تاثیر بورس کالا بر قیمت سیمان

تاثیر بورس کالا بر قیمت سیمان

با اعمال افزایش 35درصدی قیمت پایه سیمان در بورس کالا، قیمت گذاری آن در خرده‌فروشی‌ها به‌صورت دلخواه و با دامنه متنوع...

با اعمال افزایش 35درصدی قیمت پایه سیمان در بورس کالا، قیمت گذاری آن در خرده‌فروشی‌ها به‌صورت دلخواه و با دامنه متنوع قیمتی صورت می‌گیرد. این افزایش قیمت در کنار بالارفتن سایر عوامل ساخت مسکن مانند فولاد، مس و یونولیت خبری ناخوشایند برای طرح نهضت ملی مسکن است که این روز‌ها با انبوهی از مشکلات برای اجرا مواجه شده و بالا رفتن مصالح به معنی افزایش قیمت ساخت و به‌تبع آن دریافت آورده بیشتر از متقاضیان است.

سیمان در ابتدای سال، همزمان با ورود به بورس با رشد غیررسمی قیمت مواجه شد و به حدود 28هزار تومان به‌ازای هر پاکت رسید، سپس با طی کردن نوساناتی به حدود 50 هزار تومان رسید. در روز‌های گذشته نیز انجمن سیمان درخواست افزایش 35 درصدی قیمت سیمان را به بورس کالا اعلام و از هفته جاری اعمال کرد. تا پیش از این هر پاکت سیمان در مصالح‌فروشی‌ها حدود 50 هزار تومان بود که احتمالا با نرخ‌های جدید به حدود 67 تا 68 هزار تومان می‌رسد. البته سیمان تیپ 5 در بسیاری از مناطق تا 58 هزار تومان معامله می‌شد که با این اوصاف باید منتظر قیمت 78 هزار تومانی برای این کالا باشیم. قیمت‌گذاری سیمان معمولا هر شش ماه یک‌بار به‌صورت رسمی و غیررسمی صورت می‌گیرد و معمولا با توجه به تورم موجود در کشور روند قیمت افزایشی بوده، اما این‌بار قیمت سیمان برای سومین‌بار در سال‌جاری رشد داشته است.

سازندگان در حال انصراف

با افزایش قیمت مصالح ساختمانی، احمد دنیامالی، عضو شورای عالی مسکن، قیمت ساخت هر متر از واحد‌های نهضت ملی مسکن را هشت میلیون تومان اعلام کرد. این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی هنوز نرخ چهار میلیون و 750 هزار تومان خود را به‌روز نکرده و طبق بررسی‌ها برخی سازندگان در حال کنار کشیدن از این پروژه هستند. البته نوسان قیمت نهاده‌های ساختمانی فقط مختص سیمان نیست. قیمت میلگرد هم از کیلویی 15 هزار تومان در روز‌های گذشته به 17 هزار تومان افزایش یافته است در حالی که دو سال قبل و در آغاز پروژه نهضت ملی مسکن، قیمت هر کیلو میلگرد حدود 4000 تومان بود.

فرشید پورحاجت، عضو هیات‌مدیره کانون انبوه‌سازان در گفتگو با جام‌جم با اشاره به افزایش قیمت سیمان، می‌گوید: «سیمان پس از ورود به بورس کالا دو قیمت داشته است؛ یکی 500 هزار تومان و دیگری 800 هزار تومان به ازای هر تن بوده است و در‌خصوص افزایش 35 درصدی قیمت هنوز اعلام نشده این افزایش مربوط به کدام‌یک از این دو قیمت است و در حال حاضر قیمت سیمان تیپ 5 خوزستان حدود 800 هزار تومان است و قیمت سیمان‌های استان‌های غربی زیر 500 هزارتومان است که با این قیمت‌گذاری، قیمت سیمان به حدود 90 هزار تومان خواهد رسید.

وی با اشاره به موضوع شفافیت بورس در کشف قیمت سیمان عنوان می‌کند: «با وجود احترامی که برای فعالیت بورس کالا قايل هستم، اما باید عنوان کنم که در‌خصوص موضوع عرضه سیمان در بورس شفافیت چندانی را شاهد نیستیم به‌طوری‌که هفته گذشته یک شرکت 20هزار تن سیمان در بورس عرضه کرد که با اعلام افزایش 35درصدی، میزان عرضه را به 2000 تن کاهش داد، در حالی‌که تقاضا حدود 5000 تن است، برخی شرکت‌ها با کاهش عرضه به‌دنبال اختلال و بالا بردن قیمت سیمان هستند.»

وی ادامه می‌دهد: «سهم سیمان از افزایش قیمت ساخت مسکن بین یک تا 2 درصد است، اما باید عنوان کرد که برای ساخت مسکن تنها سیمان کفایت نمی‌کند بلکه سایر عوامل مانند زمین، دستمزد و مصالح ساختمانی و دستگاه‌های خدمات دولتی و‌... در قیمت نهایی تاثیر‌گذار است. به گفته دوستان میزان افزایش قیمت در این عوامل یک درصد است، اما مبنای محاسبه همان قیمت وزارت راه و شهرسازی است یا قیمتی که سازندگان اعلام کردند. قیمت وزارت راه برای ساخت چهار میلیون و 75هزار تومان است که تفاوت فاحشی با قیمت سازندگان که حدود هشت میلیون تومان است، دارد. نباید برای قیمت‌گذاری تنها به یک عامل مثل سیمان اکتفا کرد و با تجمیع این افزایش در سایر عوامل، افزایش قیمت ساخت به‌راحتی قابل‌پیش‌بینی است.

به گفته وی، دولت نگاه بخشی‌نگری دارد و این افزایش را در قالب مبنای خود که همان چهار میلیون و 750هزار تومان است، محاسبه می‌کند و با اعلام این‌که افزایش قیمت عوامل تولید ناچیز است سعی می‌کند قیمت را پایین نگه دارد؛ در حالی‌که با افزایش قیمت بسیاری سازندگان دیگر تمایلی به حضور در نهضت ملی ندارند.»

حاجت‌پور از افزایش چهار برابری قیمت پلاستوفوم ظرف مدت 15روز گذشته خبر داد و این موضوع را ناشی از قیمت‌گذاری دولتی برای تامین مواد اولیه این شرکت‌های تولیدکننده عنوان کرد و گفت: نوعی به‌هم‌ریختگی در قیمت‌گذاری مواد اولیه را شاهد هستیم و نمی‌توان توقع داشت که قیمت یک کالا را چهار برابر افزایش داد، اما قیمت‌گذاری برای ساخت همچنان بدون توجه به این عوامل صورت گیرد.»

افزایش 5 برابری قیمت سیمان

در اواسط سال 1399 قیمت هر پاکت سیمان 17 هزار و 500 تومان بود و هزینه هر متر مربع از واحد‌های نهضت ملی مسکن حدود 2.7میلیون تومان برآورد شده بود. فروردین1400 قیمت سیمان 35درصد و سپس در خردادماه همان سال 40 درصد رشد کرد. اوایل امسال نیز با بورسی شدن سیمان، شاهد رشد قیمت و رسیدن هر پاکت به حدود 50 هزار تومان بودیم. حالا با سیمان 78 هزار تومانی که ظاهرا نرخ آن به شکل رسمی و غیررسمی پذیرفته شده، برآورد‌ها از قیمت ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن نیز دچار تغییر خواهد شد.

local_offerبرچسب‌ها:
فروش اعتباری طلا در بورس/ آغاز فروش گواهی سپرده شمش طلا اولین ضربه اختلال اینترنت به صنعت تبلیغات برخورد کرد شعب بانک مسکن برای دسترسی معلولان به خدمات بانکی مناسب‌سازی می‌شود تامین کننده پایدار مواد اولیه فولاد مبارکه خداحافظی با این خودروهای داخلی پرفروش وزیر صمت: حاکمیت بدون فضای مجازی امکان ندارد برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است ترمز صعود بورس کشیده شد | افزایش 138 واحدی شاخص کل وزارت اقتصاد مخالف پرداخت تسهیلات به مسکن نیست/ پرداخت وام به مردم در بانک‌ها متوقف نشده‌ است ماجرای قصر عجیبی که جان شاه را گرفت / راز قصر شوم شمال تهران چه بود؟ هشدار کولاک برف در 20 استان پیشتازی خودرویی ها در بورس امروز + نقشه بازار مجمع وتوصا 1401 | چه میزان سود تقسیم شد؟ ریزش 1500 واحدی شاخص کل بورس نسبت به ابتدای معاملات امروز قیمت طلا، سکه و ارز امروز 13 آذرماه/ سکه چقدر قیمت... برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است سرعت تشریفات گمرکی در دولت سیزدهم افزایش یافت کامیون را هم از بورس کالا بخرید | قیمت پایه و زمان تحویل کاهش قیمت مرغ تا مرز 50 هزار تومان شرایط خرید کامیون در بورس اعلام شد افزایش قیمت مسکن به دلیل بالارفتن قیمت دلار نیکران موتور پاسارگاد، حامی یوز ایرانی بارش بارف و باران در جاده‌های 13 استان/ ترافیک سنگین در محورهای برون‌شهری تهران افزایش نرخ رسمی 25 ارز/نرخ 14 ارز کاهش یافت هفته آینده؛ جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی قیمت روز میوه و تره بار/ لیموشیرین، سیب و پرتقال چند؟ + جدول کسب و کار بوشهردر خطر است/موانع صادراتی در بوشهر... الگوی بیمه خودرو کشور افزایش تولید 50 درصدی طلا در معدن زرشوران/ با بهره برداری از فاز توسعه ای بزودی سالانه 3 تن طلا تولی... عرضه دنا، سورن و رانا به زودی در بورس کالا برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است ​رشد 137 درصدی صدور اوراق گام در بانک صادرات ایران ترانزیت ریلی محصولات استراتژیک روسیه به هند از کریدور ایران لوکس اما پردردسر جزيیات واگذاری سهام عدالت به جاماندگان/ هر جامانده 10 میلیون تومان تحلیل بنیادی خساپا | عملکرد 6 ماهه سایپا چگونه بوده است؟ تولید 372 میلیون قطعه تخم چشم‌زده ماهی در سال جاری افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار امروز | قیمت سکه چند؟ تهاتر صادرات کیوی با واردات میوه‌های گرمسیری ادامه صعود بی‌سابقه قیمت سکه و طلا+ جزيیات بانک، بیمه و مالیات بیشترین مانع‌زایی در مسیر تولید را دارند واردات همه اقلام تحت شمول موافقتنامه تجارت... تهاتر صادرات کیوی با واردات میوه‌های گرمسیری رشد 40 درصدی تعداد سفرهای ناوگان کشتیرانی دریای خزر صادرات کالا از چهارمحال و بختیاری 63 درصد افزایش ... جزيیات سفر مسيولان اصفهان به روسیه اعلام شد/ اصفهان به دنبال ایجاد و گسترش ارتباط و تعامل با کشور رو... ريیس سازمان ملی استاندارد : دولت سیزدهم با تمام ظرفیت از هپکو اراک حمایت می‌کند مشتری برای خانه‌های بالای 20 سال، بیشتر از نوساز‌ها/ خرید مسکن با وام سخت‌تر شد؛ شورای پول و اعتبار ... قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران رکورد زد قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران رکورد زد/ هر متر خانه در 8 ماه چقدر گران شد؟