افتتاح 82 پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دست رییس جمهور

افتتاح 82 پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دست رییس جمهور

ایلنا: 82 پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی در 5 منطقه آزاد و 7 منطقه ویژه اقتصادی فردا در فاز نخست افتتاح پروژه های مناطق آزاد در دولت سیزدهم به افتتاح می رسد.

به گزارش ایلنا ، 82 پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی با بیش از 61 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به صورت همزان توسط رییس جمهور محترم به بهره برداری می رسد.

در این دوره از افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از 8 هزار نفر ایجاد خواهد شد.

بر این اساس؛ 25 پروژه صنعتی و کشاورزی در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد که مهم ترین آن افتتاح واحدهای پرشیان خودرو ارس، احداث گلخانه هیدرویونیک و صنایع سازه است. ارزش سرمایه گذاری ها در پروژه های «منطقه آزاد ارس» 10 هزار و 454 میلیارد ریال و 8.5 میلیون دلار است که برای 395 نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.

26 پروژه نیز در منطقه آزاد قشم به بهره برداری می رسد. ارزش سرمایه گذاری این پروژه ها در قشم 207 میلیارد ریال  و 90 میلیون یورو است و تعداد فرصت شغلی ایجاد شده نیز 477 نفر است.

همچنین در نخستین مراسم افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی 8 پروژه را در منطقه آزاد کیش افتتاح می شود. ارزش سرمایه گذاری پروژه ها در کیش 14 هزار و 505 میلیارد ریال است که تماما توسط بخش دولتی و خصوصی تامین شده است. فرصت شغلی ایجاد شده نیز در این پروژه ها 374 نفر خواهد بود که مهم ترین آن افتتاح هلی پورت و هلی پد فرودگاه، احداث انبار و سیستم انتقال بار از دریا به خشکی و بازسازی و به سازی سالن های ورزشی اسکواش است.

در منطقه آزاد انزلی نیز 12 پروژه به ارزش سرمایه گذاری 3 هزار و 470 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد. این پروژه ها امکان اشتغال 355 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است. ساخت خطوط لوله انتقال فراورده های فله مایع، واحد تولید تجهیزات پزشکی و واحد تولید لوازم جانبی تلفن همراه از جمله پروژه هایی است که قرار است در منطقه آزاد اروند افتتاح شود. بهره برداری از فاز اول دام پروری 10 هزار راس منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری 2 هزار میلیارد ریالی که 300 فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند، در این روز صورت می گیرد.

همچنین 11 پروژه نیز در مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، نمین، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد و بجنورد به بهره برداری می رسد.

مجموع ارزش پروژه های قابل افتتاح در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان 27.9 میلیون یورو توسط بخش دولتی است. پست شماره 7 و شماره 8 بندر پارسیان از جمله مهم ترین موارد قابل افتتاح در این منطقه است. این پروژه ها در مجموع در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان اشتغال 100 نفر را به همراه دارد.

در منطقه ویژه اقتصادی سهلان نیز واحدهای طراحی و مونتاژ ماشین آلات صنایع کاغذسازی، تولید مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده غیرالکلی، انواع یخچال و فریز افقی و عمودی غیر خانگی و یخچال و فریزر صندوقی خانگی با حجم سرمایه گذاری یکهزار و 421 میلیارد ریال و اشتغالزایی 275 نفر به بهره برداری می رسد.

طرح توسعه کود شیمیایی و طرح توسعه واحد تولید قند کله از جمله طرح هایی است که در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با سرمایه گذاری 520 میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی به بهره برداری می رسد و بالغ بر 80 فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد می کند.

تصفیه خانه فاضلاب منطقه ویژه اقتصادی لرستان نیز روز پنجشنبه به بهره برداری می رسد که قابلیت تصفیه 600 متر مکعب آب در روز را دارد و 17 فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند. این طرح با سرمایه گذاری 144 میلیارد ریالی بخش دولتی ساخته شد.

تکمیل عملیات اجرای سیل بند غربی منطقه ویژه لامرد که 110 فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است با سرمایه گذاری 84 میلیارد ریالی بخش دولتی به نتیجه رسید.

اجرای شبکه روشنایی معابر منطقه ویژه اقتصادی بجنورد نیز طرح دیگری است که در مناطق ویژه اقتصادی با سرمایه گذاری 13 میلیارد ریالی به بهره برداری خواهد رسید و 20 فرصت شغلی نیز ایجاد می کند.

در مجموع این 11 پروژه در مناطق ویژه اقتصادی، 517 فرصت شغلی به صورت مستقیم، بالغ بر 2 هزار و 330 فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم ایجاد می کند که با سرمایه گذاری 241 میلیارد ریالی بخش دولتی، 1941 میلیارد ریالی بخش خصوصی و 27.9 میلیون یورویی ارزی به سرانجام رسید.

گفتنی است؛ در مجموع 39 طرح صنعتی، 39 طرح عمرانی و 4 طرح کشاورزی در اولین فاز از افتتاح طرح های صنعتی، عمرانی و کشاورزی در مناطق آزاد در دولت سیزدهم افتتاح می شود و بالغ بر 8 هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این مناطق ایجاد می کند و نقشی بسزا در رفع بیکاری در مناطق محروم ایفا می کند.

 

واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور کاهش شدید صادرات زعفران/60 درصد فقط در فروردین‌ماه آغاز عملیات اجرایی 70 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در بنیاد مسکن فارس من| ریال از شهریورماه هوشمند می‌شود/ رمزریال ارتباطی به رمزارزها ندارد چرا بانک مرکزی ارزپاشی نمی‌کند؟ راهکار سنگاپور برای واردات 90 درصدی موادغذایی واکنش نماینده مجلس به تهدید پیامکی آقای وزیر آرژانتین هم خواستار عضویت در بریکس شد اجرای طرح سنجش وزن بسته‌های غذایی و شوینده‌ برای مقابله با کم‌فروشی وزارت جهاد تصمیم گیر نهایی صادرات شیر خشک است جزيیات ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد از زبان سعید محمد هواپیمایی فنلاند در معرض ورشکستگی به خاطر تحریم روسیه موافقت با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تورم لبنان به 211 درصد رسید غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی با فعال‌سازی پالایشگاه‌های کوچک تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی بسیار پیچیده است/آغاز جابجایی نیروهای مازاد هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان ایران از کشورهای قدرتمند کمک بگیرد/ دست دولت... فروش قلم گوساله از قدیم رایج بود تشکیل پرونده برای برخی موارد ترک فعل‌ در بورس و سازمان قضا و دارو الزام مراکز تجاری پایتخت به کاهش مصرف برق به دنبال توافقی قوی و پایدار هستیم علت سقوط واردات LNG چین از آمریکا قیمت دلار 27 هزار و 717 تومان استخراج بیت‌کوین چقدر عامل قطعی برق کشور است؟ عبدالله سلطانی ثانی مدیرعامل بیمه سینا شد بن بست مذاکرات وین را رفع کردیم حقوق گمرکی را کاهش دهید صرفه‌جویی 5 هزار مگاواتی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف برق شرایط دریافت وام 4 میلیون تومانی بانک رفاه | وام آسان بدون ضامن 5 درصد مشترکان تهرانی بدمصرف هستند قیمت سکه 5 تیر 1401 به 15 میلیون و 90 هزار تومان رسید ارايه صندوق تضمین اصل سرمایه توسط کارگزاری مفید قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.5/ طلا و سکه ریخت تورم لبنان به 211 درصد رسید درخواست فوری وزیر صمت از ريیس‌جمهوری؛ حقوق گمرکی را کاهش دهید توقف طلای جهانی بر روی پل ناکجاآباد واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور بورس کالا میزبان یک میلیون و 500 هزار تن کالا شد تورم ژاپن رکورد جدیدی ثبت کرد محدودیت مصرف برق برای 92 درصد مشترکان صنعتی اعمال نمی‌شود تکذیب اظهارات میرکاظمی درباره بار سنگین یارانه 300هزارتومانی بازگشت آرامش به بازار ارز با حضور به موقع بانک مرکزی فقط 70 درصد تراکنش های کارتخوان کسبه تجاری است ساماندهی نیروهای شرکتی در دستگاه‌ها یک ضرورت است دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر مهم رییس اتاق اصناف درباره مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوا... بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد خودداری بانک مسکن از ارسال پیامک به عموم متقاضیان مسکن مهر حسن رعیت از تاجری خرده‌پا تا همکاری با استاد اعظم شبکه بانکی بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟