کنفرانس تجاری چین و جهان عرب در ریاض برگزار می‌شود

کنفرانس تجاری چین و جهان عرب در ریاض برگزار می‌شود

ریاض، پایتخت عربستان سعودی، این ماه میزبان کنفرانس تجاری 23 کشور عربی و چین خواهد بود.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واس)، دهمین کنفرانس تجاری اعراب و چین در یازدهم و دوازدهم ژوين 2023 (21 و 22 خرداد 1401) در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار می‌شود.

این رویداد توسط وزارتخانه‌های سرمایه‌گذاری و امور خارجه عربستان سعودی و با مشارکت دبیرخانه عمومی اتحادیه عرب و شورای چین برای ارتقای تجارت بین المللی، اتحادیه اتاق‌های عربی و تعدادی از سازمان‌های دولتی برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، 23 کشور عربی و بیش از دو هزار نماینده بلندپایه دولت‌ها مقامات ارشد، مدیران ارشد اجرایی، سرمایه گذاران و کارآفرینان عربی در این کنفرانس شرکت دارند و خواهان همکاری و توافق بر سر طرح‌های مشترک بین کشورهای عربی و چین هستند.

این رسانه دولتی سعودی گفت که انتظار می‌رود که این کنفرانس جهشی در مسیر روابط اقتصادی، سرمایه گذاری و تجاری اعراب و چین ایجاد کند، زیرا بزرگترین گردهمایی عربی چینی در زمینه تجارت و سرمایه گذاری است.

منبع مذکور افزود: دستور کار کنفرانس شامل بسیاری از جلسات گفت‌وگو و نشست های دوجانبه است که در آن، توسعه روابط اعراب و چین و چشم‌انداز سرمایه گذاری و تامین مالی طرح کمربند و جاده را بررسی می‌کنند.

این کنفرانس همچنین فرصت‌های سرمایه گذاری در بسیاری از بخش های اقتصادی را بررسی می کند و بهترین خدمات پشتیبانی را برای تسهیل کار سرمایه گذار ارايه می‌دهد و به دنبال این است که با بسیج تلاش‌ها برفاه و توسعه پایدار در کشورهای مختلف عربی و چین را محقق کند.

خبرگزاری دولتی عربستان همچنین به نقل از خالد الفاتح، وزیر سرمایه گذاری این کشور آورده است: روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی بین کشورهای عربی و چین بیش از دو هزار سال است و به موجب این روابط محکم و دیرینه، کنفرانس تجاری اعراب و چین برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مبادلات تجاری بین کشورهای عربی و چین طی دوره‌های قبل به سطوح متمایزی رسیده است، گفت: حجم مبادلات تجاری بین کشورهای عربی و چین در سال 2022 به حدود 430 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به سال 2021 رشد 31 درصدی داشته است.

بر اساس اظهارات این وزیر سعودی، کشورهای عربی خواهان بهره‌مندی از شراکت راهبردی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری با چین در زمینه‌های مختلف هستند، زیرا این کشور دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

پایان پیام/

آخرین اخبار بورس و اقتصاد