مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟

مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟

اقتصاد کلاندر طوفان های موسمی تابستان، بارندگی شدید می تواند باعث سیل شود. سیلاب‌های قدرتمند می‌توانند قربانیان را غرق کنند و به ساختمان‌ها آسیب برسانند و مردم را بدون خانه و در برابر عوامل آسیب‌پذیر نگه دارند اما این طوفان‌های موسمی می‌توانند همان‌قدر که آسیب‌زا هستند حیات‌بخش نیز باشند.

نگارعلی_ باران های موسمی تابستان می توانند آب شیرین را برای آشامیدن و آبیاری محصولات فراهم کند. در هند و آسیای جنوب شرقی، مردم برای بارور کردن محصولات کشاورزی، پر کردن سفره‌های زیرزمینی و چاه‌ها و تامین نیروگاه‌های برق آبی به باران‌های موسمی متکی هستند.

طوفان‌های موسمی یک تغییر فصلی در جهت باد در یک منطقه است؛ طوفان‌های موسمی معمولا با فصل تابستان و با باران های شدید در مناطق نزدیک خط استوا، مانند جنوب آسیا و غرب آفریقا مرتبط است، اما می تواند در اروپای غربی و جنوب غربی آمریکا نیز رخ دهد.

طوفان‌های موسمی اکثرا در برخی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان مانند هند، سریلانکا، بنگلادش، تایوان، سنگاپور و فیلیپین رخ می دهد. طوفان‌های موسمی می توانند اثرات منفی و مثبت داشته باشند. سیل ناشی از باران های موسمی می تواند اموال و محصولات را از بین ببرد با این حال، باران های موسمی فصلی نیز می تواند آب شیرین را برای آشامیدن و آبیاری محصولات فراهم کند.

مونسون چگونه اقتصاد هند را سرپا نگه‌داشته است؟

کلمه مونسون از شبه قاره هند سرچشمه گرفته است و به بادهای فصلی بزرگی اشاره دارد که از اقیانوس هند و دریای عرب می وزد و بارندگی شدیدی را به همراه دارد. این فصل معمولا از ژوين شروع می شود و در حدود سپتامبر هر سال به پایان می رسد. این بادها با حرکات خود، آب شیرین را به میلیون‌ها کشاورز و مردم در سراسر هند می‌رسانند و زندگی اجتماعی و اقتصادی را به حرکت در می‌آورند تا جایی که به اقتصاد هند «اقتصاد موسمی» می‌گویند.

اقتصاد هند بر پایه کشاورزی است، به این معنی که بیشتر تولید ناخالص داخلی هند به رشد و تولید کشاورزی بستگی دارد. بیش از 50 درصد از جمعیت هند از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند. باران های موسمی یکی از مهم ترین فصل های کشاورزان برای کشوری است که به صنعت کشاورزی آن وابسته است. بیشتر زمین های کشاورزی هند توسط بادهای موسمی جنوب غربی آبیاری می شود. محصولاتی مانند گندم، برنج، حبوبات که جزء اصلی رژیم غذایی هندی هستند، برای رشد نیاز به بارندگی شدید دارند.

کاشت محصولات در هند به اولین بارندگی های فصل بستگی دارد. بنابراین، باران های موسمی برای کشاورزانی در هند که در حال حاضر تحت فشار مالی زیادی هستند، حیاتی است.

در روستاهای هند، چاه ها، رودخانه ها و پمپ های دستی منابع اولیه آب هستند. مونسون همچنین به کنترل سطح آب زیرزمینی کمک می کند و این مخازن زمین را پر آب کرده و به توسعه روستایی کمک می کند.

یک سال بدون وزش بادهای موسمی می تواند آسیب قابل توجهی به ثبات و رشد مالی هند وارد کند.

در کشوری مانند هند که تولید اقتصادی به تولید کشاورزی بستگی دارد تا قیمت مواد غذایی را در سطوحی که توسط جمعیت قابل پذیرش است نگه‌دارد، ایجاد سدها، مخازن و کانال‌های آبیاری بیشترین اهمیت را دارد زیرا طوفان‌های موسمی در چنین مقیاس وسیعی غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل اعتماد هستند.

برای عبور از فصل باران های موسمی نباید به شانس متکی بود

امروزه خشکسالی و سیل یک ویژگی مشترک است و همزیستی آنها تهدیدی قوی است که نمی توان آن را ریشه کن کرد اما باید مدیریت شود. انتقال آب مازاد موسمی به مناطق کم آب امکانی است که به ایجاد پتانسیل آبیاری اضافی، تولید برق آبی و همچنین غلبه بر عدم تعادل منطقه ای کمک می کند.

با افزایش جمعیت و فعالیت های عمرانی، تمایل به تصرف دشت های سیلابی به وجود آمده است که طی سال ها خسارات جدی تری را در پی داشته است. اغلب، به دلیل توزیع بارندگی متفاوت، مناطقی که به طور سنتی مستعد سیل نیستند نیز دچار آبگرفتگی شدید می شوند.

سیل ناشی از ظرفیت ناکافی در سواحل رودخانه ها برای مهار جریان های زیاد است که از حوضه های فوقانی به دلیل بارندگی شدید پایین آمده است. سیل با فرسایش و گل و لای بستر رودخانه ها تشدید می شود و در نتیجه ظرفیت حمل کانال های رودخانه کاهش می یابد.

مهمتر از خسارات جانی و مالی، احساس ناامنی و ترس در ذهن مردم ساکن در دشت های سیلابی است. اثرات پس از سیل، مانند رنج بازماندگان، گسترش بیماری، در دسترس نبودن کالاهای اساسی و داروها و از بین رفتن مسکن، سیل را به ترسناک ترین بلایای طبیعی تبدیل می کند که بشر با آن مواجه است.

تنوع محصول، استفاده کارآمدتر از آب و بهبود شیوه های مدیریت خاک، همراه با توسعه محصولات مقاوم می تواند به کاهش برخی از اثرات منفی طوفان‌های موسمی کمک کند.

223227

احتمال وقوع سیل در چهار حوضه آبریز

احتمال وقوع سیل در چهار حوضه آبریز

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو از احتمال بالای وقوع سیل در چهار حوضه آبریز در این هفته خبر داد و اعلام کرد: هفته آینده بارش‌های پراکنده در برخی حوضه‌های آبریز شمالی به وقوع خواهد پیوست.

Isna.ir/
خسارت سیل به 1405 کیلومتر از جاده‌های کشور/محور هراز امروز بازگشایی می‌شود

خسارت سیل به 1405 کیلومتر از جاده‌های کشور/محور هراز امروز بازگشای...

مدیر کل امور عملیات راهداری، ماشین آلات و مدیریت بحران گفت: 1405 کیلومتر از مسیرهای کشور به همراه 500 دستگاه ابنیه خسارت دیده است.

FarsNews.ir/
رشد اقتصادی چین در کدام مسیر است؟

رشد اقتصادی چین در کدام مسیر است؟

نخست‌وزیر چین می‌گوید که اقتصاد چین در حال بهبود است اما اساس آن مستحکم نیست.

Isna.ir/
کارت زرد مجلس یازدهم به وزیر جهاد کشاورزی

کارت زرد مجلس یازدهم به وزیر جهاد کشاورزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر کشاورزی قانع نشدند و به او کارت زرد دادند.

Borna.news/
دیدار وزیر جهاد کشاورزی با چغندرکاران شهرستان بجنورد

دیدار وزیر جهاد کشاورزی با چغندرکاران شهرستان بجنورد

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از مزرعه چغندر قند بجنورد با چغندرکاران این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

Irinn.ir/

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

بحران اقتصادی در سریلانکا؛ دنده معکوس از رشد اقتصادی به ورشکستگی

بحران اقتصادی در سریلانکا؛ دنده معکوس از رشد اقتصادی به ورشکستگی

سریلانکا که با سرعت زیاد مسیر رشد اقتصادی را طی میکرد به دلیل مشکلات ناشی از تورم جهانی دنده معکوس کشید و به سمت بحران اقتصادی حرکت میکند.

MehrNews.com/
برخورد با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی و اجرای احکام قضايی با قدرت انجام می‌شود.

برخورد با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی و اجرای احکام قضايی ب...

ایلنا: ريیس سازمان امور اراضی گفت: برخورد با تغییر کاربری های غیرمجاز در اراضی کشاورزی و اجرای احکام قضايی با قدرت انجام می‌شود.

Ilna.ir/
کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

ژاپن پیش‌بینی رشد اقتصادی سال مالی خود را کاهش داد.

Borna.news/
شیوه‌نامه اجرایی «تامین مالی کشاورزی قراردادی» ابلاغ شد

شیوه‌نامه اجرایی «تامین مالی کشاورزی قراردادی» ابلاغ شد

به منظور توسعه و ترویج شیوه‌های تامین مالی زنجیره‌ای بخش کشاورزی در 11 ماده و 1 تبصره با همفکری بانک‌ها، دستگاه‌های اجرایی، ‌صاحب‌نظران و کارشناسان، تهیه و به تصویب بانک مرکزی رسیده است.

MehrNews.com/
سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی 11.7 درصد است

سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی 11.7 درصد است

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی را 11.7 درصد است، گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت...

Borna.news/
جنگ اوکراین نهاده‌های کشاورزی را 10 درصد گران کرد

جنگ اوکراین نهاده‌های کشاورزی را 10 درصد گران کرد

نابسامانی جنگ اوکراین قیمت نهاده‌های کشاورزی را در سه ماهه اول نزدیک به 10 درصد افزایش داد.

Isna.ir/
رشد 72 درصدی تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در سه ماهه اول امسال

رشد 72 درصدی تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در سه ماهه اول امسال

بانک کشاورزی در سه ماهه اول امسال به 186 هزار متقاضی تسهیلات پرداخت کرده است

Irinn.ir/

روس‌ها پول محموله‌ها را با تاخیر 3 ماهه پرداخت می‌کنند/ امکان صادرات محصولات کشاورزی به شرق آسیا را نداریم

روس‌ها پول محموله‌ها را با تاخیر 3 ماهه پرداخت می‌کنند/ امکان صادر...

ایلنا: ريیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: نبود بیمه فسادپذیری کالا در ایران باعث شده است که صادرکنندگان همواره با ریسک اقدام به صادرات ‌کنند؛ همچنین با بالا رفتن...

Ilna.ir/
پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟ قیمت جدید مرغ اعلام شد/ کاهش 50 درصدی سرانه مصرف مرغ