زنگ خطر یک وابستگی خطرناک

زنگ خطر یک وابستگی خطرناک

نرخ خرید تضمینی گندم به حدی پایین است که کشاورزان قبل از برداشت محصول، آن را به دامداران فروخته اند و گوسفندان در مزارع چرا می کنند، این اتفاق چه خطراتی را به دنبال دارد؟

خراسان: در روزهای گذشته ویديوهای تلخی از نقاط مختلف کشور که در آن گوسفندان مشغول خوردن گندم مزارع کشاورزان بودند در فضای مجازی دست به دست شد که نگرانی های زیادی را به همراه داشت. هر چند برخی گمان می کردند که گوسفندان برای غارت مزرعه در مزارع رها شده اند اما پیگیری ها حکایت از این دارد که پایین بودن نرخ خرید تضمینی باعث شده کشاورزان پیش از موعد و قبل از رسیدن زمان برداشت، مزرعه و محصولش را به دامدارن بفروشند تا کمتر متضرر شوند و از آن طرف هم دامدار با توجه به گران بودن نرخ نهاده های دامی به دنبال خرید محصول مزارع گندم کشاورزان است.

بررسی ها نشان می دهد پایین بودن نرخ تضمینی خرید گندم که چهار هزار تومان اعلام شده در کنار خطر قاچاق معکوس، سرازیر شدن گندم به دامداری ها و کاهش تولید گندم خطر بزرگ تری به نام وابستگی کشور به واردات این کالای استراتژیک را در پی خواهد داشت که در زنجیره غذایی مردم کشور ما نقش زیادی را دارد. البته برخی از مسيولان در اظهار نظرهایی پیش از این ادعا کرده اند که قیمت گندم وارداتی نسبت به گندم داخلی کمتر است که در ادامه به واهی بودن این ادعا هم پرداخته ایم.

نیاز سالانه گندم

استراتژیک‌ترین کالای کشورمان که در هر وعده غذایی بالای سفره مردم جا دارد، گندم است. البته بد نیست بدانید که این کالای استراتژیک تاکنون اشک بسیاری از مسيولان را درآورده است، به‌طوری که در ایرنا به نقل از ريیس جمهور دولت هفتم نقل شده است که: «شب‌ عید سال 78 مسيولان و مقامات کشور به دلیل رسیدن ذخایر گندم به 3 روز از نگرانی خواب به چشم‌شان نیامد و با بسیاری از کشورها برای واردات، شبانه وارد مذاکرات شدند.»

با این حال طبق گفته وزیر جهاد کشاورزی درنشست علنی مجلس در 19 شهریور امسال نیاز کشور به گندم سالانه معادل 9.9 میلیون تن است که از این مقدار در سال گذشته بیش از 7.5 میلیون تن تولید داخل بوده است. طبق آمار منتشر شده از نسیم آنلاین از گمرک، در سال 99 حدود دو میلیون و312 هزار تن گندم هم از گمرک های مختلف وارد کشور شده است.

گندم وارداتی ارزان تر از تولید داخل است؟

یکی از نکات کلیدی و شاید مهم ترین دلیل که دولت برنامه حمایت از گندم تولید داخل را کاهش داده، ادعای پایین تر بودن قیمت گندم وارداتی نسبت به قیمت گندم داخل است. به همین دلیل شاید بد نباشد برای بررسی دقیق تر، از قیمت های جهانی گندم هم آگاه شویم بر اساس اعلام سازمان جهانی فايو قیمت هر تن گندم 300 دلار است که باید به این قیمت ،هزینه باربری و حمل و نقل را هم اضافه کنیم.

اگر قیمت دلار را که روز گذشته 24هزار و 900 بود ، 24 هزار تومان هم در نظر بگیریم، هر کیلو گندم وارداتی قبل از هزینه های بارگیری و حمل و نقل بیش از هفت هزار و 200 تومان می شود که نسبت به نرخ خرید تضمینی بسیار بالاتر است. در همین زمینه ريیس نظام صنفی کشاورزی اهواز و کارون به خبرگزاری دانشجو گفته: «بر اساس اطلاعاتی که از گمرک بندر امام خمینی(ره) به دست آوردیم چند محموله کشتی گندم به تازگی وارد کشور شده که قیمت تمام شده آن ها کیلویی 9 هزار تومان است.»

البته برخی مسيولان بر اساس ارز 4200 تومانی مدعی اند که قیمت گندم وارداتی نسبت به گندم داخل ارزان تر است اما باید به آن ها یادآوری کنیم که دولت به ارز 4200 که متاسفانه زیان جبران ناپذیری به اقتصاد هم زده دارد یارانه پرداخت می کند و این اتفاق به این معناست که دولت دارد برای کشاورز خارجی کار ایجاد می کند در حالی که با پرداخت بخش کمتری از این یارانه به کشاورز داخلی می شود تولید را به مراتب افزایش داد که هم موجب اشتغال می شود و هم کشور را از خطر وابستگی یک کالای استراتژیک نجات داد.

نبود حمایت برابر باکاهش تولید

همان طور که گفتیم تولید گندم از سال 96 با کاهش حمایت های دولت رفته رفته کاهش پیدا کرده و دیگر کشاورز رغبتی به کاشت گندم آن هم با هزینه های سرسام آور نهاده های کشاورزی از جمله کود و سم ندارد. گزارش های اخیر و بعد از قیمت گذاری چهار هزار تومانی برای خرید تضمینی گندم هم نشان می دهد کشاورزان محصول شان را روی مزرعه به دامداران فروخته اند و به احتمال زیاد نه تنها امسال که در سال بعد هم با مشکل در تامین گندم مورد نیاز کشور مواجه خواهیم بود. ارسلان قاسمی، ريیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران هم گفته: «اگر دولت سیاست‌های خود را در قبال قیمت گذاری گندم اصلاح نکند، کمبود تولید گندم و آرد در کشور طی ماه‌های آینده فرضیه‌ای محتمل است و باید از همین الان به فکر واردات گندم باشد.»

گندم تولیدی ارزان تر از جو وارداتی برای دام

متاسفانه در روزهای اخیر ویديوهای زیادی از گوسفندان رها شده در مزارع گندم در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد قیمت تضمینی گندم به هیچ وجه برای کشاورز به صرفه نبوده و حاضر به ادامه کار تا زمان درو محصول نیست. در گزارشی که صدا و سیمای مرکز استان فارس منتشر کرد ،اعلام شد که از 4590 هکتار زمین زیر کشت گندم تا کنون هزار هکتار به دامداران فروخته شده تا دام هایشان از آن ها تغذیه کنند. این اتفاق به این دلیل رخ داده که دامدار باید برای دامش جو کیلویی 7 هزار تومان بخرد اما کشاورز گندم را باید کیلویی 4 هزار تومان به دولت بفروشد.

خطرات وابستگی کشور به واردات گندم

همان طور که گفتیم یکی از کالاهای استراتژیک در کشور ما که چند سال به خودکفایی رسیده بودیم گندم است که در زنجیره غذایی مردم نقش بسزایی دارد. تا همین چند سال پیش هم کشور در تولید گندم خودکفا بود تا این که از سال 96 روند حمایت دولت کم شد و به همان نسبت هم تولید گندم رو به کاهش رفت. به طوری که کشورمان در سال 98 سه میلیون تن گندم وارد کرده و در سال 99 هم حدود 2.5 میلیون تن گندم وارد کشور شده است.

البته با نگاهی به روند شروع امسال به نظر می رسد که این رقم نسبت به سال های قبل به مراتب بیشتر باشد.البته این نکته را هم باید دولتمردان در نظر بگیرند که شیوع کرونا در 16 ماه گذشته صادر کنندگان محصولات استراتژیک از جمله گندم را بسیار کم کرده بنابراین اگر دولت چشم به واردات دوخته چنین شرایطی مانند قبل فراهم نیست.

خطرات دیگر حمایت نکردن دولت از گندم کاران

شاید برخی از مسيولان بر این باور باشند که قیمت تمام شده گندم با ارز 4200 ارزان تر از گندم تولید داخل است و باید گندم همان 4 هزار تومان از کشاورز خریداری شود اما باید این خطر را هم گوشزد کنیم که در کنار رانتی که ارز 4200 به وجود می آورد از آن جایی که قیمت گندم در کشورهای همسایه کیلویی 9 هزار تومان است این قیمت پایین گندم در کشور باعث قاچاق معکوس گندم می شود و زیان های زیادی را در پی خواهد داشت.

یکی دیگر از خطرات حمایت نکردن از کشاورز، کاهش تمایل به تولید و وابستگی بیشتر این کالای استراتژیک به واردات را به همراه خواهد داشت. پس به نظر می رسد در شرایطی که انتقادهای فراوانی درباره نرخ خرید تضمینی گندم به میزان هر کیلو 4 هزار تومان مطرح شده، بهتر است دوباره ارزیابی شود و با بررسی دقیق تر و به دست آوردن قیمت تمام شده گندم، نرخی برای خرید تضمینی در نظر گرفته شود که کشاورز را به ادامه کار تشویق کند.

local_offerبرچسب‌ها:
ورودکالاهای اساسی در ماه‌های نخست امسال/ واردات برنج روغن و شکرخام

ورودکالاهای اساسی در ماه‌های نخست امسال/ واردات برنج روغن و شکرخام

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران، از خرید 2.8 میلیون تن کالای اساسی در سال 1400 خبر داد و گفت: این کالاها در سال گذشته خریداری شده و در 5 ماه سال نخست امسال وارد کشور می‌شود.

TejaratNews.com/
حقوق و مزایای ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه

حقوق و مزایای ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه

حقوق ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه 2500 یورو در هر ماه تعیین شده علاوه بر آن پذیرایی و تغذیه، اسکان ناظران و پشتیبانی و حمل و نقل ناظران شرعی نیز منظور می‌شود.

Bartarinha.ir/
واردات زنجبیل از چین و هند / زنجبیل ارزان شد

واردات زنجبیل از چین و هند / زنجبیل ارزان شد

اگرچه آذر 99 قیمت هر کیلو زنجبیل به 200 هزار تومان هم رسیده بود اما ريیس اتحادیه بارفروشان می‌گوید واردات زنجبیل از چین و هند سبب شده که قیمت زنجبیل به 45 هزار تومان برسد.

TejaratNews.com/
واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‎‌شود؟

واردات خودرو در سال 1400 آزاد می‎‌شود؟

شنیده‌هایی درباره واردات خودروی خارجی در سال 1400 به گوش می‌رسد. ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید آزادسازی واردات خودروهای خارجی گامی مثبت جهت کاهش قیمت خودرو است.

TejaratNews.com/
دچار کمبود گندم می‌شویم!

دچار کمبود گندم می‌شویم!

ريیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید دولت باید سیاست‌های خود را در حوزه گندم تغییر دهد و اگر نرخ خرید تضمینی گندم تغییر نکند، احتمال شکل گیری بازار سیاه و قاچاق وجود خواهد داشت.

TejaratNews.com/

شافعی: دچار کمبود گندم می‌شویم

قرارداد واردات واکسن با دو شرکت روسی و سويدی

قرارداد واردات واکسن با دو شرکت روسی و سويدی

ريیس اتاق بازرگانی تهران گفت: بخش خصوصی با دو شرکت روسی و سويدی قرار داد خرید و واردات واکسن بسته است. وی تصریح کرد: علاوه بر واردات واکسن، با ستاد ملی کرونا در جهت اولویت بندی و تزریق آن نیز همکاری ه...

Bartarinha.ir/
ابلاغ نرخ جدید خرید تضمینی گندم به وزارتخانه‌ها

ابلاغ نرخ جدید خرید تضمینی گندم به وزارتخانه‌ها

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی قیمت اصلاح شده خرید تضمینی گندم را برای سال زراعی 1399-1400 به وزارتخانه های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و س...

Bartarinha.ir/
شورای قیمت‌گذاری نرخ جدید گندم را ابلاغ کرد

شورای قیمت‌گذاری نرخ جدید گندم را ابلاغ کرد

ريیس شورای قیمت‌گذاری قیمت جدید گندم را برای اجرا به وزارت خانه‌های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

TejaratNews.com/
واردات گندم 3500 تومان صحت دارد؟

واردات گندم 3500 تومان صحت دارد؟

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: قیمت 3500 تومانی گندم وارداتی، صحت ندارد زیرا این محصول با ارز 4200 تومانی به کشور وارد می شود.

TejaratNews.com/
نامه ريیس‌جمهور به سران عربستان و بحرین / خودکفایی در گندم و واردات گندم برای ذخایر استراتژیک!

نامه ريیس‌جمهور به سران عربستان و بحرین / خودکفایی در گندم و واردا...

سخنگوی دولت با اشاره به نامه ريیس‌جمهور به سران عربستان و بحرین گفت: ما در شرایط فعلی تورم ناشی از تحریم را کاهش می‌دهیم و در چنین شرایطی در تولید گندم خودکفا شده‌ایم و اگر وزارتخانه‌ها اجازه یافتند ک...

TejaratNews.com/

از سرگیری واردات گندم به کشور / کاهش شاخص رقابت پذیری ایران

کاهش 15درصدی قیمت خودرو‌های خارجی احتمال بازگشت خارجی‌ها به آزادراه تهران - شمال شاخص بورس به زیر یک میلیون واحد می‌رسد؟/ تاثیر احیای برجام بر بازار سرمایه پیش‌گشایش بورس امروز 19 اردیبهشت / خودرویی‌ها در صف فروش پیش‌بینی تعیین تکلیف معاملات بورس از هفته نخست خردادماه سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می‌شود خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ پیش بینی بورس فردا 19 اردیبهشت 1400/ صف های فروش برچیده می شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟ پای سازمان مالیاتی به ماجرای اختلاف صندوق توسعه و بورس باز شد رونق تولید جز با نگاه جدی‌تر به بازار سرمایه ممکن نخواهد بود قیمت لحظه‌ای دلار امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ نوسان دلار بازار آزاد در کانال 21 هزار تومان دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها لزوم مراجعه گیرندگان چک‌ جدید به سامانه صیاد آغاز سوددهی "وبوعلی" 7 ماه پس از مجمع گردهمایی سهامداران "همراه" در سی‌ام ماه جاری "ارفع" از مردادماه دست به جیب می‌شود سهامداران "شزنگ" دور هم جمع می‌شوند

در حال بارگیری...