زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید

زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر شاخص کل همزمان بیانگر بازده نقدی و قیمت شرکت‌های بورسی است‌.

مصطفی صفاری کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با انواع شاخص‌های بورس گفت: در اقتصاد شاخص‌ها برای نوسان قیمت و مقدار تعریف می‌شوند ولی در بورس شاخص تنها بیانگر نوسان قیمت است.

وی ادامه داد: در اقتصاد از شاخص قیمتی با عنوان شاخص لاسپیرز تعبیر می‌شود که برای تورم نیز از این شاخص استفاده می‌شود. در تورم قیمت کالا‌ها مهم است، اما در بورس به جای کالا شرکت‌ها حضور دارند و سرمایه هایشان  اهمیت دارد.

شاخص هم وزن تعیین کننده جو بازار است

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: شاخص هم وزن تعیین کننده جو بازار است. به عنوان مثال نماد‌هایی مانند شستا و مخابرات که سرمایه بیشتری دارند نوسان آن‌ها در شاخص کل اثر بسیار بیشتری دارد به طوری که معمولا در شاخص کل، 15 درصد شرکت‌ها 50 درصد بازار را در بر می‌گیرند، اما در شاخص هم وزن تمامی شرکت‌ها دارای وزن یکسانی هستند.

وی ادامه داد: شاخص کل همزمان شاخص قیمت و بازده است به این معنی که اگر قیمت‌ها صفر شود باز شاخص کل به طور مثال بالای چند صد هزار واحد مثبت می‌ماند. آن هم به علت تقسیم سود سال‌های قبل شرکت‌ها است که در شاخص کل لحاظ شده‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این موضوع که شاخص بازده تنها سود‌های شرکت‌ها را نشان می‌دهد و ارتباطی با قیمت ندارد گفت: شاخص قیمتی بیانگر نوسان قیمتی است. از زمان صالح آبادی شاخص ما تغییر پیدا کرده و در آن بازده و نوسان قیمتی هر دو اثر دارد. در کل نوسان شاخص از عدد آن بسیار مهم تر است.

بیشتر بخوانید 

  • بورس انرژی میزبان نفت و فرآورده‌های هیدروکربوری

وی به این پرسش که بین شاخص کل بورس و فرابورس چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟ پاسخ داد: در شاخص کل بورس نوسان قیمتی شرکت‌هایی که در تابلو اول و دوم بورس تهران حضور دارند نمایش داده می‌شود و  شاخص فرابورس نیز نوسان قیمتی شرکت‌های  بازار اول و دوم فرابورس را بیان می‌کند.

صفاری در رابطه با شاخص فرابورس تاکید کرد: تعداد شرکت‌های حاضر در فرابورس از بورس تهران کمتر است، اما شرکت‌های حاضر در فرابورس ریسک بیشتری دارند. در کل شاخص فرابورس بیانگر وضعیت قیمت و بازده شرکت‌هایی است که  در فرابورس قرار دارند.

این کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که چرا عدد شاخص فرابورس از شاخص کل بورس کمتر است؟   پاسخ داد: به علت اینکه  سال مبنای شروع محاسبه این دو شاخص متفاوت است. شاخص کل بورس از اواخر دهه 60 شروع به محاسبه شده اما شاخص فرابورس بسیار جدیدتر است و طبیعی است که اعداد و میزان آن کمتر از شاخص کل بورس باشد. در نهایت اعداد مهم نیستند بلکه میزان نوسان و درصد آن‌ها برای سرمایه‌گذاران اهمیت دارد.

انتهای پیام/

افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

شاخص کل بورس با افت 17 هزار و 8 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 340 هزار و 120 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل

روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شا...

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس با افتی 1٫25 درصدی به سطح یک میلیون و 340 هزار واحدی سقوط کرد.

TejaratNews.com/
افت 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

افت 4 هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس با افت 4 هزار و 183 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 363 هزار و 821 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
شاخص کل با رشد به استقبال مذاکرات می‌رود/ توافقات برجام به نفع بورس است؟

شاخص کل با رشد به استقبال مذاکرات می‌رود/ توافقات برجام به نفع بور...

امروز شاخص کل بورس با حدود 1314 واحد رشد به کانال یک میلیون و 368 واحد رسید. بازار سهام پس از سه روز معاملاتی امروز اندکی رشد داشت.

TejaratNews.com/
شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد

شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد

شاخص کل بورس با افت 27 هزار و 442 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 366 هزار و 662 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

حمایت شاخص کل بورس کجاست؟ / مقاومت؛ یک میلیون و 450هزار واحد

تحلیلگر تکنیکال بورس گفت: اگر شاخص کل بورس به زیر محدوده یک میلیون و 380هزار واحد برسد، نماد‌های ارزنده بازار با فشار فروش مواجه می‌شوند.

EghtesadOnline.com/

تراز یک میلیون و 380 هزار واحد اولین حمایت شاخص کل است

50 درصد کارشناسان عدم تغییر چشمگیر شاخص کل را درست پیش‌بینی کردند

50 درصد کارشناسان عدم تغییر چشمگیر شاخص کل را درست پیش‌بینی کردند

نتیجه نظرسنجی هفته گذشته باشگاه خبرنگاران جوان از 10 کارشناس بازار سرمایه در مقایسه با تغییرات شاخص کل بورس را در این گزارش بخوانید.

YJC.news/
افت کمتر از 2 درصدی شاخص کل بورس در هفته ای که گذشت

افت کمتر از 2 درصدی شاخص کل بورس در هفته ای که گذشت

شاخص کل، هم وزن و فرابورس نسبت به هفته گذشته کمتر از 2 درصد ریزش داشتند و بازار شاهد خروج 823 میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی بود.

YJC.news/
سبزپوشی خودرو در روز ریزش شاخص کل

سبزپوشی خودرو در روز ریزش شاخص کل

شاخص کل بورس امروز بیش از 10 هزار واحد ریخت و به کانال 1٫3 میلیون واحدی سقوط کرد.

TejaratNews.com/
افت شاخص کل در روز رشد شستا / وقت صبر در بورس است؟

افت شاخص کل در روز رشد شستا / وقت صبر در بورس است؟

بازار سهام دیروز با رشد خوبی مواجه بود اما امروز افت داشت و شاخص کل دو هزار و 500 واحد ریخت.

TejaratNews.com/
بلاتکلیفی در بازار سهام / شاخص کل دوباره منفی شد

بلاتکلیفی در بازار سهام / شاخص کل دوباره منفی شد

شاخص کل بورس در میانه بازار امروز مجددا منفی شد. این در حالی است که دیروز رشد خوبی را در شاخص شاهد بودیم.

TejaratNews.com/
ایجاد ریزموج صعودی در بورس/ شاخص کل به 1٫4 میلیون واحد برگشت

ایجاد ریزموج صعودی در بورس/ شاخص کل به 1٫4 میلیون واحد برگشت

روند مثبت در بورس همچنان ادامه دارد. شاخص کل در میانه بازار به کانال 1٫4 میلیون واحدی بازگشته و احتمالا تا پایان نیز این کانال را حفظ می‌کند.

TejaratNews.com/
بازگشت شاخص کل بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

بازگشت شاخص کل بورس به کانال 1.4 میلیون واحدی

در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل با رشد بیش از 17 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 404 هزار واحدی رسید.

Borna.news/
پایان سبز بورس / رشد 3 هزار واحدی شاخص کل

پایان سبز بورس / رشد 3 هزار واحدی شاخص کل

در پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد بیش از 3 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 386 هزار واحدی رسید.

Borna.news/
پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟ آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟ مناطق ارزان تهران برای خرید خانه