استارت طلایی بورس در اولین روز هفته

استارت طلایی بورس در اولین روز هفته

در جریان معاملات روز شنبه، تزریق حجم قابل توجهی نقدینگی از سوی بازیگران حقیقی به سمت بورس تهران، نقطه عطفی در معاملات بود. به واسطه این حجم کوچ نقدینگی، شاخص کل توانست در روندی قابل توجه رشد بیش از 2.6 درصدی را ثبت کند و از مرز یک میلیون و 350هزار واحد عبور کند. سیگنال هایی از روند مثبت قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی و رشد نرخ دلار در بازار داخلی از مهمترین عوامل رشد بورس از نگاه کارشناسان بود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، در نخستین روز هفته جاری، بورس تهران با خیز قابل توجه  شاخص بورس فعالیت خود را آغاز کرد، به طوریکه در پایان معاملات روز شنبه، نماگر شاخص کل توانست رشد نزدیک به 35 هزار واحدی را به ثبت رساند و در ارتفاع بیش از یک میلیون و 351 هزار واحد تثبیت شود. شاخص هم‌وزن نیز با رشد بیش از 4 هزار واحدی هماهنگی در افزایش قیمت و تقاضا در سراسر بازار را نشان داد.  

بورس تهران امروز با رفتاری متفاوت نسبت به گذشته شاهد سنگینی صفوف تقاضا در بسیاری از نمادها بود بطوریکه در پایان معاملات بیش از  70 درصد نمادها در سمت مثبت بازار قرار داشتند و همینطور ارزش و تعداد صف‌های خرید از فروش سبقت گرفت. تحرک محسوس حقیقی ها نیز امروز قابل توجه بود و استقبال این گروه باعث شد بازار امروز با جذب 317 میلیارد تومانی نقدینگی بازیگران خرد به پایان برسد. در همین راستا، ارزش معاملات خرد نیز بیش از 6300 میلیارد تومان ثبت شد.

امروز همچنین، افزایش حجم تقاضا در گروه های شیمیایی، فلزات اساسی، دارویی، خودرویی و سیمان بیش از دیگر گروه های بورسی مشهود بود. بر همین اساس در پایان معاملات امروز نماد های "میدکو"، "فملی" ، "فارس" ، "فولاد" 4 نماد ابتدایی موثر بر رشد شاخص کل بودند.

اهرم های سبزپوشی بازار  

رشد تقاضا در اکثر نمادهای بورسی در شرایطی مشهود است که به نظر می رسد رشد قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی و افزایش نرخ دلار در بازار آزاد اثر مثبتی بر روند بورس تهران داشته است. نرخ دلار در معاملات پشت‌خطی پنجشنبه با رشد 400 تومانی تا حدود 26200 تومان صعود کرد اما جمعه به کانال 25 هزار تومان عقب‌نشینی داشت و امروز در در همان کانال پایدار ماند. در بازارهای جهانی نیز،  بعد از جلسه فدرال رزرو کامودیتی‌ها دوباره در مسیر صعودی قرار گرفتند. به طوری که نفت برنت به بیش از 75 دلار، مس به 9720 دلار، روی به 3030 دلار و آلومینیوم به 2600 دلار رسید. بسیاری ازکارشناسان بر این باورند این دو عامل می تواند اثر مثبتی بر روند بازار در میان مدت داشته باشد.

رفتار صنایع در روز سبزپوش بورس

بررسی صنایع مهم بورس تهران نشان می دهد که از میان 38 صنعت بورس امروز بیش از 28 صنعت با روند مثبت به کار خود پایان دادند. در گروه استخراج نفت و گاز، نماد "حفاری" با انتشار اطلاعیه ای در شبکه کدال از روند ثبت افزایش سرمایه این شرکت از محل سود انباشته خبر داد. حفاری شمال که بر اساس شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر عدم افزایش سرمایه در سه روز معاملاتی اخیر با صف فروش مواجه بود، امروز و با شفاف سازی از سوی مدیران این شرکت به روند متعادلی بازگشت و توانست رشد حدود 3درصدی را به ثبت برساند.

صنعت خاکستری بازار سرمایه نیز همچنان زیر ذره بین سهامداران قرار دارد. این روزها موضوع افزایش نرخ سیمان و حواشی ورود شرکت های سیمانی به بورس کالا در صدر عناوین خبری این صنعت قرار دارد. با این وجود جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بورس کالا خبر داد، با همکاری صورت گرفته بین وزارت صمت، وزارت نیرو و بورس کالا عرضه‌های سیمان در بورس کالا انجام شده است. وی همچنین افزود، انشاالله هفته‌های آینده نیز عرضه‌ها ادامه خواهد داشت و با توجه به تامین برق، بتوانیم عرضه‌های پایدارتری داشته باشیم. در همین راستا، حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در گفتگویی تاکید کرد عرضه سیمان در بورس کالا قطع نمی‌شود.

در سمت دیگر بازار، نمادهای محصولات شیمیایی امروز تقاضای قابل توجهی از سوی سهامداران داشتند، این صنعت که تحت تاثیر کامودیتی ها در بازار جهانی قرار دارد، توانست در مجموع رشد روزانه 3.5 درصدی را رقم بزند. عمده نمادهای این صنعت امروز تحت تاثیر موج تقاضای خرید سهامداران توانستند صفوف خرید سنگینی را تجربه کنند، به طوریکه نمادهای "جم پیلن" ، "شغدیر"، "شفن" "تاپیکو" و "پارسان" از مهم ترین نمادهایی بودند که با صفوف خرید سنگین به کار خود پایان دادند. در این صنعت امروز مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی برگزار شد. "وپترو" در پایان این مجمع108ریال سود به ازای هر سهم میان سهامداران تقسیم کرد.

 "شفارس" نیز براساس شفاف سازی منتشر شده در شبکه کدال با رد خبری مبنی بر عدم تولید و فروش محصول پارافرمالديید اعلام کرد  این محصول از ابتدای سال قبل تا کنون در حال تولید و فروش است، که فروش آن تماما بصورت صادراتی انجام می پذیرد.

با این وجود، یکی از خبرسازترین صنایع امروز گروه خودرو سازی بود، نماد معاملاتی ایران‌خودرو پس از یک وقفه نسبتا طولانی پس از برگزاری مجمع عادی سالانه امروز به روند معاملات بازگشت. همچنین نامه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به شورای رقابت در خصوص شفاف سازی قیمت گذاری ها در صنعت خودرو نیز یکی دیگر از مهم ترین خبرهای این صنعت بود. دکتر محمدعلی دهقان دهنوی در این نامه خطاب به شورای رقابت تاکید کرد، طبق قانون بورس اوراق بهادار فهرست افرادی که در فرآیند نرخ گذاری خودرو مشارکت دارند را به سازمان بورس اعلام کنند.

در نهایت بسیاری از کارشناسان اذعان دارند، غوغای بورس در معاملات امروز موضوعی است که می تواند تداوم داشته باشد. روند قیمت جهانی نفت به گونه ای است که می تواند شرکت های مرتبط با این محصول را تحت تاثیر قرار دهد . همچنین شرکت های صادرات محور بورسی نیز تحت تاثیر نوسانات ارزی زیر ذره بین کارشناسان بورسی قرار دارند. موضوعاتی که امروز مسبب روی خوش حقیقی ها به بازار سهام بود.

تحلیلگر: مهرنوش سلوکی

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند!

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند!

بازار بورس هفته ای کاهشی را پشت سر گذاشت به طوری که شاخص کل بورس شاخص 1 میلیون و 400 هزار واحد را هم از دست داد و به کانال 1 میلیون و 300 هزار واحد عقبگرد کرد.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال

پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال

پرونده بورس در آخرین ماه از گرم‌ترین فصل سال برای بورس‌بازان سرد بود. با توجه به‌ اتفاقات رخ داده در طول هفته‌های اخیر که منجر به‌کاهش شدید قیمت‌ها در بازار سرمایه شد، پیش بینی بورس در نیمه دوم سال 14...

TejaratNews.com/
دلار گران شد

دلار گران شد

دلار گران شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز افزایش یافت.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/7/1

عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار

عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار

برخی حمایت‌ها از سهم‌ها این دلگرمی و امیدواری را به سهامداران داد که هنوز قلبی در این کالبد می‌تپد و هر مقدار که حقوقی‌های سهام با دستور مجبور باشند دست بالا را داشته باشند، اما؛ حقیقی‌ها کماکان هستند...

BourseNews.ir/
نمای میانی بورس(31شهریور) / سقوط 11هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(31شهریور) / سقوط 11هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.8درصد افت داشت، شاخص هم‌وزن نیز 1.6درصد نزول کرد.

EghtesadOnline.com/
روند رو به ثبات بازارهای سهام آمریکا

روند رو به ثبات بازارهای سهام آمریکا

پس از آنکه نگرانی‌ها درباره بخش املاک چین منجر به افزایش صف فروش بازارهای سهام در نخستین روز معاملاتی هفته شد، بازارهای سهام دیروز را در یک روند ترکیبی به پایان رسا...

EghtesadOnline.com/
نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

مدیر عملیات عرضه بورس کالا در نامه‌ای به کارگزاران نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 7 مهر ماه را با توجه به تعطیلی دوشنبه آینده اعلام کرد.

YJC.news/
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

وزیر نفت در حکمی، «محسن خجسته‌مهر» را به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد.

Irinn.ir/
مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت

مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت

آزادسازی واردات خودرو به در بسته شورای نگهبان خورد و دوباره به مجلس برگشت. قرار است مجلس ابهامات شورای نگهبان درباره این مصوبه را بررسی و اصلاح کند. اما ایرادات شورای نگهبان به طرح آزادسازی واردات خود...

TejaratNews.com/

رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها

عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما امروز (چهارشنبه، 31 شهریورماه) شاهد عرضه حدود 114 میلیون دلار به صورت حواله ارزی به...

Borna.news/
اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد!

اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد!

آمار منتشر شده از سوی گمرگ چین و رویترز خبر از کاهش 90 درصدی صادرات نفتی ایران به چین می‌دهد. با این حال حریری، رییس اتاق ایران و چین در همین باره می‌گوید: آمار منتشر شده به دلیل تحریم‌ها دقیق و کامل ...

TejaratNews.com/
لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه یکی از سیاست‌های اصلی و اهداف متولیان بازار سرمایه را افزایش عمق این بازار است، گفت: یکی از مهمترین راهکارها، افزایش سرعت عرضه‌های اولیه و ورود شرکت‌ها به بازار است.

FarsNews.ir/
تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به متلک پاستور به دانش آموختگان دانشگاه مدیر پرور و خریدارانی که تخم شان را ملخ خورده‌ و...

BourseNews.ir/
واکسیناسیون کارکنان امانی و پیمانی فولاد هرمزگان تفاهمنامه ساخت 528 واحد مسکونی "ثرود" نرخ مواد اولیه "غصینو" افزایش یافت افت 4٫5 درصدی شاخص کل / روند اصلاحی ادامه‌دار است؟ اعلام شرایط جدید رجیستری تلفن همراه مسافران ساعت کاری بانک‌ها در نیمه دوم سال قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/7/1 آغاز فروش فوق‌العاده رانا پلاس + قیمت و جزيیات نرخ فروش کپسول های "دکپسول" افزایش یافت همه چراغ‌های بورس قرمز شدند! دلار گران شد افزایش سرمایه 3 نماد بورسی پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال " لکما "برنده استعلاق قیمت خرید 100 عدد راک پیام اضطراری سهامداران "وسدید" به اژه‌ایی عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ واردات واکسن کرونا به بیش از 65 میلیون دز رسید سخنگوی صنعت برق: فیش‌ها را قسطی می‌کنیم! قیمت مسکن در منطقه 4 تهران سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟ با 5 دهه تورم دو رقمی در دنیا نظیر نداریم! نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد نامه آملی‌لاریجانی به جنتی درباره واردات خودرو توضیح درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق مجموع واکسن‌های وارداتی از مرز 60 میلیون دز عبور کرد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد با فیلترشکن ببینید 1400/06/31 عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه نوسان قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / تاثیرات طولانی شدن مذاکرات در بازار رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت

در حال بارگیری...