تحریم‌ها علیه نفت روسیه کاملا شکست خورده است

تحریم‌ها علیه نفت روسیه کاملا شکست خورده است

تحلیلگران به شبکه سی‌ ان بی‌ سی گفتند تحریم‌هایی که علیه نفت روسیه وضع شده اند، تاکنون کاملا شکست خورده اند و مکانیزم های جدید سقف قیمت که قرار است اجرا شوند نیز احتمالا تاثیر چندانی نخواهند داشت.

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا قصد دارد ممنوعیت واردات فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه شامل دیزل و سوخت جت را از یکشنبه هفته آینده آغاز کند. این بلوک که شامل 27 کشور عضو است، پیش از این خرید و واردات نفت روسیه که از طریق دریا هم می شود را از پنجم دسامبر ممنوع کرده بود.

بعلاوه، این بلوک به همراه متحدانش در گروه هفت و استرالیا، همزمان سقف قیمتی را برای نفت روسیه که از طریق دریا حمل می شود، به اجرا گذاشتند. تحت این مکانیزم، استفاده از خدمات بیمه دریایی، فاینانس و خدمات دیگر غربی برای محموله‌های نفت روسیه ممنوع خواهد بود؛ مگر اینکه این محموله ها در قیمت 60 دلار یا پایین تر از آن فروخته شوند. این اقدامات بخشی از تلاش های غرب و متحدانش برای محدود کردن توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ در اوکراین بوده است.

پل سانکی، ريیس و تحلیلگر ارشد گروه "سانکی ریسرچ" به شبکه سی ان بی سی گفت: مکانیزم قیمت توسط بروکرات ها با مدرک فاینانس ابداع شد. هیچ کدام از آنها واقعا درکی از بازارهای نفت ندارند. این یک بمب کامل بوده و کاملا شکست خورده است.

سانکی تاکید کرد: این مکانیزم‌ها برای بازارهای نفت دشوار بوده زیرا عرضه نفت روسیه واقعا مختل نشده و روس ها صادرات در سطح بالا را حفظ کرده اند. این تحلیلگر اظهار کرد: از یک منبع بزرگ شنیدم که سعودی ها می پرسند چطور نفت روسیه همچنان جریان دارد. حقیقت مذکور، این پرسش را برمی انگیزد که پس از تحریم‌هایی که علیه فرآورده‌های نفتی روسیه آغاز خواهند شد، چه اتفاقی خواهد افتاد، زیرا به نظر می‌رسد که تحریم‌ها موثر واقع نمی‌شوند.

 اتحادیه اروپا و گروه هفت ظاهرا در حال بررسی سقف قیمت 100 دلار در هر بشکه برای فرآورده های نفتی گران قیمت روسیه مانند دیزل و سقف قیمت 45 دلار در هر بشکه برای فرآورده‌های ارزان تر مانند نفت کوره و روغن صنعتی هستند. در آستانه سقف قیمت پیشنهاد شده برای فرآورده‌های پالایش شده روسیه که از پنجم فوریه فعال خواهد شد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز درباره سقف قیمت توافق نکرده اند و امیدوارند که تا روز جمعه بتوانند به توافقی در این زمینه دست پیدا کنند.

انتقاد سانکی برخلاف گزارش اخیر "مرکز تحقیقات در زمینه انرژی و هوای پاک" است.

طبق گزارش این اندیشکده فنلاندی مستقل، در نخستین ماه اجرای ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه و سقف قیمت گروه هفت، مسکو روزانه 160 میلیون یورو معادل 174.3 میلیون دلار از دست داده است.

گفته می شود، اقدامات مذکور تا حدود زیادی عامل کاهش 17 درصدی درآمد روسیه از صادرات سوخت فسیلی در آخرین ماه سال 2022 بوده است.

طبق گزارش رویترز، میانگین قیمت نفت اورال روسیه در ژانویه، 49 دلار و 48 سنت در هر بشکه بوده که پایین تر از سقف قیمت 60 دلار تعیین شده توسط اتحادیه اروپا و گروه هفت و 42 درصد پایین تر از قیمت ژانویه سال 2022 است.

با این حال واندانا هری، موسس شرکت تحلیلی واندا اینسایت می گوید نسبت به تحریم‌های آتی علیه فرآورده‌های نفتی پالایش شده روسیه، بدبین است.

وی به شبکه سی ان بی سی گفت: سقف قیمت کاملا بدون تاثیر بوده است. تصور می کنم سقف قیمت برای محصولات پالایشی که غربی ها برنامه ریزی می کند هم احتمالا تاثیری نخواهد داشت. نفت روسیه راه خود را به بازارهایی که همچنان از آن استقبال می‌کنند، مانند چین و هند، پیدا می کند.

چین و هند سال گذشته از قیمت به شدت ارزان نفت روسیه سود بردند و همین اتفاق برای فرآورده‌های پالایش شده روسیه خواهد افتاد. هرچند که ممکن است برای مسکو، پیدا کردن بازارها برای چنین محصولاتی پیچیده تر باشد. هر دو کشور چین و هند، خرید نفت روسیه را پس از آغاز جنگ در اوکراین افزایش داده و از نرخ‌های بسیار پایین‌تری که روسیه عرضه کرد، استفاده بردند.

سانکی به این اشاره کرد که دوستی های نفتی چرب هستند و راه های متفاوت زیادی برای انتقال نفت روسیه در سراسر جهان و دور زدن مکانیزم‌های سقف قیمت وجود دارد.

این تحلیلگر گفت: یکی از مسايلی که افراد اشاره کردند، نفت مالزی بوده است. صادرات نفت این کشور به چین، به 1.5 میلیون بشکه در روز رسیده است. مالزی تنها 400 هزار بشکه در روز نفت تولید می کند. تصور نمی کنم که این نفت مالزی باشد. بنابراین اتفاقات زیادی خارج از این مکانیزم ها می افتد.

فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود «دولت دخالت نکند، قیمت سهام بالا می‌رود» هزینه 240 میلیارد دلاری چین برای تحقق پروژه «یک کمربند، یک جاده» پرونده مسکن مهر تا تابستان امسال بسته خواهد شد عکس| درخواست جالب یک شهروند در روزنامه: پارتی لازم دارم! قیمت ارزانترین و گرانترین گوشی آیفون در بازار بورس در آستانه فتح قله تاریخی سال 99/ بازار سرمایه می‌تواند ضربه‌گیر تورم باشد آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در 10ماه بیش از 2برابر شد! / رکورد 11ساله با رشد 77.2درصدی در آذر ماه شکس... فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند شرایط عمومی قراردادهای واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز هفته روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... مجارستان بی‌اعتنا به تحریم‌ها، مراودات با روسیه را تقویت می‌کند علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد