همراه‌اول کلید تحقق ایران هوشمند است

همراه‌اول کلید تحقق ایران هوشمند است

مرور برخی از معدود پروژه‌های موفق و کلان در حوزه کاربری ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور، نشان از حضور همراه‌اول در این پروژه‌ها دارد. از پروژه بزرگ و سودمند حذف قبوض کاغذی در کشور گرفته تا پیاده‌سازی شبکه شاد و در آخرین نمونه نیز تفاهم‌نامه با فدراسیون فوتبال برای ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور توسعه فناوری VAR در ورزشگاه‌های کشور.

به گزارش بورس نیوز، اما برای شناخت بهتر از نتایج اقدامات اپراتور اول که به واسطه مسوولیت اجتماعی این اپراتور در واقعیت‌بخشی به مقوله «تحقق رویای دیجیتال» و ملموس‌سازی آثار پیشرفت ارتباطات در بخش‌های مختلف کشور و بهره‌مندی مردم از این خدمات، در حال انجام است، باید نگاهی به سایر طرح‌ها و تفاهم‌نامه‌های همراه اول نیز داشت.


  • بیشتربخوانید:  "همراه" و درآمدهایی که پیشرو بودند

پیاده‌سازی شبکه عظیم شاد، هوشمندسازی مزارع کشور، هوشمندسازی جاده‌ها و اتصال خودرو‌های کشور، اجرای نخستین جراحی روباتیک و از راه دور ایران، گسترش بانکداری نوین و توافق با بانک‌های متعدد، ورود و حمایت از توسعه عملی مقولاتی نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، جویشگر، کسب‌وکار‌های هوشمند، دانش‌بنیان و فناور، حمایت از پژوهش و تحقیقات فناورانه، مشارکت در پروژه‌های جهادی عمرانی، توسعه جهانی مناسبات مذهبی و مشارکت گسترده در اقدامات خیرخواهانه، همه از جمله اقدامات همراه‌اول در راستای تحقق شعار ایران هوشمند به شمار می‌روند.

تمامی این اقدامات و گام‌های بزرگ، خارج از مسوولیت اصلی این اپراتور یعنی توسعه زیرساخت‌ها و نسل‌های پیشرفته ارتباطی کشور در حال وقوع است. اما نکته قابل توجه آنکه به گواه آمار سازمان رگولاتوری، این اپراتور از تمامی جهات اعم از تعداد مشترکان موبایل و اینترنت، میزان پوشش ارتباطات در مناطق محروم کشور (تحقق عدالت ارتباطی)، توسعه آنتن نسل‌های 4 و 5، جلب رضایت مشترکان و ... با اختلاف زیاد به نسبت دیگر اپراتور‌ها پیشتاز است.

به عبارت دیگر رویکرد، اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های کلان همراه‌اول مانع اصلی در بروز پدیده مخرب شکاف دیجیتالی در درون کشور شده است و در غیر این صورت امروز با مشکلات، نابرابری‌ها و محرومیت‌های ارتباطی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و توسعه دیجیتال در ایران مواجه بودیم.

این در حالی است که عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین روز حضور خود در وزارت ارتباطات اعلام کرد: «باید کاری کنیم که طعم شیرین فناوری در زندگی مردم چشیده شود.»

موضوعی که از سال‌های قبل به شکل عملی و مستقیم در دستور کار همراه‌اول بوده و طرح‌ها و اقدامات این اپراتور با همین نگاه و محوریت در حال اجراست.

به این ترتیب می‌توان گفت تحقق طرح‌ها و رویای دیجیتال همراه‌اول امروز مترادف با تحقق ایران هوشمند و رویای دیجیتال مردم و کشور شده چراکه در حال حاضر شاهد اقدامات مشابه و کلانی از سوی دیگر شرکت‌ها و اپراتور‌های کشور در حوزه‌های مذکور نیستیم و نبود و غیبت اپراتور اول در عرصه‌های مورد نیاز مردم و کشور کاملا قابل درک و ملموس است.

با جمیع این تفاسیر می‌توان گفت هر گونه خلل، کمبود، بی‌توجهی و عدم حمایت از توسعه ظرفیت‌های فعلی شبکه اپراتوری کشور، به شکل مستقیم به مانعی بزرگ در تحول سایر صنایع کشور منجر خواهد شد.

از این رو با توجه به نگاه و رویکرد وزیر جدید ارتباطات که اتفاقا منطبق با عملکرد بزرگترین اپراتور ارتباطات کشور است، مدیران وزارت ارتباطات می‌بایست با هم‌اندیشی و رفع مشکلات توسعه‌ای همراه‌اول و دیگر شرکت‌ها و اپراتور‌های فعال در عرصه ارتباطات کشور، نسبت به تسریع تحقق رویای دیجیتال و توسعه کاربری‌های دولت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، آموزش الکترونیکی و دیگر کاربری‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور، اهتمام و توجه ویژه داشته باشند.

آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی سایپا مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توازن کوروش در نیمه آبان مجمع صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا برگزار می شود بیت‌کوین صعود کرد نوید بهبود بازار با وجود معاملات منفی برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک امین آوید به زودی " ثهام " صورت مالی 9 ماهه منتشر کرد " رکیش " صورت مالی 6 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد رشد 72 درصدی سود خالص شرکت‌ها در نیمه نخست سال پایان گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت بنزین انتشار صورت مالی میاندوره ای " دسانکو" افزایش قیمت دلار اوج گرفت سهمیه تهران از طرح جهش مسکن نابودی برخی نخلستان‌ها به دلیل آبیاری با آب شور حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی آفت بلاتکلیفی در سهام عدالت، دامنگیر تمام بورس می‌شود پشت پرده اصرار به پرداخت غیرسجامی سود سهامداران گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد کاهش حباب سکه عامل منفی در بازار / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 4 آبان امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ طلا گران شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/3 ثبت سفارش برنج آزاد شد 60 ثانیه با بازارهای مالی امروز / پایان بازارهای امروز به چه صورت بود؟ + ویديو جهیزیه تمام ایرانی چند؟ ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... گزارش بازارهای جهانی در سپتامبر 2021 سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور