خروج 7میلیارد دلار ارز برای خرید خانه در ترکیه

خروج 7میلیارد دلار ارز برای خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان رکورد شکست و در ماه آگوست به 911 واحد خانه رسید. براساس داده‌های مرکز آمار ترکیه، طی سال‌های 97 تا 99 معادل 7 میلیارد دلار ارز برای خرید خانه در ترکیه از کشور خارج شده است.

میدان: خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان رکورد شکست و در ماه آگوست به 911 واحد خانه رسید. براساس داده‌های مرکز آمار ترکیه، طی سال‌های 97 تا 99 معادل 7 میلیارد دلار ارز برای خرید خانه در ترکیه از کشور خارج شده است.

در حالی که بازار مسکن ایران با جهش بیش از سه برابری قیمت، در خواب زمستانی فرو رفته، طرح‌های مختلفی برای کنترل قیمت مسکن در کشور بیان شده اما هیچ‌کدام به مرحله اجرایی نرسیده است.

یکی از این طرح‌ها مالیات‌ستانی از خانه‌های خالی بود که با رفت‌وبرگشت‌های بسیار تصویب شد اما در مرحله اجرایی پیش نرفت. تا آنجا که محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی به خبرگزاری ایسنا خبر داد که تاکنون هیچ اطلاعاتی از سوی سامانه املاک و اسکان مبنی بر خالی از سکنه‌بودن واحدهای مسکونی دریافت نشده است. تعداد خانه‌های خالی بین دو سرشماری سال 1385 و 1395 به بیش از 4 و نیم برابر افزایش پیدا کرده است که 11 درصد از کل واحد‌های مسکونی کشور را شامل می‌شود.

از سوی دیگر، مسکن مهر در دولت احمدی‌نژاد، مسکن ملی توسط حسن روحانی، و در دولت ابراهیم ريیسی طرح جهش تولید مسکن کلید خورده است. با این ادعا که روزانه 2 هزار و 740 واحد مسکن به متقاضیان تحویل داده شود. وعده‌ای که دولت روحانی نیز آن را در مهر 98 کلید زد و قرار بود تا پایان دولت 400 هزار واحد مسکونی تحویل دهد اما این طرح تنها 6 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

طرح‌های مسکن اجتماعی در کشورهای مختلف در مقابله با بالا رفتن قیمت مسکن و داشتن حق سرپناه تعریف شده و با روش‌های گوناگون اجرایی می‌شود اما در ایران هیچ گونه طرح حمایتی برای فرودستان در نظر گرفته نشده است.

به گفته احسان سلطانی، تحلیل‌گر اقتصادی، ایران دارای پایین‌ترین میزان استطاعت پذیری مسکن در جهان است. براساس گزارش‌های مرکز ملی آمار در سال‌های 1395 و 1396 سهم مسکن از هزینه خانوار 44 درصد اعلام شده، در سال 1397 این رقم به 46/8 درصد رسیده و در سال 1398 برابر با 49/9 درصد بوده است.‌ حالا این رقم در دو سال اخیر به 55 تا 60 درصد رسیده است. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که تمامی طرح‌های مذکور تاکنون شکست خورده‌اند و اراده‌ای برای تنظیم بازار مسکن وجود ندارد. بلکه دولت‌ها نقش تنظیم‌گری را در بازار رها کرده‌اند و مشاوران املاک و صاحبان اصلی خانه‌های خالی از جمله بانک‌ها که بیشترین مالکیت بر خانه‌های خالی دارند، در حال تنظیم قیمت مسکن هستند. بدین‌ترتیب، با نوسان‌قیمت‌های بازار مسکن در ایران و تشدید دیگر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، افرادی که سرمایه‌ لازم را داشته باشند به خرید خانه در خارج از کشور رو می‌آورند.

از سوی‌دیگر، دولت فعلی به سیاق دولت‌های قبلی ساخت و ساز بیشتر را راهکار نجات مسکن قرار داده و وعده داده که سالی یک میلیون خانه ساخته شود، طرحی که به باور منتقدان بسیار تورم زاست. از طرف دیگر، تحلیل‌گران و کارشناسان حوزه مسکن معتقدند مشکل بازار مسکن نه کمبود مسکن بلکه میلیون‌ها خانه خالی، خرید خانه به قصد سرمایه‌گذاری، عدم نظارت بر قیمت‌گذاری‌ها و گرانی است.

local_offerبرچسب‌ها:
چرا مردم در ترکیه خانه می‌خرند؟

چرا مردم در ترکیه خانه می‌خرند؟

بنابر گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانیان فقط در ماه آگوست با خرید 911 ملک در ترکیه رکورددار خریداران خارجی املاک در این کشور شدند. تا سال گذشته ایرانیان پس از عراقی‌ها دومین خریدار املاک در ترکیه بودند ک...

Bartarinha.ir/
اتفاقی عجیب در ترکیه / رشد 15 برابری خرید مسکن ایرانیان / دلارهای صادراتی به ترکیه رفت!

اتفاقی عجیب در ترکیه / رشد 15 برابری خرید مسکن ایرانیان / دلارهای ...

طبق ادعای یک روزنامه امروز، میزان خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه طی دو سال گذشته 15 برابر شده و حتی تعدادی از صادرکنندگان هم درآمد ارزی حاصل از صادرات را به خرید ملک در خارج اختصاص داده‌اند.

TejaratNews.com/
کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه

کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه

قیمت خانه در بالای شهر تهران به قدری بالا رفته که در حال حاضر به حدود 4 تا 5 برابر ترکیه رسیده و خریداری در منطقه 1 تهران وجود ندارد. واسطه‌های ملکی از انتقال تقاضای سفته‌بازی از تهران به استانبول، آن...

Bartarinha.ir/
ترکیه مقصد دیپلماسی اقتصادی ایران

ترکیه مقصد دیپلماسی اقتصادی ایران

نمایشگاه تجارت و فرهنگ آنکارا با حضور شرکت‌های ایرانی در حال برگزاری است.

Irinn.ir/
ارزآوری خودروسازان ترکیه 900 برابر خودروسازان ایران/ درآمد صنعت خودروی ترکیه 4.5 برابر نفت

ارزآوری خودروسازان ترکیه 900 برابر خودروسازان ایران/ درآمد صنعت خو...

درآمد صادراتی خودروسازان ترکیه تقریبا به 900 برابر درآمد صادراتی خودروسازان ایرانی و 4.5 برابر درآمد نفتی ایران رسید.

TejaratNews.com/
آمار جدید از خریداران ایرانی ملک در ترکیه

آمار جدید از خریداران ایرانی ملک در ترکیه

براساس آمار‌های ارايه شده از سوی مرکز آمار ترکیه، طی نیمه اول سال 2021 خارجی‌ها 20 هزار و 746 خانه در این کشور خریداری کرده‌اند که نسبت به مقدار مدت مشابه سال گذشته رشد 44 درصدی را نشان می‌دهد.

Bartarinha.ir/
ترکیه همچنان از ملک سود می‌برد / چند واحد جدید به ایرانی‌ها رسید؟

ترکیه همچنان از ملک سود می‌برد / چند واحد جدید به ایرانی‌ها رسید؟

ريیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید که با وجود تغییراتی که اقتصاد دنیا پس از شیوع کرونا تجربه کرده، همچنان مسکن یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصاد این کشور به شمار می‌رود و ایرانی‌ها نیز از مشتریان ...

TejaratNews.com/
مهاجرت فعالان صنعت فرش به ترکیه

مهاجرت فعالان صنعت فرش به ترکیه

عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران با بیان اینکه در دستکاری بودجه در ابتدای امسال از سوی مجلس، بیمه قالیبافان حذف شد، گفت که هزینه بالای ورود فرش مستعمل باعث شده تولیدک...

Bartarinha.ir/
لیر ترکیه هر روز کم ارزش‌تر از دیروز!

لیر ترکیه هر روز کم ارزش‌تر از دیروز!

ارزش لیر بار دیگر به کمترین سطح تاریخ خود رسید.

Bartarinha.ir/
ایرانی‌ها، بزرگ‌ترین خریدار خارجی مسکن در ترکیه؟

ایرانی‌ها، بزرگ‌ترین خریدار خارجی مسکن در ترکیه؟

اتباع عراقی به بزرگ‌ترین گروه خارجی خریدار خانه در ترکیه تبدیل شدند.

Bartarinha.ir/
گام جدید ترکیه در مسیر تبدیل شدن به قطب انرژی

گام جدید ترکیه در مسیر تبدیل شدن به قطب انرژی

ترکیه به مدت چند دهه رویای تبدیل شدن به یک قطب انرژی را در سر داشت و با توسعه پروژه های انرژی فراساحلی شرق مدیترانه، به نظر می رسد این رویا به زودی به واقعیت بدل می‌شود.

TejaratNews.com/
فرار 5/2 میلیارد دلار سرمایه از ایران/ افرایش خرید ملک در ترکیه

فرار 5/2 میلیارد دلار سرمایه از ایران/ افرایش خرید ملک در ترکیه

بانک مرکزی نماگرهای اقتصادی 3 ماهه سوم سال گذشته را منتشر کرده است و داده‌های آن نشان می‌دهد خالص حساب سرمایه منفی است و همچنین تا پاییز سال 99، حدود پنج میلیارد و 159 میلیون دلار سرمایه از کشور فرار ...

TejaratNews.com/
تکذیب بازگشایی مرزهای مسافری ایران با ترکیه

تکذیب بازگشایی مرزهای مسافری ایران با ترکیه

لطیفی سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد: با وجود تصمیم کشور ترکیه برای بازگشایی مرزهای زمینی برای مسافران ایرانی ، هنوز تصمیمی از سوی ستاد ملی کرونا برای بازگشایی مرزهای ایران با ترکیه برای تردد مسافران گرف...

Bartarinha.ir/
الزام شرکت‌های هواپیمایی به بازگشت پول بلیت‌ ترکیه

الزام شرکت‌های هواپیمایی به بازگشت پول بلیت‌ ترکیه

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به دلیل ممنوعیت تردد سراسری در کشور ترکیه، شرکت‌های هواپیمایی ترکیش ایرویز، سان اکسپرس، پگاسوس، فری برد، تیلویند، کرندون و شرکت های هواپیمایی داخلی موظف به استرداد ک...

Bartarinha.ir/
بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات شیوه‌های جدید عرضه اولیه، رانت یا فرهنگسازی!؟ سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس پل روگذر راه‌آهن مجتمع فولاد سبا اهداف لجستیک فولاد مبارکه آغاز پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری توسط فولاد مبارکه هشدار به ایرلاین‌ها درباره بلیت سفر به عراق فولادمبارکه، از صنعت خودروسازی کشور پشتیبانی می کند کدام صنایع بورسی بعد از برجام رشد می‌کنند؟ " اعتلا " هیات مدیره جدید انتخاب کرد یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی شاخص هم وزن با افت 9 هزارواحدی مواجه است تقدم سرپناه بر غذا برای شهروندان ایرانی کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شوند؟ آغاز بازارگردانی " تشتاد " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس پیش بینی افزایش 5 دلار قیمت هر بشکه نفت کاهش نرخ 23 ارز رسمی/ نرخ 12 ارز افزایش یافت افزایش سرمایه " کدما " به ثبت رسید آغاز عرضه اولیه «شکام» / ثبت سفارس تا چه زمانی ادامه دارد؟ اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس سایه کسری بودجه دولت و فرجام برجام بر سر بازار سرمایه " کیمیا " 44 میلیون سهم "فگستر" را وثیقه کرد رشد قابل توجه 157 درصدی سود خالص "سمازن" انعقاد قرارداد عملیات اجرایی پارکینگ در " کیسون " محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک لغو شد عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 30 شهریور ماه فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس شاخص افت 21 هزار واحدی دارد مجوز کارگزاری‌ها در صورت عدم تجمیع مجوزها، مرحله به مرحله لغو می‌شود دست پر فولادی ها برای عرضه در بورس کالا سامانه جدید معاملات بومی برای فعالیت آماده شد " دسبحا " در وضعیت سفارش گیری/ " کیمیاتک " متوقف شد سهامداران حکشتی بخوانند / 2 درصد افت در بخش سرمایه‌گذاری مناقصه اجرای عملیات یک پروژه در " بالاس " " وملل " 0.5 دانگ از دو زمین تملیکی را می فروشد هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد مهمان ویژه بورس انرژی عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط عرضه صادراتی «هیدروکربن سبک» پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی بورس 822 واحد افت کرد مردم مثل چینی‌ها، دوچرخه‌سوار بشوند مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس تصمیمات مجمع عمومی "کترام" ثبت شد آیا پالایشی‌ها زیر شاخص را داغ می‌کنند سامانه جدید معاملاتی آماده کار شد "شدوص" از برگزاری مجمع فوق العاده منصرف شد ثبت تصمیمات مجمع فوق العاده "دحاوی"

در حال بارگیری...