بازار ارز در انتظار تحلیف ريیس‌جمهور/ طرح صیانت چگونه دلار را گران می‌کند؟

بازار ارز در انتظار تحلیف ريیس‌جمهور/ طرح صیانت چگونه دلار را گران می‌کند؟

دلار هفته گذشته را صعودی پشت سر گذاشت اما یک کارشناس بازار ارز معتقد است تنها یک سیگنال می‌تواند موجب مهار بازار ارز شود آن هم اتفاقی است که ممکن است در روز تحلیف ريیس جمهور بیفتد.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته دلار در بازار آزاد وارد کانال 26 هزار تومان شد. نرخ این ارز که از پیش از تعطیلات شش روزه تهران و کرج رو به افزایش بود، روز دوشنبه با بازگشایی بازاری پایتخت با جهشی ناگهانی در صرافی‌ملی هم روند افزایشی را تا پایان هفته حفظ کرد.

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز، چهار دلیل را برای حفظ روند افزایشی در هفته جاری عنوان می‌کند و می‌گوید: اول اینکه روز قبل از تعطیلات با توجه به اطلاعاتی که مسيولان ایران دادند، مشخص شد با توافق با آمریکا بسیار فاصله داریم. چرا که طرف آمریکایی پیش فرض‌هایی را در نظر گرفته که برای ما ممکن است قابلیت اجرایی نداشته باشد. این اخبار خوش‌بینی را از بازار گرفت.

دوم اینکه نگرانی‌های ایجاد شده درباره بحران آب در برخی شهرها و کمبود برق و نقش آن در بازار کالا و اقتصاد هم مزید بر علت شد و بی‌ثباتی ایجاد کرد.

نکته سوم هم در افغانستان خروج آمریکایی‌ها رخ داده و طالبان بیشتر شهرها را گرفته است و تا آنجا که احتمال سقوط دولت افغانستان هم می‌رود. بنابراین مجموعه این نااطمینانی‌ها‌ موجب شده در بازار افغانستان هم خرید زیاد شود و افزایش قیمت ارز در بازار هرات روی بازار ایران هم اثرگذار است.

چهارمین دلیل نیز نگرانی از تنش‌ها به دنبال طرح مجلس است. پیش‌بینی می‌شود طرح صیانت هم مشکلاتی را برای کسب و کارها آنلاین ایجاد کند و پیچیده‌تر شدن وضعیت اقتصاد طبیعتا بر نرخ‌ها اثرگذار است.

تاثیر طرح صیانت بر بازار ارز

افسری معتقد است طرح صیانت از چند نظر در بازار ارز اثر می‌گذارد. او توضیح می‌دهد: با فرض این که این کار عملی باشد، روی سطح اطلاعات ما از دنیا اثر دارد و هر چه اطلاعات ما کمتر باشد، ارز هم افزایشی‌تر می‌شود. جنبه اثرگذارتر واکنش مردم به این طرح است.

این کارشناس ادامه می‌دهد: اکنون با توجه به سیل مشکلات معیشتی مردم، زمان مطرح کردن این طرح نبود و ممکن است تنش‌هایی ایجاد کند. بنابراین هر چه وضعیت کشور بی‌ثبات‌تر باشد، ارز هم گران‌تر است. همچنین در مسيله ورود ارز به کشور هم در برخی مصادیق مانند جذب گردشگر می‌تواند مشکل ایجاد کند.

بازار در هفته آخر فعالیت دولت دوازدهم

اما آیا روند افزایشی فعلی تا پایان هفته آخر دولت روحانی ادامه پیدا می‌کند؟

افسری پاسخ می‌دهد: هفته پایانی دولت روحانی همزمان شده با برخی تنش‌ها و مشکلات و حتی یک صدای واحد هم از حاکمیت شنیده نمی‌شود و میان مجلس و دولت به ویژه در مسيله مذاکرات وین اختلاف است و این مسايل برای بازار اصلا مثبت ارزیابی نمی‌شود.

او ادامه می‌دهد: ممکن است تزریق ارز در هفته آخر دولت روحانی صورت بگیرد اما سیستم حکمرانی جزیره‌ای شده و هر بخشی یک تصمیم می‌گیرد. بعید است چندان کاری از دستشان در بیاید. بنابراین کانال 25 هزار تومانی احتمالا در تمام هفته حفظ می‌شود، اگر که بالاتر نرود.

این کارشناس در نهایت به نکته‌ای اشاره می‌کند که تنها امید این روزهای بازار ارز است. افسری عنوان می‌کند: روز 15 مرداد مراسم تحلیف ريیس جمهور است که بسیار اهمیت دارد. اگر مقامات کشورهای خاورمیانه‌ای به خصوص عربستان در مراسم تحلیف شرکت کنند، می‌تواند مقدمه‌ای بر این باشد که سفارت عربستان در ایران بازگشایی شود که سیگنال مثبتی به بازار است چون عربستان یکی از قدرت‌های منطقه‌ است و شریک مهم اروپا و آمریکا به حساب می‌آید.

برای تحلیل بهتر وضعیت آینده بازار ارز مطالعه گزارش آیا مسدودسازی اینترنت دلار را گران می‌کند؟ پیشنهاد می‌شود.

 

دلار گران شد

دلار گران شد

دلار گران شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز افزایش یافت.

TejaratNews.com/
عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما امروز (چهارشنبه، 31 شهریورماه) شاهد عرضه حدود 114 میلیون دلار به صورت حواله ارزی به...

Borna.news/
افزایش قیمت دلار در بازار آزاد / قیمت دلار امروز 31 شهریور چقدر شد؟

افزایش قیمت دلار در بازار آزاد / قیمت دلار امروز 31 شهریور چقدر شد...

قیمت دلار در بازار آزاد امروز حدود 160 تومان افزایش داشت و به قیمت 27 هزار و 560 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی بدون تغییر 26 هزار و 531 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
دلار ریخت

دلار ریخت

ارزش دلار در بازارهای جهانی مقابل دیگر ارزها کاهش یافت. اما دلایل این موضوع چه بود؟

TejaratNews.com/
واکنش دلار به اخبار نیویورک / تاثیر رشد نفتی بر دلار

واکنش دلار به اخبار نیویورک / تاثیر رشد نفتی بر دلار

روز سه‌شنبه قیمت دلار تا ساعت 3بعدازظهر توانست 170 تومان افزایش قیمت را تجربه کند و در محدوده 27هزار و 520تومان قرار بگیرد.

TejaratNews.com/
عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما امروز (سه‌شنبه، 30 شهریورماه) شاهد عرضه حدود 177 میلیون دلار به صورت حواله ارزی به...

Borna.news/
امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/30

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، اندکی افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 866 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
خریداران دلار بخوانند / سیگنال جدید بانک مرکزی برای قیمت دلار / ارزهای جدید در راه است

خریداران دلار بخوانند / سیگنال جدید بانک مرکزی برای قیمت دلار / ار...

بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در دو گزارش مجزا درباره رشد اقتصادی کشور از رشد قابل توجه بخش نفت خبر داده‌اند. با این اتفاق طبیعتا ارزهای جدید در راه بازار باید باشند. اما آیا این به معنای ارزانی قطعی ق...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 شهریور / فعالیت معامله‌گران دلار چگونه است؟

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 شهریور / فعالیت معامله‌گران دلار چ...

در سومین روز هفته، معاملات زیادی در بازار انجام نمی‌شد. خریداران و فروشندگان با احتیاط زیادی در بازار حضور داشتند و سعی می‌کردند به سرعت موقعیت معاملاتی خود را تغییر دهند. در فضای احتیاطی بازار، نوسان...

TejaratNews.com/
کاهش دلار صرافی ملی و ثبات در بازار آزاد / قیمت دلار امروز 30 شهریور چقدر شد؟

کاهش دلار صرافی ملی و ثبات در بازار آزاد / قیمت دلار امروز 30 شهری...

در بازار آزاد امروز قیمت دلار با 27 هزار و 400 تومان معامله شد که نسبت به دیروز تغییری نداشته است. نرخ ارز در صرافی ملی 26531 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

کاهش قیمت‌های طلا و سکه در بازار / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/29

سیگنال مهم نیویورک برای قیمت دلار / خبر مهم 30 شهریور چیست؟

سیگنال مهم نیویورک برای قیمت دلار / خبر مهم 30 شهریور چیست؟

قیمت دلار تا 27 هزار و 350 تومان ارزان شده و این درحالیست که امروز دو اتفاق مهم در راه است. یکی حضور وزیر امور خارجه در نیویورک و دیدارهای او و دیگر خبر اخیر بلومبرگ که نوشته بود احتمالا دور هفتم مذاک...

TejaratNews.com/

افزایش دلار بازار آزاد و بازار متشکل ارزی / قیمت دلار امروز 29 شهریور چقدر شد؟

شرط کاهش قیمت دلار چست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 29 شهریور

شرط کاهش قیمت دلار چست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 29 شهریور

قیمت دلار دیروز تا محدوده 27 هزار و 250 تومان عقب‌نشینی کرد. با این حال، از ساعت 3‌بعدازظهر خریداران در بازار فعال‌تر شدند و توانستند اسکناس آمریکایی را به سمت سطح 27 هزار و 500 تومانی هدایت کنند.

TejaratNews.com/
نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/28

نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 140...

قیمت طلا و سکه امروز بر ثبات افزایش بهای طلای جهانی، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 822 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
آغاز فروش فوق‌العاده رانا پلاس + قیمت و جزيیات نرخ فروش کپسول های "دکپسول" افزایش یافت همه چراغ‌های بورس قرمز شدند! دلار گران شد افزایش سرمایه 3 نماد بورسی پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال " لکما "برنده استعلاق قیمت خرید 100 عدد راک پیام اضطراری سهامداران "وسدید" به اژه‌ایی عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ واردات واکسن کرونا به بیش از 65 میلیون دز رسید سخنگوی صنعت برق: فیش‌ها را قسطی می‌کنیم! قیمت مسکن در منطقه 4 تهران سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟ با 5 دهه تورم دو رقمی در دنیا نظیر نداریم! نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد نامه آملی‌لاریجانی به جنتی درباره واردات خودرو توضیح درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق مجموع واکسن‌های وارداتی از مرز 60 میلیون دز عبور کرد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد با فیلترشکن ببینید 1400/06/31 عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه نوسان قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / تاثیرات طولانی شدن مذاکرات در بازار رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه

در حال بارگیری...