غلبه ترس بر نشانه‌های مثبت در بازار سرمایه/ خودرویی‌ها توان سبز کردن بورس را نداشتند

غلبه ترس بر نشانه‌های مثبت در بازار سرمایه/ خودرویی‌ها توان سبز کردن بورس را نداشتند

بورس در روزهایی که همه نشانه‌ها برای رشد مثبت است، به دلیل وجود ترس سهامداران روزهای منفی را پشت سر می‌گذارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار در هفته‌هایی که بسیاری از سهامداران انتظار رشد شاخص را می‌کشیدند، روند نزولی به خود گرفته و همین مساله سبب شدت گرفتن خروج پول از بازار سرمایه شده است.

بازدهی منفی شاخص کل و شاخص کل هموزن به دومین هفته رسید تا تحلیلگران بازار سرمایه، نبود اطمینان به سیاست های دولت و آینده مبهم در زمینه مذاکرات را علت خروج پول از بورس بدانند.

سهامداران از هر فرصتی برای خارج کردن پول خود از بورس استفاده می‌کنند تا ضرر کمتری را متحمل شوند، اما در هفته سوم دی ماه یکی از نکات مثبت که در صورت تداوم می‌تواند نویدبخش روزهای خوبی برای بازار سرمایه باشد، کاهش فروش حقیقی هاست.

به عبارت دیگر، توان بازار برای حرکت رو به جلو در این هفته‌ای که سپری شد، بسیار ضعیف بود؛ اما در غیاب خریداران، فروشندگان توانستند تا آنجایی که در توان داشتند، جهت شاخص را تغییر دهند و البته موقعیت شاخص را نیز نزولی تر کردند. با این وصف بررسی روند معاملات در هفته گذشته نشان داد، همچنان ارزش معاملات خرد پایین ارزیابی می‌شود و البته حقیقی‌ها از بازار خارج می‌شوند.

بیشترین خروجی پول حقیقی‌ها در نماد معدنی‌ها و فولادی‌ها صورت گرفت. البته سرانه معاملات حقیقی‌ها در یک شرایط نسبتا برابری دنبال می‌شود. همچنان یکی از دغدغه‌های سهامداران معامله اوراق بدهی در بازار ثانویه است که رمق بورس را گرفته و به یک رقیب جدی برای بازار سرمایه تبدیل شده است.

شاخص‌های عملکردی بازار سهام اگرچه با دریافت سیگنال‌های مثبت از قیمت ارز، قیمت کامودیتی ها و روند مذاکرات در وین، باید در محدوده مثبت دنبال شود، اما ترس موجود در بازار بر این سیگنال های مثبت غلبه کرده و بازار سهام با بازدهی منفی هفته سوم دی را پشت سر گذاشته است.

هفته سبز خودرویی‌ها در بورس

در تمام روزهای این هفته سهام خودرو (شرکت ایران خودرو) صدرنشین جدول حجم معاملات بود و در 4 روز ابتدایی هفته نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت.

پس از خودرو، نمادهای خساپا (سایپا)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و خپارس (پارس خودرو) در رتبه‌‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفتند تا هفته‌ ای تماما خودرویی را پشت سر بگذاریم. در این هفته اکثر نمادهای خودرویی سبزپوش بودند؛ اما نتوانستند بازار را با خود همراه کرده و روند صعودی را به بازار تحمیل کنند.

افت 2.1 درصدی شاخص کل

شاخص کل بورس در هفته سوم دی ماه با افت 2.1 درصدی مواجه شد تا دومین هفته با بازدهی منفی پس از چند هفته رشد را به ثبت برساند. شاخص کل در هفته گذشته تنها در روز سه شنبه رشد 0.1 درصدی داشت و هزار و 948 واحد بالاتر آمد.

شاخص کل بورس در سایر روزهای هفته با افت روبرو شد و در مجموع کاهش 28 هزار و 830 واحدی داشت، تا در عدد یک میلیون و 334 هزار و 265 واحدی آرام بگیرد.

رفتار مشابه شاخص ها در بازار سرمایه

شاخص کل هموزن همانند شاخص کل، در هفته گذشته در 3 روز ابتدایی هفته با کاهش مواجه شد و تنها در روز سه شنبه با رشد 482 واحدی روبرو شد.

شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 7 هزار و 151 واحد پايین ‌تر ایستاد و به رقم 330 هزار و 293 واحد رسید و بازدهی منفی 2.12 درصدی را ثبت کرد.

افزایش ارزش کل معاملات و معاملات خرد

در هفته سوم دی ماه نیز مانند همه هفته های گذشته در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی با روزهای دیگر داشت.

روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل 148 هزار و 873 میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته 33 هزار و 768 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 33 هزار و 572 میلیاردی هفته پیشین، رشد 1 درصدی داشته است.

در هفته سوم دی ماه، میانگین ارزش معاملات خرد بورس 2 هزار و 533 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 270 میلیاردی هفته پیشین، رشد 11 درصدی داشته است.

رشد ارزش معاملات خرد و کاهش فروش حقیقی‌ها دو نشانه مثبت برای بورس در هفته های آینده است که می‌تواند سهامداران را به رشد بورس امیدوار کند.

انتهای پیام/ب

سرانه مصرف شیر در کشور چقدر است؟ بیش از 50 درصد بار شبکه برق کنترل پذیر می‌شود/ برگزاری مناقصه 3 میلیون کنتور هوشمند امضای تفاهمنامه بین شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و گازوست رومانی مجلس به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد پروازهای فرودگاه مهرآباد از سر گرفته شد بدهی خارجی ایران چقدر است؟ یخبندان و کولاک در 24 استان/ هشدار لغزندگی جاده‌ها و احتمال لغو پروازها‌ بحران لیر بازار رمزارز را داغ کرد مالیات‌های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن عربستان به سهمیه تولید اوپک‌پلاس پایبند است قیمت سبد نفتی اوپک از 86 دلار گذشت برگشت میوه‌های صادراتی ناراحتی ندارد! فوری/ پروازهای مهرآباد متوقف شد پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 29 دی | بورس از منفی به مثبت می‌رود؟ قیمت رهن و اجاره مسکن در منطقه نبرد جنوبی تهران با این اتفاق پرداخت یارانه جدید قطعی می شود سرانه مصرف شیر 86 لیتر‌/ ثروتمندان 6 برابر بیشتر شیر می‌خورند شاخص کل بورس 30 هزار و 540 واحد افت کرد زلزله در بازار رمزارز/ بیت کوین چقدر قیمت خورد؟ اعتبار؛ جایگزین ضامن در گرفتن وام بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد صید فیل ماهی 210 کیلویی توسط صیادان مازندران ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری 5 دستور ريیس‌جمهوری به نظام بانکی تولید سالانه 115 هزار تن عسل در کشور قیمت گوشت در 28 دی1400 (فهرست قیمت) کارگران، دستفروشی را ترجیح می‌دهند! دو روز دیگر؛ آخرین مهلت تعیین تکلیف دستگاه های کا... ممنوعیت جدید برای واردات خودرو و موبایل با تیک قیمتی در بورس آشنا شوید قیمت انواع مرغ در 28 دی 1400 بدهی خارجی ایران چقدر است؟ کف نرخ از روی بلیت هواپیما برداشته شد شکسته‌شدن همه رکوردهای منفی در بازار سرمایه/ 94 درصد نمادهای بورس قرمزپوش شدند قیمت دلار بالاتر می‌رود؟ ارز دیجیتال ملی ایران با نام عجیب مجمع "فاراک" 10 ریال تقسیم کرد پرداخت سود "خبازرس" از مرداد سال 1401 "غپاذر" سهامداران را فراخواند برگزاری مجمع "تنوین" با محور نقدینگی املاک شهرداری در بورس عرضه می‌شود این معاون وزیر خواستار کاهش 60 درصدی حقوقش شد! + ... 240 هزار متقاضی چشم انتظار تکمیل مسکن مهر/خط ارتباط پیگیری مشکلات مسکن مهر در وزارت راه ایجاد شود بیش از 50 درصد بار شبکه برق کنترل‎‌پذیر می‌شود آمار جدید بانک مرکزی از وام ‌های بانکی هشدار چین به شهروندان برای باز نکردن مرسولات پستی خارجی درخواست ريیس سازمان بورس از وزارت نفت برای اصلاح فرمول خوراک پتروشیمی‌ها سقوط شدید بیت کوین/ معامله گران نا امید شدند شاخص کل بورس با سر به زمین خورد روند خروج سرمایه از کشور خطرناک است