ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران

ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران

کسب و کارجام جم نوشت: محدوده «سیادت‌آباد» که این روزها به سعادت‌آباد معروف است، تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی،پر از زمین‌های کشاورزی بود و کمتر کسی در آنجا زندگی می‌کرد.در زمین‌های این محدوده کارخانه، کارگاه و سوله‌های متعددی ساخته می‌شد.

از معروف‌ترین کارخانه‌های سیادت‌آباد قدیم ساراول اولین کارخانه تهویه ایران و میخ‌سازی ایران بودند که با افزایش جمعیت و رونق ساخت‌وساز، کمتر نشانه‌هایی از آنها باقی مانده است. میخ‌سازی ایران، کارخانه بزرگی بود که جمعیت زیادی از کارگرهای آن در محوطه کارخانه خانه داشتند و با حمایت مالکان تا قبل از تعطیلی کارخانه در سال 1375 همان جا کار و زندگی می‌کردند و فرزندانشان را برای تحصیل به مدارس فرحزاد می‌فرستادند.

ایستگاه اتوبوس چهارراه میخ‌سازی

در خیابان شهید حافظی، نرسیده به بزرگراه یادگار امام(ره) بخشی از دیوار سنگی یک کارخانه قدیمی باقی مانده است که جز ساکنان قدیمی، کسی اطلاعی درباره‌اش ندارد. حاج «حسین لآلی» از معتمدان فرحزاد می‌گوید: «اتوبوس قدیمی که از میدان 24 اسفند (انقلاب فعلی) به سمت فرحزاد می‌آمد، 2 ایستگاه محلی داشت. یکی در چهارراه میخ‌سازی بود و دیگری شهرک فرهنگیان فرحزاد که چند گاوداری فعال داشت. اطراف کارخانه زمین خالی زیاد بود، البته با فاصله نه چندان نزدیک باغ‌هایی هم وجود داشت که خالی از سکنه بودند. ولی از همه معروف‌تر باغ بنايیان کمی پایین‌تر از کارخانه تولیدی بزرگ گل محسوب می‌شد.»

ساخت کارخانه با سنگ سبز مرغوب معدن فرحزاد

علیرضا قلی زاده، از دیگر ساکنان قدیمی محله هم می‌گوید: «کارخانه میخ‌سازی ایران حوالی چهارراه ارغوان (شهید حافظی فعلی) ساخته شد. کارخانه بزرگی که میله‌های مفتولی و آهن‌آلات بزرگ را به انواع میخ‌ها و فلزات کاربردی ریز تبدیل می‌کرد. یادم هست خرده آهن و زباله‌های کارخانه در محل فعلی مجتمع اریکه ایرانیان تخلیه می‌شد که آن زمان زمین بایری بود و با کارخانه حدود هزار متر فاصله داشت. دورتادور کارخانه هم از سنگ‌های بزرگی پوشیده شده بود که آن را هنوز از برج های اطراف محله جدا می‌کند.»

حاج حسین لآلی درباره سنگ‌های اطراف کارخانه می‌گوید: «بالاتر از فرحزاد به سمت یونجه‌زار معدن سنگ مرغوبی بود که متعلق به فرحزاد است. صاحبان کارخانه، دیوار بیرونی آن را با سنگ سبز معدن که برش نخورده پوشانده بودند که خوشبختانه بخش‌هایی از آن در ساخت و ساز برج‌ها از بین نرفته است.»

افتتاح کارخانه در سال 1342

بیشتر کارگران که در این کارخانه بزرگ میخ‌سازی کار می کردند یزدی و اصفهانی بودند. «احمد فرحزادی» می گوید: «کمتر فرحزادی در کارخانه کار می‌کرد. یادم هست تعداد زیادی از فرزندان کارگرهای کارخانه برای تحصیل به مدرسه فرحزاد می‌آمدند و همکلاسی من بودند یا هم مدرسه‌ای. سر ظهر که می‌شد همه آنها با صدای بوق بلندی که شبیه صوت قطار بود و از داخل کارخانه شنیده می‌شد به کارخانه برمی‌گشتند که در واقع خانه آنها بود.»

حاج حسین لآلی تاریخ ساخت کارخانه را سال 1342 عنوان می‌کند و می‌گوید: «افتتاح کارخانه اوایل دهه 40 بود و این را براساس همزمانی ساخت آن با دوران مدرسه‌ام می‌گویم. سهامداران کارخانه هم زمین را از فرحزادی‌ها خریدند که آن زمان ارزان و زمین کشاورزی بود. بخشی از آن هم متعلق به پدرم بود.»

مالک کارخانه یزدی و فردی مومن بود

«اسحاقعلی داودی» آن روزها مسيول تامین نان کارگرهای کارخانه بود. البته روزگاری پدر همسرش هم در این کارخانه کار می‌کرد. داودی می گوید : «اولین کارخانه میخ‌سازی ایران در فرحزاد از نانوایی تا دره پونک، 16 هزار متر مساحت داشت و 6 سوله بزرگ در آن ساخته بودند. مالکان آن آقایان درویش و اخوان بودند که هر دو فوت کرده‌اند. البته من تا سال 1380 هنوز با خانواده آنها دیدار داشتم. آقای درویش یزدی، مومن و دست و دلباز بود تا جایی که دهه 60، در عید قربان 4 گوساله را قربانی می‌کرد و به هر کارگر 4 کیلو گوشت می‌داد. حتی زمین‌هایی در خارج از تهران داشت که به سالمندان اختصاص داد.»

داودی ادامه می‌دهد: «من از سال 1353 در فرحزاد نانوایی داشتم. اما سال 1360 به خیابان حافظی آمدم تا به درخواست آقای درویش برای کارگرها نان بپزم، البته زمین نانوایی را هم خودشان در اختیارم گذاشتند. یادم هست کارخانه حدود 500 کارگر داشت که 200 خانوار آنها در محوطه داخلی کارخانه ساکن بودند و تعداد کمی هم از محله‌های اطراف می‌آمدند و با سرویس جابه‌جا می‌شدند.»

کارخانه میخ‌سازی،برج شد

فرحزادی درباره تعطیلی کارخانه میخ‌سازی ایران می‌گوید: «کارخانه تا چند سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم فعال بود اما مالکانش آن را فروختند و به مرور تعطیل و برج‌ها جایگزینش شد. خیلی از کارگرها از آنجا رفتند و تعدادی هم ساکن محله های اطراف شدند.»

داودی هم اضافه می‌کند: «بخش‌های از زمین کارخانه مصادره شد و بخشی را هم مالکان به بانک ملی، سازمان آب، تعاونی مسکن و... فروختند. سال 1375 که کارخانه رسما تعطیل شد گودبرداری و برج‌سازی‌ها آغاز شد. البته چند سالی آقای درویش کارخانه را به برادران باقرزاده اجاره داد که از آنها هم به نیکی یاد می‌شود. تا جایی که می‌دانم کارخانه بعد از تعطیلی به جاده مخصوص کرج منتقل شده و همچنان فعالیت می‌کند.»

بیشتر بخوانید:
  • 355640 ریال هزینه تزيینات توالت فرح در دوره پهلوی + سند
  • اولین خیابان آسفالته تهران کجاست؟/ اسب‌ها عامل سنگفرش شدن خیابان‌های طهران!

217 256

local_offerبرچسب‌ها:
اختلال اینترنت ارتباطی با برق شهر تهران ندارد

اختلال اینترنت ارتباطی با برق شهر تهران ندارد

شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در اطلاعیه‌ای، شایعه مطرح شده در خصوص ارتباط اختلال در اینترنت کشور با قطعی برق را تکذیب کرد.

Borna.news/
تورم 8.3 درصدی تورم ماهانه آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران

تورم 8.3 درصدی تورم ماهانه آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران

ایلنا: در تیرماه 1401 تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران 8,3 درصد بوده است. تورم ماهانه تیر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (7.1 درصد)، 1.2 واحد...

Ilna.ir/
اعلام نقشه مسیر سیلابی در شهر تهران/ چرا سیل امامزاده داوود کشنده شد؟

اعلام نقشه مسیر سیلابی در شهر تهران/ چرا سیل امامزاده داوود کشنده ...

ایلنا: عضو هیات عملی مرکز تحقیقات راه وشهرسازی اظهار داشت: در سال‌های گذشته مسیر سیلاب‌ها را تنگ و تنگ‌تر کردیم و آبی که باید از 10 کانال عبور می‌کرد امروز تنها از...

Ilna.ir/
برق 200 دستگاه اجرایی پرمصرف شهر تهران قطع شد

برق 200 دستگاه اجرایی پرمصرف شهر تهران قطع شد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از قطع برق بیش از 200 اداره و نهاد اداری پرمصرف در شهر تهران طی روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری و همکاری خوب بانک های پایتخت در مدیریت مصرف برق، خبر داد.

Isna.ir/
قیمت نهایی واحد‌های نهضت ملی مسکن پس از اتمام ساخت مشخص می‌شود/ نهضت ملی در شهر تهران هیچ واحدی ندارد

قیمت نهایی واحد‌های نهضت ملی مسکن پس از اتمام ساخت مشخص می‌شود/ نه...

ایلنا: مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران اظهار داشت: قیمت هر واحد نهضت ملی مسکن بستگی به منطقه ساخت، به تعداد طبقات و متراژ دارد . همچنین قیمت براساس فهرست بهای مشخص...

Ilna.ir/
قیمت هر متر ملک در بالا شهر تهران برابر پراید شد!

قیمت هر متر ملک در بالا شهر تهران برابر پراید شد!

​در برخی نقاط تهران قیمت هر یک متر خانه هم قیمت یک پراید کار کرده است.

Bartarinha.ir/
تصویب سیاست‌های کالبدی متضمن تشویق نوسازی بافت‌های فرسوده/ ارجاع «ضوابط خاص احداث بنا در بافت فرسوده و ناکارآمد شهر تهران» به کمیته فنی

تصویب سیاست‌های کالبدی متضمن تشویق نوسازی بافت‌های فرسوده/ ارجاع «...

ایلنا: شورای عالی شهرسازی و معماری «سیاست‌های کالبدی متضمن تشویق نوسازی بافت‌های فرسوده» را مورد تصویب قرار داد و در همین حال «ضوابط خاص احداث بنا در بافت فرسوده و...

Ilna.ir/
احداث مخازن ذخیره آب اضطراری در 374 نقطه شهر تهران

احداث مخازن ذخیره آب اضطراری در 374 نقطه شهر تهران

ایلنا: استاندار تهران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نامطلوب منابع آب شهر تهران و لزوم مدیریت مصرف آب توسط مشترکان گفت: طی بازه زمانی دو ساله، در 374 نقطه شهر تهران...

Ilna.ir/
افزایش تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران

افزایش تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران

ایلنا: تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در دی ماه سال 1400، به 9.8 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 0.5 و...

Ilna.news/
ساخت قطعات موسیقی با استفاده از صداهای شهر تهران

ساخت قطعات موسیقی با استفاده از صداهای شهر تهران

فراخوان آهنگسازی پروژه سونیک تهران، ساخت قطعات موسیقی با استفاده از صداهای شهر تهران، تا پایان امسال تمدید شد.

FarsNews.ir/
عضو سابق شورای شهر تهران از حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس انتقاد کرد

عضو سابق شورای شهر تهران از حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس انتقا...

عضو سابق شورای شهر تهران از حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس انتقاد کرد

BourseNews.ir/
قیمت جدید دلار در بازار آزاد + جدول سکه محدوده 15 میلیون تومان را پس گرفت تایید آزادسازی منابع ارزی ایران توسط دو خبرگزاری خارجی توقف صادرات گاز روسیه به ایتالیا فوری/ خبر مهم درباره آزادسازی واردات خودرو حال بورس هم خوش نیست! خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بررسی میزان افزایش حقوق کارمندان برای سال 1402 بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل لیست قیمت جدید خودرو در بازار / از پراید و تیبا... وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است این خودرو 336 میلیارد تومان است + تصاویر تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟