عقبایی: تسهیلات بدون کارمزد راه نجات بازار اجاره

عقبایی: تسهیلات بدون کارمزد راه نجات بازار اجاره

نايب ريیس اول اتحادیه املاک گفت: دولت باید همه‌ی بانک‌هایی که رشد قارچ‌گونه داشته‌ و جز سوداگری کاری نکردند را مجبور...
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حسام عقبایی  نایب ريیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت:منابع آماری را باید از مرکز آمار ایران و بانک مرکزی گرفت. به طور مثال در مورد خانه‌های خالی آمارهای بسیاری اعلام شده است اما ما تنها به آمار سال 97 مرکز آمار ایران و بانک مرکزی می‌توانیم استناد کنیم که براساس آن دومیلیون و 500هزار واحد مسکونی خالی در کل کشور وجود دارد.

وی در ادامه به وضعیت مسکن در طی سال‌ها اشاره کرد و گفت: از دهه‌ی 60 تا دهه‌ی 90 سال به سال و دهه به دهه تعداد مستاجرین افزایش پیدا کرد. در طول این سال‌ها هم شهرنشینی و هم مهاجرت به شهرهای بزرگ بیشتر شد و از طرفی برای تولید مسکن لازم در کشور برنامه منسجم و کار مشخصی انجام نشد.

عقبایی: اجاره بها از درآمد بالاتر است

عقبایی افزود: همچنین اجاره‌بها و قیمت مسکن بسیار بالاتر از درآمد عمومی مردم و دهک‌های ضعیف و متوسط جامعه رشد کرد. خب در این وضعیت نمی‌توانیم به صورت دستوری قیمت ملک و اجاره‌بها را پایین بیاوریم بلکه باید درآمد مستاجرین را به سمتی برسانیم که با اقتصاد طبیعی جامعه مطابقت داشته باشد.

وی تاکید کرد: با حرکت‌های پلیسی نمی‌شود قیمت اجاره‌ها را کنترل کرد. همانطور که دیدیم تجربه‌ی این کار را دولت نهم و دهم داشت و نتوانست قیمت اجاره‌بها را کنترل کند.

نايب ريیس اول اتحادیه املاک در مورد دلایل رشد قیمت مسکن و اجاره‌بها گفت: نبودن توازن بین عرضه و تقاضا اولین دلیل این افزایش قیمت است. ببینید از مجلس هفتم ما همواره از تولید مسکن استیجاری صحبت کردیم و همواره همه‌ی کمیسیون‌های عمران مجالس مختلف و عمده‌ی نمایندگان مجلس با تولید مسکن استیجاری موافق بودند اما هیچ کار عملیاتی و اجرایی توسط دولت و مجلس در خصوص تولید مسکن استیجاری و اصطلاحا اجاره‌داری حرفه‌ای صورت نگرفته است.

عقبایی ادامه داد: کشورهایی مثل کره جنوبی، مالزی و ترکیه، تسهیلات و زمین در اختیار انبوه‌ساز قرار می‌دهند و به آن‌ها می‌گویند سازه‌ی پایداری بسازند که حداقل 50 سال بتوان به خوبی از آن بهره‌برداری کرد. از این 50 سال، تولیدکننده باید 10 سال سازه‌ی خود را در صنعت اجاره، با مبالغی که دولت می‌گوید، وارد کند و 40 سال باقی را می‌تواند برای خودش استفاده کند. این سازکار در واقع به کنترل قیمت و افزایش عرضه کمک می‌کند.

نايب ريیس اول اتحادیه املاک توضیح داد: در کشور ما براساس قاعده‌ی فقهی تسلیط، مردم بر اموال غیرمنقول خود مسلط هستند و دولت نمی‌تواند آن‌ها را مجبور کند که به قیمت مشخصی خانه‌ی خود را اجاره دهند. این اتفاق شاید در دوره‌هایی مثل کرونا بیفتد اما به شکل معمول ضد قاعده‌ی فقهی تسلیط است. اگر این قضیه نبود، مجلس در طول این سال‌ها تصویب می‌کرد که مثلا اجاره باید میزان مشخصی افزایش پیدا کند.

پس در شرایطی که بخش زیادی از سبد خانوار به هزینه‌ی اجاره خانه اختصاص پیدا کرده و بخش زیادی از کارگران و اقشار ضعیف جامعه باید از سبد بهداشت و رفاه و تغذیه‌ی خود کم کنند تا بتوانند اجاره مسکن خود را بپردازند، چه باید کرد؟ ، وی در پاسخ به این سوال می‌گوید: اولین راهکار همانطور که گفتم تولید مسکن استیجاری است که هم دولت و هم مجلس با آن موافق است اما تاکنون کار عملیاتی و اجرایی در این خصوص انجام نشده است. پس ما باید به سمت تولید مسکن استیجاری برویم و چاره‌ای نداریم.

عقبایی افزود: البته برنامه‌ی مسکن استیجاری برنامه‌ای بلندمدت است و دولت باید برنامه کوتاه مدت برای حل مشکل مسکن طبقات ضعیف داشته باشد. مستاجری که امسال 6میلیون حقوق می‌گیرد و تا الان 3 میلیون اجازه می‌داده و قرار است این اجاره چند برابر شود، چگونه می‌تواند از پس هزینه‌های دیگر زندگی خود بربیاید. دولت باید برای این افراد فکری عاجل کند.

وی گفت: دولت باید به اینها سوبسید دهد. البته نیاز نیست دولت از جیب خود این سوبسید را پرداخت کند بلکه باید جلوی واسطه‌ها و بنگاهداری بانک‌ها را بگیرد. دولت باید همه‌ی بانک‌هایی که رشد قارچ‌گونه داشتند و جز سوداگری کاری نکردند را مجبور کند در کوتاه مدت تسهیلات بدون کارمزد یا با حداقل کارمزد در اختیار مستاجران قرار دهند.

عقبایی با تاکید بر اینکه بانک‌ها ظرفیت این کار را دارند، گفت: الان اگر از بانک‌ها تسهیلات خرید ماشین بخواهیم بلافاصله پرداخت می‌کنند اما اگر درخواست تسهیلات خرید خانه داشته باشیم، پرداخت نمی‌کنند. چون بازپرداخت تسهیلات مسکن حداقل دوازده سال است و بانک به دنبال سودجویی و بنگاهداری است و نه رونق اقتصادی و کمک به مردم.

وی با اشاره به سرپیچی بانک‌ها از پرداخت ودیعه مسکن گفت: بانک‌ها عملا این را اجرا نکردند و اساسا وام اجاره مسکن هم بروکراسی اداری پیچیده و بی‌اثری داشت. ببینید مستاجر ما الان به وام نیاز دارد و تا تیرماه باید به او تسهیلات پرداخت کرد. اینکه دیماه به او تسهیلات بدهیم به دردش نمی‌خورد. در دوره‌ای که او به دنبال تمدید قرارداد اجاره‌ی خود است باید این فکرها را برایش کنیم نه وقتی که زمان گذشته.

نايب ريیس اول اتحادیه املاک تصریح کرد: باید بخشی از سود بدون کارمزدی که بانک‌ها انباشت می‌کنند و با آن برج و مجتمع تجاری می‌سازند را برای پیشبرد برنامه‌های کوتاه مدت اجرایی کرد و در کنار آن دولت و مجلس برنامه‌ی بلندمدتی چون اجاره‌داری حرفه‌ای را پیش ببرند. در کنار همه‌ی اینها باید نظارت نسبی وجود داشته باشد و دولت با افرادی که جو ایجاد می‌کنند و قیمت‌های نجومی تعیین می‌کنند مقابله کند. اینگونه می‌توان حرکت موثری برای مستاجرها انجام داد.

عقبایی در ادامه به برنامه‌ دولت برای ایجاد یک میلیون خانه در سال اشاره کرد و گفت: بعد از یک سال دیگر دولت می‌تواند وارد کار اجرایی شود. تا الان فرصت خوبی بود برای اینکه دولت برنامه‌ریزی کند و منابع مالی و زمین و پیمانکار و… را تعیین کند. بعد از این دولت باید تعهدی که به مردم داده را به ثمر برساند تا بتواند توازنی بین عرضه و تقاضا ایجاد کند. من در مجموع به توانایی انجام این کار خوشبین هستم اما اگر بخواهم اظهارنظر کارشناسی کنم سال دوم باید به پایان برسد تا ببینیم آیا کار عملیاتی و اجرایی انجام شده یا نه.

حسام عقبایی در پایان گفت: برنامه‌ی دولت می‌تواند اجرایی شود به شرط آنکه تولید مسکن که در کشور روش سنتی و بومی دارد به سمت صنعتی‌سازی برود و اگر دولت الگوی ساخت خود را به سمت صنعتی‌سازی ببرد در پروسه زمانی کوتاه می‌تواند به آنچه برنامه‌ریزی کرده دست پیدا کند.

این رمزارزها بازار را منفجر کردند گزیده آمارهای اقتصادی فروردین ماه 1401 منتشر شد پارک علم و فناوری تخصصی خودرو ساخته می شود؟ پرداخت مطالبات گندم‌کاران از فردا آغاز می‌شود بانک مرکزی: رشد نقدینگی منفی شد وضعیت سبد سهام عدالت در 12 تیر گازرسانی به جزیره قشم با روشی منحصر به فرد در دنیا خرید 37 هزار تن گوشت مرغ و تخم‌مرغ مازاد از تولیدکنندگان مستاجران بخوانند/ یک بسته جدید برای ساماندهی بازار... ساماندهی جاماندگان سهام عدالت تا پایان شهریور انجام می‌شود هشدار وزیر اقتصاد آلمان درباره تداوم توقف گاز از روسیه امحای فنی خودروهای لوکس قاچاق احتمال افزایش قیمت‌های فروش نفت‌ عربستان به آسیا در ماه اوت بورس در دومین روز کاری هفته به روند مثبت بازگشت احتمال کاهش 8 درصدی تولید نفت نروژ در پی اعتصاب کارکنان 590 هزار هکتار مبارزه با بیماری‌های گندم انجام شد دستورالعمل وام‌‌ ازدواج و فرزندآوری تکمیل شود/ راه دور زدن دستور ريیس‌جمهور همچنان باز است وعده‌های دولت سیزدهم و تبعات رویگردانی از علم اقتصاد مطالبات گندم‌کاران از فردا پرداخت می‌شود بدترین ماه برای بازار رمزارز ثبت شد/ سقوط آزاد قیمت‌ها... اخبار مهم کدال یکشنبه 12 تیر 1401 |فخوز شفاف سازی می کند! پیشرفت صنعت و تجارت تاثیر چشمگیری در اشتغال‌زایی و درآمد سرانه دارد ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به بیش از 880 میلیون مترمکعب می‌رسد تکه تکه کردن خودروهای لوکس قاچاق! تخلیه 5.7 میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد 20 درصد از امتیاز پتروشیمی خمین متعلق به سهامداران شرکت توسعه عمران درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 36 میلیارد دلار خواهد بود ابلاغ آیین‌نامه‌ تسهیل پرداخت وام ازدواج از سوی دولت نشست ارايه فرصت‌های سرمایه‌پذیری و نحوه مشارکت‌ بانک‌ها در طرح‌های بالادست نفت برگزار شد هوشمندسازی تجارت با کمک دیتا ماینینگ‌ها/ اتصال پلتفرم های تجاری داخلی به پلتفرم های بین المللی قانون سهام عدالت در 16 سال گذشته به درستی اجرا نشد نقطه‌زنی دولت برای مهار تورم/ رشد ترازنامه بانک‌ها بین 1.5 تا 2.5 درصد محدود شد آب 9 مشترک پرمصرف در تهران قطع شد/ 5 شهر در محدوده قرمز آبی وضعیت عجیب قیمت گذاری در صنعت داروسازی اعطای سهام عدالت به 4 میلیون بازمانده/ شناسایی 185 هزار میلیارد تومان منابع دولت ارزانترین و گرانترین مناطق تهران کدامند؟ بحران غذایی، کشورهای عربی را به دردسر انداخت عقد قرارداد 200 هزار نفردر طرح برق رایگان با شرکت توانیر متقاضیان دریافت وام فرزندآوری و ازدواج بخوانند نرخ مصوب انواع میوه و سبزی اعلام شد/ گیلاس کیلویی 56... حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد تومان دیگر تضمین شد 50 درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است دومین پرژوه رمزارزی فیس بوک متوقف شد واردات گوشی‌های بالای 600دلار متوقف شد؟ 3 دلیل کاهش 0.2 درصدی حجم نقدینگی در فروردین‌ 1401 + جدول آخرین موضع همتی درباره روش تامین مالی دولت درخواست شرکت برق از مشترکان تجاری پایتخت بارندگی در 50 سال اخیر به 236 میلیمتر کاهش پیدا کرده است/ پنج شهر اکنون در وضعیت قرمز آبی هستند فارس من| رایزنی ایران خودرو با سازمان استاندارد برای رفع مشکل شماره‌گذاری سمند چرا باید به بیت کوین امیدوار بود؟