نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس چگونه است؟ / یک مشکل قانونی در انتخاب ريیس سازمان بورس!

نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس چگونه است؟ / یک مشکل قانونی در انتخاب ريیس سازمان بورس!

روز سه‌شنبه هفته گذشته قالیباف‌اصل، ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جریان جلسه مدیران سازمان بورس با وزیر اقتصاد و نمایندگان مجلس استعفای داد، اما سوال اینجاست که ريیس جدید سازمان بورس چگونه انتخاب می‌شود؟ دولت و بانک مرکزی چه نقشی در این انتصاب دارند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سازمان بورس قانونا یک موسسه عمومی غیردولتی است اما به عقیده برخی از کارشناسان با ورود دولت به بازار سهام برای تامین کسری بودجه گویی مدیران دولتی سازمان بورس را اداره می‌کنند. حالا قالیباف‌اصل، ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار استعفا داده است و طبق اخبار منتشره، وزیر اقتصاد 13 روز برای معرفی ريیس جدید سازمان بورس وقت دارد.

انتخاب ريیس سازمان بورس مستقل از دولت و بانک مرکزی است؟

ماشاالله عظیمی، عضو شورای عالی بورس در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با شیوه انتصاب ريیس جدید سازمان بورس گفت: وزیر اقتصاد از زمان استعفای ريیس سازمان بورس 15 روز وقت دارد ريیس جدید سازمان بورس را معرفی کند و بعد از معرفی شخص مورد نظر شورای عالی بورس در جلساتش در مورد این انتصاب تصمیم‌گیری خواهد کرد.

این عضو شورای عالی بورس در رابطه با نقش بانک مرکزی و دولت در انتصاب ريیس سازمان بورس گفت: شورای عالی بورس فرا قوه‌ای است و بانک‌ مرکزی، وزارت صمت و مجلس در شورای عالی بورس نماینده دارند و هر کدام از این نمایندگان در رابطه با انتخاب ريیس جدید سازمان بورس حق رای دارند. از طرفی نمایندگان اصناف و نمایندگان مردم در مجلس نیز در این تصمیم‌گیری مشارکت دارند.

یک مشکل قانونی در انتخاب ريیس سازمان بورس!

حمید اسدی، حقوق‌دان بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با نحوه تغییر ريیس سازمان بورس گفت: طبق ماده 9 قانون بازار اوراق بهادار انتخاب ريیس سازمان بورس به پیشنهاد و تصویب همه اعضای شورای عالی بورس انتخاب می‌شود و معرفی ريیس سازمان بورس از طریق وزیر اقتصاد مغایر قانون است. این مساله قانونی از اینجا ناشی می‌شود که در چند سال اخیر شورای عالی بورس در انتصاب ريیس سازمان بورس نقش چندانی نداشته است.

این کارشناس در رابطه با نقش بانک مرکزی و دولت در انتخاب ريیس سازمان بورس گفت: اعضای شورای عالی بورس بر اساس نقش حقوقی خود در این انتصاب تصمیم‌گیری می‌کنند و چون همگی اعضای شورای عالی بورس از مدیران دولتی تشکیل نشدند نقش بانک مرکزی و سایر نهادهای دولتی کمتر می‌شود اما یک خلا قانونی جدی در ماده 9 قانون بازار اوراق وجود دارد و این خلا این است که در شورای عالی بورس باید نقش اعضایی که در بازار سرمایه ذی‌نفع هستند از مدیران دولتی بیشتر باشد. از طرفی طبق قانون شورای عالی بورس ریاست این شورا به عهده وزیر اقتصاد است اما وزیر اقتصاد هیچ الترامی در معرفی ريیس سازمان بورس ندارد. شخصا معتقدم در انتخاب ريیس سازمان بورس همیشه نظر دولت غالب است.

این حقوق‌دان در پایان گفت: اصولا انتخاب ريیس سازمان بورس در دو مرحله انجام می‌شود که مرحله اول همه اعضا باید گزینه پیشنهادی را مطرح کنند و در مرحله دوم در رابطه با گزینه پیشنهادی تصمیم بگیرند. باید باز هم تکرار کرد که حتی پیشنهاد ريیس سازمان بورس بدون دخالت همه اعضا مغایر قانون است.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

بورس در سال 1400 چگونه خواهد بود؟ + فیلم

بورس در سال 1400 چگونه خواهد بود؟ + فیلم

در حالی که در 5 ماه ابتدایی سال بورس شرایط فوق العاده‌ای را طی کرد در 7 ماه اخیر، اما ریزش بورس فرسایشی شده است و حالا پرسش بسیاری این است که بورس در سال 1400 و نزدیک انتخابات ریاست جمهوری چگونه خواهد...

NabzeBourse.ir/
ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ريیس جمهور در جریان سخنرانی امروز خود اعلام کرد قیمت دلار واقعی نیست و باید کاهش یابد، از طرفی نیز سیگنال‌هایی مبنی بر آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران توسط کره‌جنوبی به گوش می‌رسد که ریزش قیمت ...

TejaratNews.com/
خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس

خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس

مدیرعامل سمات گفت: امکان وثیقه قرار دادن سهام جهت دریافت تسهیلات برای همه سهامداران فراهم شد.

NabzeBourse.ir/
بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه

بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش امروز در برنامه به وقت تحلیل استودیو فرابورس به بررسی رفتارهای تاریخی بازار سرمایه در اسفندماه پرداخت.

Sena.ir/
افت شاخص بورس در بازار امروز

افت شاخص بورس در بازار امروز

بورستهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه، 11 اسفندماه) سه هزار و 944 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 181 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
حاشیه‌های امروز بورس 11 اسفند 99 / فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند

حاشیه‌های امروز بورس 11 اسفند 99 / فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل با افتی 0٫33 درصدی در سطح یک میلیون و 181 هزار واحدی قرار گرفت. نمادهای فولادی امروز با معاملات مثبت خود از شدت افت شاخص کل کم کردند.

TejaratNews.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ حضور پررنگ حقوقی‌ها در خریدهای بانکی‌ها

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ حضور پررنگ حقوقی‌ها در خریدهای بانکی‌ها

افراد حقیقی در بورس امروز 680میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین...

EghtesadOnline.com/
اخبار تازه چقدر روی بورس اثرگذار است؟

اخبار تازه چقدر روی بورس اثرگذار است؟

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند حجم تصمیم‌ها درباره بازار گسترش یافته و تاثیرگذاری خود را از دست داده است. اگر کمی صبورانه به روند بازار نگاه کنیم احتمالا نمادهای ارزنده با گذشت زمان در بازار تاثیرگذار...

TejaratNews.com/
نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

امروز دوشنبه 11 اسفند ماه، کالاهای اکستراکت سنگین DAE40 شرکت نفت ایرانول، آیزوریسایکل و حلال 402 پالایش نفت اصفهان، برش سنگین، برش سی7سی9، پنتان، سوخت کوره سبک و نیتروژن مایع پتروشیمی تبریز، برش سنگین...

Sena.ir/
سهام عدالت افت 1.6 درصدی داشت خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس مجمع "ساربیل" 141 تومان تقسیم کرد "زمگسا" در فکر تغییر هیات مدیره سود 600 ریالی "سنوین" نصیب سهامداران "شصفها" گرد هم می‌آیند جلسه دستمزد 1400 فردا برگزار خواهد شد مصوبه جدید مجلس کدام گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست حلب مورد نیاز کارخانه‌های روغن تامین شد جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت سهام عدالت دولتی می‌شود؟ "وبرق" از سهامداران دعوت کرد افت 3 هزار واحدی شاخص کل معامله 10هزار کنتور برق بر تابلوی مناقصه بورس کالا "اتکای" یکساله 752ریال سود برای هرسهم ساخت افت سودسازی «وهور» در یکسال مالی چراغ بورس قرمز ماند افت شاخص بورس در بازار امروز ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 موز چقدر گران شد؟ حاشیه‌های امروز بورس 11 اسفند 99 / فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند ارزش سهام عدالت امروز 11 اسفند 99 قیمت دلار و سکه در بازار امروز آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون بازار سرمایه از 16 اسفند توزیع میوه‌های نوروزی از 22 اسفندماه ارزش سهام عدالت من (11 اسفندماه) ارزش پالایشی یکم 11 اسفند 99 کاهش 3944 واحد شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 25 هزار میلیارد تومان فراتر رفت دولت؛ مقصر عملکرد شرکت‌های سهام عدالت/ مطالب معاون وزیر اقتصاد درباره عملکرد شرکت‌ها کذب است الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست 51 درصد از سهامداران عدالت مازندران کد بورسی دریافت کردند امکان دریافت کارت اعتباری برای تمام سهامداران بورس فراهم شد سهامداران «شپنا» بخوانند/ دهه خونین «شپنا» قیمت دلار و یورو کاهش یافت / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام/ حضور پررنگ حقوقی‌ها در خریدهای بانکی‌ها قابل توجه سهامداران «فملی» / فشار فروش، اجازه صعود را به «فملی» نداد نشست فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی در مخالفت با دولتی کردن سهام عدالت نمای پایانی بورس امروز/ حمایت‌ها هم منجی بازار نشد قیمت دلار و یورو امروز 11 اسفند 99 قضات 10درصد مالیات پرداخت می‌کنند امروز هم شاخص منفی ماند الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا: نبود سقف قیمت و عرضه همه محصولات متولدین 1400 بورسی شدند عرضه 20،000 تن ورق سرد B فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 22،300 تن روی نرخ پایه موا... عرضه 10،000 تن ورق رنگی فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 12،450 تن روی نرخ پایه مواج... مشوق‌های جدید مجلس برای افزایش فرزندآوری تلاش دولت برای مصادره سهام عدالت مردم/ آیین نامه اجرایی برخلاف قانون تجارت بود

در حال بارگیری...