سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری مستقیم؛ آفت بازار سرمایه

یک کارشناس بورس به بررسی تغییر دستورالعمل عرضه‌های اولیه و تحلیل مزیت‌های این روش پرداخت.

ابوالفضل شهرآبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با تاکید بر اینکه روش جدید عرضه‌های اولیه مانند ترکیبی و همچنین روش تخصیص به سرمایه‌گذاران واجد شرایط که منظور از آن صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند، باعث ترویج سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه می‌شود، ادامه داد: از آفت‌های بازارسرمایه کشور ما سرمایه‌گذاری مستقیم مردم است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به لزوم ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازارهای مالی گفت: در همه بازارهای مالی دنیا، نهادهای ناظر و قانون‌گذار به‌گونه‌ای سیاست‌گذاری می‌کنند که افراد حقیقی به خصوص حقیقی‌های تازه‌وارد و غیرمتخصص ورود به بازار سهام را از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری در قدم اول تجربه کنند.

به گفته وی در بازارهای مالی دنیا گاهی حتی با اجبار سرمایه‌گذاران حقیقی به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدها سوق داده می‌شوند تا با گذشت زمان و کسب بازدهی ، این افراد به این روش سرمایه‌گذاری علاقه‌مند شوند.

وی به لزوم سرمایه‌گذاری عموم مردم در بازار سرمایه به‌صورت غیرمستقیم اشاره کرد و اظهار داشت: در این روش سرمایه‌گذار هم متضرر نمی‌شود ، بازدهی معقولی کسب می‌کند و هم با رفتارهای هیجانی به بازار سرمایه لطمه نمی‌زند.

وی با اظهار تاسف از رواج سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه ایران، گفت: طی یک الی دو سال اخیر شاهد توسعه نهادهای مالی در بازار سرمایه هستیم، با توسعه این بخش باید راهکاری برای ترویج و ترغیب مردم به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هم فراهم شود که تغییر در دستورالعمل عرضه‌های اولیه در همین راستا انجام شده است.

شهرآبادی معتقد است تخصیص عرضه‌های اولیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث ایجاد جذابیت این نهادهای مالی برای سرمایه‌گذاران می‌شود، توسعه این روند هم ریسک بازار را کاهش می‌دهد و هم باعث بهینه شدن روند بازار سرمایه می‌شود چراکه نهادهای مالی توسط متخصصین خبره مدیریت می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار در شرایط امروز و با توجه به توسعه نهادهای مالی نیازمند تدوین سیاست‌هایی است که منجر به هدایت مردم به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم شود، ادامه داد: بر همین اساس اختصاص عرضه‌های اولیه به صندوق‌ها، به خصوص در سهام شرکت‌های کوچک اتفاق مثبت و امتیازی است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند برای ترغیب مردم و جذب سرمایه‌گذار از آن استفاده کنند.

انتهای پیام/ب

فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟

فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده س...

بازار سهام امروز با افت و اصلاح شاخص کل همراه شد. در نیمه اول معاملات شاخص با دو هزار واحد منفی در کانال یک میلیون و 433 هزار واحد قرار گرفت. تحلیل کارشناسان از وضعیت فعلی بازار به چه صورت است؟

TejaratNews.com/
چرا پول صندوق توسعه ملی به بورس تزریق نشد؟

چرا پول صندوق توسعه ملی به بورس تزریق نشد؟

گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات حاکی از آن است که شورای عالی بورس در تصویب تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تعلل کرده است.

TejaratNews.com/
گزارش دیوان محاسبات پیرامون حواشی صندوق تثبیت بازار سرمایه منتشر شد +جزییات

گزارش دیوان محاسبات پیرامون حواشی صندوق تثبیت بازار سرمایه منتشر ش...

گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات حاکی از آن است که شورای عالی بورس در تصویب تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تعلل کرده است.

EghtesadOnline.com/
مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
توسعه بازار بدهی راهکار افزایش نقدینگی در بورس/ جذب سهامداران با تجهیز منابع برای شرکت‌های بورسی

توسعه بازار بدهی راهکار افزایش نقدینگی در بورس/ جذب سهامداران با ت...

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

YJC.news/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می‌کند

از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سر...

معاون اقتصادی ريیس جمهور با بیان اینکه ما باید با دلسوزی از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت کنیم، گفت: دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می کند و از سرمایه‌گذاران خرد حمایت خواهد کرد. باید از تجارب قبلی د...

TejaratNews.com/
تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر حمایت دولت از بازار سرمایه تاکید کرد.

Irinn.ir/
هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیارد در 5 روز معاملاتی

هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیا...

به نظر می‌آید عوامل متعددی از جمله، فروش گسترده اوراق دولتی در بازار سرمایه، بر شرایط فعلی بازار سرمایه تاثیر گذار است.

YJC.news/
وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

بورس در حالی در روزهای اخیر قرمزپوش شده است که برخی سهامداران خواستار ورود وزیر اقتصاد به عنوان ريیس شورای عالی بورس به ماجراهای بازار سرمایه هستند.

FarsNews.ir/
سرمایه‌گذاری غیرمستقیم چه آسیبی به بورس می‌زند؟

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم چه آسیبی به بورس می‌زند؟

بسیاری از سهامداران که با رشد شارپی بورس در سال 99 وارد بورس شده بودند حالا دچار زیان‌های سنیگنی شدند و رشد 40 درصدی بورس در سال جاری هم نتوانسته زیان آنها را جبران کند. افرادی که با عضویت در کانال‌ها...

TejaratNews.com/
یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

افزایش قیمت نفت و سایر حامل‌های انرژی اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت؛ مشروط بر آنکه قیمت گاز در کشور ما دستخوش تغییر نگردد.

BourseNews.ir/
توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، راهی برای جلوگیری از زیان سهامداران

توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، راهی برای جلوگیری از زیان سهامداران

بورستهران- ایرنا- مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برای جلوگیری از ضرر و زیان سهامداران راهی جز توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم وجود ندارد.

Irna.ir/
اجاره 100میلیونی خودرو برای دور دور در تهران خبر ویژه مدیرعامل "فارس" برای سهامداران صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان کاهش نرخ 18 ارز رسمی/ نرخ 8 ارز بدون تغییر ماند هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده جزيیات نرخ رسمی 46 ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع