چرا سود بانک ملت کم شد؟ / بدهی وبملت چقدر است؟

چرا سود بانک ملت کم شد؟ / بدهی وبملت چقدر است؟

سود خالص هر سهم بانک ملت در شش ماه نخست امسال 147 ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال 99 بیش از 56 درصد کمتر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک ملت اخیرا گزارش عملکرد شش ماهه خود را منتشر کرد که با حواشی زیادی همراه بود. موضوعی که باعث شد این بانک علاوه بر اصلاح صورت مالی 6 ماهه خود، گزارشی مبنی بر شفاف‌سازی هم در کدال منتشر کند.

بر اساس صورت‌های مالی شش ماهه منتشر شده در کدال، وبملت در نیمه نخست امسال در مجموع از تسهیلات اعطایی و سپرده‌گذاری و اوراق بدهی درآمدی 30 هزار میلیارد تومانی داشته است که از این میزان بیش از 15 هزار میلیارد تومان را هزینه سود سپرده‌ها کرده است. با کسر هزینه 11 هزار میلیارد تومانی اداری و عمومی و سایر هزینه‌ها، سود خالص عملیات این بانک به سه هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افتی 56 درصدی داشته است. با این حساب سود خالص هر سهم بانک ملت در شش ماه نخست 147 ریال به ثبت رسیده است.

موجودی نقدی وبملت هم در این دوره 26 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به نیمه نخست پارسال 8٫5 درصد کمتر شده است. مجموع بدهی‌های این بانک هم تا پایان شهریور 810 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به پارسال 14 درصد بیشتر شده است.

با این حال بانک ملت در خصوص کاهش قابل ملاحظه سود خود توضیحاتی ارايه کرده است. این بانک دلیل اصلی این کاهش را تغییر نکردن نرخ تسعیر ارز اعلام کرده است. این بانک می‌گوید نرخ تسعیر ارز از 9 هزار تومان در پایان سال 1398 به 11 هزار تومان در پایان شهریور 1399 رشد داشت که منجر به ثبت سود 10 هزار و 400 میلیارد تومانی در صورت مالی شهریور 99 شد.

از سوی دیگر با استناد به بند 4 گزارش حسابرس مستقل روی صورت مالی سالانه 99، این بانک با کسری ذخیره 27 هزار میلیارد تومانی مواجه است و به منظور تعدیل این بند مذکور مبلغ سه هزار و 580 میلیارد تومان هزینه اکچويری منظور شده است.

با این تفاسیر، این بانک مدعی است در صورت حذف سود تسعیر ارز از گزارش سال گذشته، سود هر سهم این بانک تنها 48 ریال می‌‎بود که از سود 147 ریالی شش ماه نخست امسال بسیار کمتر بود. بنابراین بانک ملت می‌گوید با ثابت در نظر گرفتن شرایط، سود خالصش در نیمه نخست امسال تقریبا سه برابر شده است.

مهمترین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

راهکار جدید برای کاهش قیمت پیاز/ قاچاق دلیل اصلی رشد نرخ پیاز اعلام شد با یک میلیارد تومان می‌توان در پایتخت خانه خرید؟ عوارض صادرات گوجه فرنگی زراعی 70 درصد باقی ماند عوارض صادراتی گوجه فرنگی تمدید شد کارگران ساختمانی یک گام تا بیمه تامین اجتماعی جزيیاتی از اتصال پیام‌رسان ایتا و بله کاهش 3 درصدی قیمت نفت در بحبوحه سردرگمی بازار ریزش بازارهای سهام در آمریکا رقم عجیب شناسایی فرارهای مالیاتی کشور/ اسامی دستگاه‌های متخلفی که به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند، اع... بانک حق مسدودکردن بخشی از حساب را برای پرداخت وام ندارد واکنش یک کارشناس به توقف عرضه خودرو در بورس/ در چه... 5 هزار میلیارد تومان از سود سنواتی سهامداران واریز شد سوخت کشور همچنان وابسته به بنزین/ CNG جایگاهی در سبد سوخت ندارد اولویت دولت تکمیل مسکن مهر و اجرای نهضت مسکن است کاهش 19 درصدی نرخ تورم سالانه در آذرماه بازگشت یک فروند فوکر 100 به ناوگان هوایی کشور پس از 5 ماه زمینگیری ریزش بازارهای سهام در آمریکا رقم عجیب شناسایی فرارهای مالیاتی کشور/ هشت دستگاه متخلفی که به درگاه ملی مجوز‌ها متصل نشدند! افتتاح 10 واحد مسکونی ‌با دستور ريیس جمهور/ اهدای کلید به مالک در پرند چرا برقی شدن قطار تهران-مشهد ضرورت دارد؟ جذب 66 هزار نفر از فارغ التحصیلان در طرح کارورزی گزارشی از تامین مالی نهضت ملی مسکن کاهش 19 درصدی نرخ تورم 12 ماهه در آذر 1401 واریز 5 هزار و 500 میلیارد تومان سود سنواتی به حساب سهامداران کاهش 19 درصدی نرخ تورم سالانه در آذرماه مجموعه حاکمیت باید به رفع ناترازی‌های اقتصادی کمک کند/ پرداخت 46 هزار میلیارد تومان تسهیلات تبصره 18... آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا از فردا ورود سامانه بارشی جدید به کشور از روز دوشنبه قرارداد طرح توسعه میدان گازی کیش امضا می‌شود خروج از بحران و رشد 32 درصدی تولید خودرو پس از 4 سال / سه گام وزارت صمت برای حل مشکلات صنعت خودرو تشکیل مرکز مبادله ارز و طلا با موافقت شورای پول و اعتبار حراج محصولات سایپا با شرایط اقساطی | محصولات سایپا را از فردا به قیمت کارخانه بخرید دلار جهانی صعود کرد آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا از فردا توییتر درآمدش را با کاربران تقسیم می‌کند حرکت روسیه به سمت تجارت نفت با هند و فاصله گرفتن از دلار مصر واگذاری 99 ساله مدیریت کانال سويز به شرکت صهیونیستی را تکذیب کرد مولدسازی محرمانه نیست/ کسی تاکنون جرات مولدسازی را نداشت قراردادهای خارجی محرمانه است/ جزيیاتی از احداث بنادر جدید آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا از فردا 5 سال رشد پایین اقتصادی در دهه گذشته چگونه جبران می شود تشکیل سازمان بازرگانی برای بخش خصوصی مبهم است/ تاسیس وزارت معقول‌تر بود قیمت گوشت ارزان شد | کاهش عجیب قیمت گوشت در بازار امروز تردد روان در تمامی محورهای برون‌شهری گزارشی از تامین مالی نهضت ملی مسکن/ با سرعت گرفتن ساخت مسکن آمار بیکاری به کمترین میزان 10 سال گذشته... مسابقه گرانی و رابطه آن با گسترش فقر پشت پرده نسخه امنیت غذایی آمریکا برای دیگر کشورها چرا ادعای ريیسی مبنی بر ایجاد یک میلیون شغل واقعی نیست؟ احتمال تعادل نمادهای بورس در معاملات یکشنبه انتقال آب از خلیج فارس به صنایع اجرایی می شود/ شروط رشد تولید