بزرگترین پروژه زهکشی اراضی دیم خاورمیانه اجرا می‌شود

بزرگترین پروژه زهکشی اراضی دیم خاورمیانه اجرا می‌شود

ريیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان از اجرای بزرگترین پروژه زهکشی اراضی دیم خاورمیانه در استان گلستان در سطح 280 هزار هکتار خبر داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی به استان گلستان،‌ مختار مهاجر ريیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان در حاشیه بازدید از طرح‌های آبی و خاکی در این استان از اجرای بزرگترین پروژه زهکشی اراضی دیم خاورمیانه در استان گلستان در سطح 280 هزار هکتار خبر داد و اظهارداشت: 108 هزار هکتار از این پروژه توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اجرایی می‌شود.

وی افزود:‌ اجرای این پروژه به‌دلیل وجود خاک قلیایی در منطقه گلستان و عملیات اجرا می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که تولید محصولات کشاورزی استان گلستان با اجرای این طرح یک تا یک و نیم میلیون تن افزایش پیدا کند.

به گفته این مسيول قراردادی که در سطح 108 هزار هکتار با قرارگاه خاتم منعقد شده است حدود 30 هزار هکتار آن تکمیل و آماده شده و بخشی از ابنیه‌های آن هم نهایی شده است و مجموعه این طرح تا هفته دولت سال 1401 به پایان خواهد رسید.

ريیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: مطالعات اولیه 450 هزار هکتار برای زهکشی در استان گلستان انجام شد که در پایان برای اجرای 280 هزار هکتار آن وارد انعقاد قرارداد با شرکت‌های مجری شده‌ایم.

وی با اشاره به تاثیر اجرای این در افزایش عملکرد محصولات منطقه و درآمد آنها گفت:‌ پیش از اجرای این طرح عملکرد گندم 700 کیلوگرم تا 1500 کیلوگرم بود اما اکنون عملکرد منطقه به 2 تا 4 تن در هکتار رسیده است.

وی به دلیل موفقیت این طرح هم اشاره کرد و گفت: همکاری ايمه جمعه هم کمک کرد تا مردم هم با اجرای این طرح همکاری داشته باشند. آنها در نمازهای جمعه هم این پروژه بزرگ را تبلیغ کردند.

مهاجر همچنین به افزایش عملکرد در واحد سطح گندم در اراضی آبی اشاره کرد و گفت:‌ با اجرای این طرح عملکرد گندم منطقه 4 تن در هکتار رسیده که افزایش 200 درصدی داشته است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه اولین پروژه اراضی دیم در کشور است گفت: در ابتدای این طرح کارشناسان زیادی منتقد بودند اما در ادامه اثرات مثبت آن ظاهر شد و درآمد منطقه افزایش یافت حتی زمین‌های کشاورزی که پیش از این هکتاری 10 میلیون تومان هم خریداری نمی‌کردند اما اکنون ارزشی بیش از 2 میلیون تومان پیدا کرده است و سطح کشت در این منطقه افزایش پیدا کرده است.

مهاجر همچنین درباره استفاده از برای آبیاری محصولات کشاورزی، گفت: اکنون میزان شوری آب زیاد است و پیش‌بینی کردیم با هدایت آن به آب‌بندها طی سه سال شوری خاک را پایین بیاوریم که زمین‌های کشاورزی را هم آبیاری کنیم و پیش‌بینی شده است که 100 هزار هکتار از زمین‌های دیم منطقه به آبی تبدیل شود و تولید محصول را یک‌ونیم میلیون تن افزایش دهد.

* اجرای 30 هزار هکتار آبیاری تحت فشار توسط قرارگاه خاتم در استان گلستان

این مسيول در ادامه به تفاهم‌نامه انعقاد قرارداد 30 هزار هکتار برای اجرای آبیاری تحت فشار در استان گلستان خبر داد و گفت: منبع تغذیه آب این سیستم‌ها از حقابه آبهای سطحی خواهد بود.

وی با بیان اینکه 180 ه زار هکتار در منطقه قابلیت راه‌اندازی سیستم‌های نوین آبیاری را دارد گفت: با راه‌اندازی این سیستم‌های آبیاری بهره‌وری آب از 40 به 75 درصد می‌شد.

همچنین تاکید کرد: اجرای آبیاری تحت فشار عاملی برای راه‌اندازی الگوی کشت در منطقه هم خواهد شد و کشاورزان متقاعد خواهند شد که زمین‌های با مقیاس بزرگتر را کشت‌های یکنواخت انجام دهند.

* ایجاد آب بندان و افزایش 180 هکتاری سطح زیر کشت در استان گلستان

مهاجر در ادامه به اجرای آب بندان در منطقه اشاره کرد و گفت: 571 آب بندان با مساحت 6 هزار هکتار در منطقه استان گلستان لایروبی شده و با هدایت سیلابها و آبهای سطحی به آن توانسته‌ایم سطح زمین‌های زیرکشت را از 60 هکتار به 240 هکتار برسانیم. این اقدام توانسته ارزش زمینهای این منطقه را افزایش دهد و تولیدات آنها افزایش یافته است.

مهاجر در ادامه از پوشش و انتقال به وسیله لوله آب خبر داد و گفت: این اقدام توانسته از پرت 30 درصدی آب جلوگیری کرده و زمان رسیدن آب به مزرعه را از 2 ساعت به 5 دقیقه تقلیل دهد تاکنون 1000 کیلومتر انتقال آب با لوله انجام شده است.

وی افزود: درصدد هستیم که انتقال آب 7 تا 8 هزار حلقه چاه بتونی را توسط لوله انجام دهیم که با جلوگیری از پرت آب 48 درصد به کاهش منابع کمک خواهد کرد.

* اعتبارات پروژه‌های نباید با اوراق خزانه‌داری اسلامی پرداخت شود

وی در ادامه از تعیین محل اعتبار پروژه‌های آبیاری با اوراق خزانه‌داری اسلامی گفت: مهلت پرداخت این اوراق سه ساله است و در حقیقت 45 درصد اعتبارات پروژه‌ها کاهش می‌یابد.

مهاجر ادامه داد: تعیین محل پرداخت اعتبارات با اوراق باعث می‌شود که حجم اجرای پروژه‌های آب و خاک کاهش یابد.

وی همچنین به اشکال آیین‌نامه‌ای پرداخت با اوراق خزانه اسلامی هم اشاره کرد و گفت: پرداخت هر پروژه مبلغ مشخصی دارد و امکان پرداخت با اوراق با مشکل مواجه می‌شود.

ريیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان از اجرای 671 رشته قنات در استان گلستان خبر داد و گفت: 371 رشته از این قنات‌ها توسط وزارت نیرو ثبت شده و 300 رشته قنات هم ثبت نشده است و اینها منبع خوبی برای کشت 15 هزار هکتار زمین شناسنامه‌دار در این منطقه است که بخشی از آنها هم برنج کشت می‌شود.

مهاجر با اشاره به وجود 17 هزار حلقه چاه در استان گلستان خبر داد و گفت: طبق بررسی‌ها در بین این چاه‌ها، چاه غیرمجاز هم وجود دارد.

پیام/

سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بدون اختلال فعال است + شیوه ثبت‌نام برخورد با متخلفان افزایش بهای اجاره مسکن مدیرعامل دخانیات در تشریح چگونگی حمایت از کشاورزان تنباکو و توتون‌کار به مجلس‌ می‌رود رابطه بین طلا و دلار / قیمت طلا سقوط می کند؟ آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟ بازنشستگان منتظر این واریزی جدید باشند وعده جدید وزارت کار درباره اشتغال جوانان تراز تجاری مثبت 11میلیارددلاری مناطق آزادوویژه/سکوی واردات نیستیم این کشور با ارزان فروشی سود نجومی کرد! دلار چند شد؟ | جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و صرافی‌ بانکی ؛ 29 اردیبهشت 1401 علت عدم واریز یارانه به این افراد / اعتراض ها بر... روسیه با ارزان فروشی کدام بازارها را تصاحب کرد؟ مجوز تاسیس اولین بانک فراساحل‌ کشور از بانک مرکزی اخذ شد ‌ محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد سرمایه‌گذاری 300 میلیارد یورویی اروپا برای حذف سوخت‌های روسیه مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 فروش میوه های نوبرانه به قیمت های لاکچری! چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی قیمت جدید دلار در بازار متشکل + جدول معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد