لغو قراردادها؛زمزمه ها اجرای برجام در بازار مسکن

لغو قراردادها؛زمزمه ها اجرای برجام در بازار مسکن

مسکنتجارت نیوز نوشت: بازار مسکن برخلاف بازارهای مالی هم‌چنان در رکود به سر می‌برد. در هفته‌های اخیر بسیاری از معاملات مسکن چه از سوی خریدار و چه از سوی فروشنده فسخ شده است. دلیل فسخ قراردادهای مسکن چیست و آیا تعیین تکلیف برجام، به رکود بازار خاتمه می‌دهد؟

به گفته‌ برخی از واسطه‌های ملکی عدم قطعیت در مذاکرات برجام باعث شده در چند ماه اخیر معاملات بازار مسکن راکد باقی بماند. این رکود با توجه به شروع دور جدید مذاکرات وین سنگین‌تر حس می‌شود.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از بازار مسکن نشان می‌دهد شاهد دو اتفاق مهم در بازار خرید و فروش ملک هستیم. قبل از آغاز مذاکرات برجام، تقاضا برای خرید مسکن بالا بود اما مالکان از فروش واحد مسکونی خود طفره می‌فتند. زیرا افزایش قیمت دلار، این سیگنال را به فروشندگان داده بود که احتمالا قیمت مسکن افزایشی است و هر هفته تاخیر در انجام معامله، ارزش ملک آنها را بالاتر می‌برد. در نتیجه مالکان خانه، در جلسات نشست برایفروش حاضر نمی‌شدند و معاملات را فسخ می‌کردند.

اما با شروع مذاکرات، روند بازارها معکوس شد. این بار فروشندگان مایل به انجام معامله بودند اما خریداران به امید کاهش قیمت مسکن، هر معامله‌ای را متوقف کردند. مهمترین دلیل آنها هم کاهش قیمت دلار است. از ابتدای دور جدید مذاکرات تاکنون، قیمت دلار از 32 به 28 هزار تومان رسیده است و برخی معتقدند در صورت احیای برجام، قیمت دلار و به تبع آن قیمت مسکن هم کاهشی می‌شود.

اخبار به دست آمده اخیر، مبنی بر نزدیک شدن به توافق و در پی آن ریزش نرخ ارز، نشان می‌دهد برخی از متقاضیان خرید مسکن نسبت به انجام معاملات دچار تردید شده‌اند. به‌نظر می‌رسد خریداران منتظر انتشار اخبار قطعی برجام هستند و معاملات را به روزهای آینده موکول کرده‌اند. احتمالا این گروه، به افت قیمت مسکن در روزهای آتی امیدوارند. اما بازار مسکن نهایتا به چه سمتی می‌رود و اخیای برجام، خانه را ارزان می‌کند؟

اما واقعیت از چه قرار است؟
منصور غیبی، کارشناس مسکن گفت: زمانی که بازار مسکن متاثر از مسايل بین‌المللی از جمله برجام باشد؛ چه خریداران و چه فروشندگان خواستار روشن شدن هر چه سریع‌تر ابهامات هستند تا بتوانند در یک فضای مطمين به معامله بپردازند. فضای کنونی مردم را در حالت بلاتکلیفی قرار داده است. جالب این است که مردم صرف‌نظر از سود کردن در معاملات خود صرفا به دنبال اطمینان حاصل کردن از وضعیت بازار پیش‌رو هستند.

غیبی گفت: در حال حاضر مردم برای نتیجه مذاکرات برجام تمام صبر بازمانده خود را خرج می‌کنند و یک فرصت نهایی برای آن قايل شده‌اند.

او افزود: بعد از اعلام نتیجه و ایجاد تثبیت شرایط سیاسی، مردم وارد بازار می‌شوند. اما تا زمانی که بحث مذاکرات جدی است و نتیجه آن هنوز مشخص نیست، طرفین از قطعی کردن معاملات خودداری می‌کنند.


این کارشناس مسکن این‌گونه پاسخ داد: اخیرا خریداران به دلیل افزایش کاذب و حباب‌گونه‌ قیمت مسکن، در مناطق مختلف شهر از انجام معاملات پرهیز می‌کنند. در چنین معادله‌ای هم فروشنده و هم خریدار آسیب‌پذیر هستند. زیرا فروشنده هم با دامن زدن به هیجانات و افزایش بی‌رویه نرخ مسکن باید برای سرمایه‌گذاری در ملک یا هر بازار اقتصادی دیگری قیمت افزوده بالایی را پرداخت کند. در نتیجه این انباشت انتظار از سوی فروشنده و خریدار هیچ برنده‌ای ندارد.

او ادامه داد: می‌توان گفت مهم‌ترین دلیل ایجاد وضعیت کنونی بازار، برجام است که به نظر می‌رسد تبدیل به بهانه‌ای شده و مردم را از لحاظ روانی در بلاتکلیفی قرار داده است.

سناریوهای پیش رو در ماه‌های آینده
غیبی گفت: اگر برجام به نتیجه برسد نوعی آرامش نسبی همراه با رونق بر بازار حاکم می‌شود. اما اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، این انباشت انتظار ممکن است در ماه‌های آینده به بازار مسکن فشار وارد کند.

بیشتربخوانید :

  • متقضایان مسکن ملی بخوانند/ قیمت مسکن ملی چقدر است؟
  • قیمت آپارتمان درخیابان مصدق(نفت سابق) چند است؟ 46220
جلسه بررسی صلاحیت و اخذ رای اعتماد به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی آغاز شد خانه های ارزان اجاره کنید+ جدول این گروه دوباره مشمول یارانه می‌شوند کمبود نیروی انسانی آموزش دیده در فرودگاه‌ها تسهیل دسترسی تولید به نقدینگی در آینده‌ای نزدیک/ واکاوی علل عدم تسهیلات دهی بانکها تحلیل ذوب امروز 16 آذر 1401 | اصلاح در سهم به پایان رسیده است؟ طرح فروش سایپا / عرضه دو محصول جدید برای اولین بار واردات برنج ممنوع شد لیست قیمت جدید خودرو در بازار / پراید 218 میلیون ... تحلیل قجام امروز 16 آذر 1401 | برای خرید مناسب است؟ جاماندگان یارانه بخوانند/ این گروه دوباره مشمول یارانه... آشفتگی در بازار زعفران/ کشاورزان مستعمره مافیای زعفران شده‌اند رکود تورمی در انتظار مسکن؟ 112 واحد مسکونی به این افراد واگذار شد قرعه کشی ایران خودرو با تحویل یکروزه | این محصولات ایران خودرو را بدون قرعه کشی از امروز بخرید تازه ترین قیمت آپارتمان در مناطق 4 و 5 تهران اوج‌گیری گرانی کالاهای خوراکی در این استان‌ها سناریو جدید بیت کوین همه را شوکه کرد طرفداران موسیقی متال مراقب باشند! تاثیر واردات خودرو بر قیمت بازار چیست؟/ منتظر کاهش قیمت خودرو باشیم؟ قیمت‌گذاری خودرو کیلویی شده است؟/ کاکایی: خودروهای... قیمت‌گذاری خودرو کیلویی شده است؟ پایان سال با 50 هزار تن تخم مرغ مازاد مواجه می شویم/ قول معاون اول ريیس جمهور درباره رفع مشکل حمل و ... 50 درصد از مصرف گاز کشور متعلق به پر مصرفهاست/ زوم افزایش تعرفه‌ها برای پر مصرف‌ها میرتاج الدینی: بذرپاش با روحیه تحول گرایی بالا می تواند وزارت راه و شهرسازی را متحول کند کدام استان ها دچار افت فشار گاز شدند؟/ درخواست مهم شرکت ملی گاز از مردم قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار آزاد دنا در 45 روز 55 میلیون تومان گران شد/ جهش بی‌سابقه... خانه‌های لوکس تهران متری چند؟ تورم 50 درصدی در راه اقتصاد ایران تا پایان سال؟ توضیحات سخنگوی صنعت برق درباره تعرفه‌ها تحلیل کگل امروز 15 آذر 1401 | محدوده کم ریسک برای خرید کگل کجاست؟ مصرف گاز بخش خانگی - تجاری از مرز 530 میلیون مترمکعب در روز گذشت وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان: عملیاتی شدن توافقات اجلاس به تحکیم مناسبات دو کشور منجر می‌شود توضیحات سخنگوی صنعت برق درباره تعرفه ها وزیر صمت: واردات خودروهای خارجی از سوی فوتبالیست‌ها مستقل از بحث واردات است اخبار مهم کدال سه شنبه 15 آذر 1401 | عملکرد 6 ماهه کدام شرکت‌ها منتشر شد؟ قیمت جدید گوشت اعلام شد واریز سود سهام عدالت جدید از فردا | سود سهام عدالت 10 میلیونی شامل این افراد افزایش حقوق کارگران باید چند مرحله ای انجام می شد قیمت گوشت قرمز حداکثر 200هزار تومان است/ میادین شهرداری هم گران‌فروشی می‌کنند اپیزود بیست و یکم اقتصادینو؛ همه چیز درباره نوبل اقتصاد (قسمت دوم) درآمدهای مالیاتی چقدر در بودجه 1402 جای دارد؟ دو نمادی که از صف فروش به صف خرید رفتند! ماکارونی جایگزین گوشت قرمز و مرغ شد؟ بلاتکلیفی 150 هزار دستگاه ماینر ضبطی در کشور وبینار رایگان تحلیل اعتراضات 1401 و آینده اقتصاد ایران شرایط دریافت وام 200میلیونی اعلام شد به اسم مسکو به ضرر ایران و ونزويلا/ تعیین سقف قیمتی... دلیل گرانی این روزهای فولاد و آهن اسفنجی چیست؟