آیا روند معاملات بورس با واریز منابع مالی جدید مثبت می‌شود؟

آیا روند معاملات بورس با واریز منابع مالی جدید مثبت می‌شود؟

بورستهرن- ایرنا- طرح‌هایی برای تزریق منابع مالی جدید به بازار سرمایه با هدف بهبود روند معاملات بورس در دستور کار قرار گرفته، اما هنوز میزان کارامدی و توانایی این طرح‌ها مشخص نشده است؛ برخی از این راهکارها استقبال کرده و آن را ناجی بازار...

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، پنجاه و نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی دیروز با حضور سران قوای مجریه، مقننه و قضايیه و دیگر اعضای این شورا برگزار شد و در این جلسه وضعیت بازار سرمایه و راهکارهای بهبود این بازار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تقویت مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه برای حمایت از سرمایه های خرد و رونق بازار سرمایه و رفع ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی برای خرید سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری ها از جمله پیشنهادهایی بود که در راستای تقویت بازار سرمایه و بهبود آن مورد تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی قرار گرفت.

تقویت حضور بانک ها در بازار بورس با هدف حمایت از سرمایه گذاران خرد از دیگر پیشنهادهایی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاد مربوط به منظور جبران زیان خریداران واحد های سرمایه گذاری عرضه شده توسط دولت مورد بررسی و تصویت قرار گرفت.

بر اساس یکی از مهمترین تصمیمات نشست دیروز، صندوق توسعه ملی مجاز به سرمایه گذاری در بازارهای پولی و مالی داخلی  از جمله بازار سرمایه شد که کارشناسان نظرات مختلفی را نسبت به ابعاد تاثیرگذاری این تصمیم اعلام کردند.

در این زمینه «سهیل کلاهچی»، کارشناس بازار سرمایه امروز (سه‌شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به ورود نقدینگی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: براساس صحبت‌های انجام شده قرار بر این است که نقدینگی از طریق صندوق توسعه ملی وارد بازار سهام شود که به نظر می‌رسد اجرای چنین اقدامی به طور موقت بتواند تاثیر مثبت در روند معاملات بگذارد، اما برای بلندمدت نمی تواند چندان در بهبود وضعیت بازار راهگشا باشد.

وی اظهار داشت: ممکن است منابع مالی وارد شده به بازار برای مدتی موقت وضعیت بازار را بهبود ببخشد اما دوباره معاملات بورس به وضعیتی باز می گردد که اکنون در آن قرار داریم.

کلاهچی خاطرنشان کرد: ورود منابع مالی به بورس، مسکنی است که ممکن است به صورت موقت درد را آرام کند اما مشکل بازار را به صورت ریشه ای برطرف نمی‌کند.

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه به تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: همیشه شرایط بازار سهام در زمان انتخابات ریاست جمهوری با شرایطی مثبت همراه بوده است اما تاثیر انتخابات امسال متفاوت با دوران گذشته بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ اتفاق مثبتی در بازار رخ نداده است اما امیدواریم با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری تا حدودی از ریسک های ایجاد شده در بازار کاهش پیدا کند و شاهد تاثیر مثبت این اتفاق در بازار باشیم.

کلاهچی به تاثیر سیاست‌های به کار گرفته شده از سوی شخص رییس جمهوری آینده بر بهبود وضعیت بازار سهام اشاره کرد و افزود: اگر قرار باشد اتفاق جدیدی در دولت جدید رخ دهد باید در 6 ماه دوم سال 1400 شاهد تاثیر اقدامات به کار گرفته شده در بازار باشیم زیرا در آن زمان، رییس جمهوری جدید آغاز به فعالیت کرده و سیاست های لازم را در بازار به کار گرفته است.

راه‌های بهبود معاملات بورس

این کارشناس بازار سرمایه به راه‌های بهبود روند معاملات بورس تاکید کرد و گفت: راه‌های ریشه‌ای زیادی برای بهبود وضعیت بازار وجود دارد، اکنون چند سالی است که پیشنهادهای مهم و زیادی برای بازار در زمینه برداشته شدن حجم مبنا و دامنه نوسان مطرح شده است اما تاکنون هیچ یک از این اتفاقات رخ نداده و این امر باعث ایجاد نوسان‌های زیاد در معاملات بورس شده است.

وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی به کار گرفتن چنین اقداماتی برای بهبود معاملات بازار، بنیادی و ریشه ای خواهد بود، گفت: این اقدام می تواند بازار را به سمت حرفه ای تر شدن معاملات و بهبود شرایط فعلی بازار پیش ببرد و زمینه افزایش جذابیت بازار برای سرمایه‌گذاری را فراهم کند.

وجود ریسک‌های نگران کننده در بازار رمز ارزها

کلاهچی با بیان اینکه بسیاری از افرادی که به دنبال روند صعودی معاملات بورس وارد این بازار شده بودند در این بازار متضرر شدند، به صورت هیجانی اقدام به خروج سرمایه های خود از این بازار و ورود سرمایه هایشان به دیگر بازارها کردند، افزود: این موضوع توانست به شدت بر روند نزولی بازار و ایجاد ترس در معاملات بورس تاثیرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بسیاری از سهامداران به سمت سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها پیش رفتند، گفت: ممکن است این بازار به دلیل نبود دامنه نوسان با جذابیت همراه باشند اما به دلیل وجود ریسک‌های نگران کننده نمی‌توان سهامداران را تشویق به سرمایه‌گذاری در این بازار کرد و سرمایه‌گذاران هم باید با دقت بیشتری سرمایه‌های خود را وارد این بازار کنند.

ورود کشور به دوران رکود اقتصادی

وی با اشاره به اینکه اکنون در شرایط فعلی اقتصادی کشور وارد دوران رکود اقتصادی شده ایم که در این دوران، حرکت چندانی در بازار سهام رخ نمی دهد، افزود: به نظر می رسد در شرایط فعلی بورس، اتفاق چندان مهمی در بازار رخ ندهد.

کلاهچی با بیان اینکه سال گذشته بازار سهام در حال حرکت به سمت روند صعودی بود و هیچ نیازی به در نظر گرفته شدن حد سود نبود، گفت: سهامداران بیشتر به دنبال این بودند که حد سود را تا بیشترین حد ممکن افزایش دهند اما اکنون شرایط بازار به شکل گذشته نیست و باید حد سود در نظر گرفته شود.

به گزارش ایرنا، شاخص کل در بازار بورس دیروز (دوشنبه، 13 اردیبهشت‌ماه) 13 ‌هزار و 590 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 167 هزار واحد رسید.

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

هفته اول معاملات بورس در سال 1400 با ادامه روند فرسایشی طی شد و بسیاری از سهم‌ها قفل در صف فروش بودند. چرا روند فرسایشی تمام نمی‌شود؟

TejaratNews.com/
مبارزه مشروع با رژیم غاصب را ادامه دهید که ناچار به قبول همه‌پرسی شود روند هفتگی صندوق‌های دولتی / کاهش ارزش دارایکم و پالایش یکم در هفته گذشته امکان تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام پیش‌بینی بورس شنبه 18 اردیبهشت / نشانه‌ای برای بهبود بازار وجود ندارد پیش بینی روند قیمت دلار در هفته آینده/ سیگنال مهم برای کاهش نرخ دلار افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز دولت مشاوران املاک را مجبور به تخلف می‌کند بازدهی یک‌ساله صندوق "نیکی گستران" به رقم نازل 16.2 درصد رسید افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز کسب بازدهی منفی سالانه صندوق "سهامی سبحان" بازار خودرو در نیمه دوم اردیبهشت بازدهی سالانه 41درصدی صندوق "سهامی پیشتاز" بازدهی سالیانه 6 صندوق منفی شد امکان تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام آخرین وضعیت بررسی حق مسکن کارگران نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ مرد اسرارآمیز، رکورددار شرکت‌های بورسی تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام یک هفته با صنایع بورسی یک هفته با بورس کالا اجماع برای عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا/ واسطه گران فولادی از بازار حذف می شوند افزایش 13 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی بیت‌کوین شاید یک میلیون دلار شود! بورس در هفته‌ای که گذشت/ مصوبات سران قوا روند بورس را تغییر می‌دهد؟ فعالیت صنوف گروه‌های شغلی یک و دو از فردا دلیل خروج "نقدینگی" مهم‌تر از "مقصد" کمترین و بیشترین نرخ تورم استان‌ها در سال 99 ارزانی سکه ادامه دارد/ بورس بر مدار کاهش توزیع متمرکز 50 درصد دوم سود سهام عدالت؛ به زودی نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17 صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟ آخرین وضعیت اجرای قانون چک با 1 میلیارد در شرق تهران، آپارتمان چند متری می‌توان خرید؟ تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت‌ها به صورت متمرکز آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می‌شود؟ پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های داخلی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های صادراتی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 طلا بالاخره سطح کلیدی 1800 دلار را شکست، حرکت بعدی چیست؟ نرخ تورم سالانه قیمت دارایی‌ها " سکه طلا" + نمودار رنو در راه ایران است؟ فدراسیون فوتبال: شستا 4 میلیارد تومان بیشتر پس گرفته خودرو بخریم یا بفروشیم؟ مصوبه جدید ستاد کرونا درباره بازگشایی مشاغل قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/16 پیش‌‌بینی بورس در هفته سوم اردیبهشت 1400 / مسیر بازار با مصوبه‌های جدید تغییر می‌کند تعیین نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار تامین مالی اسلامی صف فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران + عکس

در حال بارگیری...