پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز

پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز

طبق نقشه انحراف نسبی مصرف خانوار نسبت به مصرف سرانه مجاز اقلیمی، در 24 ساعت گذشته مصرف گاز بخش خانگی و تجاری 592 میلیون متر مکعب بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، توسعه شبکه گازرسانی کشور و افزایش ضریب نفوذ گاز در بخش خانگی و تجاری باعث شده است که در سال‌های گذشته رقم «مصرف گاز» قدم به قدم به رقم «تولید گاز» نزدیک شود و در نهایت در زمستان سال گذشته تراز گاز کشور منفی شده و تقاضا از عرضه گاز پیشی بگیرد.

بررسی سهم بخش‌های مختلف از مصرف گاز طبیعی نشان می‌دهد که بحران گاز در ماه‌های سرد سال تحت تاثیر جهش ناگهانی مصرف در بخش خانگی و تجاری رقم می‌خورد به‌گونه‌ای که به‌طور میانگین 70 درصد از تولید گاز کشور در این بخش به مصرف می‌رسد.

تداوم برودت هوا از هفته گذشته تاکنون باعث شده است که مصرف گاز در بخش خانگی رکوردهای خود را به صورت پی‌ جابه‌جا کرده و از رقم مصرف روزانه 615 میلیون متر مکعب به رکورد 662 میلیون متر مکعب در چهارشنبه 30 دی و سپس به رکورد 692 میلیون متر مکعب در یکشنبه 3 بهمن رسید.

* پرمصرف‌ و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته

طبق نقشه انحراف نسبی مصرف خانوار نسبت به مصرف سرانه مجاز اقلیمی، در 24 ساعت گذشته مصرف گاز بخش خانگی و تجاری 592 میلیون متر مکعب بوده است. این میزان 100 میلیون متر مکعب کمتر از آخرین رکورد مصرف گاز بوده که البته دلیل آن کاهش برودت هوا در روز گذشته است.

در این نقشه رنگ سبز به معنای مطابقت با الگوی مصرف است. رنگ زرد میزان انحراف بالاتر از الگوی مصرف از صفر تا 5 درصد، رنگ نارنجی 5 تا 20 درصد، رنگ قرمز 20 تا 50 درصد، رنگ قهوه‌ای کم رنگ 50 تا 75 درصد و رنگ قهوه‌ای تیره از 75 درصد به بالا را نشان می‌دهد.

بدین ترتیب استان مازندران پرمصرف‌ استان کشور و چهار استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیز کم‌مصرف‌ استان‌ها هستند.

تصویر 1

حسینعلی محمدحسینی مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ضمن توضیح نقشه انحراف از مصرف سرانه مجاز اقلیمی، شیوه تعیین رنگ‌بندی استان‌ها را تشریح کرد و گفت: برای محاسبه میزان انحراف مصرف هر خانوار در استان‌های مختلف نسبت به سرانه مصرف مجاز در همان استان محاسبات دقیقی انجام شده است. در این محاسبه دو مولفه «سرانه خانوار» و «سرانه مجاز اقلیمی» را به دست آوردیم تا بتوان میزان انحراف مصرف هر استان از سرانه مصرف مجاز را معین کرد.

وی اظهار داشت: برای تعیین سرانه مصرف خانوار، میزان مصرف بخش خانگی در هر استان را بر تعداد کل خانوار‌های آن استان تقسیم کردیم و برای محاسبه سرانه مجاز اقلیمی در هر استان، میانگین وزنی توزیع خانوار‌ها در اقلیم‌های مختلف را مبنا قراردادیم.

بدین صورت عدد سرانه مجاز متناسب با اقلیم‌های محتلف متفاوت است. به عنوان مثال عدد سرانه مصرف مجاز اقلیمی در استان‌های سردسیر شمالی 2 برابر استان‌های جنوبی گرفته شده است.

پیام/

هزینه 2 شب سفر رفت و برگشت به شیراز + جدول قیمت آپارتمان‌های 60 متری مرکز تهران سقف افزایش اجاره‌بها مسکن اعلام شد خبر مهم برای جاماندگان یارانه قیمت طلا نزولی شد سکه 14 میلیون و 93 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ طلا و انواع سکه ؛ 29 اردیبهشت 1401 قیمت سکه امامی بر مدار صعود سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بدون اختلال فعال است + شیوه ثبت‌نام ستاد تنظیم بازار تصویب کرد/ سقف افزایش اجاره‌بها در... برخورد با متخلفان افزایش بهای اجاره مسکن مدیرعامل دخانیات در تشریح چگونگی حمایت از کشاورزان تنباکو و توتون‌کار به مجلس‌ می‌رود رابطه بین طلا و دلار / قیمت طلا سقوط می کند؟ مهدی صولی مدیرعامل شرکت پاکسان شد آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟ بازنشستگان منتظر این واریزی جدید باشند وعده جدید وزارت کار درباره اشتغال جوانان تراز تجاری مثبت 11میلیارددلاری مناطق آزادوویژه/سکوی واردات نیستیم این کشور با ارزان فروشی سود نجومی کرد! دلار چند شد؟ | جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و صرافی‌ بانکی ؛ 29 اردیبهشت 1401 علت عدم واریز یارانه به این افراد / اعتراض ها بر... روسیه با ارزان فروشی کدام بازارها را تصاحب کرد؟ مجوز تاسیس اولین بانک فراساحل‌ کشور از بانک مرکزی اخذ شد ‌ محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد سرمایه‌گذاری 300 میلیارد یورویی اروپا برای حذف سوخت‌های روسیه مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز