بازار؛ استوار بر پایه‌های صف و کمبود!

بازار؛ استوار بر پایه‌های صف و کمبود!

صف‌های روغن، مرغ، گوشت و سایر کالاهای اساسی این روزها خبرساز شده است و ویديوهای متعددی از این صحنه‌ها از سمت کاربران ایرانی در فضای مجازی منتشر می‌شود.

روزنامه توسعه ایرانی: صف‌های روغن، مرغ، گوشت و سایر کالاهای اساسی این روزها خبرساز شده است و ویديوهای متعددی از این صحنه‌ها از سمت کاربران ایرانی در فضای مجازی منتشر می‌شود.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که متولیان ستاد تنظیم بازار بارها گفته بودند که در آستانه سال نو بازار از کالاهای اساسی اشباع است و مشکل خاصی برای تامین این نوع اقلام وجود ندارد اما حالا صف‎ها و اخبار متعددی که در این زمینه منتشر شده‌اند، حکایت دیگری دارند. آخرین تصاویر منتشر شده از توزیع عجیب و غریب روغن در ارومیه حکایت دارد. صف‎های پرتعدادی که با توجه به جولان کرونا و احتمال رسیدن موج چهارم می‌تواند به قیمت جان مردم تمام شود.

چرا صف‌ها زیاد شده‌اند؟

در اینکه چرا صف‌ها زیاد شده‌اند متولیان صنفی و تنظیم بازار استدلال‌های متفاوتی دارند. تشکل‌های صنفی مرغ و تخم مرغ از ماه‌ها قبل نسبت به کمبود این اقلام در بازار شب عید هشدار داده و گفته بودند که کمبود نهاده‌های دامی و خوراک دام و طیور با نرخ مناسب موجب شده است که برنامه‌ریزی تولید بسیاری از تولیدکنندگان به هم بریزد.

آنها حتی در اعتراض به این موضوع مقابل ساختمان وزارت کشاورزی تجمع کردند و خواستار ساماندهی بازار خوراک دام و طیور شدند. تولیدکنندگان به رسانه‌ها گفتند که خوراک دام با نرخ دلار 4200 به حد کافی در دسترس‌شان نیست. این در حالی است که نهاده‌ها حدود 70 درصد قیمت تمام شده اقلام پروتینی را تشکیل می‌دهند.

از آن سمت کمیسیون اصل 90 در گزارشی اعلام کرد که مواردی از تخلف و فساد را در واردات و توزیع نهاده‌های دام و طیور مشاهده کرده است و وزیر کشاورزی را برای توضیح به مجلس فرامی‌خواند. این در شرایطی بود که تولیدکنندگان می‌گفتند آنها باید از ابتدای فصل زمستان برای بازار شب عید برنامه‌ریزی کنند و به اندازه سه ماه نهاده دام و طیور در اختیار داشته باشند؛ اما ذخایر آنها بیشتر از 40 روز کفاف نمی‌دهد. برخی از این تشکل‌ها از خودداری 50 تا 60 درصدی مرغداران از جوجه‌ریزی برای شب عید هم خبر دادند.

در مقابل اما وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت مرغ، نرخ مصوب مرغ را اعلام کرد و با اقداماتی نظیر ممنوعیت قطعه‌بندی مرغ یا فروش آنلاین و توزیع مرغ منجمد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تلاش کرد افزایش قیمت مرغ را مهار کند. اقداماتی که از نظر برخی مرغداران غیرکارشناسی و زیان بیشتر به تولید بود.

گوشت کمیاب شد

در این میان افزایش قیمت گوشت و فروش اقساطی آن بار دیگر خبرساز شد. گرچه اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفند فروش اقساطی گوشت را تکذیب کرد، اما از کمیابی آن و افزایش قیمتش خبر داد و گفت که دام زنده به کشورهای عربی قاچاق می‌شود و این موضوع موجب افزایش قیمت گوشت شده است.

افزایش قیمت گوشت و فروش اقساطی آن این روزها بار دیگر خبرساز شده است. گرچه اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفند فروش اقساطی گوشت را تکذیب کرد، اما از کمیابی آن و افزایش قیمتش خبر داد و گفت که دام زنده به کشورهای عربی قاچاق می‌شود و این موضوع موجب افزایش قیمت گوشت شده است

هرچند که تولیدکنندگان گوشت هم به کمبود نهاده‌های دامی به قیمت یارانهای بارها اشاره کردند اما در این بخش هم ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفت با توزیع گوشت منجمد در فروشگاه‌های آنلاین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای سرکشی قیمت‌ها را مهار کند.

در این میان کمبود روغن و صف روغن هم بارها خبرساز شده است، اما وزارت صنعت کمبود روغن را رد می‌کند. با این حال بسیاری از کاربران فضای مجازی و رسانه‌ها گزارش‌هایی از صف‌های روغن منتشر کرده‌اند. تشکل‌های صنفی اما درباره کمبود روغن به کاهش واردات و احتکار برخی تولید و توزیع‌کنندگان اشاره کرده‌اند.

مصرف برنج نصف شد

در این میان قیمت برنج هم رشد قابل‌توجهی داشته است. مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفتگو با تجارت نیوز به دپوی برنج در گمرک اشاره کرده و گفته است که امسال واردات برنج کاهش داشته است اما از آنجا که مصرف برنج حدود 50 درصد کاهش داشته این مساله محسوس نشده است.

علاوه بر برنج، گزارش‌هایی درباره افزایش قیمت و کمبود شکر هم شنیده شد. تورم مواد غذایی سه رقمی شده و حالا علاوه بر کمبود؛ افزایش قابل‌توجهی در قیمت مواد غذایی رخ داده است.

مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد که تورم مواد غذایی سه رقمی شده است. بر اساس این گزارش در ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نوشابه 101، سیب 103، کدو 106، لیموترش108، لوبیاقرمز 110، کره 113، تخم‌مرغ 117، خامه 123، نخود 124، روغن 139، برنج خارجی 140، لپه 143، هویج 153، عدس 156، پرتقال 171،موز 193 و خیار 197 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

اتفاقی که بارها کارشناسان نسبت به آن هشدار داده و از تبعات کاهش مصرف مواد غذایی در سبد مصرفی خانوار ابراز نگرانی کرده‌اند. این در شرایطی است که دولت بارها اعلام کرد که دلار 4200 تومانی را برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده است تا قیمت این اقلام را در بازار کنترل کند اما این سیاست ناموفق بود و تورم در بازار مواد غذایی نسبت به تورم عمومی کشور افزایش قابل توجه داشت.

حالا اما علاوه بر تمام دلایلی که برای تنظیم ناموفق بازار مواد غذایی گفته شده است باید به یک نکته دیگر هم اشاره کرد و آن کاهش قابل‌ملاحظه واردات است. بر اساس گزارشی که گمرک منتشر کرده است در 11 ماهه سال 99 رقمی حدود 32 میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده است.

این در شرایطی است که در سال‌های گذشته که کشور در شرایط تحریم به سر نمی‌برد، واردات کالا به ایران سالانه حدود 50 تا 55 میلیارد دلار بود و از این نظر تقریبا واردات کالا به حدود نصف آن سال‌ها رسیده است. گرچه وزارت صمت مدعی است که بیشتر کالاهای واسطه‌ای را به کشور وارد می‌کند و نه کالای مصرفی؛ اما بسیاری از همین کالاهای واسطه‌ای از جمله نهاده‌های تولید مواد غذایی مانند سم و کود و خوراک دام، واکسن و ... است.

local_offerبرچسب‌ها:
درک ناقص ريیس مجلس از اقتصاد ایران

درک ناقص ريیس مجلس از اقتصاد ایران

روزنامه «جهان‌صنعت» طی یادداشتی با عنوان درک ناقص رییس مجلس از اقتصاد در شماره امروز خود نوشت: آقای محمدباقر قالیباف حالا دیگر رییس یکی از قوای سه‌گانه اداره‌کننده کشور شده و از نظر سطح مسوولیت با قال...

Bartarinha.ir/
بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

صف‌های طولانی، گرانی و کمبود کالاهای خوراکی در بازار و افزایش چند صد درصدی قیمت میوه‌ها تنها بخشی از آن چیزی است که بر سبد معیشتی خانواده‌ها در سال 99 گذشت. در حالی که آخرین روزهای سال 99 در حال سپری ...

Bartarinha.ir/
یک پیش‌بینی از اقتصاد ایران در سال 1400

یک پیش‌بینی از اقتصاد ایران در سال 1400

«اول از هرچیز باید گفت که وضعیت اقتصاد ایران در سال 1400 به عوامل مختلفی بستگی دارد که بخش عمده‌ای از این عوامل در اختیار ما به عنوان تحلیل‌گران و پیش‌بینی‌کنندگان نبوده و نیست. در مجموع می‌توانیم به ...

Bartarinha.ir/
کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

BourseNews.ir/
خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

روابط ایران و همسایه غربی حالا وارد دوران جدیدی شده است. با مشخص شدن سیاست‌های دولت جدید عراق در قبال ایران، جهت‌گیری‌ها در حال روشن شدن است.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران

طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران پس از سه سال مثبت خواهد شد.

Bartarinha.ir/
راغفر: آمدن بایدن تاثیری در اقتصاد ایران ندارد

راغفر: آمدن بایدن تاثیری در اقتصاد ایران ندارد

راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه گفت: کسانی که اصرار به برداشته شدن تحریم‌ها دارند به منزله این است که اصرار دارند ما نفت بیشتری بفروشیم. به هر میزان که وابستگی ما به فروش نفت بیشتر می‌شود قدرت ما برای چان...

Bartarinha.ir/
صدای شکستن استخوان‌ اقتصاد ایران را بشنوید!

صدای شکستن استخوان‌ اقتصاد ایران را بشنوید!

روزنامه «جهان‌صنعت» طی یادداشتی در شماره امروز خود با عنوان صدای شکستن استخوان‌های اقتصاد ایران را بشنوید نوشت: خبر سیلی زدن یک عضو مجلس قانونگذاری ایران به سربازی که می‌خواست سد راه این عضو مجلس یازد...

Bartarinha.ir/
کدام سناریوی ارزی، اقتصاد ایران را نجات می‌دهد؟

کدام سناریوی ارزی، اقتصاد ایران را نجات می‌دهد؟

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید اگر مجلس به دنبال اصلاح وضعیت نرخ ارز است، باید با عبور از سیاست ارز چند نرخی، مبنای محاسبات را شفاف کند.

Bartarinha.ir/
گفتگوی ملی با محوریت حل بحران اقتصاد ایران

گفتگوی ملی با محوریت حل بحران اقتصاد ایران

کمتر کسی در این واقعیت تردید روا می‌دارد که اقتصاد ایران با دشواری جدی روبه‌رو است. جریان کاهش ارزش پول ملی سرعت گرفته، به‌طوری‌که متوسط نرخ تورم سالانه از ابتدای سال 97 تاکنون به بیش از 37.6 درصد رسی...

Bartarinha.ir/
اقتصاد ایران در حال تسخیر به دست مافیا

اقتصاد ایران در حال تسخیر به دست مافیا

مراسم روز دانشجو به دلیل شیوع بیماری کرونا امسال متفاوت از سال های گذشته و با حضور شمار اندکی از دانشجویان، توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران برگزار شد. البته به زعم مدعوین ...

Bartarinha.ir/
اقتصاد ایران در سال 1400 کوچک‌تر می‌شود

اقتصاد ایران در سال 1400 کوچک‌تر می‌شود

یکی از بخش‌های مهم بودجه، بخش مربوط به بودجه طرح‌های عمرانی است. هزینه‌های عمرانی یا همان تملک دارایی‌های سرمایه‌ای لایحه بودجه سال 1400 در مقایسه با قانون بودجه سال 1399 با رشد ٤8 درصدی نسبت به بودجه...

Bartarinha.ir/
اقتصاد ایران سال 1400 چگونه خواهد بود؟ / چند سناریو اقتصادی در دوره بایدن

اقتصاد ایران سال 1400 چگونه خواهد بود؟ / چند سناریو اقتصادی در دور...

به گفته یک اقتصاددان برای دوره بایدن می‌توان دو سناریو را پیش‌بینی کرد که یکی خوش‌بینانه و دیگری معلق بودن اقتصاد ایران است، اما افزایش نقدنیگی و رشد اقتصادی منفی خود را در تورم و تلاطمات بازارها نشان...

TejaratNews.com/
اقتصاد ایران در شوک انتخاب بایدن

اقتصاد ایران در شوک انتخاب بایدن

اقتصاد ایران این روز‌ها متاثر از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بار دیگر گرفتار توفان شده است؛ توفانی که برخلاف توفان مستمر 2 سال گذشته تحت‌تاثیر خروج آمریکا از برجام، این‌بار اقتصاد ایران را احتمالا به...

Bartarinha.ir/
پیروزی بایدن بر اقتصاد ایران تاثیر ویژه‌ای ندارد

پیروزی بایدن بر اقتصاد ایران تاثیر ویژه‌ای ندارد

یک کارشناس اقتصادی، گفت: پیروزی بایدن بر آینده اقتصادی ایران تاثیر ویژه‌ای نخواهد داشت. مشکل اقتصاد ما به خودمان برمی‌گردد.

Bartarinha.ir/
بهبود روند معاملات در شرکت‌های بزرگ و اصلی کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران مردم نگران ثبت واحدهای مسکونی خود در سامانه املاک نباشند حداقل قیمت کولر گازی 12 میلیون تومان / واردات کولر آزاد است فروش اقساطی جک s3 اتوماتیک میزان فروش نفت ایران به کره چقدر است؟ قیمت زولبیا و بامیه ماه رمضان اعلام شد ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چقدر است؟ نشانه‌های جدید بهبود بازار / بورس در فروردین مثبت می‌شود؟ نرخ معاینه فنی در سال 1400 چقدر است؟/ قیمت زولبیا و بامیه اعلام شد آخرین صورتحساب سهام عدالت / شیب ملایم نزول قیمت سهام عدالت قیمت مصوب هر کیلو میوه دستچین مشخص شد تحلیل تکنیکال برکت، برکت سقف تابستان را پس خواهد گرفت؟ امروز در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/23 تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار پیش‌بینی قیمت طلا فردا 24 فروردین / قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ توقف تولید پژو 206 صندوقدار و تیپ 5 در سال 1400 طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف وضعیت کالاهای اساسی در ماه رمضان افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟ گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز پیش‌بینی بورس فردا 24 فروردین / سیگنال امروز بازار به سرمایه‌گذاران شرکت دارویی ره‌آورد تامین"درهآور" :: هزینه مالی شرکت (117،975) میلیون ریال با رشد 157درصد سالانه | د... نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مجمع "سقاین" در نیمه ماه آینده "خبر تزریق 24 هزار میلیارد تومان هلدینگ‌ها آمد" // مقرر شد طی 48 ساعت آینده 24 هزار میلیارد تومان به... جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23 نتیجه معاملات امروز بورس کالا 1400/01/23 هلدینگ‌ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می‌کنند وام ساخت مسکن 300میلیونی شد لوازم خانگی گران می‌شود؟ پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوکه ایران هلدینگ ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می کنند نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی واریز باقی‌مانده سود سهام عدالت سال 98 تا پایان ماه رمضان واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان خبر مهم برای سهامداران / جلسه ريیس سازمان بورس با شرکت‌ها ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟ چشم‌انداز بازار سرمایه 1400 امسال محصولات جدیدی با تفکر متمایز بودن در همه سگمنت‌ها ارايه می‌کنیم ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟ "سدشت" هیات مدیره جدید انتخاب کرد دلیل سرکوب تقاضا در بازار چیست جزيیات افزایش 150 درصدی قیمت برنج چرا روند قیمت دلار امروز افزایشی شد؟ دادو ستد بیش از 3 میلیارد برگه سهم در معاملات بورس نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت های استانی نگاهی به معاملات امروز فرابورس ایران

در حال بارگیری...