شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟

شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟

بازار مالی تسنیم نوشت: معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره شرایط تجمیع کارت‌های بانکی و برنامه بانک مرکزی در این خصوص به بیان توضیحاتی پرداخت.

مهران محرمیان، معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره برنامه این بانک برای تجمیع کارت‌های بانکی، اظهار داشت: بروز برخی تخلفات و سوءاستفاده‌ها از کارت‌های بانکی، پیشنهادهایی را مبنی بر تجمیع همه کارت‌های بانکی در یک کارت یا ادغام کارت‌های بانکی با سایر کارت‌های شهروندی مانند کارت ملی و... در سطح رسانه‌ها و از سوی بعضی مراجع قانونی درگیر با پیامدهای تخلفات در این حوزه به دنبال داشته است. بانک مرکزی ضمن استقبال از همفکری در این باره و استفاده از نظرات کارشناسان این بخش، تاکید دارد در انتخاب شیوه‌های جلوگیری یا کاستن از زمینه‌های سوءاستفاده از همه ابزارهای بانکی و پرداخت الکترونیکی، جنبه‌های مختلف اعم از فنی و قانونی موردتوجه قرار داشته باشد تا راه‌حل‌های پیشنهادی باعث بروز مشکلات بزرگتر نباشد.

وی افزود: مهم‌ترین نکته‌ای که در این مورد باید به آن توجه داشت این است که زمینه تخلفات با کارت‌های بانکی مانند اجاره دادن کارت یا ... با فیزیک این کارت‌ها فراهم نمی‌شود بلکه اطلاعات کارت است که با قراردادن آن در اختیار دیگران، امکان استفاده یا سوءاستفاده از کارت فراهم می‌شود؛ اگر فردی شماره کارت و اقلام امنیتی مانند تاریخ انقضا را در اختیار دیگران قرار دهد، در واقع امکان استفاده شخص دیگر را از کارت بانکی به او داده است و این بهره‌برداری لزوما نیازی به انتقال خود کارت ندارد بنابراین باید بررسی کرد که پیشنهادهایی مانند ادغام کارت‌ها که در واقع به معنای یکی کردن فیزیک کارت‌ها است، چقدر به جلوگیری از تخلفات و سوءاستفاده‌ها کمک خواهد کرد؟

باید توجه داشت تا زمانی که دارندگان کارت‌های بانکی از پیامدهای ناگوار و مجازات‌های قانونی اجاره دادن کارت بانکی خود آگاه نباشند و از انجام چنین تخلفی پرهیز نکنند، حذف فیزیک کارت بانکی، ادغام کارت‌های بانکی با هم یا ادغام آن‌ها با سایر کارت‌های شهروندی، مشکلی را حل نخواهد کرد چرا که اساسا زمینه تخلف یا سوءاستفاده با تعدد کارت‌ها ایجاد نمی‌شود بلکه ارايه اطلاعات کارت به دیگران است که امکان سوءاستفاده را فراهم می‌آورد.

معاون فناوری بانک مرکزی با اشاره به تجارب سایر کشورها در این زمینه گفت: رویکردی که می‌تواند اتفاق بیافتد حذف فیزیک کارت‌ها اعم از کارت‌های بانکی و سایر موارد مانند کارت‌های شناسایی، گواهینامه رانندگی و... است. در مواردی که همچنان از کارت‌های فیزیک استفاده می‌شود نیز در گام اول کارت‌های با مرجع صادرکنندگی واحد مانند کارت گواهینامه، کارت ملی یا مشابه آن، کارت مالکیت و مشخصات خودرو و... تجمیع شده‌اند و تقریبا نمونه‌ای در سطح دنیا از تجمیع کارت‌های بانکی با این قبیل کارت‌ها وجود ندارد.

دلیل این رویکرد نیز تا حدود زیادی روشن است؛ اطلاعات درج شده در کارت‌های بانکی و سایر کارت‌ها دارای تفاوت‌های ماهیتی هستند و علاوه بر آن روش‌های احراز هویت در شبکه‌های بانکی و پرداختی با سایر سامانه‌ها که عمدتا سامانه‌های هویتی هستند، تفاوت‌های فنی و کارکردی متفاوتی دارند. به این اعتبار می‌توان از کارت‌های غیربانکی برای احراز هویت و شناسایی افراد استفاده کرد، ولی نمی‌توان و نباید به همین کارت‌ها اجازه دسترسی به حساب بانکی افراد را داد.


محرمیان ادامه داد: نکته دیگری که باید موردتوجه قرار بگیرد، مرجع صادرکننده و پاسخگو در قبال کارت‌های تجمیع شده است؛ اهمیت این مرجع زمانی بیشتر مشخص می‌شود که به هر علتی کارت فرد که بنا بر پیشنهاد مدافعان تجمیع کارت‌ها کارت بانکی، کارت ملی و... شده است، مفقود شود. در این صورت سوال مهم این است که کدام مرجع باید فرایند صدور مجدد این کارت را پیگیری کند؟ بانک؟ ثبت‌احوال؟ راهنمایی‌ورانندگی یا ...؟ و اینکه تا صدور کارت المثنی برای فردی که کارت خود را گم کرده آیا تمام فعالیت‌های او در تمام شيون مختلف اعم از نیازهای بانکی، رانندگی و.. با هم دچار اختلال نخواهد شد؟


محرمیان گفت: پیشنهاد ما این است که در گام نخست چنین ادغامی در حوزه کارت‌ها و خدمات هم‌سنخ مانند کارت ملی و گواهینامه انجام بگیرد تا مشکلاتی مانند مرجع رسیدگی به کارت، نیازهای فنی درج اطلاعات در فیزیک کارت، تناسب شاخص‌های امنیتی برای نوع دسترسی و... کمتر بروز کند.


معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: ازآنجایی‌که پیش‌نیاز اجرای چنین روش‌هایی، فراهم آمدن زمینه‌های قانونی و مقرراتی و همچنین هماهنگی‌هایی در لایه‌های کلان تصمیم‌گیری کشور است، بانک مرکزی ضمن استقبال از نظرات کارشناسانه و تخصصی در این زمینه، همچنان بر ایجاد تناسب میان جرم و مجازات در حوزه تخلفاتی ازاین‌دست تاکید دارد.

23219

فناوری محبوب اما عذاب‌آور!

فناوری محبوب اما عذاب‌آور!

با گذشت دو دهه از زمانی که بلوتوث برای نخستین بار در محصولات الکترونیکی قابل دسترس شد، به حدی رایج شده است که یک نسل از مصرف کنندگان ممکن است نتوانند زمان بدون این فناوری را به خاطر بیاورند.

Isna.ir/
پارک علم و فناوری تخصصی خودرو ساخته می شود؟

پارک علم و فناوری تخصصی خودرو ساخته می شود؟

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: به‌منظور افزایش عملکرد تولیدکنندگان و نگاه به آینده، ایجاد پارک علم و فناوری لازم ا...

Gostaresh.news/
فناوری های دفاعی در سایر صنایع نیز قابل استفاده هستند

فناوری های دفاعی در سایر صنایع نیز قابل استفاده هستند

وزیر صمت در ایین رونمایی از محصدر صنایع دفاعی به لحاظ نیازی که وجود دارد تحقیق و توسعه های بسیاری در پیشرفت فناوری...

Borna.news/
ساخت شهرک فناوری تهران به کجا رسید؟

ساخت شهرک فناوری تهران به کجا رسید؟

ایجاد شهرک فناوری تهران که از جمله مصوبات بر زمین مانده دولت از سال 1378 تا کنون است، که در توافق میان سازمان صنایع...

Gostaresh.news/
نمایش قدرت کشور در حوزه فناوری با حضور در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو

نمایش قدرت کشور در حوزه فناوری با حضور در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسک...

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حضور در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو فرصتی برای ارايه محصولات با فناوری بالاست.

Borna.news/
روسیه؛ فرصتی برای ارايه محصولات با فناوری بالا

روسیه؛ فرصتی برای ارايه محصولات با فناوری بالا

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: حضور در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو فرصتی برای ارايه محصولات با فناوری بالاست.

Gostaresh.news/

قدرت نمایی ایران بامحصولات فناوری در نمایشگاه...

غول فناوری آلمانی از شرکت گاز پروم روسیه عذرخواهی کرد

غول فناوری آلمانی از شرکت گاز پروم روسیه عذرخواهی کرد

شرکت زیمنس، غول فناوری آلمانی برای لحن تمسخرآمیز خود در مورد توربین پمپاژ گاز خط لوله نورد استریم یک در تويیت این شرکت...

Borna.news/
شناسایی و دریافت بیش از 150 نیاز فناورانه از واحدهای صنعتی 18 استان کشور در قالب رویداد ملی تبادل فناوری بنگاه های صنعتی کوچک و متوسط

شناسایی و دریافت بیش از 150 نیاز فناورانه از واحدهای صنعتی 18 استا...

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان اصفهان گفت: دانش بنیان و اشتغال آفرین با تبریک فرا رسیدن 21 مرداد روز حمایت از...

Borna.news/
حدس بزنید اولین عابر بانک در ایران کی افتتاح شده +تصاویر

حدس بزنید اولین عابر بانک در ایران کی افتتاح شده +تصاویر

بازار مالیجام جم نوشت:از وقتی دستگاه‌های خودپرداز یا همان عابر بانک‌ها به صورت وسیع گسترش پیدا کردند امور بانکی با سهولت بیشتری انجام میگیرد و در وقت و هزینه‌ها بسیار صرفه جویی شده است.

KhabarOnline.ir/
صفری: ایران و روسیه برای سويیفت جایگزین پیدا می‌کنند/ از کارت اعتباری «میر» روسیه در ایران استفاده می‌شود

صفری: ایران و روسیه برای سويیفت جایگزین پیدا می‌کنند/ از کارت اعتب...

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در راستای تلاش تهران و مسکو برای مقابله با تحریم‌های غرب...

Borna.news/
رد پای بانک‌ها در قهر بورس با شرکت‌های فناوری محور

رد پای بانک‌ها در قهر بورس با شرکت‌های فناوری محور

رباطی؛ کارشناس بازار سرمایه گفت: حسابرسی شرکت‌های خصوصی فناوری محرمانه است و جنس خریداری شده را اعلام نمی‌کنند. به این...

Gostaresh.news/
صادرکننده کالاهای دارای فناوری و اشتغال بالا و مصرف آب کمتر باشیم

صادرکننده کالاهای دارای فناوری و اشتغال بالا و مصرف آب کمتر باشیم

ایلنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان که شامگاه روز سه‌شنبه برگزار شد، گفت: نباید در تجارت خارجی تنها دو جانبه فکر کنیم،...

Ilna.ir/
بعد از کادر درمان این بار اماراتی‌ها کارشناسان فناوری اطلاعات ایران را می بلعند!

بعد از کادر درمان این بار اماراتی‌ها کارشناسان فناوری اطلاعات ایرا...

اقتصاد کلانشرق نوشت: درحالی‌که طرح صیانت در ایران ماه‌هاست خبرسازی می‌کند و گزارش‌های متعددی از اعمال محدودیت‌های تازه برای کاربران ایرانی شنیده می‌شود، اماراتی‌ها پس از راه‌اندازی شهر اینترنتی دبی و ...

KhabarOnline.ir/
استفاده از فناوری‌‎های پیشرفته در توسعه صنعت روانکار کشور

استفاده از فناوری‌‎های پیشرفته در توسعه صنعت روانکار کشور

باتوجه به اهمیت توسعه دانش‌بنیان صنعت روانکار کشور و نیاز به تحول در این صنعت، مدیرعامل شرکت نفت ایرانول با حضور در...

Borna.news/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟