طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست

طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست

اقتصاد کلاناقتصاد نیوز نوشت: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

در این بخش اخبار اقتصادی گذشته را مرور می کنیم:

17 مرداد 1352؛ کمیسیون اخذ مالیات از نوار کاست تشکیل شد

کمیسیونی برای اخذ مالیات نوار کاست در وزارت دارایی تشکیل شد.

این کمیسیون نحوه وصول مالیات نوار کاست را مورد بررسی قرار می‌دهد و ضوابطی برای آن تدوین خواهد کرد.

یک مقام مطلع در وزارت دارایی گفت: مطالعاتی که در زمینه نوار کاست به‌عمل آمده نشان می‌دهد: ماهانه بیش از یک میلیون آهنگ و ترانه از طریق کاست به فروش می‌رسد و فروشندگان آن دیناری مالیات پرداخت نمی‌کنند.

در مقابل، تولیدکنندگان صفحه به وزارت دارایی اعلام داشته‌اند یکی از موارد رکود فروش صفحه عرضه نوار کاست و عدم‌پرداخت مالیات آن است.

این مقام اضافه کرد: به‌دنبال اعتراضات تولیدکنندگان و افزایش روزافزون «کاست» در وزارت دارایی کمیسیونی برای رسیدگی به وصول مالیات نوار کاست تشکیل شده است.

براساس مذاکراتی که تاکنون در وزارت دارایی انجام شده ظرف یکی دو ماه آینده تدوین مقررات مربوط به وصول مالیات نوار کاست پایان خواهد یافت.

به موجب ضوابطی که پیش‌بینی شده روی جعبه کاست «باندرول» زده می‌شود و مالیات آن هنگام ترخیص از گمرک اخذ خواهد شد. همچنین وزارت دارایی اقداماتی به عمل خواهد آورد که از فروش نوار کاست قاچاق جلوگیری گردد و جعبه‌های کاست بدون باندرول عرضه نشود.

17 مرداد 1362؛ هزینه‌ طرح‌های عمرانی کشور در برنامه پنج ساله توسعه به 200 میلیارد تومان می‌رسد

یکی از کارشناسان سازمان برنامه در مورد طرح‌های عمرانی کشور گفت: به‌طور متوسط سالانه حدود 100 میلیارد تومان هزینه طرح‌های عمرانی کشور است که این رقم در سال 61 حدود 80 میلیارد تومان و سال‌جاری 130 میلیارد تومان و در سال آخر برنامه اول جمهوری اسلامی که لایحه‌اش در شرف تقدیم به مجلس شورای اسلامی است به 200 میلیارد تومان می‌رسد.

وی افزود: هزینه کردن چنین پولی ضوابطی را می‌خواهد که برای اجرای طرح‌های عمرانی باید تدوین شود. به همین منظور نظام فنی و اجرایی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است.

طرح چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های شرکت واحد تهیه شد

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این شرکت تعویض صندلی‌های فعلی اتوبوس‌ها و استفاده از صندلی‌های چوبی را به عنوان اقدامی مفید در جهت صرفه‌جویی اقتصادی و کاهش مصرف مواد اولیه، جلوگیری از اتلاف نیروی انسانی و تامین رفاه بیشتر مسافران اتوبوس مورد توجه قرار داده است.

گزارش روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی حاکی است که کیفیت ساخت چوب به کار رفته در صندلی‌های جدید به‌گونه‌ای است که به آسانی آسیب نمی‌پذیرد.

همچنین چوب به‌کاررفته در زمستان سرد نمی‌شود و در تابستان گرما را جذب نمی‌کند، این صندلی‌ها به‌خاطر استحکام در حدود 15 سال عمر می‌کنند و به‌راحتی قابل‌تعویض هستند.

17 مرداد 1372؛ روسیه در خارج کردن روبل با صندوق بین‌المللی پول مشورت نکرده است

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که با این صندوق مشورتی پیرامون اقدام اخیر روسیه برای خارج کردن اسکناس‌های روبل قدیم از جریان – علیرغم این واقعیت که این موسسه با اعطای وام‌های کلان خود به این کشور از اصلاحات اقتصادی آن حمایت به عمل می‌آورد – صورت نگرفته است.

یکی از مقامات صندوق بین‌المللی پول (IMF) که مایل نبود معرفی شود، طی بیانیه‌ای تصریح کرد که «این مشورت نکردن در زمانی که صندوق بین‌المللی پول از برنامه اصلاحات اقتصادی روسیه جانبداری می‌کند، تاسف‌انگیز است.»

اقدام اخیر روسیه که توسط بانک مرکزی این کشور اعلام شد، موجی از اضطراب و نگرانی را در این کشور پدید آورده و باعث هجوم روس‌ها جهت مبادله اسکناس‌های روبل قبل از 1993 خود با اسکناس‌های جدید شده است.

بانک مرکزی روسیه پیش از این اعلام کرده بود که مردم این کشور دو هفته فرصت دارند که حداکثر 35 هزار روبل اسکناس قدیم را با اسکناس‌های جدید مبادله کنند.

بیشتر بخوانید:
  • حکایت عجیب ورود اولین بوقلمون‌ به ایران / بوقلمون‌ چرانی در خیابان های تهران
  • جنگ‌های جهانی چه تاثیری در اقتصاد ایران داشت؟ / افزایش قیمت‌ها و شورش‌ها در تاریخ معاصر ایران

217 256

local_offerبرچسب‌ها:
آغاز مشارکت چین در بازسازی سوریه/ پکن 100 دستگاه اتوبوس تحویل دمشق داد

آغاز مشارکت چین در بازسازی سوریه/ پکن 100 دستگاه اتوبوس تحویل دمشق...

سفیر چین در سوریه از آغاز روند رو به رشد مشارکت کشورش در بازسازی سوریه خبر داد، در عین حال دمشق 100 دستگاه اتوبوس دیگر به عنوان کمک از طرف چینی دریافت کرد.

FarsNews.ir/
سامانه توثیق الکترونیک هوشمند، آغازگر یک حرکت بزرگ در اقتصاد ایران

سامانه توثیق الکترونیک هوشمند، آغازگر یک حرکت بزرگ در اقتصاد ایران

وزیر امور اقتصادی و دارایی راه‌اندازی سامانه توثیق الکترونیک هوشمند(ستاره) را گام مهمی در استفاده از ظرفیتی مغفول مانده در اقتصاد برشمرد و گفت: راه‌اندازی این سامانه و امکان توثیق هوشمند دارایی ها پشت...

Borna.news/
آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی درباره پیامد خطرناک حذف ارز 4200 تومانی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران هشدار داده است.

Bartarinha.ir/

دولت سیزدهم،اقتصاد ایران را به دهه 60 برمی‌گرداند/ چه کسی به مسيولان گفت فقط قیمت 4کالا افزایش می یا...

«شرخر»ها و بیماری‭ ‬شدید‭ ‬اقتصاد‭ ‬ایران

«شرخر»ها و بیماری‭ ‬شدید‭ ‬اقتصاد‭ ‬ایران

حق شناس، هادیما‭ ‬در‭ ‬اقتصاد‭ ‬«شرخر‭ ‬چک»‭ ‬داریم‭ ‬که‭ ‬کارشان‭ ‬این‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬چک‌های‭ ‬وصول‭ ‬نشده‭ ‬افراد‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬پول‭ ‬تبدیل‭ ‬کنند‭؛

KhabarOnline.ir/
آیا رشد 8 درصدی اقتصاد ایران ممکن است؟

آیا رشد 8 درصدی اقتصاد ایران ممکن است؟

نایب ريیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که با توجه به شرایطی که در اقتصاد جهانی به وجود آمده، ایران نیز باید برنامه‌های...

Borna.news/
اتوبوس برقی بنز در برزیل

اتوبوس برقی بنز در برزیل

شرکت خودروسازی آلمانی مرسدس بنز قرار است مونتاژ اولین اتوبوس برقی خود را در برزیل بین نوامبر تا دسامبر آغاز کند زیرا تقاضا در بزرگ­ترین اقتصاد آمریکای لاتین رشد می­ کند.

Isna.ir/
بازدید وزیر کشور از اتوبوس برقی شرکت سایپادیزل

بازدید وزیر کشور از اتوبوس برقی شرکت سایپادیزل

وزیر کشور از اتوبوس برقی شرکت سایپادیزل در سومین نمایشگاه شهر هوشمند ایران بازدید کرد.

Borna.news/
رسانه اقتصادی مطلوب در شرایط ناگوار اقتصاد ایران

رسانه اقتصادی مطلوب در شرایط ناگوار اقتصاد ایران

غنی نژاد،موسیاقتصاد ایران مدت‌هاست حال و روز خوشی ندارد.

KhabarOnline.ir/
از آب و نان تا خودرو؛ چرا اقتصاد ایران زیان تولید می‌کند؟

از آب و نان تا خودرو؛ چرا اقتصاد ایران زیان تولید می‌کند؟

اقتصاد ایران درگیر بحرانی عجیب است، شاید این جمله حق مطلب را ادا نکند، ایران درگیر عجیب‌ترین بحرانی است که هر اقتصادی می‌تواند دچارش شود.

KhabarOnline.ir/
اقتصاد ایران سیاست‌زده است

اقتصاد ایران سیاست‌زده است

یک کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد یک حوزه کاملا تخصصی است و باید توسط متخصصان اداره شود. این مهم اگر وجود داشت، هرگز ارز...

Gostaresh.news/
ضربه‌ سیاست «سالم‌سازی نقدینگی» به اقتصاد ایران/ مسکن مهر چگونه متغیرهای اقتصادی‌ را بهبود داد

ضربه‌ سیاست «سالم‌سازی نقدینگی» به اقتصاد ایران/ مسکن مهر چگونه مت...

سیاست دولت یازدهم تحت عنوان «سالم‌سازی نقدینگی» به وسیله باز کردن دست نظام بانکی در پرداخت تسهیلات، نقش ویژه‌ای در ناسالم شدن فضای اقتصادی کشور ایفا کرد.

FarsNews.ir/
سه رکن اصلی در ایجاد و استمرار تورم اقتصاد ایران را بشناسیم

سه رکن اصلی در ایجاد و استمرار تورم اقتصاد ایران را بشناسیم

در نشست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد: رشد مخارج جاری دولت، رشد حجم پول و انتظارات قیمتی، سه رکن همیشگی در...

Borna.news/
تصاویر اتوبوس دو طبقه‌ای که یک هتل سیار است

تصاویر اتوبوس دو طبقه‌ای که یک هتل سیار است

یک کمپر کوچک و استاندارد برای تعداد کمی از مسافران ایده‌آل و قابل قبول است، اما اگر باشد یک یا دو خانواده نسبتا...

Bartarinha.ir/
آینده اقتصاد ایران با احیای برجام

آینده اقتصاد ایران با احیای برجام

مذاکرات وین این روزهای به تیتر یک خبری کشور شده؛ اگر برجام احیا شود اقتصاد ایران به کدام سمت خواهد رفت؟

Bartarinha.ir/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟