کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی

کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی

ريیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از اولویت‌های مهم بانک مرکزی، کنترل رشد نقدینگی در راستای کنترل تورم است.

بورس نیوز: علی صالح آبادی، ريیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: یکی از اولویت‌های مهم بانک مرکزی، کنترل رشد نقدینگی در راستای کنترل تورم است. در این راستا رشد ترازنامه بانک‌ها در حال کنترل است. محدوده رشد ترازنامه هر بانک بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار مشخص شده و بانک‌ها در حال حرکت در این چارچوب هستند تا رشد نقدینگی در مسیری که بانک مرکزی تعریف کرده اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به تامین مالی غیرتورمی تولید، تاکید کرد: یکی از ابزار‌های جایگزین برای تامین مالی تولید، اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) است که حجم انتشار این اوراق از 45 هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

ريیس کل بانک مرکزی ادامه داد: تلاش می‌کنیم این اوراق در خود زنجیره تامین جابجا شود. این اتفاق می‌تواند بازار این اوراق را در خود زنجیره تامین تعمیق ببخشد و این اوراق کمتر در بازار سرمایه عرضه شود؛ بنابراین اوراق گام می‌تواند تامین مالی غیرتورمی تولید را رقم بزند.

صالح‌آبادی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تصویب سه نوع صندوق برای بانک‌ها در هیيت عامل بانک مرکزی، توضیح داد: یک نوع آن صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختص اوراق دولتی است که بانک‌ها می‌توانند این صندوق‌ها را ایجاد کنند.

وی یادآور شد: البته ضوابط این صندوق‌ها قبلا تصویب شده بود که الان باید سرعت بگیرد. به این صورت که اگر دولت اوراقی را منتشر می‌کند، این اوراق قابل خریداری توسط این صندوق‌ها باشد و برای خرید اوراق دولتی مراجعه کمتری به بانک صورت بگیرد که این اتفاق مثبتی است.

رییس کل بانک مرکزی افزود: مورد بعدی صندوق‌های زمین و ساختان و صندوق‌های املاک و مستغلات است. بانک‌هایی که املاک و مستغلات دارند می‌توانند با در قالب این صندوق‌ها، به صورت اجاره‌داری حرفه‌ای گواهی‌های صندوق‌ها را دربازار عرضه نموده و منابع را از بازار جمع کنند. همچنین اگر بانک‌ها اموال مازادی دارند می‌توانند برای مولدسازی آن‌ها از این صندوق‌ها استفاده کرده و اموال را مولد کرده و بعدا واگذار کنند.

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: دارندگان کارت بازرگانی فعال و معتبر با شروطی که بانک مرکزی تعریف می‌کند، می‌توانند حداکثر تا سه برابر بیشتر از افراد عادی در بازار متشکل ارزی اسکناس ارز دریافت کنند. این در راستای کمک به فعالان اقتصادی است که نیاز به اسکناس ارزی دارند.

وی افزود: با توجه به اینکه صادرکنندگان میزان عرضه خود را در بازار متشکل ارزی افزایش داده‌اند، فعالان اقتصادی می‌توانند از این امکان استفاده کنند.

صالح‌آبادی ادامه داد: خوشبختانه وضعیت منابع ارزی ما رو به بهبود است وهر چه جلوتر می‌رویم، وضعیت ما بهتر می‌شود. در آبان‌ماه نسبت به مهرماه فروش حوزه نفت رشد بسیار خوب و قابل ملاحظه‌ای داشت؛ لذا حجم عرضه‌ها در بازار نیما نسبت به گذشته بر اساس ارز‌های مختلف مورد نیاز بازار گسترش پیدا کرده است؛ بنابراین همچنان وضعیت مطلوبی را برای تامین منابع ارزی در ماه‌های آینده پیش‌بینی می‌کنیم.

پیام جدید فرزین به بازار ارز/ همچنان نرخ‌ساز ارز خواهیم... ریشه مشکل کجاست که در پی تشکیل سازمان بازرگانی هستیم؟ خبر مهم وزیر اقتصاد درباره نرخ جدید سودبانکی/ چرا بانک‌ها... فاصله‌ مزد و هزینه‌ کارگران از 200درصد گذشت! آمار گل‌ و بلبل از وضعیت اشتغال در ایران! فروش ویژه خودروسازان برای دلالان! دولت داده دقیقی از شمار کارکنان خود ندارد! خشکبار از سبد خانوارهای ایرانی حذف شد رکوردشکنی تسلا شگفتی‌ساز شد خودروهای قاچاق لوکس در انزلی توقیف شدند زمان اعلام نرخ جدید سود بانکی اعلام شد؟ حجم ترانزیت به 11 میلیون تن رسید/ پیش‌یینی درآمد 32 هزار میلیاردی از حقوق ورودی خودرو در سال آینده خاندوزی: تحریم مانع رکوردزنی صادرات غیرنفتی کشور نشده است شورای اقتصاد به جز شخص رییس مخالف عرضه خودرو در بورس نیست/ درباره توقف پرداخت وام از رییس کل بانک مر... مردم پیشرفت‌های دولت را احساس نمی‌کنند/ در صادرات غیرنفتی رکورد زدیم پیش فروش ایران خودرو با شرایط اقساطی آغاز شد | حراج بزرگ سوگلی ایران خودرو با تحویل فوری گزارش ريیس کل بانک مرکزی از عملیات احیای ثبات ارزی در کشور عرضه 191 میلیون دلار در سامانه نیما رکوردشکنی صادرات غیرنفتی در سال جاری/ 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم استقبال کارجویان از شرکت خدمات ارتباطی رایتل در نمایشگاه کار صدور قبض کمتر از 30 هزار تومان در ماه برای 60 درصد مشترکان واحدهای خانگی گزارش ماهانه بازار بدهی منتهی به دی ماه 1401 وزیر اقتصاد: 990 ملک و دارایی دولت در مسیر مولد سازی قرار گرفت قیمت آپارتمان 60متری در غرب و شرق تهران گزارش بازار‌ها امروز 6 بهمن 1401 | پیش بینی قیمت بیت کوین برای روزهای خاص دادستان خرم‌آباد: مردم ازنا و الیگودرز فعلا قبض‌های گاز نجومی را پرداخت نکنند صادرات برق روسیه به آسیا افزایش یافت کشور باید از کارخانه‌داری به سمت صنعتی سازی برود/ نقطه معجزه آسای اقتصاد ایران؛ سرمایه گذاری، تولید ... نوسانات قیمت گوسفند سبب تعطیلی موقت برخی واحدهای صنفی در قم شده آمار 1میلیون شغل ريیسی چه می‌گوید؟ چشم‌انداز صعودی طلای سیاه/ چین بازار نفت را به کدام... واکنش وزارت صنعت به گرانی‌های اخیر اتصال 89 درصد مجوزهای کشور به درگاه ملی مجوزها برزیل تلگرام را جریمه کرد پیش‌فروش بلیت قطارهای نوروزی در هفته سوم بهمن اسامی پنج بانک دولتی که 5 هزار یورو در آن ها عرضه می‌شود صدور قبض‌های نجومی لرستانی ها را غافلگیر کرد! بازگشایی خزانه جواهرات ملی به مناسبت دهه فجر گرانی گوشت، این بلا را سر برخی اصناف قم آورد دستور ویژه درباره پیامک میلیاردی شهروند شاهرودی فاجعه قبوض نجومی گاز صدای دادستان را درآورد قیمت پژو پارس ساده؛ فقط 455میلیون! آمار ترسناک از زمستان سیاه تهران! نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت! واکنش به شایعه کمبود بنزین در کشور ایرلاین‌ها موظفند اضافه‌هزینه را به خریداران بلیت پرداخت کنند پیش بینی قیمت دوج کوین و شیبا نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت! شرایط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی ابلاغ شد عرضه ارز در سرفصل تامین نیازهای ضروری در پنج بانک دولتی