کاهش قیمت گوشت؛ شاید شب عید

کاهش قیمت گوشت؛ شاید شب عید

بازرگانیباشگاه خبرنگاران جوان نوشت: مسيولان وزارت جهاد و فعالان بازار با استمرار روند توزیع گوشت گرم وارداتی و منجمد داخلی، خبر از کاهش قیمت و ثبات در بازار شب عید را می دهند.

بعداز اصلاح نظام یارانه، هزینه های تولید دام به یکباره چند برابر افزایش یافت که دولت در راستای حمایت از دامداران سیاست هایی همچون صادرات و خرید توافقی دام و دامدار کارت را اجرا کرد که بنابر آمار امسال برای اولین بار پشتیبانی امور دام اقدام به خرید 46 هزارتن گوشت از محل دام سبک و سنگین و ذخیره سازی آن در سردخانه کرد.

با توجه به شرایط مساعد بارش، میزان عرضه دام به سبب استفاده از علوفه رایگان کاهش یافت که این موضوع در کنار سودجویی عوامل واسطه و دلال منجر به نوسانات قیمت گوشت در بازار شد که به استناد ماده 23 قانون احکام دايمی، در چنین شرایطی برای جلوگیری از تلاطم قیمت در بازار باید اقدام به واردات کرد.

آقای دماوندی نژاد معاونت امور تولیدات دامی گفت: امسال وزارت جهاد برای تنظیم بازار در ماه‌های اخیر که شب عید با ماه مبارک رمضان مصادف شده است، مبادرت به واردات گوشت قرمز کرد تا قیمت‌ها در بازار افزایش نداشته باشد.

دماوندی نژاد می گوید: درحال حاضر 66 میلیون راس دام سبک در کشور وجود دارد، اما به دلیل بارش های مناسب، دامداران از ارسال دام‌ها برای کشتار ممانعت می‌کنند که این موضوع باعث نوسان قیمت گوشت گوسفند در بازار شده است.

معاونت امور تولیدات دامی گفت: هم اکنون بازار گوشت قرمز به ثبات رسیده است و قطعا با استمرار عرضه گوشت وارداتی، کاهش قیمت اتفاق می افتد.

کمبودی در عرضه گوشت داخل نداریم

ارسلان قاسمی ريیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون واردات گوشت را راهکار تعادل قیمت در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسانات اخیر، مسيولان وزارت جهاد به استناد قانون، سیاست واردات گوشت گرم را به منظور جلوگیری از تلاطم قیمت در بازار اتخاذ کردند.

به گفته او، در ماه های گذشته دامداران با انباشت دام در واحدهای دامداری روبرو بودند که پشتیبانی امور دام اقدام به خرید و ذخیره سازی کرد که طی هفته های اخیر با تلاطم بازار، اقدام به عرضه هرکیلو گوشت منجمد گوسفندی با حداکثر نرخ 155 هزارتومان در بازار کرد.

قاسمی با بیان اینکه کمبودی در عرضه گوشت داخل نداریم، گفت: اگر بازار گوشت شرایط عادی داشت، نیازی به واردات نبود، اما اکنون بدلیل تلاطم قیمت در بازار ناچار به واردات هستیم.

ريیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون توزیع کالابرگ را یکی از سیاست های حمایتی ارتقای قدرت خرید خانوار و افزایش سرانه مصرف اعلام‌کرد و گفت: این درحالی است که با اجرای آزمایشی توزیع کالابرگ در چند استان، گوشت قرمز حذف شده است، درحالیکه این سیاست کاملا اشتباه است که باید در توزیع کالابرگ به عنوان یکی از اقلام اساسی اجرا می شد.

تمامی گوشت های منجمد میادین و فروشگاه های زنجیره ای داخلی است

مجتبی عالی مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: با توجه به مازاد عرضه دام، پشتیبانی امور دام طی ماه های اخیر اقدام به خرید توافقی و ذخیره در سردخانه ها کرد که با نوسان قیمت گوشت، در هفته های اخیر اقدام به توزیع گوشت های منجمد در بازار کرده است.

به گفته او، علی رغم کیفیت بالای گوشت های وارداتی و اختلاف چشمگیر قیمت با گوشت گرم، اما تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد. این درحالی است که از بهترین استان های قطب تولید، امسال برای اولین بار دام سبک و سنگین خریداری و ذخیره شده است.

عالی ادامه داد: با وجود آنکه تمامی گوشت های منجمد داخلی است، اما متاسفانه این ذهنیت در بین مردم وجود دارد کهگوشت های یخی مربوط به برزیل و هندوستان است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: در سال هایی که شرایط بارش مساعد است، به سبب وضعیت مناسب علوفه در صحرا، کشتار و عرضه دام به بازار کاهش می یابد که همین‌ امر منجر به التهاب قیمت در بازار داخل شد که مسيولان وزارت جهاد برای تنظیم بازار شب عید اقدام به واردات گوشت گرم کردند.

او با بیان اینکه واردات گوشت گرم‌ در حال انجام است، گفت: با وجود آنکه عوامل واسطه و دلال، قیمت گوشت را بطور کاذب افزایش دادند، پیش بینی‌ می شود که با توزیع گوشت های گرم وارداتی و منجمد داخل بازار به تعادل و آرامش برسد.

عالی ادامه داد: عرضه گوشت گرم وارداتی از هفته پیش آغاز شد که این موضوع اثر خود را ظرف روزهای آتی بر بازار می‌گذارد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه قیمت دام نوسان چندانی نداشته است، گفت: قیمت کنونی هرکیلو بره نر 120 تا 130 هزارتومان است که براین اساس هرکیلو لاشه نباید بالاتر از 200 تا 210 هزارتومان عرضه شود که متاسفانه به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال با نرخ های بالاتری به فروش می رسد.

بنابر آمار 46 هزارتن گوشت گوسفندی و گوساله از تمامی استان های تولیدکننده دام خریداری، کشتار و ذخیره سازی شده است.

محدودیتی در توزیع گوشت های منجمد وجود ندارد

افشین صدردادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: قصابان یک روز صادرات، روز دیگر قاچاق و سختی جابه جایی دام ناشی از شرایط جوی را عامل گرانی و التهابات قیمت در بازار مطرح می کنند که با توزیع گوشت های وارداتی و منجمد دیگر نباید بهانه ای داشته باشند چرا که بخشی از تقاضا را جواب می دهد.

به گفته او، با وجود آنکه محدودیتی در توزیع گوشت منجمد وجود ندارد، اما در حدود 2 هفته گذشته توزیع گوشت منجمد نتوانسته تاثیر چندانی در بازار بگذارد که با استمرار عرضه گوشت گرم وارداتی و گوشت منجمد در کنار یکدیگر باید منتظر ماند و دید که چقدر در بازار اثرگذار می گذارد.

صدردادرس می گوید: بنابر اعلام مرکز آمار ، مقدار دام سنگین کشتار شده در کشتارگاه نسبت به سال قبل کاهش یافته، اما دام سبک تغییری نداشته است. این درحالی است که اگر مقدار گوشت توزیعی بازار را نسبت سرانه 9 ماهه مقایسه کنیم، جوابگوی سرانه مصرف است به طوریکه کمبودی در توزیع نخواهیم داشت.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک با انتقاد از این موضوع که هیچ یک از وعده های دولت در خصوص حمایت از دامداران بعد از اصلاح نظام یارانه محقق نشده است، گفت: بعد از اصلاح نظام یارانه، قیمت نهاده های دامی با افزایش چندبرابری از 2 هزار تومان به 12 هزارتومان افزایش یافت، درحالیکه افزایش قیمت دام نسبت به نرخ نهاده و هزینه های تولید هیچ گونه سنخیتی ندارد.

او متوسط قیمت هرکیلو بره نر پرواری را 130 هزارتومان اعلام کرد و گفت: براین اساس هرکیلو لاشه با نرخ 250 تا 260 هزارتومان باید عرضه شود.

توزیع گسترده گوشت وارداتی راهی برای تنظیم بازار

منصور پوریان ريیس شورای تامین کنندگان دام گفت: با توجه به نوسانات بازار گوشت، عرضه گسترده گوشت منجمد و گرم وارداتی منجر به کاهش قیمت در بازار داخل می شود. براین اساس باید مجوز واردات گوشت به شرکت هایی که خواستار این موضوع هستند، داده شود.

به گفته او، با وجود آنکه واردکنندگان گوشت گرم ناچار به تحویل فوری لاشه در بازار به سبب افت آن هستند؛ بنابراین توزیع گسترده می تواند بر تعادل قیمت در بازار اثرگذار باشد که با این وجود دیگر نیازی به قیمت گذاری دستوری گوشت گرم نبود چرا که مکانیزم عرضه و تقاضا و تحریک عرضه منجر به کاهش قیمت می شود.

پوریان می گوید: با توزیع گسترده گوشت گرم و منجمد، قیمت در بازار کاهش می یابد که این افت قیمت منجر به ثبات بازار می شود.

ريیس شورای تامین کنندگان دام با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام نداریم، گفت: علی رغم شرایط مساعد زایش های پاییز، سودجویی عوامل دلال و واسطه منجر به برهم زدن جو روانی بازار و نوسان قیمت شد که با وجود ذخایر مناسب و توزیع به بازار در کنار عرضه گوشت های وارداتی، شاهد روان سازی و تعادل قیمت در بازار خواهیم بود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور: قیمت گوشت حدود 100 تا 150 هزارتومان کاهش می یابد

با توجه به تلاطم و التهابات اخیر قیمت گوشت در بازار، مسيولان وزارت جهاد اقدام به توزیع گوشت های منجمد ذخیره سازی شده و واردات گوشت گرم کردند که با ورود مقدار کافی گوشت و دام زنده از مرزها به کشور و همچنین استمرار این روند تا رسیدن بازار به آرامش، وعده کاهش 100 تا 150 هزارتومانی قیمت هرکیلو گوشت در بازار را دادند که انتظار می رود با تحقق این وعده، تمامی اقشار جامعه برای ایام‌پایانی سال و ماه رمضان بتوانند نیاز خود از بازار را تامین کنند.

بیشتر بخوانید:

  • واردات گوشت قرمز تا کی ادامه دارد

217 46

local_offerبرچسب‌ها:
فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود «دولت دخالت نکند، قیمت سهام بالا می‌رود» هزینه 240 میلیارد دلاری چین برای تحقق پروژه «یک کمربند، یک جاده» پرونده مسکن مهر تا تابستان امسال بسته خواهد شد عکس| درخواست جالب یک شهروند در روزنامه: پارتی لازم دارم! قیمت ارزانترین و گرانترین گوشی آیفون در بازار بورس در آستانه فتح قله تاریخی سال 99/ بازار سرمایه می‌تواند ضربه‌گیر تورم باشد آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در 10ماه بیش از 2برابر شد! / رکورد 11ساله با رشد 77.2درصدی در آذر ماه شکس... فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند شرایط عمومی قراردادهای واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز هفته روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... مجارستان بی‌اعتنا به تحریم‌ها، مراودات با روسیه را تقویت می‌کند علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد