واکنش منفی بازار ارز به کابینه ابراهیم ريیسی

واکنش منفی بازار ارز به کابینه ابراهیم ريیسی

دلار در بازار آزاد اوج گرفته و در آخرین معاملات هفته گذشته به 28 هزارتومان رسید. این درحالی است که یکی از وعده‌های ابراهیم ريیسی پایین آمدن نرخ دلار و تقویت ارزش پول ملی بود. آیا تصمیم دولت رییسی در روزو‌هایی که خبری از برجام نیست، گرانی نرخ ارز است؟

رویداد 24: دلار در بازار آزاد اوج گرفته و در آخرین معاملات هفته گذشته به 28 هزارتومان رسید. این درحالی است که یکی از وعده‌های ابراهیم ريیسی پایین آمدن نرخ دلار و تقویت ارزش پول ملی بود. آیا تصمیم دولت رییسی در روزو‌هایی که خبری از برجام نیست، گرانی نرخ ارز است؟

رویداد24 دلار در هفته‌ای که گذست به بالاترین نرخ خود در 295 روز گذشته رسید. بانک مرکزی ایران روز پنجشنبه نیز در ادامه روندی صعودی که از روزهای نخست هفته پیش آغاز شده بود، نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را در صرافی‌های تحت نظارت خود 107 تومان دیگر بالا برد و به 27 هزار و 337 تومان رساند. بدین ترتیب افزایش نرخ رسمی فروش دلار آمریکا طی 5 روز کاری هفته گذشته به بیش از 27 هزار و 415 تومان رسید.

در مقابل، سیر افزایش قیمت دلار در بازار آزاد تهران هم ادامه یافت و با ثبت نرخ 28 هزار تومان، اوج خود را در 295 روز گذشته تکرار کرد. همزمان هر یورو نیز در بازار آزاد تهران 33 هزار تومان معامله شد که 879.6 تومان بالاتر از نرخ رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی ایران بود.

همچنین با وجود کاهش 5 دلاری نرخ جهانی هر اونس طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران روز پنجشنبه تحت تاثیر رشد نرخ ارز با 18 هزار تومان افزایش به 12 میلیون تومان رسید. همچنین قیمت هر گرم طلای 18 عیار هم به بالای یک میلیون و 175 هزار تومان رفت.

چرا قیمت دلار افزایش پیدا کرد؟

آن چنان که از بازار ارز پیداست، این بازار روی چندان خوشی به دولت جدید نشان نداده؛ گواه آن هم این است که نرخ دلار که چند هفته‌ای در کانال 25 و 26 هزارتومان می‌چرخید، در اولین روز تشکیل کابینه دولت رییسی و رای اعتماد به وزار به 28 هزار تومان رسید و با انتخاب محسن رضایی به عنوان مشاور اقتصادی رییس جمهور اوج گیری روند ارز تکمیل شد. رضایی در جریان رقابت‌های انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت پیروزی، پول ایران را پس از دلار و یورو قوی‌ترین پول منطقه می‌کند. با این وجود، یک روز پس از صدور حکم او، افت نرخ برابری ریال ایران اوج گرفت.

مسيولان علت رشد متوالی قیمت دلار را اعلام نکرده‌اند، اما خزانه‌داری کل کشور اخیرا گزارش داد که در بهار سال جاری تنها «سه درصد» از درآمد‌های نفتی محقق شده است.

نفت مهمترین منبع تامین ارز کشور در دوران قبل از تحریم‌ها بود و سالانه 60 میلیارد دلار ارزآوری داشت. بر اساس قانون بودجه، دولت حسن روحانی برای سال جاری 33.5 میلیارد دلار صادرات نفت در نظر گرفته بود که 19 میلیارد دلار آن سهم بودجه عمومی بود، اما تنها سه درصد رقم پیش‌بینی شده برای بهار امسال محقق شده است.

محمد حسینی نماینده ادوار مجلس و مشاور کمیسیون برنامه و بودجه نیز هفته گذشته اعلام کرد میزان تحقق بودجه نفتی در پنج ماهه ابتدای سال جاری تنها «هشت درصد» بوده است. به‌گفته وی، بر اساس قانون بودجه 1400، بایستی در پنج ماه ابتدایی سال جاری 150 هزار میلیارد تومان درآمد‌های نفتی وصول می‌شد، اما تنها 23 هزار میلیارد تومان درآمد از این محل به دست آمده است.

از سوی دیگر احیای برجام و به دنبال آن آزادسازی ارز‌های بلوکه‌شده و فروش نفت که ابراهیم رییسی روی آن حساب باز کرده بود، فعلا متوقف است و با توجه به اتفاقات سیاسی مانند حضور طالبان در افغانستان و نگاه غرب به دولت رییسی آینده برجام در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. پس فعلا خبری از سرازیری ارز‌های جدید به اقتصاد ایران نیست. از آن سو دولت برای دخل و خرج امسال با همان کسری بودجه‌ای طرف است که حسن روحانی بود.

ابراهیم ريیسی قادر به کاهش قیمت دلار است؟

بانک مرکزی می‌تواند با استفاده از منابع ارزی خود مقدار عرضه دلار متشکل را تا حدی کنترل کند و از این طریق نوسان قیمت دلار را تعدیل کند، اما موضوع این است که بانک مرکزی دولت ابراهیم رییسی مانند دولت قبل ارز چندانی در دست ندارد که وارد بازار کرده و از این محل باعث پایین آمدن نرخ دلار شود. حتی اگر این امکان را هم داشته باشد فعلا انتخاب دولت رییسی نیست.

چراکه به نظر می‌رسد دولت رییسی هم برای پوشش کسری بودجه نیاز به حفظ منابع ارزی و پایین نیامدن ارزش ریالی آن‌ها دارد. پس پایین آمدن نرخ ارز نمی‌تواند کمکی به جبران کسری بودجه کند. راه دیگری هم که ريیسی برای جبران منابع انتخاب کرده اوج‌گیری شاخص بورس است تا از این محل درآمدی برای حقوقی‌های دولتی و همچنین خود دولت کسب کند.

روز‌های ابتدایی پاییز سال گذشته بود که نرخ دلار به 32 هزار تومان رسید و کارشناسان پیش بینی می‌کنند امسال هم در همین مدت مشابه همین نرخ تکرار شود و چه بسا حتی زودتر اتفاق بیفتد.

در سال جاری، بسیاری از معامله‌گران به امید به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای خرید‌های خود را به تعویق انداختند ولی با افزایش سرعت نقدینگی و رشد پایه پولی و انتظارات تورمی، خرید‌های ارزی در بازار ارز دلار و سایر بازار‌ها بیشتر شد؛ بنابراین معامله گران بزرگ بازار ارز این روز‌ها مشغول جمع آوری ارز‌های کف بازار هستند و از آن سو سرمایه‌گذاران خرد هم به هوای آنکه می‌توانند سود کنند، ارز‌های خود را که با نرخ‌های کمتر خریده‌اند حالا با نرخ 28 هزارتومان می‌فروشند. هرچند تعداد آن‌ها کم است و در حال حاضر بازار ارز با مشکل عرضه مواجه است، چون تقاضا از آن پیشی گرفته است. سرمایه گذاران خرد هم در انتظار نرخ‌های بالاتر ارز برای فروش آن هستند.

local_offerبرچسب‌ها:
سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟

سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟

وزیر امور خارجه ایران به صراحت گفته است که به زودی به مذاکرات هسته‌ای بازمی‌گردیم. آیا این سیگنال مهم می‌تواند قیمت دلار را متاثر کند؟

TejaratNews.com/
سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای بازار ارز

سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای...

اظهارات جدید سخنگوی کاخ سفید، پایان بحث درباره ایران در شورای حکام و دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه، چین و پاکستان سه اتفاق مهم سیاسی است که می‌تواند بر قیمت دلار در تهران در هفته جدید تاثیر بگذارد. ا...

TejaratNews.com/
سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز

سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز

قیمت دلار بار دیگر ارزان شد و با کاهش 300 تومانی در روز چهارشنبه به 27350 تومان رسید. اما سیگنال‌های نااطمینانی در این بازار همچنان قابل مشاهده است.

TejaratNews.com/
سیگنال‌های جدید ريیسی برای بازارها / پیام‌های مهم برای آینده دلار

سیگنال‌های جدید ريیسی برای بازارها / پیام‌های مهم برای آینده دلار

ريیس جمهور در سفر استانی خود به خراسان جنوبی از مسايل اقتصادی مختلفی صحبت کرده است اما کدام یک از سخنان او برای بازارها می‌تواند اهمیت قابل توجه داشته باشد؟

TejaratNews.com/
بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار می‌شود؟

بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار م...

با این که بازار ارز به اولین سخنان صریح ريیس‌جمهور درباره مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها واکنشی هر چند موقتی اما مثبت نشان داده بود، گروهی از مردم همچنان به این دست وعده‌ها بدبینند. حتی برخی از آن‌ها این ...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم آمریکایی برای قیمت دلار / بازار ارز از کدام خبر ترسید؟

سیگنال مهم آمریکایی برای قیمت دلار / بازار ارز از کدام خبر ترسید؟

شب گذشته وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای هستیم که در آن بازگشت به برجام منافع مورد نظر را نخواهد داشت. اما این تنها پیام مهم سیاسی برای بازار ارز امروز نیست.

TejaratNews.com/
بازار ارز تحت تاثیر سیگنال ريیس‌جمهور/ بازگشایی بازار هرات چقدر تاثیر داشت؟

بازار ارز تحت تاثیر سیگنال ريیس‌جمهور/ بازگشایی بازار هرات چقدر تا...

به دنبال سخنان صریح شب گذشته ريیس‌جمهور درباره احتمال رفع تحریم‌ها و بازگشت به مذاکرات، بازار ارز امروز ریزشی آغاز شد. ظاهرا تغییر انتظارات تا جایی پیش رفته که فعالان بازار آزاد آینده را هم ریزشی پیش‌...

TejaratNews.com/
سه پیش‌بینی شیرین از آینده بازار ارز

سه پیش‌بینی شیرین از آینده بازار ارز

قیمت دلار بالاخره هفته قبل ترمزش کشیده شد و کانال نوردی‌های 40 روزه و بدون توقف اسکناس آمریکایی به پایان رسید. از اولین روز‌های مردادماه تا پایان هفته اول شهریور دلار با جهش سه هزار و 600 تومانی از 24...

Bartarinha.ir/
سیگنال شاخص‌های اقتصادی به بازیگران بازار ارز/ پیش‌بینی‌ مردم چیست؟

سیگنال شاخص‌های اقتصادی به بازیگران بازار ارز/ پیش‌بینی‌ مردم چیست...

پس از چند روز حرکت در مسیر صعودی، از روز چهارشنبه دلار با نوسانات کاهشی مواجه شد و بار دیگر به انتهای کانال 26 هزار تومانی بازگشت. حالا اما به نظر می‌رسد در نبود مذاکرات وین و حواشی سیاسی‌اش، شاخص‌های...

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات بر بازار ارز / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چگونه است؟

تاثیر مذاکرات بر بازار ارز / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چگونه است؟

در پنجمین روز هفته، دلار نتوانست راه صعودی را ادامه دهد و به ابتدای کانال 27‌هزار تومانی بازگشت. ساعت 3 بعدازظهر دیروز، قیمت دلار در بازار با قیمت 27 هزار و 50 تومان به فروش می‌رفت که فاصله 250 تومانی...

TejaratNews.com/
4 نکته درباره فرمان ريیسی برای کاهش نرخ ارز

4 نکته درباره فرمان ريیسی برای کاهش نرخ ارز

ابراهیم ريیسی دستور داده که نرخ ارز در بازار پایین بیاید. در اولین واکنش نسبت به این دستور شاخص بورس ریزش کرد چرا که مدت‌هاست کارشناسان می‌گویند درصورت کاهش نرخ ارز شاخص بورس افت می‌کند. آیا ريیس‌جمهو...

Bartarinha.ir/
ريیسی هر روز 2740 واحد خانه می‌سازد؟ / طرح جهش مسکن یا جهش تورم؟

ريیسی هر روز 2740 واحد خانه می‌سازد؟ / طرح جهش مسکن یا جهش تورم؟

دولت برای ساخت چهار میلیون واحد مسکن، در کمترین مقدار به بودجه 1680 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. با تزریق این نقدینگی به اقتصاد کشور تورم به کجا می‌رسد؟

TejaratNews.com/
وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

حسینی‌هاشمی معتقد است وعده‌ووعیدهای مختلف اعضای تیم اقتصادی ريیسی درباره مسکن، اشتغال، یارانه و...، که بسیار بعید به نظر می‌رسد، وقتی عملی نشود، سریعا موجی از بی‌اعتمادی را در مردم و بازیگران بازار ار...

TejaratNews.com/
دستور ريیسی برای کنترل نرخ ارز و تورم

دستور ريیسی برای کنترل نرخ ارز و تورم

نخستین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه با حضور اعضای جدید و به ریاست سید ابراهیم ريیسی برگزار شد و در این جلسه راهکارهای فوری و موثر در جهت اجرایی کردن رهنمودهای روز گذشته مقام معظم رهبری در...

Bartarinha.ir/
دستور ريیس جمهور درباره کنترل بازار ارز و تورم

دستور ريیس جمهور درباره کنترل بازار ارز و تورم

ابراهیم ريیسی، تیم اقتصادی دولت را مکلف کرد که درخصوص کنترل بازار ارز و نرخ تورم، اقدامات فوری و سازمان یافته انجام دهد به نحوی که مردم اثرات آن را در زندگی خود احساس کنند و اطمینان یابند که دولت در ا...

TejaratNews.com/
تحسین صفر شدن تعهدات معوق سایپا لیر ترکیه در قعر تاریخی دستورالعمل اجرایی محیط‌ های آزمون بازار سرمایه کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه می‌دهند؟ رشد 21 هزار واحدی شاخص با گذشت حدود 20 دقیقه از بازار کاهش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر بورس 5 هزار و 584 واحد رشد کرد شاخص با رشد 5 هزار واحدی همراه است ‌عرضه دو محصول شرکت نفت ایرانول در بورس انرژی عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی چگونه از کارگزاری‌های بورس شکایت کنیم؟ مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو منتظر عرضه اولیه جدید باشیم؟ قلاب ماهیگیری را در کدال بیاندازید فهرست آپارتمان‌های 2میلیاردی در تهران یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان صورت مالی 9 ماهه " چکاپا " منتشر شد " آبادا " تا 4 روز آینده تعلیق است " واعتبار " ترازنامه 12 ماهه منتشر کرد زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس اعلام شد بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "کفرآور" منتشر شد "شبهرن" تصمیمات مجمع را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان در هفته آینده صندوق سرمایه گذاری گنجینه آینده روشن به مجمع می رود انتشار صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده "فبیرا" "فزرین" تصمیمات مجمع را ثبت کرد پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟ با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟ پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / پالایشی‌ها پیشتاز بازار می‌شوند نحوه وصول و برگشت زدن چک‌ های جدید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟ هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود پلی استیشن 5 پرو در چه تاریخی عرضه می‌شود؟ / قیمت کنسول‌های بازی خانگی هفته چهارم شهریور ماجرای کم واریز شدن سود نقدی شبندر چیست؟ / آیا کارگزاری‌ها اشتباه کردند؟ پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مهر / طلا گران می‌شود؟ اقامت پنج‌ساله در ایران بدون حتی یک متقاضی! کدام عوامل بورس را منفی کرد؟ / هفته آینده بازار برمی‌گردد؟ 1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود سقوط 5درصدی بیت‌کوین درپی حمله چین پیش‌‌بینی قیمت طلا در کوتاه مدت نیمی از کارشناسان، بورس را مثبت و 40 درصد نوسانی پیش‌بینی می‌کنند پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه دارد؟ واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم‌سازی می‌شود سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟ شاخص‌های مهم بورس جهانی صعود کردند پیش‌فروش 3 خودرو زیرقیمت بازار بدون قرعه‌کشی! نحوه وصول و برگشت زدن چک‌های جدید

در حال بارگیری...