کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد

کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد

معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت گفت: عرضه سیمان در بورس کالا در کنار کاهش تولید به خاطر قطعی برق، باعث افزایش قیمت سیمان شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، چالش‌های صنعت سیمان که این روزها با افزایش قیمت در بازار روبه‌رو شده در یک برنامه گفت‌وگوی خبری در شبکه خبر مورد بررسی قرار گرفت؛ در این برنامه فرهاد رحمانی گفت: وزیر صنعت مخالف عرضه سیمان در بورس کالا بود چون معتقد بود سازوکار آن فراهم نشده از جمله اینکه موجودی کافی، خریدار، مصرف‌کننده خرد و پروژه‌های ملی باید مدنظر قرار می‌گرفت و به نظر من بخشی از افزایش قیمت سیمان به خاطر عرضه در بورس کالا است.

وی افزود: دولت یارانه انرژی به صنعت سیمان می‌دهد تا این محصول با قیمت مناسب به دست مردم برسد. قیمت تمام شده هر تن سیمان 190 تا 240 هزار تومان برآورد شده است که با توجه به سود 30 درصدی قیمت سیمان محاسبه شده است و هر تن سیمان فله‌ای 308 هزار تومان و سیمان پاکتی 430 هزار تومان برآورد شده است و به واحدهای تولید سیمان اعلام کرده‌اند که براساس این قیمت باشد.

به گفته معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، دولت کاری به قیمت‌گذاری ندارد و از دو سال قبل سیمان از سبد حمایتی خارج شده و باید براساس ضوابط قیمت‌گذاری باشد. سیمان مشمول تعزیرات نیست، اما شرکـت‌های سیمانی حاضر در بورس در سال 99 بین 150 تا 200 درصد حاشیه سود کسب کردند. بنابراین صنعت سیمان سودساز است و چه نیازی است که سیمان در بورس کالا عرضه و کشف قیمت شود.

همچنین در مورد سخنان حمید فرمانی دیگر مهمان شرکت‌کننده در این میزگرد که گفته بود دولت حاشیه سود خود را که همان حقوق دولتی معادن است از 240 تومان به 2200 تومان افزایش داده است، اما به کارخانه‌های سیمان می‌گوید حاشیه سود را کم کنید، رحمانی در پاسخ گفت: حاشیه سود برای معادن به جیب ما نمی‌رود معادن انفال است که متعلق به دولت است و به خزانه واریز می‌شود، اما سازوکار ورود سیمان به بورس کالا به صورت کامل فراهم نشده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه نامه‌های ريیس سازمان بورس به وزیر صنعت را دیده است، اظهار داشت: جلسات کارشناسی باید برگزار شود و مشخص شود آیا قطعی برق علت اصلی افزایش قیمت سیمان است و وقتی که عرضه سیمان در بورس کاهش پیدا کرد قیمت در بازار بالا می‌رود اما این را هم بگویم به فرض که برق کارخانه‌های سیمان قطع نمی‌شد، باز هم قیمت آن بالا می‌رفت. انجمن سیمان اعلام کرده محصولات با حداقل سود 30 درصد باید در نظر گرفته شود و افزایش هزینه تولید در قیمت سیمان مشخص شود.

معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت عنوان کرد: سازمان حمایت از مصرف‌کننده باید قیمت سیمان را کنترل کند و به افزایش قیمت ورود کند. متاسفانه نماینده سازمان حمایت در این میزگرد حضور ندارد که در این لحظه مجری برنامه گفت ما نماینده سازمان حمایت را دعوت کردیم، اما کسی حاضر نشد.

* تامین 79 درصد برق مورد نیاز صنایع سیمان

رحمانی افزود: در جلسه‌ای که با معاون وزیر داشتیم قرار شد وزارت نیرو برای صنعت سیمان به میزان 70 درصد دیماند یا تقاضای برق اختصاص دهد و تولید سیمان پایدار شود تا بتوانند تقاضای بازار را پاسخ دهند اما هنوز با وزارت نیرو به توافق نرسیده‌ایم و جلسات فردا ادامه دارد و باید مشخص شود صنعت سیمان با چه میزان دیماند برق به فعالیت بپردازد.

در این جلسه حمید فرمانی از انجمن سیمان نیز گفت: آقای رحمانی نظرات شخصی خود را می‌گوید. در مکاتبه‌ای که محمدعلی دهقان دهنوی ريیس سازمان بورس با وزیر صنعت داشته است مشکلات کارخانه‌های سیمان را یادآوری می‌کند و همچنین در نامه پاسخ مفتح قايم مقام وزیر صنعت گفته است سیمان مشمول قیمت‌‌گذاری دولتی نیست. بند «ج» و «د» که موضوع صادرات است نیاز به موافقت اصولی دارد اما برای ورود سیمان به بورس کالا مانعی وجود ندارد. این نامه در تاریخ 4 اردیبهشت سال جاری نوشته شده است.

وی گفت: آقای رحمانی می‌گوید باید سازمان حمایت مراقبت کند که حاشیه سود صنعت سیمان به صورت گزاف اضافه نشود در حالیکه حقوق دولتی معادن سنگ آهن از 240 تومان به یکباره با حدود 10 برابر افزایش به 2200 تومان افزایش یافته است، بعد به کارخانه‌های سیمان می‌گویند حاشیه سود خود را کم کنید.

فرمانی همچنین با نشان دادن نامه دیگری با امضای قبادی دبیر کارگروه تنظیم بازار که در اول بهمن 99 نوشته است گزارشی از صنعت سیمان در آن ارايه شده و مهم‌ترین مشکل صنعت سیمان را افزایش 100 تا 700 درصد هزینه تمام شده استخراج، تولید، حمل‌ونقل و بهای تمام شده سیمان عنوان کرده و گفته است در قیمت مصوب سیمان باید تعدیل صورت گیرد و حداکثر 40 درصد تغییر قیمت را خواستار شده‌اند.

به گفته وی، آیا برای سودسازی صنعت سیمان راهی به جز ورود به بورس کالا وجود دارد.

*عرضه سیمان در بورس برای برچیدن امضاهای طلایی

در این نشست همچنین سیدجواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: سازوکار بورس کالا مشخص و طبق مصوبه شورای عالی بورس است و ما سیمان را در بورس کالا عرضه کردیم تا امضاهای طلایی و رانت‌ها برچیده شود. کسانی سهمیه سیمان می‌گرفتند و در بازار آزاد می‌فروختند می‌خواهیم این سهمیه‌ها و امضاها جمع شود.

جهرمی عنوان کرد: قرار شد طبق نامه ريیس سازمان بورس سیمان مانند بقیه کالاها در بورس کالا عرضه شود و کسانیکه می‌خواهند معامله کنند کد معاملاتی بگیرند و هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند تقاضای خرید سیمان در بورس کالا داشته باشد. حتی کسانیکه کد معاملاتی بورس کالا دارند می‌توانند تقاضای خرید سیمان داشته باشند.

به گفته وی، سهامداران شرکت‌های سیمانی در بورس به دلیل قیمت‌گذاری دستوری متضرر می‌شدند و ما از وزارت صنعت استعلام گرفتیم ظرفت دو ماه نظرشان عوض شد در نتیجه قیمت‌گذاری دستوری در مورد سیمان حذف شد.

انتهای پیام/ب

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

در این گزارش به بررسی نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس و تشریح تشریفات قانونی این انتخاب بسیار مهم برای بازار سرمایه پرداخته ایم.

YJC.news/
ورق بورس تهران برگشت

ورق بورس تهران برگشت

بازار سرمایه برخلاف روزهای گذشته، امروز روندی صعودی داشت و شاخص کل بورس بیش از 7000 واحد افزایش یافت.

Bartarinha.ir/
چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

در پایان بازار امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار میلیارد تومان رسید و بیش از 300 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

TejaratNews.com/
انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

در پایان بازار شاخص کل بورس با هفت هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و 427 هزار واحد قرار گرفته است. شاخص هم‌وزن هم با حدودا 1600 واحد رشد در کانال 432 هزار واحد قرار گرفت. اما روند بازار فردا به چه ...

TejaratNews.com/

رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

شاخص بورس به مدار رشد بازگشت

نمای میانی بورس(29شهریور) / رشد هشت هزار واحدی شاخص کل

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران تغییر میزان خرید پلی پروپیلن نساجی را اطلاع رسانی کرد.

YJC.news/
شاخص بورس تهران سبز شد

شاخص بورس تهران سبز شد

در جریان معاملات امروز، (دوشنبه، بیستم و نهم شهریور ماه) شاخص کل با افزایش 7 هزار و 278 واحدی به رقم یک میلیون و 427 هزار واحد رسید و شاخص هم‌وزن با یک هزار و 595 واحد افزایش، رقم 432 هزار و 611 واحد ...

Sena.ir/
قیمت هر پاکت سیمان در بورس کالا 25هزار تومان است

قیمت هر پاکت سیمان در بورس کالا 25هزار تومان است

معاون بازرگانی داخلی وزیر صمت اظهار داشت: با توجه به عرضه خوب سیمان در بورس، وضعیت بازار پایدار شده و به قیمت هر پاکت 25 هزار تومان رسیده است، قطعا با تداوم عرضه...

EghtesadOnline.com/
تاکید وزیر صنعت بر الزام سیمانی‌ها به ثبت معاملات در سامانه افق

تاکید وزیر صنعت بر الزام سیمانی‌ها به ثبت معاملات در سامانه افق

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر الزام فعالان صنعت سیمان به ثبت اطلاعات معاملات خود در سامانه افق تاکید کرد.

FarsNews.ir/
بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا یک پلتفرم معاملاتی است، گفت: بورس کالا در افزایش یا کاهش قیمت کالاها دخیل...

EghtesadOnline.com/
تالار اختصاصی سیمان راه‌اندازی می‌شود / الزام فعالان به ثبت‌نام در سامانه تجارت

تالار اختصاصی سیمان راه‌اندازی می‌شود / الزام فعالان به ثبت‌نام در...

مدیر عملیات بازار بورس کالا طی ابلاغیه‌ای اعلام کرد تالار اختصاصی سیمان از هفته آینده در بستر معاملات TTS راه‌اندازی می‌شود. وزیر صمت نیز تاکید کرده است که فعالان صنعت سیمان مکلف به ثبت‌نام در سامانه ...

TejaratNews.com/

«سیمان» تالاردار شد

تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی! ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟ ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو شدت گرفت خانه 320 میلیون تومانی در تهران! / کجا خانه کمتر از یک میلیارد تومان بخریم؟ سامانه املاک و اسکان دوباره راه‌اندازی شد / مهلت ثبت‌نام تمدید می‌شود؟ هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران ثبت‌نام مسکن ملی خبرنگاران و هنرمندان از 31 شهریور کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار مالیات خانه های خالی چگونه است؟ بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت

در حال بارگیری...