میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟

میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟

محاسبه سود بانکی سپرده‌ها، اولین قدم برای سپرده‌گذاری محسوب می‌شود؛ در این مطلب به بررسی نحوه محاسبه سود بانکی برای...

اقتصادنیوز: محاسبه سود بانکی سپرده‌ها، اولین قدم برای سپرده‌گذاری محسوب می‌شود؛ در این مطلب به بررسی نحوه محاسبه سود بانکی برای انواع سپرده‌ها پرداخته‌ایم که در ادامه خواهید خواند.

یکی از راهکارهای معمول که افراد ریسک‌گریز برای حفظ سرمایه خود انتخاب می‌کنند، سپرده‌گذاری در بانک است. اما شاید مهم‌ترین مولفه برای این افراد، سودی باشد که از سپرده‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت خود دریافت می‌کنند. به همین دلیل است که محاسبه سود بانکی اولین قدم برای انتخاب نوع سپرده و بانک برای سپرده‌گذاری است.

امروزه سایت‌های بسیاری وجود دارند که سود بانکی را بی‌دردسر و تنها با وارد کردن مقدار مورد نظر برای پس‌انداز و درصد سود محاسبه می‌کنند. با این وجود ممکن است برخی افراد بخواهند میزان سودی که از سپرده‌های خود دریافت می‌کنند را به طور دستی محاسبه کنند و یا حداقل نحوه محاسبه سود بانکی را بدانند. به همین دلیل، در این گزارش به بررسی نحوه محاسبه سود بانکی برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت پرداخته‌ایم.

محاسبه سود بانکی سپرده کوتاه‌مدت

سپرده‌های کوتاه‌مدت بانکی برای مبالغی هستند که زیر یک سال سپرده‌گذاری می‌شوند و بانک‌ها معمولا سودی کمتر از سپرده‌های بلندمدت به آنها می‌دهند.

سود بانکی برای سپرده‌های کوتاه‌مدت بر اساس مبلغ سپرده در طول یک ماه محاسبه می‌شود. همچنین از آنجا که این سپرده‌ها به طور معمول روزشمار هستند، علاوه بر مبلغ سپرده و نرخ مصوب سود سپرده، در نظر گرفتن تعداد روزهای ماه نیز حايز اهمیت است.

با این تفاسیر، سود سپرده‌های کوتاه‌مدت به شرح زیر محاسبه می‌شود:

365 روز سال ÷ (مدت به روز) × (نرخ سود) × (مبلغ سپرده‌گذاری) = سود سپرده‌های کوتاه‌مدت (روزشمار)

برای مثال اگر فردی مبلغ 100 میلیون تومان را برای یک ماه 30 روزه در بانکی که به سپرده‌های کوتاه‌مدت خود پنج درصد سود می‌دهد، سپرده‌گذاری کند، در پایان این یک ماه حدود 411 هزار تومان سود دریافت می‌کند.

365 ÷ (30 × %5 × 100٫000٫000) = 411٫000

محاسبه سود سپرده بلندمدت

افرادی که برای مدتی بیش از یک سال به پول خود نیاز ندارند، می‌توانند با سپرده‌گذاری بلندمدت، از مزیت این نوع سپرده که نرخ سود بیشتر آن است، استفاده کنند. البته اگر این افراد بخواهند پیش از موعد ذکر شده در قرارداد، پول خود را از حساب خارج کنند، باید جریمه‌ای به بانک بپردازند که معمولا به آن نرخ شکست می‌گویند.

محاسبه سود سپرده بلندمدت، ساده‌تر از سود سپرده کوتاه‌مدت است و کافی‌ست مبلغ سپرده را در نرخ سود سالانه سپرده ضرب کنیم. برای محاسبه سود ماهانه نیز می‌توان عدد حاصل شده را بر 12 تقسیم کرد.

نرخ سود × مبلغ سپرده = سود سپرده یک ساله

سود سپرده یک ساله 12= سود سپرده ماهانه

برای مثال، اگر شخصی مبلغ 100 میلیون تومان را برای یک سال در بانکی که به سپرده‌های بلندمدت خود 20 درصد سود می‌دهد سپرده‌گذاری کند، در پایان این یک سال 20 میلیون تومان و در هر ماه حدود یک میلیون و 670 هزار تومان سود دریافت می‌کند.

پ
local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد