کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران

کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران

مازندران ساری - ایرنا - بورس منطقه ای مازندران در حالی سومین هفته از آغاز سال کاری خود را پشت سر گذاشت که ارزش معاملات آن با کاهش 25/4 درصدی به پایین‌ترین مبزان در یک سال گذشته رسید.

به گزارش ایرنا، این هفته فعالان بازار سرمایه در بورس منطقه ای مازندران 448 میلیارد ریال سهام معامله کردند که نسبت به ارزش 601 میلیارد ریالی معاملات هفته قبل ریزش 25 درصدی داشت. 

همچنین بورس مازندران طی هفته جاری از نظر تعداد سهام معامله شده نیز عقب نشینی 56/1 درصدی داشت و معامله 32 میلیون و 626 هزار و 624 سهم را ثبت کرد.

برای سومیم هفته متولی در سال جاری کفه ترازو ارزش معاملات سهام در بورس مازندران به سمت فروش سنگین تر بود و 312 میلیون ریال سهم فروخته و 126 میلیون ریال سهم خریداری شد که نسبت 70 به 30 داشت.

سهام شرکت های بیمه پاسارگاد، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند، سرمایه گذاری صدر تامین و توسعه معادن و فلزات بیشترین ارزش معاملاتی هفته جاری را به خود اختصاص دادند. 

ارزش سهام نیز این هفته در مجموع نسبت به هفته قبل کاهش 0/53 درصدی داشت و با 6 هزار و 719 واحد ریزش به یک میلیون و 242 هزار و 191 واحد رسید. 

 ارزش معاملاتی بوزس منطقه ای مازندران این هفته به پایین ترین میزان خود در یک سال اخیر رسید در حالی که طی این مدت ارزش معاملات هفتگی بورس مازندران در اردیبهشت ماه سال گذشته به مرز 10 هزار میلیارد ریال نیز رسیده بود. 

نزدیک ترین رقم معاملاتی بورس مازندران نسبت به هفته جاری مربوط به هفتم آذرماه سال 98 بود که 416 میلیارد ریال سهم در تالارهای بورس استان داد و ستد شده بود. 

فضای بی‌حسی

کارشناس بازار سرمایه و مدیریت مالی درباره وضعیت کنونی بورس و کاهش معاملات گفت: کاهش ارزش سهام در ماه های اخیر بازار سرمایه را وارد مرحله بی حسی کرده است به این معنی که سهامداران از مرحله ضرر و زیان نیز فراتر رفته اند و دیگر تمایلی به معامله ندارند. 

وحید بخشیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه میزان ریزش ارزش سهام از حد انتظار بیشتر بوده است و اکنون فروش سهام و یا ورود سرمایه جدید برای فعالان بازار و متقاضیان جدید اصلا توجیه پذیر نیست.

وی سیاست فعالان بازار در برابر ریزش ارزش سهام را صبر و انتظار توصیف کرد و ادامه داد: فضای بی اعتمادی در بورس و ضرر بالای سهامداران آنها را از بازی در این بازار منع می کند. 

این کارشناس مسايل مالی و بازار سرمایه همچنین به توقف سرمایه در تمامی بازارها اشاره کرد و گفت: حتی در بازارهای موازی نیز شاهد سکوت و خلا سرمایه گذاری جدید هستیم. 

شکست تجربه ورود انبوه حقیقی‌ها 

بخشیان اظهار داشت: اتفاق رخ داده در بازار بورس کشور و سقوط بیش از 700 هزار واحدی شاخص ها نتیجه رفتار هیجانی با بازار سرمایه ای است زیرا رفتار هیجانی بازار را تشنه کرده و سرمایه زیادی را در درون خود صرف می کند.

وی افزود : بازار بورس در سال گذشته به خصوص در 6 ماهه نخست پس از رکود در بازارهای موازی ، سرمایه های حقیقی بسیاری را به خود جذب کرد که اغلب به دنبال سود سریع از این بازار بودند و ارزیابی دقیقی از این بازار و مختصات و ویژگی های آن نداشتند.

این کارشناس وضعیت کنونی بازار سرمایه را خواب زمستانی توصیف کرد و گفت : لازم است اکنون تمامی برنامه های مدیریتی و کنترلی در بازار سرمایه متوقف شوند تا بورس کشور همانند بازارهای جهانی خود را متعادل کند. 

به گفته بخشیان ، بورس کشور اکنون بیش از همه نیازمند خود ترمیمی است و باید مکانیزمی طراحی شود تا سرمایه گذاری افراد حقیقی به حداقل برسد زیرا تجربه سال گذشته یک شکست برای حقیقی ها بود.

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است.

Sena.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

در گروه بیمه "اتکای" و "ما" معاملات مثبت دارند معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در "لوتوس"، "امید"، "کالا"، "بورس" و "تملت" معاملات "ثفارس"، "ثمسکن" و" ثرود" همراه با افت 3 درصدی معاملات منفی "سپیدار" و "رافزا" با افت 3 درصدی "سپ" در صفر تابلو سبز است "تمحرکه" و "خپارس" قرارداد منعقد کردند شاخص کل بورس امروز 19 اردیبهشت / بازار یک‌دست قرمز شد سه‌قفل شدن «سود» و «صف‌های فروش» بورس کاهش 15درصدی قیمت خودرو‌های خارجی احتمال بازگشت خارجی‌ها به آزادراه تهران - شمال شاخص بورس به زیر یک میلیون واحد می‌رسد؟/ تاثیر احیای برجام بر بازار سرمایه پیش‌گشایش بورس امروز 19 اردیبهشت / خودرویی‌ها در صف فروش پیش‌بینی تعیین تکلیف معاملات بورس از هفته نخست خردادماه سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می‌شود خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارزش بازار فرابورس به یک میلیون و 175 هزار میلیارد تومان رسید ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ پیش بینی بورس فردا 19 اردیبهشت 1400/ صف های فروش برچیده می شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟

در حال بارگیری...