ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است

ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است

حسین علایی فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و استاد دانشگاه گفت: ظریف، شهید سلیمانی را کارشناس «میدان» و خود را کارشناس «دیپلماسی» می داند و معتقد است که سردار سلیمانی نیازی به ورود به حوزه اجرایی «دیپلماسی» نداشته است و وزارت امور خارجه می توانسته نیازهای «میدان» در این حوزه را برای نیروی قدس برطرف کند.

جماران: حسین علایی فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و استاد دانشگاه گفت: ظریف، شهید سلیمانی را کارشناس «میدان» و خود را کارشناس «دیپلماسی» می داند و معتقد است که سردار سلیمانی نیازی به ورود به حوزه اجرایی «دیپلماسی» نداشته است و وزارت امور خارجه می توانسته نیازهای «میدان» در این حوزه را برای نیروی قدس برطرف کند.

در هفته های اخیر دوگانه ای میان «دیپلماسی» و «میدان» دايما مطرح می شود. آیا از جهت منافع ملی میان این دو رکن کشور تقابلی وجود دارد؟

«دیپلماسی» و «میدان» هر دو بازوهای اجرایی سیاست خارجی هر کشوری هستند و اقدامات آنها نیز باید تقویت کننده و هم جهت و مکمل یکدیگر باشد.

هدف اصلی از سیاست گذاری خارجی، تامین «منافع ملی» است و «دیپلماسی» و «میدان» ابزارهای دستگاه سیاست خارجی هستند.

مهم ترین وظیفه رهبری در هر کشوری بهره گیری هماهنگ از «توان دیپلماسی» و نیز «قدرت میدان» برای نیل به «اهداف امنیت ملی» کشور است. بنابراین وظیفه رهبری و دولت هر کشوری است که از ظرفیت های «دیپلماسی» برای کمک به فعالیت های «میدان» و از موفقیت های «میدان» برای بهره گیری در «دیپلماسی» استفاده کند.

به هر حال تکیه ی تنها به هر یک از این دو بازو نمی تواند منافع ملی را به طور کامل تحقق بخشد. طبیعی است که اگر دستاوردهای نظامی و میدانی به موقع در مذاکرات دیپلماتیک مورد بهره برداری قرار نگیرد موجب از بین رفتن موفقیت های میدانی خواهد شد.

برای مثال در دوره جنگ تحمیلی، پیروزی های ایران در بیرون راندن ارتش متجاوز بعثی عراق از خاک کشور و بویژه پس از آزادسازی خرمشهر، فرصت بزرگی را در اختیار دستگاه سیاست خارجی و دیپلماسی کشور قرار داد.

از طرفی توافق های ناشی از «دیپلماسی»، دست نیروهای در «میدان» را برای گسترش توان و ظرفیت های رزمی افزایش می دهد. برای مثال سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی به چین در اثنای جنگ تحمیلی و نیز مذاکرات موسوم به مک فارلین، موجب تامین موشک برای فعالیت های میدانی در جبهه های جنگ علیه صدام شد.

اما طبیعی است که گاهی بین دو بازوی «دیپلماسی» و «میدان» اختلاف نظرهای کارشناسی رخ دهد. در چنین وضعیت هایی این وظیفه رهبری و شورایعالی امنیت ملی است که اشکالات و اختلاف نظرها را رفع کرده و اجازه ندهند این نوع مسايل به افکار عمومی منتقل شود.

اما در بعضی از کشورها که انسجام ساختاری لازم برای اداره کشور وجود ندارد، طبیعی است که اختلاف نظرهای کارشناسی، بیشتر در سطح افکار عمومی مطرح شود و گاهی اختلاف دیدگاه دولت ها با نظر نیروهای میدانی بروز نماید. در چنین شرایطی این رده های بالاتر هستند که با بهره گیری از مشاوره های لازم و با دیدگاه کارشناسی و علمی می توانند دیدگاه های متفاوت در حوزه های «دیپلماسی» و «میدان» را همسو کرده و مشکلات را حل کنند.

ظریف در فایل سه ساعته خود از چه امری انتقاد می کند؟ به نظر شما، آیا وی اساسا مخالف بخش مشهور به میدان است و نقش آن را در تامین منافع ملی نفی می کند؟

ظریف در مصاحبه خود به عدم هماهنگی بین «دیپلماسی» و «میدان» در جریان مذاکرات برجام انتقاد می کند. او انجام مذاکرات برجام را در واقع اجرایی کردن سیاست کشور برای حل بحران هسته ای می داند که تحت نظر رهبری و شورایعالی امنیت ملی انجام شده است و انتظار کمک «میدان» را در این حوزه به «دیپلماسی» در حال انجام داشته است. او به دخالت «میدان» در وظایف مربوط به حوزه «دیپلماسی» معترض است و معتقد است که تامین نیازهای «میدان» به «دیپلماسی» وظیفه وزارت امور خارجه است و کشور نباید دو دستگاه موازی دیپلماسی برای سیاست خارجی داشته باشد.

ظریف معتقد است که «دیپلماسی» در خدمت «میدان» است ولی «میدان» هم باید در اجرایی شدن توافقات ناشی از دیپلماسی، ظرفیت خود را بکار گیرد و اگر اشکالی به تاکتیک های «دیپلماسی» دارد آن را از طریق رده های بالاتر و یا با مذاکرات دوجانبه حل کند.

به هر حال هیچ وزیر خارجه ای نمی تواند نقش «میدان» را در تامین «منافع ملی» نادیده بگیرد و ظریف هم می داند که قدرت ناشی از فعالیت های میدانی است که دست او را در میز مذاکره پر می کند.

اصولا قدرت دیپلماسی هر کشور ناشی از «توان اقتصادی» و «قدرت نظامی» و «حمایت ملی» از دولت آن کشور و «فعالیت های میدانی» است. بنابراین وزارت امور خارجه بهتر از هر نهاد دیگری به ارزش «اقدامات میدانی» در تامین «منافع ملی» آگاه است.

آیا ظریف در سخنان خود به سردار سلیمانی اهانت کرده است؟

همیشه و در همه جا از جمله در این مصاحبه سه ساعته، ظریف از سردار شهید قاسم سلیمانی تعریف و تمجید کرده است. اما این به مفهوم بیان اختلاف نظرهای کارشناسی نیز نیست.

ظریف، شهید سلیمانی را کارشناس «میدان» و خود را کارشناس «دیپلماسی» می داند و معتقد است که سردار سلیمانی نیازی به ورود به حوزه اجرایی «دیپلماسی» نداشته است و وزارت امور خارجه می توانسته نیازهای «میدان» در این حوزه را برای نیروی قدس برطرف کند.

الگوی مناسب برای تعامل بخش دیپلماسی و نظامی را کدام الگو می دانید؟

شاید بهترین الگو برای تعامل دو بازوی «نظامی» و «دیپلماسی» آن باشد که هر دستگاهی به وظایف خود عمل کند و در حوزه های سایر دستگاه ها دخالت نکند. شورایعالی امنیت ملی می تواند هماهنگ کننده «میدان» و «دیپلماسی» باشد.

در حال حاضر که سیاست کشور بازگشت به برجام تعیین شده است و «دیپلماسی» در حال اقدام در این زمینه است باید تمام فعالیت های میدانی مقوم چنین هدفی باشد.

تبعات ایجاد این دو قطبی ها را چه می دانید؟

مهم ترین تبعات چنین دو قطبی هایی، نشان دادن «شکاف ساختاری» در اداره کشور است.

همه دستگاه های اجرایی از جمله «میدان» و «دیپلماسی» بازوهای یک پیکر واحد هستند که فقط در صورت هماهنگ بودن با هم می توانند در اجرا موفق باشند و برای دولت تضایف ایجاد کنند.

مردم کشور نیز همه این دستگاه ها را اعضای پیکره نظام جمهوری اسلامی ایران می دانند و می خواهند آنها را یار و یاور یکدیگر ببینند.

local_offerبرچسب‌ها:
شرط ظریف برای بازگشت آمریکا به برجام

شرط ظریف برای بازگشت آمریکا به برجام

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته دولت جدید آمریکا می‌خواهد از طریق اعمال فشار و زور از ایران امتیازات جدید بگیرد.

Bartarinha.ir/
آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف

آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف

وزیر امور خارجه آخرین وضعیت پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی را تشریح کرد و گفت: مکانیزم‌ها و سازوکارها مورد توافق قرار گرفته است، اما ظاهرا کره‌ای‌ها هنوز مجوزهای لازم را دریافت نکرده‌اند از این رو ا...

TejaratNews.com/
ظریف از مجلس دو کارت زرد گرفت

ظریف از مجلس دو کارت زرد گرفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر امور خارجه درباره‌ی مصاحبه‌اش با مجله اشپیگل قانع نشدند و به ظریف کارت زرد دادند.

Bartarinha.ir/
کنایه ظریف به برخی کشورهای عربی خلیج فارس

کنایه ظریف به برخی کشورهای عربی خلیج فارس

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از پایان بحران دیپلماتیک قطر و چهار کشور محاصره‌کننده استقبال کرد و آن را تبریک گفت.

Bartarinha.ir/
خرید طلای ظریف چه مزایایی دارد؟

خرید طلای ظریف چه مزایایی دارد؟

افزایش روز افزون قیمت طلا موجب گشته بسیاری از مردم به فکر سرمایه‌گذاری از طریق خرید و فروش طلا بیفتند. در این میان به واسطه‌ی گران شدن هر گرم طلا، خرید طلای ظریف به شدت رواج یافته است. در ادامه با ما ...

Bartarinha.ir/
"حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 پیش‌بینی قیمت طلا فردا سوم تیر / معاملات در بازار طلا به چه صورت است؟ سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد قیمت فروش مسکن در اهواز / اجاره‌نشینی در اهواز چقدر هزینه دارد؟ انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟

در حال بارگیری...