیارد تومان شد

آخرین بروزرسانی عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا مورخ 99.12.11

آخرین بروزرسانی عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا مورخ 99.12.11

آخرین بروزرسانی عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا مورخ 99.12.11

BourseNews.ir/
حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد

حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران با افتی 0٫72 درصدی به روند نزولی چند روز اخیر خود ادامه داد. ارزش معاملات خرد نیز به کمتر از 2 هزار میلیارد تومان رسید.

TejaratNews.com/

روزهای عجیب بورس / سیگنال مثبتی داریم؟

پیش‌بینی بورس امروز 10 اسفند 99

اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟

اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟

صبح امروز بازار ارز با روندی نزولی آغاز شد اما به نظر میرسد سخنان ريیس جمهور باز هم تاثیری معکوس بر مسیر حرکت نرخ دلار داشته است.

TejaratNews.com/
ایران در همایش «بورس 1400»

ایران در همایش «بورس 1400»

همایش ملی چشم‌انداز بورس در سال 1400 با بررسی اقتصاد ایران، بازار مسکن، طلا، کالا، رمز ارزها و سهام روز 17 اسفند به دو شکل حضوری و آنلاین برگزار می‌شود.

Sena.ir/
تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

تداوم افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (یکشنبه، 10 اسفندماه) هشت هزار و 601 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 185 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
"فرابورس" با افت 2 درصدی دارای صف فروش 7 میلیونی

"فرابورس" با افت 2 درصدی دارای صف فروش 7 میلیونی

"فرابورس" با افت 2 درصدی دارای صف فروش 7 میلیونی

BourseNews.ir/
انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز

انتظار جمع شدن صف فروش برای بازار امروز

برای بازار امروز انتظار جمع شدن صف‌های فروش را داریم. با این حال به نظر می‌رسد که همچنان جو نزولی بر کلیت بازار سرمایه حاکم باشد و حمایت‌های حقوقی در جمع کردن صف‌های فروش صرفا در کوتاه مدت می‌تواند من...

BourseNews.ir/
کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت

کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت

در این کتاب نویسندگان از تجربیات خود و دیگران مدیران سرمایه‌گذاری سخن گفته اند و بیان ساده و صریح آنها در ذکر مسايل پیرامون مدیران سرمایه‌گذاری از ویژگی‌های بارز آن است.

Sena.ir/
جدیدترین خبر از آزادسازی منابع ایران در عراق / 6 میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود؟ رد یک شایعه بورسی / محدودیت خرید سهام واقعیت ندارد پیش بینی بورس فردا 11 اسفند 99/ بورس کی مثبت می شود؟ دستگیری یک خانم با 211میلیون یورو تخلف ارزی! آخرین وضعیت بازار روغن واکنش بانک مرکزی به خرید و فروش بیت‌کوین اهداف قیمتی وپاسار کجاست؟ سایت‌های شرط‌بندی زیر تیغ بانک مرکزی جزيیات جدید سقف کارت به کارت نرخ دلار نیمایی امروز 10 اسفند ماه ارقام پول‌‌های بلوکه شده فقط دست بانک مرکزی است / ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد اطلاعیه در مورد شایعه محدودیت خرید سهام دستمزد 2.8میلیونی کارگران یعنی فاجعه نسخه 9هزار میلیاردتومانی برای "بورس" رد یک شایعه بورسی آخرین بروزرسانی عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا مورخ 99.12.11 رد یک شایعه افشای اطلاعات بانک شهر / فروش نقد و اقساط املاک مازاد انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت کمبود بنزین چقدر جدی است؟ کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کدام نمادها در انتظار افزایش سرمایه هستند؟ کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری حاشیه‌های بورس 10 اسفند 99 / رکورد کمترین ارزش معاملات نیمه دوم سال شکسته شد استخدام 20 هزار فرزند شهید و ایثارگر جزيیات اعطای تسهیلات در قالب طرح "نسخ الکترونیکی پزشکان" اطلاعیه دفتر روحانی درباره اظهارات واعظی پیرامون گران کردن ارز بانک رفاه کارگران وجه التزام اقساط غیر جاری تسهیلات کادر درمان را می بخشد اولین واکنش بازار ارز به وعده ارزانی روحانی / دلار چقدر شد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 اسفند 99 رشد 1100 درصدی فروش اوراق بدهی در بهمن ماه/ صندوق‌ها به جای خرید سهام فقط اوراق بدهی می‌خرند ایران در همایش «بورس 1400» نرخ دلار در صرافی ملی برای پنجمین بار کاهش یافت / دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد ثبت افت دو درصدی برای کرمان در دومین روز هفته/ حقیقی‌ها بیش از 10میلیون برگه سهم از آن خود کردند

در حال بارگیری...