سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

سازمان بورس، اصل انصاف را زیر سوال برد

رفتار تبعیض آمیز با سهام مختلف مانند چند نوبته کردن معاملات در تابستان، حمایت از تنها چند نماد و صنعت خاص، رفتار بدون ضابطه شفاف در باز و بسته کردن و ابطال و تایید برخی نمادها و همچنین اشاره مستقیم و مشخص به نمادها و یا صنایع خاص در گفتار و مصاحبه های برخی مسوولین بازار، همگی اصل انصاف در بازار را زیر سوال برده اند.

حمید پهلوان کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی برای بورس نیوز نوشت:

ماموریت سازمان بورس و اوراق بهادار که فلسفه وجودی سازمان می باشد، «حفظ، تقویت و توسعه بازار سرمایه باثبات، شفاف، منصفانه و کارآ از طریق نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات مرتبط، کنترل و مدیریت ریسک فراگیر، انجام پژوهش‌های توسعه‌ای و کاربردی، ایجاد زیرساخت‌های مقرراتی و فناوری اطلاعات، ارتقای جایگاه بین‌المللی، توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری و ارتقای سواد مالی» است. بنابراین رسالت سازمان بورس به طور خلاصه تلاش برای بازار کردن و بازار نگهداشتن "بازار" است و لاغیر. همانطور که در بیانیه ماموریت سازمان آمده، یک بازار زمانی به معنی واقعی کلمه بازار است که "باثبات" باشد و قواعد آن پی در پی تغییر نکند؛ "شفاف" باشد و رانت درآن جایی نداشته باشد؛ "منصفانه" باشد و با سهام مختلف به صورت تبعیض آمیز رفتار نشود و "کارا" باشد، به صورتی که تاثیر متغیرهای بیرونی به سرعت بر قیمت سهام مشاهده شود.

 

هر چند از قبل هم ویژگی های فوق الذکر به صورت کامل در بازار سرمایه ایران وجود نداشته؛ ولی به خصوص در سال جاری، وضعیت بازار از لحاظ ویژگی هایی چون "باثبات"، "منصفانه" و "کارا"، به شدت آسیب دیده است.

 

وضع و تغییر پی در پی مقررات بازار سرمایه، منجر به کاهش ثبات بازار گردیده است. رفتار تبعیض آمیز با سهام مختلف مانند چند نوبته کردن معاملات در تابستان، حمایت از تنها چند نماد و صنعت خاص، رفتار بدون ضابطه شفاف در باز و بسته کردن و ابطال و تایید برخی نمادها و همچنین اشاره مستقیم و مشخص به نمادها و یا صنایع خاص در گفتار و مصاحبه های برخی مسوولین بازار، همگی اصل انصاف در بازار را زیر سوال برده اند. اخیرا هم که اعمال محدودیت بیشتر در دامنه نوسان جدید در سمت منفی نیز، "کارا" بودن بازار را بیش از پیش کمرنگ کرد و زمان تاثیر گذاری تغییر متغیرها بر قیمت سهام را طولانی تر کرد.

 

جالب اینجاست که تجربه ماه های گذشته به خوبی نشان می دهد که این نوع اقدامات مداخله گرانه در بازار در این مدت، نه تنها به ایجاد تعادل در بازار کمکی نکرده است، بلکه با کمرنگ کردن ویژگی های بازار و در نتیجه کم اثر کردن کارکرد بازار، منجر به افزایش مشکلات و نگرانی سهامداران و معامله گران و در نتیجه بدتر شدن وضعیت بازار شده است. هر چند در حسن نیت مسوولان سازمان تردیدی نیست، ولی به نظر می رسد عدم توجه به این نکته مهم که ماموریت سازمان صیانت از شاخص و جلوگیری از کاهش قیمت ها نیست؛ منجر به اتخاذ تصمیمات خلق الساعه، پی در پی و همراه با دستپاچگی شده که نتیجه عکس داده و مرتبا به وخامت اوضاع دامن می زند.

 

آری؛ رسالت سازمان بورس و اوراق بهادار، تلاش برای بازار کردن و بازار نگهداشتن "بازار" است؛ نه کاهش و افزایش قیمت سهام. به عبارت دیگر کشف قیمت سهام، کار خود بازار است نه سازمان. به همین دلیل هم بهترین کاری که سازمان می تواند انجام دهد، عدم اتخاذ تصمیم محدود کننده جدید و برداشتن همه محدودیت های وضع شده در ماه های اخیر و به نوعی دادن فراهم کردن فرصتی است که بازار سرمایه، خود به تعادل برسد. اگر از همان ابتدای بحران چنین می شد و اجازه داده می شد تا بازار سرمایه، خود و بدون دخالت از بیرون به تعادل برسد، بازار خیلی زودتر به تعادل می رسید و اکنون شاهد بازاری متعادل و شاید حتی در قیمت های بالاتر بودیم. باید توجه داشت که هیچ عاملی غیر از خود بازار نمی تواند بازار را به تعادل برساند.

 

دخالت در بازار، ضمن ایجاد بی ثباتی و کمرنگ کردن انصاف، هم به نگرانی سهامداران و در نتیجه ترغیب آنها به فروش در هر شرایطی دامن می زند، هم (مخصوصا در مورد دامنه نوسان) به ادامه دار شدن و سرایت جو منفی به روزهای متوالی بعد منجر می شود. برای همین بهترین راهکار برای کمک به تعادل بازار، مانند آنچه در سایر بازارهای سرمایه توسعه یافته دنیا انجام میشود، جلوگیری از مداخلات پی در پی در بازار و حذف و یا حداقل افزایش یا پویا کردن دامنه نوسان است تا هیجانات به سرعت تخلیه شود و دست نامريی بازار سرمایه، خیلی سریع به میدان بیاید و خود را به تعادل برساند. درست است که در بازارهای سرمایه توسعه یافته دنیا نیز در شرایط خاص دخالت هایی می شود و محدودیت هایی گذاشته می شود، ولی باید توجه داشت که این دخالت ها به گونه ای است که ثبات، انصاف و کارایی بازار تحت الشعاع قرار نگیرد. همچنین محدودیت هایی که در شرایط خاص در برخی بازارهای سرمایه توسعه یافته گذاشته می شود به ندرت، در زمان های بسیار خاص و استثنایی و برای مدت زمان بسیار کوتاه (بعضا چند دقیقه) است تا برای مدت زمان کوتاهی به بازار فرصت تفکر بیشتر داده شود و بتواند منطقی تر عمل کند، که پر واضح است سنخیتی با دخالت ها و محدودیت ها در بازار ما ندارد.

 

بیشتر بخوانید:

پیش بینی تداوم رشد قیمت آلومینیوم جهانی 

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

زنجیره فولاد با حداقل تعارض به بورس کالا می‌آید

زنجیره فولاد با حداقل تعارض به بورس کالا می‌آید

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در سال جدید در حوزه فولاد برنامه منسجمی داریم که کل زنجیره فولاد را در بورس بیاوریم؛ البته واقعی شدن ارزش معاملات زنجیره فولاد ممکن است مناسباتی که در حال حاضر وجود دارد...

Sena.ir/
بهبود روند معاملات در شرکت‌های بزرگ و اصلی کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران مردم نگران ثبت واحدهای مسکونی خود در سامانه املاک نباشند حداقل قیمت کولر گازی 12 میلیون تومان / واردات کولر آزاد است فروش اقساطی جک s3 اتوماتیک میزان فروش نفت ایران به کره چقدر است؟ قیمت زولبیا و بامیه ماه رمضان اعلام شد ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چقدر است؟ نشانه‌های جدید بهبود بازار / بورس در فروردین مثبت می‌شود؟ نرخ معاینه فنی در سال 1400 چقدر است؟/ قیمت زولبیا و بامیه اعلام شد آخرین صورتحساب سهام عدالت / شیب ملایم نزول قیمت سهام عدالت قیمت مصوب هر کیلو میوه دستچین مشخص شد تحلیل تکنیکال برکت، برکت سقف تابستان را پس خواهد گرفت؟ امروز در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/23 تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار پیش‌بینی قیمت طلا فردا 24 فروردین / قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ توقف تولید پژو 206 صندوقدار و تیپ 5 در سال 1400 طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف وضعیت کالاهای اساسی در ماه رمضان افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟ گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز پیش‌بینی بورس فردا 24 فروردین / سیگنال امروز بازار به سرمایه‌گذاران شرکت دارویی ره‌آورد تامین"درهآور" :: هزینه مالی شرکت (117،975) میلیون ریال با رشد 157درصد سالانه | د... نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مجمع "سقاین" در نیمه ماه آینده "خبر تزریق 24 هزار میلیارد تومان هلدینگ‌ها آمد" // مقرر شد طی 48 ساعت آینده 24 هزار میلیارد تومان به... جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23 نتیجه معاملات امروز بورس کالا 1400/01/23 هلدینگ‌ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می‌کنند وام ساخت مسکن 300میلیونی شد لوازم خانگی گران می‌شود؟ پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوکه ایران هلدینگ ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می کنند نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی واریز باقی‌مانده سود سهام عدالت سال 98 تا پایان ماه رمضان واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان خبر مهم برای سهامداران / جلسه ريیس سازمان بورس با شرکت‌ها ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟ چشم‌انداز بازار سرمایه 1400 امسال محصولات جدیدی با تفکر متمایز بودن در همه سگمنت‌ها ارايه می‌کنیم ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟ "سدشت" هیات مدیره جدید انتخاب کرد دلیل سرکوب تقاضا در بازار چیست جزيیات افزایش 150 درصدی قیمت برنج چرا روند قیمت دلار امروز افزایشی شد؟ دادو ستد بیش از 3 میلیارد برگه سهم در معاملات بورس نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت های استانی لزوم حضور تبعه مالزی در ترکیب سهامداری بانک‌های سرمایه‌گذاری / متقاضیان مجوز کارگزاری در مالزی چه ال...

در حال بارگیری...