تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت

تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت

واکاوی آمار‌های رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید 20 میلیون و 739 هزار و 200 تن فولاد خام و محصولات فولادی از آغاز امسال تا پایان مرداد ماه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا، مطابق آمار‌های اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پنج ماهه ابتدایی امسال از بین 12 محصول اصلی و عمده بخش معدن و صنایع معدنی، 6 محصول از جمله کاتد مس و شمش آلومینیوم با رشد تولید و 6 محصول دیگر از جمله فولاد و سیمان با کاهش تولید مواجه شدند.

در پنج ماهه نخست امسال فولادسازان موفق به تولید 10 میلیون و 882 هزار و 800 تن فولاد خام شدند. آماری که در هم‌سنجی با پارسال حاکی از افت 6.8 درصدی است.

همچنین در بخش محصولات فولادی نیز 9 میلیون و 856 هزار و 400 تن محصول تولید شد که در مقایسه با پنج ماهه نخست سال 99 کاهش 10.6 درصدی نشان می‌دهد.

در کاتد مس رشد 1.4 درصدی به ثبت رسید و شرکت‌های داخلی موفق به تولید 121 هزار و 800 تن از این محصول شدند. همچنین در شمش آلومینیوم رشد 30.6 درصدی حاصل شد و 222 هزار و 600 تن شمش تولید شد.

با این حال آمار‌ها در تولید آلومینا، کنسانتره زغال‌سنگ و سیمان نیز کاهشی بود و به‌ترتیب 96 هزار و 400 تن (کاهش 6 درصدی)، 615 هزار و 300 تن (افت 4.1 درصدی) و 26 میلیون و 433 هزار و 300 تن (کاهش 10.6 درصدی) تولید شد.

پیشتر دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان سیمان گفته: در زمان تامین 100 درصدی برق، ماهانه بین 5.5 تا 6 میلیون تن سیمان در کشور تولید می‌شد که با تامین 65 درصدی برق به حدود 4.8 تا پنج میلیون تن کاهش یافته است؛ اما با وجود این کاستی‌ها بازار را دوباره به تعادل رساندیم.

«عبدالرضا شیخان» تصریح‌کرد: درخواستی که فعالان سیمانی در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتند، تامین برق و سوخت برای واحد‌ها بدون توقف در سال بود، زیرا هر زمان وقفه‌ای در تامین این دو خدمت اساسی به وجود آمده، تولید، عرضه و در نتیجه بازار ملتهب شده است.

وی، همچنین بر لزوم تامین سوخت دوم (مازوت) برای کارخانجات به‌ویژه در فصل سرما که عمده قطعی گاز در این ایام اتفاق می‌افتد، تاکید کرد و افزود: به این منظور همه واحد‌های تولیدی مخازن ذخیره سوخت‌شان را آماده کرده‌اند و فقط یک هماهنگی بین وزارتخانه‌های صنعت و نفت نیاز است تا همه این مخازن از مازون پر شوند.

با این حال، در این بخش ظرفیت‌ها به‌گونه‌ای است که در صورت تامین برق و سوخت پایدار، واحد‌ها و کارخانجات سیمانی قادر به تامین 100 درصدی سیمان برای طرح بزرگ تولید سالیانه یک میلیون مسکن بدون هیچ دغدغه‌ای هستند و از هم‌اکنون برای اجرای موفق طرح مسکن دولت سیزدهم اعلام آمادگی کامل کرده‌اند.

برپایه این گزارش، تا پایان مرداد ماه 181 میلیون و 979 هزار و 600 متر مربع کاشی و سرامیک (رشد 7.5 درصدی)، 548 هزار و 400 تن شیشه جام (رشد 26.5 درصدی)، 305 هزار و 500 تن ظروف شیشه‌ای (رشد 2.3 درصدی)، 24 هزار و 200 تن ظروف چینی (رشد 20.7 درصدی) و 40 هزار و 400 تن چینی بهداشتی (افت 13.3 درصدی) تولید شد.

ایران دارای 68 نوع از انواع مختلف مواد معدنی است. ذخایر اثبات شده سنگ آهن ایران به مقدار 2.7 میلیارد تن (هشت دهم درصد کل ذخایر جهان)، ذخایر سنگ معدن مس به مقدار 2.6 میلیارد تن (چهار دهم درصد از ذخایر جهانی) است.

ایران همچنین دارای 11 میلیون تن روی (چهار درصد از ذخایر جهانی) است. کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود 60 میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌­ای به مساحت 500 هزار کیلومتر مربع، انتظار می‌رود به بیش از 100 میلیارد تن برسد. از این رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می‌­آید.
سهامداران فخوز، فولاد و فملی بخوانند! / سود بزرگ سهامداران فملی از کجا آمد؟

سهامداران فخوز، فولاد و فملی بخوانند! / سود بزرگ سهامداران فملی از...

براساس آخرین اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت کدال سه نماد بزرگ فلزات اساسی جدیدترین صورت‌های مالی خود را منتشر کردند.

TejaratNews.com/
روی خوش وزارت صمت به فولاد و پتروشیمی

روی خوش وزارت صمت به فولاد و پتروشیمی

وزیر صمت به الگوی جدیدی برای مدیریت بازار مواد اولیه اشاره کرده است. بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که زیربنای این سبک جدید، تلاش برای تامین تمامی نیاز صنایع کشور به مواد...

EghtesadOnline.com/
تثبیت قیمت دلار منجر به تضعیف تولید می‌شود

تثبیت قیمت دلار منجر به تضعیف تولید می‌شود

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی با بررسی راهبرد ارزی کشور به تحلیل پیامدهای تثبیت نرخ ارز اسمی پرداخت.

Bartarinha.ir/
افزایش شدید قیمت آلومینیوم در بازار جهانی/قیمت از سه هزار دلار عبور کرد

افزایش شدید قیمت آلومینیوم در بازار جهانی/قیمت از سه هزار دلار عبو...

طی روزهای گذشته و برای نخستین بار در 13 سال گذشته قیمت هر تن فلز آلومینیوم از مرز 3 هزار دلار عبور کرده است.

FarsNews.ir/
ایران می‌تواند از نفت، برق تولید کند؟ / قیمت نفت خام کاهش پیدا کرد

ایران می‌تواند از نفت، برق تولید کند؟ / قیمت نفت خام کاهش پیدا کرد

قیمت نفت در بازارهای جهانی پس از مدت‌ها، کاهش یافت. این در حالی است که کارشناسان معتقدند وضعیت بازار انرژی همچنان پایدار است.

TejaratNews.com/
پایان رکود بازار فولاد نزدیک است؟

پایان رکود بازار فولاد نزدیک است؟

رکود در معاملات شمش و محصولات فولادی کشور در رینگ صنعتی بورس کالا و بازار آزاد خودنمایی می‌کند. در این شرایط، شروع فصل سرد سال به تعمیق رکود مصرفی می‌‌‌انجامد و...

EghtesadOnline.com/
افت دو درصدی فولاد در چهارمین روز هفته

افت دو درصدی فولاد در چهارمین روز هفته

فولاد، امروز در معاملات پایانی خود با افت 2.3درصدی، قیمت 10,070ریال را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از تعداد 67میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
پایداری فولاد در مدار نزولی برای پنجمین روز متوالی

پایداری فولاد در مدار نزولی برای پنجمین روز متوالی

فولاد، امروز در معاملات پایانی خود با افت 0.67درصدی، قیمت 10,310ریال را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از تعداد 44میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
ظرفیت تولید برق در نیروگاه بوشهر به سه برابر افزایش می‌یابد

ظرفیت تولید برق در نیروگاه بوشهر به سه برابر افزایش می‌یابد

ريیس جمهور گفت: خوشحالیم که نیروگاه بوشهر در نهایت ظرفیت اسمی خود درحال بهره‌برداری است و هزار مگاوات برق تولید می‌کند و این میزان، در فازهای توسعه ای آن، به سه برابر افزایش خواهد یافت و سازمان انرژی ...

TejaratNews.com/
استقبال انبوه‌سازان از قانون جهش تولید مسکن؟

استقبال انبوه‌سازان از قانون جهش تولید مسکن؟

دبیر کانون انبوه‌سازان با اشاره به استقبال انبوه‌سازان از قانون جهش تولید مسکن،‌ گفت: با انحصارگری مخالفم و باید اجازه دهیم کام مردم با مسکن شیرین شود.

TejaratNews.com/
موافقت اوپک پلاس با افزایش 400 هزار بشکه‌ای تولید

موافقت اوپک پلاس با افزایش 400 هزار بشکه‌ای تولید

کشور‌های عضو سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ايتلاف اوپک پلاس) در بیست و یکمین نشست خود بر سر افزایش 400 هزار بشکه‌ای تولید برای ماه نوامبر (آبان - آذر) به توافق رسیدند.

Irinn.ir/
افت ارزش معاملات فولاد مبارکه

افت ارزش معاملات فولاد مبارکه

فولاد، امروز در معاملات پایانی خود با افت نیم درصدی، قیمت 10,790ریال را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از تعداد 40میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
در شش ماه اول سال چقدر خودرو تولید شد؟

در شش ماه اول سال چقدر خودرو تولید شد؟

تولید خودرو در شش ماه امسال رشد قابل توجهی نداشت و خودروسازان درجا زدند، به طوری که تولید خورو در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها 3٫9 درصد رشد کرد و به 485 هزار و 260 دستگاه رسید.

TejaratNews.com/
خودروسازان بزرگ 430 هزار خودرو تولید کردند

خودروسازان بزرگ 430 هزار خودرو تولید کردند

بررسی آمار‌های منتشر شده سامانه کدال حاکی از تولید 429 هزار و 414 دستگاه خودرو توسط سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در نیمه نخست امسال است.

Irinn.ir/
به جای گوشت چربی تولید می‌کنیم / تفاله نیشکر خوراک جدید دام‌ها

به جای گوشت چربی تولید می‌کنیم / تفاله نیشکر خوراک جدید دام‌ها

ريیس شورای تامین دام با بیان اینکه صنعت دام سنگین به خصوص گوساله به مرحله فاجعه رسیده است، گفت: بخش پرواری که در اصل تقاضای بازار برای تولید گوشت را پوشش می‌دهند مدتی است که به علوفه‌های متفرقه چون تف...

TejaratNews.com/
هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! فعالان بازار ارز چشم انتطار مذاکرات / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 مهر بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده!