ترمز شورای رقابت روی کاهش قیمت خودرو

ترمز شورای رقابت روی کاهش قیمت خودرو

بازار خودرو این روزها با رکود سنگینی مواجه شده و علاوه بر تعطیلات کرونایی جو روانی حاصل از نتایج مثبت مذاکرات وین منجر به کاهش قیمت دلار شده است و در حالی که انتظار می‌رفت نرخ خودرو در بازار همسو با نرخ دلار روندی کاهشی داشته باشد به یک‌باره شورای رقابت در جلسه روز دوشنبه 13 اردیبهشت‌ماه قیمت محصولات ایران‌خودرو را به‌طور متوسط 8،2 درصد و قیمت محصولات سایپا را به‌طور متوسط 8،9 درصد افزایش داد.

اعتماد نوشت: بازار خودرو این روزها با رکود سنگینی مواجه شده و علاوه بر تعطیلات کرونایی جو روانی حاصل از نتایج مثبت مذاکرات وین منجر به کاهش قیمت دلار شده است و در حالی که انتظار می‌رفت نرخ خودرو در بازار همسو با نرخ دلار روندی کاهشی داشته باشد به یک‌باره شورای رقابت در جلسه روز دوشنبه 13 اردیبهشت‌ماه قیمت محصولات ایران‌خودرو را به‌طور متوسط 8،2 درصد و قیمت محصولات سایپا را به‌طور متوسط 8،9 درصد افزایش داد.

براساس تصمیم اخیر شورای رقابت این مصوبه برای افرادی که تا پایان سال 1399 جهت خرید خودرو ثبت‌نام کرده و پیش‌پرداخت داشته‌اند، لحاظ نمی‌شود، ضمن آنکه این مصوبه براساس تورم بخشی یک‌ساله اعلام‌شده توسط بانک مرکزی و پس از کسر تورم‌های اعمال‌شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال 1399 نهایتا تا پایان شهریور 1400 اعمال و اجرا می‌شود.شورای رقابت در ماه‌های پایانی سال گذشته تلاش خود را برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو کرد که با آن موافقت نشد و درنهایت رضا شیوا، رییس شورای رقابت در هفته سوم فروردین‌ماه و در اولین جلسه کاری امسال خبر افزایش قیمت خودرو در سه‌ماهه نخست را اعلام کرد و در این جلسه گفت: این شورا برای تصمیم‌گیری قیمت‌های جدید خودرو در سه‌ماهه اول سال 1400 با توجه به اعلام تورم بخشی از سوی بانک مرکزی اقدام خواهد کرد.

حال قرار است قیمت خودرو در 6 ماهه پایانی سال گذشته بررسی و با توجه به نرخ تورم‌بخشی، قیمت نهایی آن برای 3 ماهه نخست سال 1400 مشخص شود. اعلام این خبر ازسوی رییس شورای رقابت اثر روانی خود را بر بازار گذاشت به گونه‌ای که دارندگان خودرو به امید افزایش قیمت‌ها قیمت‌ خودروهای خود را بالا بردند اما با اخبار منتشرشده از روند مذاکرات وین و افت قیمت دلار مجددا قیمت خودرو نیز در بازار آزاد با کاهش همراه شد. برخی کارشناسان خودرو معتقدند؛ نظام قیمت‌گذاری کنونی مورد قبول نیست و باید اصلاح شود و ساز‌و‌کاری که اکنون در شورای رقابت برای قیمت خودرو مطرح است باید تغییر کند. سازوکار فعلی زیان انباشته خودروساز را افزایش داده است و در مقابل مصرف‌کننده هم از این وضعیت رضایت ندارد.

باتوجه به نرخ دلار این تصمیم تاثیر چندانی بر بازار ندارد

علی‌رضا پورحسنی، عضو اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو در این باره به «اعتماد» گفت: موضوع افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو از بعد از نوروز مطرح و شورای رقابت در چندین جلسه پیگیر این قضیه بود که در‌نهایت روز دوشنبه آن را نهایی کرد و قرار است تا تمامی خودروهای ساخت داخل حدود 10 درصد افزایش نرخ داشته باشند. پورحسنی ادامه داد: خودروسازان هم از این افزایش قیمت استقبال کردند زیرا معتقد هستند که هزینه تولید خودرو در کشور بالاست و با توجه به نرخ تورم 6 ماهه دوم سال 99 قیمت خودروها افزایش خواهد یافت. او افزود: در این مدت بازار تعطیل بوده و البته از ابتدای سال نیز خرید و فروش چندانی در بازار انجام نشده است اما ثبات و کاهش تقریبی نرخ ارز باعث تثبیت نسبی قیمت بسیاری از مدل‌های خودرو شده است.

این عضو اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود افت نرخ دلار و توافقات در نشست وین این تصمیم بر بازار آزاد نیز تاثیرگذار خواهد بود، گفت: تاثیر این خبر بر بازار با توجه به تعطیلات هنوز مشخص نیست و طی روزهای آینده بیشتر می‌توان ارزیابی کرد اما در عین حال با توجه به توافقات وین و افت نرخ دلار و ادامه‌دار شدن تعطیلی‌های کرونایی در بخش خودرو که باعث تعطیلی شماره‌گذاری و نمایشگاه‌ها و صنف خودرو شده است به نظر نمی‌رسد این خبر تاثیر چندانی بر بازار خودرو بگذارد. این فعال بخش خودرو با بیان اینکه این تصمیم التهاب چندانی بر بازار نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: البته ممکن است در برخی مدل‌های خودرو شاهد افزایش 2 تا 3 میلیون تومانی باشیم اما در مجموع این خبر باعث رشد زیادی بر بازار نخواهد شد.

افت 10 میلیونی قیمت خودرو

پورحسنی با بیان اینکه از یک ماه گذشته تا ابتدای هفته روند قیمت خودرو در بازار نزولی بود، افزود: در روز 20 فروردین ماه 1400 خودروی کوییک دو رنگ سایپا 163 میلیون تومان بود که 10 میلیون تومان افت قیمت داشته و به 153 میلیون تومان رسید یا خودروی تیبا به 130 میلیون تومان هم رسیده بود که هم‌اکنون به 120 میلیون تومان رسیده است و خودروی تیبا 2 هم از 138 میلیون تومان هم‌اکنون به 131 میلیون تومان رسیده است. این فعال حوزه خودرو در ادامه با اشاره به عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا نیز گفت: از سال‌های گذشته این موضوع مطرح بود اما من اعتقاد دارم که خودرو باید در نمایشگاه‌های خودرو و به وسیله فعالان این حوزه عرضه شود، با این اتفاق این قطار از ریل خود خارج می‌شود و تکلیف این تعداد بالای پرسنل و نیرو در نمایشگاه‌های خودرو که تخصص این کار را دارند مشخص نیست ضمن آنکه خریدار نیز سردرگم می‌شود. پورحسنی با اشاره به قیمت برخی مدل‌های مختلف خودرو در بازار افزود: قیمت سمند ال ایکس در حال حاضر 192 میلیون تومان.

ساندرو 405 میلیون تومان، پراید 110 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 در محدوده 200 میلیون تومان و پژو 206 تیپ 5 حدود 254 میلیون تومان، 207 دنده ای298 میلیون تومان، پژو 2008 به قیمت 810 میلیون تومان و ساینا 143 میلیون تومان است. براساس این گزارش، مصوبات شورای رقابت پیش‌تر نیز باعث به‌هم خوردن ثبات قیمتی در بازار خودرو شده بود به‌طوری که در اوایل دی 99 مصوبه این شورا برای قیمت‌گذاری جدید خودروها، علاوه بر افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها باعث گران شدن خودرو در بازار نیز شد و شاهد رشد قیمت اکثر خودروها در بازار بودیم اما در شرایط کنونی و با کاهش بهای دلار در بازار بعید به نظر می‌رسد قیمت‌ها چندان تغییری داشته باشند.

local_offerبرچسب‌ها:
ما صنعت خودروسازی نداریم

ما صنعت خودروسازی نداریم

معاون علمی و فناوری ريیس جمهوری با بیان اینکه تا زمانی که طراحی‌های صنعت خودرو در داخل انجام نشود ما صاحب صنعت خودروسازی نیستیم، از آغاز پروژه‌هایی برای طراحی خودرو با شرکت‌های خودروساز خبر داد.

TejaratNews.com/
نحوه ورود سپاه به صنعت خودروسازی

نحوه ورود سپاه به صنعت خودروسازی

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در یادداشتی که خبرگزاری میزان منتشر کرده، نوشت: در حوزه تولید موشک و پهپاد، فناوری‌های روز دنیا در اختیار ماست و همگی هم نتیجه کار بومی خودمان بوده است.

Bartarinha.ir/
ورود متخصصان سپاه به صنعت خودروسازی

ورود متخصصان سپاه به صنعت خودروسازی

سردار حاجی زاده با تاکید بر اینکه تجربیات تحقیقاتی‌مان را به خودروسازان منتقل خواهیم کرد ، گفت: شاید در بعضی از موارد نیاز به ورود فیزیکی ما نباشد و فقط تجربیات و اطلاعات خود را منتقل کنیم.

Bartarinha.ir/
اختصاص یک میلیارد دلار به صنعت خودروسازی توسط صندوق توسعه ملی

اختصاص یک میلیارد دلار به صنعت خودروسازی توسط صندوق توسعه ملی

مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی از محل این صندوق به صنعت خودروسازی کشور اختصاص داد تا بتوان تولید داخلی را رونق داد و با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان قطعات را در داخل کش...

TejaratNews.com/
ترس از تورم، زردی طلا را پررنگ کرد/ سایه فشار فروش بر ارز دیجیتال هم افتاد تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن تا پایان تیر تمدید شد سلطه بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح 3ساله رسید عرضه 347 میلیون دلار در سامانه نیما نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/02/27 پرونده میدان‌های مشترک‌ گازی بسته می‌شود دستگیری کارمند بانک ملی با اتهام 50میلیاردی 60 ثانیه 27 اردیبهشت 1400 امید بورس تهران به صندوق‌های مبتنی بر رمزارز آخرین خبر از تغییرات حقوقی کارکنان و بازنشسته‌ها تزریق 28هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک‌ها آیا تابستان امسال خاموشی در پیش داریم؟ چرا بیت کوین سقوط کرد؟ پیش‌بینی قیمت طلا در آستانه انتخابات/ بازگشت تقاضای هیجانی به بازار آخرین صورتحساب سهام عدالت 27 اردیبهشت / سهام عدالت هم قیمت سکه شد کتاب «داستان نظریه گن در بازارهای مالی» به کتابخانه سازمان بورس رفت جا به جایی بیش از میلیارد و 767 میلیون برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای سرمایه "دسبحا " افزایش می‌یابد "فباهنر" 5667 ریال سود ساخت "سیلام" سود ده شد قیمت روغن رسما افزایش یافت روند نزولی قیمت تخم مرغ ادامه دارد/ نگرانی از آینده بازار جزيیات افزایش سرمایه سه نماد/ افزایش سرمایه 516 درصدی یک نماد معدنی مجوز اعطای تسهیلات به کارگزاری‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری ابلاغ شد سهام عدالت، دستور جلسه فردای شورای عالی بورس بازار بدون مشتری خودرو در انتظار سرنوشت قیمت ارز آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار تحلیل تکنیکال و بنیادی وخارزم/ کف حمایتی جدی وخارزم کجاست؟ ممنوعیت ارايه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری پس از 17 سال لغو شد پرداخت مرحله تکمیلی سودهای سهام عدالت در خرداد 70 درصد بازار دخانیات کشور در اختیار دو شرکت خارجی وام ساخت انبوه‌سازان 450میلیونی شد تولید و عرضه خودروهای جدید در سایپا برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان بخشنامه اعطای تسهیلات به شرکت های کارگزاری ابلاغ شد خروج 130 هزار میلیارد تومان از بورس توسط 200 حقوقی‌ پیش‌‎بینی قیمت طلا در آستانه انتخابات 1400 آمار سامانه املاک و اسکان محرمانه است؟/ استقبال سرد مردم 70درصد بازار میلیاردی سیگار در اختیار خارجی‌ها روز پس از فردا بازداشت سینا استوی، فعال حوزه ارز‌های دیجیتال پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟ وام ساخت انبوه‌سازان، 450 میلیون تومان کانون سهامداران حقیقی به دست چه کسی اداره می‌شود؟ زنگنه: باید روزی 12ساعت کار کنم تا زندگی بچرخد ماجرای خروج 130هزار میلیارد تومان از بورس جزيیات تزریق منابع جدید به بورس/ تداوم حمایت از بازار سرمایه سهام عدالتی که دارید اما از آن بی‌خبر هستید! پرونده مسکن مهر تا مرداد 1400 بسته می‌شود عزم جدی سازمان بورس برای حل مشکلات صنایع بورسی انتظار مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود چه زمانی به پایان خواهد رسید؟

در حال بارگیری...