رکوردشکنی صادرات غیرنفتی در سال جاری/ 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم

رکوردشکنی صادرات غیرنفتی در سال جاری/ 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم

ريیس کل گمرک جمهوری اسلامی از رکوردشکنی صادرات غیرنفتی در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمد رضوانی‌فر امروز در مراسم روز جهانی گمرک در محل گمرک فرودگاه مهرآباد اظهار داشت: در 10 ماه امسال صادرات غیر نفتی با یک رکورد بی‌نظیر به 45.3 میلیار دلار رسید که نسبت به مشابه سال قبل 17 درصد رشد داشته همچنین در این مدت 31 میلیون تن کالا به ارزش 48.6 میلیارد دلار وارد شد که این رقم هم نسبت به مشابه سال قبل 16 درصد رشد داشته است. میانگین هر تن کالای صادراتی 440 دلار بوده که از رشدی معادل 15 درصد برخوردار بوده است.

وی افزود: در فرقه کالا هر تن کالا هزار و 571 دلار بوده که نسبت به دوره قبل 25 درصد رشد داشته است.

ريیس کل گمرک جمهوری اسلامی بزرگترین مقاصد کالاهای صادراتی ایران را چین، عراق، ترکیه، امارات و هند عنوان کرد و گفت: مهم‌ترین مبادی واردات کالا یا صادرات مجدد کشور ما شامل امارات، چین، هند، ترکیه و آلمان بوده است.

رضوانی‌فر افزود: در سال جاری 11 میلیون تن کالا از طریق ایران ترانزیت شده که از رشد 8 درصدی برخوردار شده است. در مورد کالاهای وارداتی 57 درصد از این کالاها شامل اقلام اساسی بوده و 21 درصد نیز مربوط به ترانزیت بوده است.

وی در بخشی دیگر از مراسم روز جهانی گمرک گفت: با توجه به صادرات غیر نفتی سال جاری 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم که نقطه اتکای کشور به شمار می‌رود.

ريیس کل گمرک جمهوری اسلامی اظهار داشت: در 10 ماه گذشته حدود 150 میلیون تن تراکنش بار و کالا داشته‌ایم و درآمدهای گمرک از بین 8800 کد تعرفه از محل 5250 کد فعال در 10 ماه سال جاری محقق شده، 3500 کد تعرفه غیرفعال بوده که از این تعداد 3200 کد از کالاهای گروه چهار و دارای ممنوعیت واردات بوده است. همچنین نرخ موثر تعرفه در سال جاری 5 درصد بوده است.

رضوانی‌فر با اشاره به تکلیف گمرک براساس قانون بودجه عنوان کرد: درآمد گمرکی از 14 هزار میلیارد تومان سال گذشته به 35 هزار میلیارد تومان رسیده که 150 درصد در این زمینه رشد داشته‌ایم و در زمینه درآمد از محل حقوق ورودی 315 درصد رشد داشتیم اما به خاطر عدم واردات خودرو محقق نشده است. تاکنون فقط 130 میلیارد تومان از محل واردات خودرو درآمد گمرکی داشتیم. اما پیش‌بینی می‌شود در بهمن و اسفند 3 هزار میلیارد تومان درآمد از این بخش خواهیم داشت.

وی ادامه داد: مانده ضمانت گمرک برای واریز به خزانه از محل حقوق ورودی 60 هزار میلیارد تومان است که به خزانه واریز می‌شود. همچنین 75 هزار میلیارد تومان از محل دریافت مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی به خزانه واریز می‌شود. امسال بابت کالاهای اساسی نرخ موثر تعرفه از 4 درصد به یک درصد کاهش یافته که برای حمایت از مصرف‌کننده در کشور خواهد بود.

ريیس کل گمرک جمهوری اسلامی گفت:‌در لایحه دو فوریتی که شهریور امسال ارايه شد از اول مهرماه اجرا شد نرخ موثر تعرفه برای کالاهای واسطه‌ای از 5 درصد به 4 درصد رسید.

رضوانی‌فر با اشاره به آمار تولید شرکت‌های بورسی عنوان کرد: در صنایع خودرو و فولادی و لوازم خانگی به خاطر کاهش تعرفه 25 هزار میلیارد تومان عدم و نفع برای درآمد گمرک به شمار می‌رود اما این سیاست برای کاهش قیمت کالاهای وارداتی و به نفع مصرف‌کنندگان کشور خواهد بود.

وی در مورد برآورد لایحه بودجه 1402 اظهار داشت: سال آینده پیش‌بینی شده است 87 هزار میلیارد تومان حقوق ورودی کالاهای غیر خودرو و 32 هزار میلیارد تومان برای خودرو خواهد بود و پیش‌بینی شده است از محل 70 میلیارد دلار کالای وارداتی از این درآمدها به دست آید. همچنین 2 میلیارد دلار واردات خودرو در سال آینده پیش‌بینی شده است.

ريیس کل گمرک جمهوری اسلامی با بیان اینکه امسال 70 هزار میلیارد تومان درآمد از محل مالیات داشته‌ایم، عنوان کرد: سال بعد 100 هزار میلیارد تومان از محل واردات بر واردات به خزانه کشور واریز خواهیم کرد و سرعت تحقق درآمدها و شفافیت در گمرک بیشتر می‌شود.

به گفته رضوانی‌فر، طبق اسناد بالادستی گمرک شامل سیاست‌های ابلاغی، قانون گمرکی، قانون مبارزه با قاچاق با محوریت برنامه هفتم توسعه در جهت تحقق عدالت دنبال می‌شود.

وی برنامه تحول گمرک را شامل هفت برنامه در جهت گمرک هوشمند، تسهیلگر و چابک عنوان کرد و گفت: سند مدیریتی کارکنان گمرک امشب به عنوان یک میثاق‌نامه امضا می‌شود پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده در 12 اسفندماه تحقق این میثاق‌نامه را گزارش کنیم.

ريیس کل گمرک جمهوری اسلامی اظهار داشت: 124 برنامه عملیاتی برای گمرک از جمله توسعه نرم‌افزارها و زیرساخت‌ها ذیل سامانه جامعه تجارت دنبال می‌شود.

رضوانی‌فر همچنین با بیان اینکه گمرک در 10 سال گذشته نتوانسته نیروهای جدید جذب کند، عنوان کرد:‌ امیدواریم با جذب نیروی جوان بدنه اجرایی گمرک با نیروهای جوان تقویت شود. ما در گذشته 60 گمرک داشتیم اکنون به 160 گمرک اجرایی در مرزها و مناطق ویژه و آزاد اقتصادی افزایش یافته است.

وی افزود: قدمت برخی از ساختمان‌های گمرک در مرزها به بیش از 100 سال رسیده که نیاز به نوسازی دارد. از سال 99 تاکنون 18 دستگاه ایکس‌ری نصب شده و قرار است 6 دستگاه جدید ایکس‌ری تا اسفندماه شامل 2 دستگاه در گمرک دوغارون، یکی در میرجاوه، ماهی‌رود، آستارا و مرز ایران و ارمنستان نصب شود که برای نصب هر کدام از این دستگاه‌ها 70 تا 80 میلیارد تومان منابع لازم است و سال آینده قرار است 100 دستگاه ایکس‌ری جدید در گمرکات نصب شود که برای این هدف منابع گمرک به تنهایی کفایت نمی‌کند و باید از تسهیلات بانک‌ها هم کمک گرفت.

ريیس کل گمرک جمهوری اسلامی گفت: 58 موافقت‌نامه و تفاهم‌نامه از گمرکات کشورهای دیگر داریم که برخی از آنها اجرا نشده و بخشی نیز معطل مانده‌اند و باید این تفاهم‌نامه‌ها را به مرحله عملیاتی و اجرا برسانیم.

در این مراسم سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی اظهار داشت: آمار 10 ماهه اقتصاد کشور حکایت می‌کند که رکورد صادرات غیر نفتی با وجود تحریم‌ها در کشور شکسته شده و تجارت ما برای پشتیبانی از تولید رونق گرفته است.

وی افزود: اگر هر کشور دیگری مانند ایران تحریم شده بود در حد بخور و نمیر اداره می‌شد اما ما در شرایط تحریم رکورد صادرات غیر نفتی را جابه‌جا کرده‌ایم و یکی از کشورهای اروپایی به عنوان پنجمین شریک تجاری ما به شمار می‌رود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی همچنین گفت: تحول در گمرک براساس دو پایه تبدیل امکانات و فرآوری‌های جدید و افزایش همکاری با دستگاه‌های همجوار گمرک دنبال می‌شود.

خاندوزی با اشاره به برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: باید به احکام گمرک در برنامه هفتم توسعه و تسهیل در فرایندهای تجاری گنجانده شود، ما از تعداد 50 گمرک به 160 گمرک اجرایی رسیده‌ایم.

وی افزود: سال آینده قرار است هر ماه دو تا سه دستگاه جدید ایکس‌ری در گمرکات به کار بگیریم.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با وجود تحولاتی که در اقتصاد صورت می‌گیرد اما هنوز نتوانستیم به اقناع افکار عمومی بپردازم و جامعه حس رضایت از موفقیت‌ها ندارند که بخشی از آن به خاطر تبلیغات سو دشمنان است که با پمپاژ اخبار منفی و غلط دنبال می‌کنند و بخشی هم به خاطر کم اطلاع‌رسانی به جامعه از سوی ما است.

خاندوزی با اشاره به مقابله دولت با فرارهای مالیاتی اظهار داشت: در این بخش از چند سال قبل موفق‌تر عمل کرده‌ایم اما باید بتوانیم افکار عمومی را هم همراه کنیم و از اهرم افکار عمومی در جهت تسهیل در تجارت و هوشمندسازی و کوتاه‌ کردن زمان کارها استفاده کنیم.

پایان پیام/

اقدام ناهماهنگ روسیه و چین برای جایگزینی دلار آمریکا بخوانید/ افزایش قیمت انواع سکه و طلا بیش از 92 درصد چک در بهمن ماه وصول شد یک پیش بینی آینده بازار سرمایه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت آرامش بازار سیمان در سال 1401 با استمرار عرضه‌ها در بورس کالا شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است افزایش 37 هزار و 869 واحدی شاخص بورس تهران مقایسه عرضه‌های اولیه سال 1401 | بزرگترین و کوچکترین عرضه اولیه سال 1401 تصمیمات دولت برای ایجاد ثبات در بورس تصمیمات دولت برای ایجاد ثبات در بورس هفتم و هشتم فروردین؛ ثبت نام جدد خودروهای داخلی انفجار بزرگ در بازار قیمت سکه | قیمت سکه امروز چند ؟ از تحقق وعده وزیر صمت در اتمام قرعه‌کشی خودروها تا تغییر کارکرد این گردونه برای تعیین نوبت‌ها خشم نخست وزیران رژیم اشغالگر قدس و انگلیس عجیب نیست این خودرو نقلی تنها 170 میلیون تومان/ عکس شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است کاهش چشمگیر صادرات اقلام فولادی تغییر نام شهر جدید هشتگرد به مهستان قیمت بیت کوین ثابت ماند نام شهر جدید هشتگرد به "مهستان" تغییر کرد شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است 26 قنادی به دلیل کم فروشی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند کاهش عجیب قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ واکنش خزانه‌داری آمریکا به روسیه و چین برای کنار گذاشتن دلار پرسش‌های پرتکرار معاملات سپرده نفت‌ خام و میعانات گازی 92.7 درصد چک‌ها در بهمن ماه 1401 وصول شد رشد صنعت در پاییز سال گذشته 11.6 درصد بود 13 هزار پروژه برای محرومیت زدایی محلات کم برخوردار بانک‌های کوچک آمریکا 120 میلیارد دلار زیان کردند ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت هشدار وزارت راه و شهرسازی به خریداران ویلا در تعطیلات نوروز چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟ آمادگی کروز برای تحقق شعار سال 1402/ ضرورت توجه به رشد تولید سیگنال رایگان در صرافی بینگ ایکس قیمت خودرو در بازار آزاد - 5 فروردین 1402 + جدول نرخ رسمی 11 ارز کاهش یافت جزيیات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف مشخص شد واکاوی مهمترین اقدامات حمایتی دولت از بورس/ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا برنامه 10 بندی حمایتی اعلام زمان سوددهی 5 نماد بورسی زیان 120 میلیارد دلاری بانک‌های کوچک آمریکا در یک هفته قیمت طلا کاهش یافت کدام خودروها در بورس تاختند؟ صعود شاخص کل بورس در اولین روز معاملاتی سال جدید تشدید بارش‌های بهاری از ششم فروردین/ مردم از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها بپرهیزند عکس | عراق این بویینگ های مدرن جدید را خرید! هفتم فروردین اولین خوشه‌های طلایی گندم برداشت می‌شود افتتاح خط ریلی رشت _ آستارا چهار سال دیگر ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت ممانعت ترکیه از صادرات نفت کردستان عراق بدون موافقت بغداد