تحریم‌ها علیه نفت روسیه کاملا شکست خورده است

تحریم‌ها علیه نفت روسیه کاملا شکست خورده است

تحلیلگران به شبکه سی‌ ان بی‌ سی گفتند تحریم‌هایی که علیه نفت روسیه وضع شده اند، تاکنون کاملا شکست خورده اند و مکانیزم های جدید سقف قیمت که قرار است اجرا شوند نیز احتمالا تاثیر چندانی نخواهند داشت.

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا قصد دارد ممنوعیت واردات فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه شامل دیزل و سوخت جت را از یکشنبه هفته آینده آغاز کند. این بلوک که شامل 27 کشور عضو است، پیش از این خرید و واردات نفت روسیه که از طریق دریا هم می شود را از پنجم دسامبر ممنوع کرده بود.

بعلاوه، این بلوک به همراه متحدانش در گروه هفت و استرالیا، همزمان سقف قیمتی را برای نفت روسیه که از طریق دریا حمل می شود، به اجرا گذاشتند. تحت این مکانیزم، استفاده از خدمات بیمه دریایی، فاینانس و خدمات دیگر غربی برای محموله‌های نفت روسیه ممنوع خواهد بود؛ مگر اینکه این محموله ها در قیمت 60 دلار یا پایین تر از آن فروخته شوند. این اقدامات بخشی از تلاش های غرب و متحدانش برای محدود کردن توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ در اوکراین بوده است.

پل سانکی، ريیس و تحلیلگر ارشد گروه "سانکی ریسرچ" به شبکه سی ان بی سی گفت: مکانیزم قیمت توسط بروکرات ها با مدرک فاینانس ابداع شد. هیچ کدام از آنها واقعا درکی از بازارهای نفت ندارند. این یک بمب کامل بوده و کاملا شکست خورده است.

سانکی تاکید کرد: این مکانیزم‌ها برای بازارهای نفت دشوار بوده زیرا عرضه نفت روسیه واقعا مختل نشده و روس ها صادرات در سطح بالا را حفظ کرده اند. این تحلیلگر اظهار کرد: از یک منبع بزرگ شنیدم که سعودی ها می پرسند چطور نفت روسیه همچنان جریان دارد. حقیقت مذکور، این پرسش را برمی انگیزد که پس از تحریم‌هایی که علیه فرآورده‌های نفتی روسیه آغاز خواهند شد، چه اتفاقی خواهد افتاد، زیرا به نظر می‌رسد که تحریم‌ها موثر واقع نمی‌شوند.

 اتحادیه اروپا و گروه هفت ظاهرا در حال بررسی سقف قیمت 100 دلار در هر بشکه برای فرآورده های نفتی گران قیمت روسیه مانند دیزل و سقف قیمت 45 دلار در هر بشکه برای فرآورده‌های ارزان تر مانند نفت کوره و روغن صنعتی هستند. در آستانه سقف قیمت پیشنهاد شده برای فرآورده‌های پالایش شده روسیه که از پنجم فوریه فعال خواهد شد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز درباره سقف قیمت توافق نکرده اند و امیدوارند که تا روز جمعه بتوانند به توافقی در این زمینه دست پیدا کنند.

انتقاد سانکی برخلاف گزارش اخیر "مرکز تحقیقات در زمینه انرژی و هوای پاک" است.

طبق گزارش این اندیشکده فنلاندی مستقل، در نخستین ماه اجرای ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه و سقف قیمت گروه هفت، مسکو روزانه 160 میلیون یورو معادل 174.3 میلیون دلار از دست داده است.

گفته می شود، اقدامات مذکور تا حدود زیادی عامل کاهش 17 درصدی درآمد روسیه از صادرات سوخت فسیلی در آخرین ماه سال 2022 بوده است.

طبق گزارش رویترز، میانگین قیمت نفت اورال روسیه در ژانویه، 49 دلار و 48 سنت در هر بشکه بوده که پایین تر از سقف قیمت 60 دلار تعیین شده توسط اتحادیه اروپا و گروه هفت و 42 درصد پایین تر از قیمت ژانویه سال 2022 است.

با این حال واندانا هری، موسس شرکت تحلیلی واندا اینسایت می گوید نسبت به تحریم‌های آتی علیه فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه، بدبین است.

وی به شبکه سی ان بی سی گفت: سقف قیمت کاملا بدون تاثیر بوده است. تصور می کنم سقف قیمت برای محصولات پالایشی که غربی ها برنامه ریزی می کند هم احتمالا تاثیری نخواهد داشت. نفت روسیه راه خود را به بازارهایی که همچنان از آن استقبال می‌کنند، مانند چین و هند، پیدا می کند.

چین و هند سال گذشته از قیمت به شدت ارزان نفت روسیه سود بردند و همین اتفاق برای فرآورده‌های پالایش شده روسیه خواهد افتاد. هرچند که ممکن است برای مسکو، پیدا کردن بازارها برای چنین محصولاتی پیچیده تر باشد. هر دو کشور چین و هند، خرید نفت روسیه را پس از آغاز جنگ در اوکراین افزایش داده و از نرخ‌های بسیار پایین‌تری که روسیه عرضه کرد، استفاده بردند.

سانکی به این اشاره کرد که دوستی های نفتی چرب هستند و راه های متفاوت زیادی برای انتقال نفت روسیه در سراسر جهان و دور زدن مکانیزم‌های سقف قیمت وجود دارد.

این تحلیلگر گفت: یکی از مسايلی که افراد اشاره کردند، نفت مالزی بوده است. صادرات نفت این کشور به چین، به 1.5 میلیون بشکه در روز رسیده است. مالزی تنها 400 هزار بشکه در روز نفت تولید می کند. تصور نمی کنم که این نفت مالزی باشد. بنابراین اتفاقات زیادی خارج از این مکانیزم ها می افتد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد