رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان

رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان

بازرگانیمهر نوشت:مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در تیر امسال بیش از 686 هزار میلیارد تومان شد که نسبت به خرداد 1.86 درصد رشد در تعداد و 5.43 درصد کاهش در ارزش ریالی داشت.

مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در تیر ماه سال جاری به 3770 میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از 685 هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به خرداد ماه معادل 1.86 درصد رشد در تعداد و 5.43 درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است.

البته تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل 11.68 و 22.33 درصد رشد داشته است.

بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در تیر ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی 5.43 درصد بوده است. در تیر ماه امسال، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده 4.8 درصد و ابزار پذیرش موبایلی 1.6 درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی 93.5 درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده 89.48 درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، 6.33 درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل 4.19 درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در تیر ماه معادل 92.33 درصد موفق و 7.67 درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سويیچ شاپرک انجام شده، 99.99 درصد موفق بوده است.

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، 2 درصد به دلیل خطای پذیرندگی، 0.1 درصد به دلیل خطای شاپرکی، 15.5 درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، 81.73 درصد به دلیل خطای کاربری و 0.63 درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در تیرماه سال جاری نیز 14.2 درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها 1.69 درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در تیرماه سال جاری، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم 92.59 درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

متوسط تعداد تراکنش انجام شده به ازای هر یک کارت‌خوان فروشگاهی 423 تراکنش و برای ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب 423 و 703 عدد بوده است.

افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل 427 تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش 19.41 واحدی (4.76 درصدی) را تجربه کرده است.

همچنین، در تیرماه امسال بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش موبایلی بوده است.

در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد 423 هزار و 273 ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش 91.1 هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم 21.5 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از 144 هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا 1,483 میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و 28 میلیون و 300 هزار تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها 593 هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد هشت میلیون و 259 هزار و 348 عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و 180 میلیون تومان رسیده است.


علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در تیر ماه امسال، با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط 5.13 میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است.

با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد 0.12 میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش 1.70 میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است، در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، 1.82 میلیون ریال بوده است.

بیشتر بخوانید:

  • دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ این‌گونه جلوی فرار مالیاتی صاحبان دستگاه‌های کارتخوان گرفته می‌شود
  • فراریان مالیات کارتخوان‌ها را از برق کشیدند/ انتظارها برای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی به سر می‌رسد؟

217 256

پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟ قیمت جدید مرغ اعلام شد/ کاهش 50 درصدی سرانه مصرف مرغ