در هفته‌ای که گذشت چه بر سر بورس آمد؟/ سود 25درصدی بورسی‌ها قطعی می‌شود

در هفته‌ای که گذشت چه بر سر بورس آمد؟/ سود 25درصدی بورسی‌ها قطعی می‌شود

در هفته‌ای که گذشت بورس تهران همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. در روز سه شنبه بازار با رشد چهار هزار واحدی رو به رو شد اما این سبزپوشی کم جان، بیش از یک روز...

اقتصاد‌آنلاین - سیده زینب رزم گیر؛در هفته‌ای که گذشت بورس تهران چهار روز سرخ‌پوش و تنها یک روز سبزپوش شد. سه شنبه 12 اسفند ماه، بازار پس از افت‌های پی در پی بالاخره، هرچند اندک اما رنگ رشد به خود گرفت(چهار هزار واحد). با این حال دلخوشی سهامداران بیش از یک روز دوام نداشت و آخرین روز هفته با افت هشت هزار واحدی شاخص همراه شد.

 این روند نشان از آن دارد که همچنان احوال بازار ناخوش است. همچنان بی اعتمادی و خستگی سهامداران گریبان‌گیر حال و روز بازار بوده و طرح‌های جدیدی که برای بهبود بازار اتخاذ می‌شوند تا کنون جز نتیجه عکس به همراه نداشتند.

وضعیت شاخص‌ها

شاخص کل بورس در مجموع 16هزار واحد افت کرد و از ارتفاع یک میلیون و 193هزار واحد به ارتفاع یک میلیون و 177هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با شیب کمی روندی نزولی را طی کرد. همچنین شاخص کل فرابورس دو روز اول هفته شاهد افت و سه روز دیگر را با رشد مواجه شد و در مجموع دو واحد افت کرد.

تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی

در هفته‌ای که گذشت تغییر مالکیت به نفع حقوقی بود و هیچ روزی بازار شاهد ورود پول حقیقی نبود. در مجموع حقیقی‌ها بیش از سه هزار میلیارد تومان از بازار خارج کردند. گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری»، «فلزات اساسی» و «فرآورده‌های نفتی» به ترتیب بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند. از طرف دیگر بیشترین تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی به ترتیب متعلق به گروه‌های «اطلاعات و ارتباطات»، «سایر محصولات کانی غیرفلزی» و «منسوجات» بود.

گفتنی است بیشترین ورود پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «اپال»، «سصوفی»، «کاوه»، «دسانکو»، «کپشیر» و «کسعدی» بود. از طرف دیگر بیشترین خروج پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «وتجارت»، «فملی»، «شپنا»، «شستا»، «فولاد» و «وسپهر» بود.  

ارزش معاملات

ارزش معاملات در روزهای پایانی هفته ای که گذشت، کمی بهبود یافت اما در مجموع چنگی به دل نمی‌زد. متوسط ارزش معاملات این هفته به سه هزار و 365میلیارد تومان رسید. همچنین بیشترین ارزش معاملات باچهار هزار و 449میلیارد تومان متعلق به روز سه شنبه، 12اسفند ماه بود. 

وضعیت صنایع مختلف

بیشترین معاملات بورس و فرابورس در هفته‌ای که گذشت به گروه «فلزات اساسی» تعلق داشت به طوری که دو هزار و 318میلیارد تومان فقط در این بخش جا به جا شد، گروه«استخراج کانه‌های فلزی» با معاملات هزار و 851میلیارد تومانی دوم شد و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» در جایگاه سوم قرار گرفت.

پربازده‌ترین گروه‌ها به ترتیب «منسوجات» با 5.2درصد، «محصولات کاغذی» با 1.7درصد، «استخراج زغال سنگ» با 1.4درصد بازدهی ثبت شدند. از طرف دیگر کم بازده‌ترین گروه‌ها به ترتیب «مخابرات» با منفی 4.3درصد، «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» با منفی 3.9درصد و «محصولات چوبی» با منفی 3.6درصد به ثبت رسیدند.

مروری بر اخبار هفته: تغییر جدید سازمان بورس در بازار سرمایه

عطف به طرح پیشنهادی از طرف صندوق های سرمایه گذاری ناشی از جمع بندی مذاکرات با ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد:

صندوق های سرمایه گذاری «در اوراق بهادار با درآمد ثابت» ملزم به سرمایه گذاری حداقل 15درصد و حداکثر 25درصد از ارزش کل دارایی های صندوق در «سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس و واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری» هستند.

همچنین مصوب شد که حداکثر میزان خرید اوراق دولتی به اندازه 30درصد ارزش دارایی های درآمد ثابت صندوق ها باشد.

لغو عرضه اولیه «حآفرین»

در روز یکشنبه خبر عرضه اولیه سهام شرکت ریل پرداز نوآفرین با نماد «حآفرین» منتشر شد. قرار بر عرضه تعداد 742 میلیون سهم «حآفرین» معادل 10درصد از سهام شرکت، چهارشنبه (13 اسفندماه) در فرابورس ایران بود. اما این عرضه اولیه در روز سه شنبه بدون اعلام رسمی دلایل آن، لغو و به زمان دیگری موکول شد.

قرار بود در این عرضه اولیه به هر کد معاملاتی حداکثر 700 سهم در دامنه قیمتی پنج هزار و 285ریال تا پنج هزار و 385ریال تعلق و از این تعداد، 668 میلیون و 520هزارسهم در فرآیند کشف قیمت جهت عرضه به عموم اختصاص یابد و تعداد 74 میلیون و 280هزار سهم این شرکت نیز در روز پس از عرضه اولیه به صندوق‌ها با ضریب تخصیصی بازاری هر دارنده واحد صندوق تعلق گیرد.

آغاز معاملات آتی نقره در بورس کالا

معاملات آتی نقره از ساعت 10 و 30 دقیقه روز سه شنبه به طور آزمایشی در بورس کالای ایران آغاز شد که در 5 دقیقه نخست این معاملات و در استقبال سرمایه‌گذاران 216 قرارداد آتی نقره ثبت شده است.

 هر قرارداد آتی نقره 100 گرم، استاندارد کالا به صورت ساچمه مطابق استاندارد 999 و حد نوسان قیمت مثبت و منفی 5 درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل است؛ قیمت تسویه در روز سررسید بر مبنای قیمت روز جهانی نقره و نرخ ارز سنا خواهد بود.

تغییرات تابلوی فرابورس

پلوله به تابلوی پایه زرد منتقل شد. نماد شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری در بازار اول فرابورس با نماد «مدیریت» در گروه «سرمایه‌گذاری‌ها» درج شد.

تصویب طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد

بر اساس گفته محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس، پیشنهادی مبنی بر حمایت از سهامداران خرد برای روند آینده بازار مطرح شد. بر اساس این پیشنهاد، سهامدارانی که در تاریخ امروز ارزش پورتفوی آنها10 میلیون تومان یا کمتر است و ورود آنها به بازار سرمایه در سال جاری تا به امروز اتفاق افتاده است، بتوانند بر روی پورتفوی سهام خود نوعی ضمانت حداقل بازدهی از صندوق توسعه دریافت کنند. این موضوع به عنوان پیشنهاد در شورا مطرح شد و مورد پذیرش قرار گرفت و جزییات اجرایی آن در روزهای آتی به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

انتخابات سهام عدالت به تعویق افتاد!

توییتر رسمی روابط عمومی سازمان بورس اعلام کرد: سود سهام عدالت توسط سمات پرداخت می‌شود. با مصوبه شورای عالی بورس، انتخابات سرمایه‌گذاری‌های استانی به تعویق افتاد. همچنین ماشاءالله عظیمی، عضو شورای عالی بورس گفت: در جلسه شورای عالی بورس با تصویب اعضا، برگزاری مجامع سراسری شرکـت‌های استانی سهام عدالت که قرار بود 20 اسفند برگزار شود به سال آینده موکول شد.

عرضه یک ملک تجاری روی تابلوی بورس کالا

براساس اطلاعیه عرضه بازار املاک و مستغلات بورس کالای ایران، 19 اسفندماه جاری یک باب واحد تجاری در حال ساخت (پیشرفت فیزیکی پروژه 50 درصد) با مالکیت شخص حقیقی و به مساحت 6382.65 مترمربع عرضه خواهد شد.

ارزش سهام عدالت در پایان هفته

ارزش سبد 532هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت در 13 اسفند ماه به ترتیب به 10 میلیون و 635هزار تومان و 20 میلیون و 32هزار تومان رسید. ارزش 60درصد قابل فروش سبد 532هزار تومانی سهام عدالت به 6 میلیون و 381هزار تومان رسیده است.

احضار برخی از مسيولان بورس به قوه قضايیه

حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس گفت: در پی ارسال نامه نایب اول ريیس‌مجلس به ريیس قوه قضايیه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی به سوالات مطرح‌شده درباره علل سقوط شدید ارزش سهام بازار سرمایه در تابستان امسال به دستگاه قضا احضار شدند.

مسدودی 3ایستگاه معاملاتی و 42دسترسی برخط

محمدرضا شاه نظری، مدیریت نظارت بازار گفت: به منظور ارتقای سلامت بازار سرمایه و در راستای صیانت از حقوق سهامداران و با توجه به ماده 7 دستورالعمل انضباطی کارگزاران و ماده 12 دستورالعمل اجرایی معاملات برخط، مدیریت نظارت بازار با توجه به تاثیر قابل ملاحظه برخی اقدامات معامله‌گران بر روند معاملات اقدام به مسدود نمودن 3 ایستگاه معاملاتی و 42 مورد دسترسی برخط سهامداران طی هفته جاری از تاریخ 139/12/09 الی 1399/12/13 نموده است که مواردی از جمله ورود سفارش خرید یا فروش و اقدام معامله در سمت دیگر، حذف نامتعارف سفارش، سفارش‌های متعدد کم حجم و معامله متفاوت با جریان بازار از دلایل این اقدامات بوده و در برخی موارد نیز به کارگزاران مربوطه تذکر داده شده است.

رییس سازمان بورس بر روی آنتن زنده

برای اولین بار پس از انتصاب رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، امروز (جمعه) 15اسفند ماه، ساعت 18:30 دکتر دهنوی، در گفت و گوی خبری شبکه خبر حضور خواهند داشت. موضوع برنامه اقدامات سازمان بورس در راستای حمایت نهاد ناظر از حقوق سهامداران(investor protection) و آخرین مسايل مربوط به سهام عدالت است.

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

زنجیره فولاد با حداقل تعارض به بورس کالا می‌آید

زنجیره فولاد با حداقل تعارض به بورس کالا می‌آید

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: در سال جدید در حوزه فولاد برنامه منسجمی داریم که کل زنجیره فولاد را در بورس بیاوریم؛ البته واقعی شدن ارزش معاملات زنجیره فولاد ممکن است مناسباتی که در حال حاضر وجود دارد...

Sena.ir/
"سیتا" 52درصد سهام "ثاباد" را می‌فروشد رشد 12 هزار واحدی شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز 24 فروردین افزایش 54 درصدی سودآوری "ساربیل" افزایش درآمد 78 درصدی "سپ" سایت دیوار با «زونکن» خدمات ویژه‌ای به بخش املاک اضافه کرده است معجزه‌ای برای بازار سرمایه رمز‌ارزها؛ مقصد جدید سرمایه‌های خرد بهبود روند معاملات در شرکت‌های بزرگ و اصلی کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران پیش‌بینی قیمت دلار امروز 24 فروردین 1400 آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟ پیش‌بینی بورس امروز 24 فروردین 1400 مردم نگران ثبت واحدهای مسکونی خود در سامانه املاک نباشند حداقل قیمت کولر گازی 12 میلیون تومان / واردات کولر آزاد است فروش اقساطی جک s3 اتوماتیک میزان فروش نفت ایران به کره چقدر است؟ قیمت زولبیا و بامیه ماه رمضان اعلام شد ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چقدر است؟ نشانه‌های جدید بهبود بازار / بورس در فروردین مثبت می‌شود؟ نرخ معاینه فنی در سال 1400 چقدر است؟/ قیمت زولبیا و بامیه اعلام شد آخرین صورتحساب سهام عدالت / شیب ملایم نزول قیمت سهام عدالت قیمت مصوب هر کیلو میوه دستچین مشخص شد تحلیل تکنیکال برکت، برکت سقف تابستان را پس خواهد گرفت؟ امروز در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/23 تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار پیش‌بینی قیمت طلا فردا 24 فروردین / قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ توقف تولید پژو 206 صندوقدار و تیپ 5 در سال 1400 طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف وضعیت کالاهای اساسی در ماه رمضان افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟ گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز پیش‌بینی بورس فردا 24 فروردین / سیگنال امروز بازار به سرمایه‌گذاران شرکت دارویی ره‌آورد تامین"درهآور" :: هزینه مالی شرکت (117،975) میلیون ریال با رشد 157درصد سالانه | د... نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مجمع "سقاین" در نیمه ماه آینده "خبر تزریق 24 هزار میلیارد تومان هلدینگ‌ها آمد" // مقرر شد طی 48 ساعت آینده 24 هزار میلیارد تومان به... جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23 نتیجه معاملات امروز بورس کالا 1400/01/23 هلدینگ‌ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می‌کنند وام ساخت مسکن 300میلیونی شد لوازم خانگی گران می‌شود؟ پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوکه ایران هلدینگ ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می کنند نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی واریز باقی‌مانده سود سهام عدالت سال 98 تا پایان ماه رمضان واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان واریز 50درصد باقی‌مانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان

در حال بارگیری...