بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بازار سرمایه ما دچار بیش واکنشی شده و این میزان اصلاح در بازار سرمایه، آن هم در شرایطی که در بازارهای موازی اصلاحی انجام نشده، منطقی نیست.

به گزارش بورس نیوز اگرچه حمایت از بازار سرمایه در صدر شعار های انتخاباتی دولتمردان بود و بازار سرمایه هم در سایه این شعارها، با نزدیک شدن به ایام انتخابات از کانال یک میلیون و 100 هزار واحدی تا محدوده یک میلیون و 570 هزار واحدی رشد کرد. اما این روزها بازار سرمایه دوباره تب کرده و بیش از 250 نماد بازار صف فروش هستند و این روند مطلوب سهامداران نیست. شاخص کل با افت تقریبا 35 هزار واحدی امروز، کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی را هم از دست داد!

حمید پهلوان کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه و انتقادات سهامداران مبنی بر ضعف حمایت دولت از این بازار را بیان کرد: دولت آقای ريیسی عمر زیادی ندارد و مدت‌زمان زیادی از فعالیت این دولت نگذشته بنابراین برای آنکه بگوییم از بازار سرمایه حمایت‌شده یا نه هنوز زود است.

وی در رابطه با دلایل منفی شدن بازار سرمایه در دو هفته اخیر گفت: هم‌زمانی چند اتفاق و ابهام موجب منفی‌های بازار سرمایه در دو هفته اخیر شد. اولین ابهام بازار سرمایه ابهام بر سر نرخ بهره است. اگرچه موضوع افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی تکذیب شده، اما افزایش تدریجی نرخ بهره در ماه‌های اخیر این نگرانی را ایجاد کرده که نرخ بهره در آینده افزایش یابد.

پهلوان تصریح کرد: این در حالی است که هنوز ريیس‌کل بانک مرکزی هم تعیین تکلیف نشده است. اگرچه انتظار فعالان بازار سرمایه و همین‌طور فعالان سایر بازارهای موازی در مورد تعیین تکلیف هرچه زودتر ريیس‌کل جدید بانک مرکزی انتظاری بجا و منطقی است؛ اما با توجه به شرایط تورمی کشور، نرخ بهره حقیقی در کشور ما کماکان منفی است و شاید افزایش یکی_دودرصدی نرخ بهره آن‌قدر که فعالان بازار سرمایه نگران هستند، اثرگذار نباشد. ابهام دیگری که بازار سرمایه ما را تحت تاثیر قرار داده، ابهام در مورد روند قیمت جهانی کامودیتی ها است.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: با افت چشمگیر قیمت سنگ‌آهن در چند هفته اخیر، این نگرانی ایجادشده که شاید قیمت سایر محصولات در بازارهای جهانی هم کاهش یابد و درنتیجه این کاهش قیمت، سودآوری صنایع مرتبط نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. از سوی دیگر ابهام در مورد وضعیت سیاسی و توافق نیز وجود دارد. علاوه بر این‌ها، عرضه‌های اولیه سنگینی که در دو هفته گذشته در بازار سرمایه انجام‌شده نیز، نقدینگی این بازار را تحت تاثیر قرار داده است. با عرضه‌های اولیه انجام‌شده، علاوه بر اینکه نقدینگی قابل‌توجهی از بازار سرمایه خارج شد، بخشی از نقدینگی بازار هم هرروز در صف خرید این عرضه‌های اولیه می‌نشیند. حبس نقدینگی در نمادهای تازه‌وارد ، خود یکی از عوامل منفی‌های بازار در روزهای اخیر بوده است.

وی اضافه کرد: در کنار تمامی این موارد، باید فشار فروش‌هایی که هرسال در شهریورماه در بازار سرمایه ایجاد می‌شود را هم در نظر گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه ضمن خوش‌بینی به‌احتمال تغییر روند بازار سرمایه در فصل پاییز اظهار کرد: به‌هرحال منفی شدن بازار تحت تاثیر چند ابهام اتفاق عجیبی نیست. سهامداران و فعالان بازار سرمایه با توجه به اتفاقاتی که در سال گذشته در این بازار رخ داد، حق‌دارند که عملکرد محتاطانه‌تری داشته باشند؛ اما نوسان جزو ذات این بازار است و اگر در بازارهای جهانی و بازار ارز کشورمان، ریزشی اتفاق نیفتند، بازار به‌زودی مثبت خواهد شد. ضمن اینکه باید در نظر داشت اگر اتفاق خاصی در اقتصاد کلان ما رخ دهد، علاوه بر بازار سرمایه سایر بازارهای دارایی محور را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. با چنین شرایطی، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نگران‌کننده نخواهد بود و اتفاقا بازار سرمایه نسبت به بازار اوراق با درآمد ثابت و سایر بازارهای دارایی محور بازار جذاب‌تری خواهد بود. بازار سرمایه ما دچار بیش واکنشی شده و این میزان اصلاح در بازار سرمایه، آن‌هم در شرایطی که در بازارهای موازی اصلاحی انجام‌نشده، منطقی نیست.

پهلوان اضافه کرد: بسیاری از سهم‌های بازار سرمایه در قیمت‌های فعلی کاملا ارزنده هستند و برای سرمایه‌گذاری گزینه‌های جذابی هستند. معتقدم اگر دولت و سیاست‌گذاران اقتصادی قصد حمایت از بازار سرمایه رادارند، در مرحله اول باید از قیمت‌گذاری دستوری در تمام بازارها بپرهیزند. آزادسازی قیمت خودرو شاید همان اتفاقی باشد که محرکی برای حرکت دوباره بازار سرمایه ایجاد کند.

 

تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه

تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه

پیش‌بینی‌ها از تداوم روند کاهشی قیمت ارز در هفته‌ای که گذشت، محقق نشد و بهای دلار در بازار آزاد نتوانست به کانال 26 هزار تومان وارد شود. روند معاملات بازار ارز در این هفته نشان از حکم فرمایی مجدد احتی...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

ريیس کل بانک مرکزی با رد برخی اظهارات مبنی بر افزایش نامتعارف قیمت ارز گفت: اکنون هیچ گونه کمبود ارز نداریم و بازار در آینده هم مثل اکنون در آرامش خواهد بود.

TejaratNews.com/
ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند افزایشی خود را حفظ کرد و به قیمت 27 هزارو 240 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی 26627 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
نرخ بهره اوراق افزایش می‌یابد؟

نرخ بهره اوراق افزایش می‌یابد؟

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه به صورت روزانه حجم فروش اوراق در بازار بدهی قابل توجه است، گفت: هیچ برنامه‌‌ای برای افزایش نرخ بهره وجود ندارد و نگرانی در این زمینه کاملا بی مورد است.

TejaratNews.com/
فعالیت نوسان‌گیران در بازار ارز / پبش‌بینی قیمت دلار امروز 20 مهر

فعالیت نوسان‌گیران در بازار ارز / پبش‌بینی قیمت دلار امروز 20 مهر

روز دوشنبه، فشار فروش بیشتر شد و این‌بار قیمت دلار حتی محدوده حمایتی 27 هزار و 400 تومان را از دست داد. ساعت 3 بعدازظهر دیروز اسکناس آمریکایی در محدوده 27هزار و 370 تومان قرار گرفت که 110 تومان کمتر ا...

TejaratNews.com/
مروری بر جزییات روش جدید عرضه اولیه در بازار سرمایه

مروری بر جزییات روش جدید عرضه اولیه در بازار سرمایه

عرضه‌های اولیه بازار سرمایه، در بسیاری از موارد با حواشی زیادی همراه بوده است. این موضوع به ویژه در یکی دو سال اخیر و با توجه به افزایش تعداد فعالان بازار بیش از...

EghtesadOnline.com/
اتفاقات عجیب بازار ارز / خریدهای سفارشی دلار / صف خرید برای «لیر» ترکیه

اتفاقات عجیب بازار ارز / خریدهای سفارشی دلار / صف خرید برای «لیر» ...

این روزها حوالی میدان فردوسی اوضاع بازار ارز چطور است؟ چه اتفاقاتی در حال وقوع است که برای بازار جدید به نظر می‌رسد؟ معامله‌گران بازار می‌گویند که این روزها تمایل مردم برای خرید لیر ترکیه بیشتر از قبل...

TejaratNews.com/
بازار ارز برای فعالان اقتصادی باید قابل پیش‌بینی شود / تامین مالی دولت از روش‌های غیرتورمی

بازار ارز برای فعالان اقتصادی باید قابل پیش‌بینی شود / تامین مالی ...

ريیس کل بانک مرکزی گفت: بازار ارز برای فعالان اقتصادی باید پیش‌بینی‌پذیر شود و سیاست‌های مختلفی در این خصوص اخذ شده است.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازار ارز در روز‌های آینده

پیش‌بینی بازار ارز در روز‌های آینده

ريیس اسبق کانون صرافان و عضو کنونی این کانون گفت: روند قیمت‌ها در بازار ارز طی روز‌های آینده متناسب به شرایط کاهشی می‌شود، اما این کاهش چشم‌گیر نخواهد بود، زیرا اتفاقات خاص سیاسی و اقتصادی در راستای ا...

Bartarinha.ir/
بازار ارز این هفته چگونه خواهد بود؟

بازار ارز این هفته چگونه خواهد بود؟

روند افزایشی قیمت ارز طی هفته گذشته نگرانی‌هایی درباره تداوم صعود قیمت ایجاد کرده اما اظهارات دیشب یک مقام مسيول بانک مرکزی احتمال دخالت بازارساز در کنترل قیمت را تقویت کرده است.

TejaratNews.com/
برنامه بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز

برنامه بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز

مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی گفت: بازار ارز و نیاز ارزی کشور باید ابتدا از نظر واقعی بودن شناسایی شود، اگر برگشت ارز حاصل از صادرات تقویت شود، عملا برای تامین نیاز واقعی ارز کشور نگرانی وجو...

TejaratNews.com/
بررسی بازدهی 4 عرضه اولیه اخیر بورس و فرابورس

بررسی بازدهی 4 عرضه اولیه اخیر بورس و فرابورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: شناسایی سود، مهم‌ترین دلیل فروش عرضه های اولیه بعد از چند روز و کسب بازدهی حداقلی است.

YJC.news/
عوامل صعود و سقوط بازار سرمایه در سال گذشته / آیا نرخ بهره عامل کلیدى کاهش قیمت سهام بود؟

عوامل صعود و سقوط بازار سرمایه در سال گذشته / آیا نرخ بهره عامل کل...

تیمور رحمانی، استاد اقتصاد، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به بررسی دلایل افت بازار سهام در سال گذشته پرداخت. وی همچنین با ارايه توضیحاتی، به این پرسش که آیا نرخ...

EghtesadOnline.com/
چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟

چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: زمانی که عرضه اولیه به تعادل می‌رسد، سهامداران کم تجربه سهام خودشان را می‌فروشند که روش منطقی نیست.

YJC.news/
بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول

بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدو...

کارشناس بازار سرمایه گفت: در شش ماهه اول امسال 13 مورد عرضه اولیه سهام داشتیم که به عموم مردم فروخته شده است.

YJC.news/
نرخ جدید مرغ اعلام شد هزینه خانوار‌ها در مهرماه کاهش یافت درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران برنامه‌ریزی خوب سایپا در تولید و برنامه‌ریزی مالی ارزش سهام عدالت امروز 1 آبان چرا بورس امروز منفی شد؟ کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟ چه کسانی مشمول وام 12 میلیونی هستند؟ رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مسکن نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را می‌بلعد! راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟ ساختمانی‌ها توان رشد ندارند! رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مجلس در انتظار بررسی تغییر قیمت‌گذاری دلاری پتروشیمی‌ها شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت ورود چین به پروژه‌های مسکن در ایران تايید شد صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی تاریخ واریز سود شستا افزایش قیمت طلا و سکه افت شاخص بورس در نخستین روز آبان‌ماه شاخص در آستانه از دست دادن کانال 1٫4 میلیون واحدی / بورس کی مثبت می‌شود؟ اصلاح ابلاغیه شرایط موسسین یا سهامداران نهادهای مالی بانک ملت کنفرانس اطلاع رسانی برگزار کند " وبملت " تا نیمه آبان تعلیق شد/فردا، بازگشایی "کلوند"، "خمهر" و "دانا" آتش‌سوزی بزرگ در بندرعباس و قطع برق چندین محله یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه بانک رفاه کارگران، مسابقات دوره ای "هوش حفاظتی" برگزار می کند وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه آیفکس قرمز ماند 7 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد ریزش 28 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته زمان واریز سود سهامداران شستا هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز! آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت ربات ها را خاموش کنید تا بورس نفس بکشد ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت جزییات تغییر فرمول قیمت‌ گذاری محصولات پتروشیمی «صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن قرمزی شاخص کل در نخستین روز آبان ماه صندوق املاک و مستغلات در آستانه راه اندازی اطلاع‌رسانی ابعاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی؛ به زودی خبری برای پر مصرف‌های تهرانی چینی‌ها در ایران خانه می‌سازند؟ سازمان بورس بانک ملت را ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع‌ رسانی کرد قیمت مرغ متعادل شد الزام سازمان بورس به بانک ملت برای برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی حذف قیمت گذاری دستوری خودرو با جدیت دنبال می شود سازوکار فروش تعهدی در بازار سرمایه / در بازار نزولی سود کسب کنید! حذف قیمت گذاری دستوری خودرو با جدیت دنبال می شود