خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!

خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!

یک خانواده‌ی سه نفره‌ی کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روز نان‌آور خانواده را برای...

ایلنا: یک خانواده‌ی سه نفره‌ی کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روز نان‌آور خانواده را برای خرید فقط یک کیلوگرم گوشت قرمز هزینه کنند!

سرانه مصرف گوشت سالانه به 3 کیلوگرم و کمتر رسیده است. در میانه‌ی اردیبهشت سال جاری، مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتيینی کشور از کاهش مصرف سرانه گوشت ایرانیان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: مرکز آمار ایران سرانه مصرف گوشت قرمز در سال را 4 کیلوگرم در سال به ازای هر نفر اعلام کرده است. اما آنچه واقعیت دارد چیزی حدود 3 کیلوگرم است که باید گفت این آمار برای هر جامعه‌ای نگران‌کننده است.

او یک مقایسه‌ی ساختاری صورت داد؛ مقایسه‌ای که به خوبی نشان می‌دهد چگونه نمودار تغذیه‌ای مردم تابعی از شاخص‌های رشد اقتصادی کشور است: «این در حالی است که به عنوان مثال در سال 1993 سرانه کشور گوشت قرمز مردم چین 5 کیلوگرم بود که الان این عدد به 53 کیلوگرم رسیده است.»

نصف شدن سرانه گوشت در یازده ماه!

«سرانه گوشت در کشور از 12 کیلوگرم در سال به 6 کیلوگرم رسیده و به عبارتی با 50 درصد کاهش مصرف مواجه شده است» این خبر را مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در مهرماه سال گذشته (1400) به رسانه‌ها داد. حالا نزدیک به یک سال یا به طور دقیق‌تر یازده ماه از اعلام این خبر گذشته است؛ کاهش مصرف سرانه گوشت از 6 کیلوگرم در سال به 4 یا حتی 3 کیلوگرم، نگران‌کننده است.

نصف شدن سرانه مصرف گوشت فقط مختص سال 1401 نیست؛ در سه چهار سال اخیر، هر سال مردم ناچار شده‌اند مصرف گوشت قرمز خود را به خاطر افزایش سنگین قیمت‌ها نصف کنند؛ در اسفند 99، ريیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه نوسان بازار هیچ توجیهی ندارد گفت که بنابر آمار امسال، میزان مصرف گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش یافته است.

آن زمان قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز حدود 45 هزار تومان بوده است، با این حال، مردم استطاعت خرید نداشته‌اند؛ اما امروز مشاهدات میدانی بازار نشان می‌دهد که حداقل قیمت گوشت قرمز در محدوده‌ی هر کیلو 200 هزار تومان است؛ آخرین قیمت‌ها در دهم مرداد: نرخ هر کیلو ران گوسفندی با استخوان ممتاز، 216 هزار تومان!

تایید پایین بودن سرانه مصرف در گزارشات رسمی

براساس مصوبات مزدی شورایعالی کار، حداقل دستمزد روزانه‌ی کارگران در سال جاری، 139 هزار و 325 تومان است؛ اگر مزایای مزدی مانند حق مسکن و سنوات را به این رقم بیفزاییم، به سختی به روزی حدود 200 هزار تومان می‌رسیم؛ بنابراین قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی امروز از دستمزد روزانه‌ی یک کارگر به مراتب بیشتر است؛ یعنی یک خانواده‌ی سه نفره‌ی کارگری اگر یک روز بخواهند غذای گوشتی بخورند، باید کل دستمزد آن روز نان‌آور خانواده را برای خرید فقط یک کیلوگرم گوشت قرمز هزینه کنند؛ تنزل سطح کیفی تغذیه، عواقب میان‌مدت و بلندمدت بسیار دارد؛ عواقبی که چشم پوشیدن بر آن‌ها جامعه را به سمت بحران سوق خواهد داد.

در این میان، مقایسه سرانه مصرف گوشت در ایران و کشور‌های اروپایی و آمریکا روند‌های متفاوتی دارد. هر آمریکایی سالانه 49 کیلو گوشت قرمز می خورد و این عدد برای هر آرژانتینی در سال به 40 کیلو می‌رسد. مردم کشور‌های اروپایی هم حدود 30 کیلو در سال گوشت قرمز مصرف می‌کنند و سرانه مصرف گوشت قرمز در ترکیه 27 کیلو در سال است. در ایران سرانه مصرف گوشت به زیر 6 کیلوگرم در سال رسیده است؛ سالی 4 یا نهایتا 3 کیلو گوشت سر سفره‌ی هر کارگر ایرانی است.

کارگران: معمولا گوشت نمی‌خوریم!

برای اینکه بدانیم این اعداد و ارقام با واقعیت‌های زیسته‌ی کارگران چقدر همخوانی دارد، به سراغ چند کارگر و بازنشسته رفتیم و میزان مصرف گوشت ماهانه‌ی آن‌ها را جویا شدیم.

یک کارگر پیمانکاری شهرداری (حداقل‌بگیر) می‌گوید: ما چندین ماه است که اصلا گوشت قرمز نخریده‌ایم، یعنی از ابتدای سال خرید گوشت قرمز نداشته‌ایم؛ اگر اوضاع به همین شکل باشد تا پایان سال هم خرید نمی‌کنیم؛ پولی باشد یکی دو کیلو مرغ یا ماهی می‌خریم؛ واقعا سرانه مصرف گوشت خانواده‌ی ما به صفر رسیده است!

یک کارگر عسلویه (غیرحداقل‌بگیر) می‌گوید: من غذای کمپ را می‌خورم، اما همسر و دو فرزندم اصفهان زندگی می‌کنند؛ فکر کنم هر دو یا سه ماه، یکی دو کیلو گوشت خورشتی می‌خرند تا بتوانیم هر پانزده روز یکبار، غذا با گوشت قرمز داشته باشیم؛ سرانه مصرف هر عضو خانواده ما در بهترین حالت، سالی 3 یا همان 4 کیلوگرم است.

یک بازنشسته‌ی حداقل‌بگیر کارگری ساکن کردستان نیز از به صفر رسیدن خرید گوشت قرمز در ماه‌های اخیر می‌گوید: ماه‌هاست سفره‌ی ما رنگ گوشت قرمز را ندیده است؛ پول ما به خرید چند کیلو مرغ و تخم مرغ به زور می‌رسد؛ گوشت را دیگر فاکتور گرفته‌ایم!

بدون تردید، خروج از این بحران تغذیه‌ای، یک همت عالی می‌خواهد؛ باید سرانه مناسب گوشت قرمز دهک‌های فرودست با قیمت قابل قبول و ارزان تامین شود؛ قیمت یک کیلو گوشت قرمز براساس استاندارد‌ها بایستی حداکثر یک‌سوم یا یک‌چهارم دستمزد روزانه‌ی یک کارگر باشد.

در شرایط فعلی، اگر نمی‌توانند قیمت‌ها را بشکنند لااقل با کالابرگ یا هر طریق دیگری، ماهانه چند کیلو گوشت قرمز ارزان و باکیفیت در اختیار مردم قرار دهند؛ اما راه حل ساختاری، شکستن طلسم عدم تناسب دستمزد‌ها با قیمت‌هاست.

پ
جدیدترین قیمت گوشت قرمز

جدیدترین قیمت گوشت قرمز

قیمت گوشت گرم گوسفندی امروز یکشنبه 20 شهریورماه 1401 در خرده‌ فروشی‌های سطح شهر تهران اعلام شد.

Bartarinha.ir/
شفاف‌سازی صورت‌های مالی سازمان اقتصادی کوثر / بخشی از سهام شرکت‌ها به سه دهک پایین جامعه ایثارگری اختصاص می یابد

شفاف‌سازی صورت‌های مالی سازمان اقتصادی کوثر / بخشی از سهام شرکت‌ها...

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: منابع سازمان اقتصادی کوثر برای همه ایثارگران و خانواده معظم شهدا است و این سازمان برای هیج فرد وافراد خاصی منافعی ایجاد نخواد کرد و در دهه فجر سیستم هوشمند مالی راه‌ا...

Borna.news/
واریز یارانه 150 دلاری به حساب این خانواده ها

واریز یارانه 150 دلاری به حساب این خانواده ها

افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشورهای مختلف جهان که عمدتا از جنگ روسیه و اوکراین ناشی شده، برخی دولت‌ها را به تحرک...

MosalasOnline.com/
توکن جدید خانواده «دوج» کلاهبرداری از آب درآمد

توکن جدید خانواده «دوج» کلاهبرداری از آب درآمد

​تدی دوج (TeddyDoge) بعد یک راگ پول 99 درصد سقوط کرد! کلاهبرداری تدی دوج در حالی است که توکن TEDDY در صرافی کوین بیس...

Bartarinha.ir/
ناظر اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کیست؟

ناظر اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کیست؟

در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خصوص حمایت‌ از مادران در دوران بارداری و شیردهی قوانینی در نظر گرفته شده که شامل پوشش بیمه‌ای آزمایش‌های مادر و جنین، ارتقای مهارت‌های مامایی و افزایش تعداد ...

Borna.news/
دستور ريیس جمهور برای حمایت از تولید داخلی گوشت قرمز

دستور ريیس جمهور برای حمایت از تولید داخلی گوشت قرمز

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ريیس جمهور برای حمایت از تولید داخلی گوشت قرمز، دستور خرید حمایتی، تضمینی، توافقی و تهاتری را دادند که از هفته آینده انجام خواهد شد.

Irinn.ir/

خرید تضمینی گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ سرعت می‌گیرد/صادرات مازاد دام

رسانه اقتصادی مطلوب در شرایط ناگوار اقتصاد ایران

رسانه اقتصادی مطلوب در شرایط ناگوار اقتصاد ایران

غنی نژاد،موسیاقتصاد ایران مدت‌هاست حال و روز خوشی ندارد.

KhabarOnline.ir/
قیمت جدید گوشت قرمز در بازار

قیمت جدید گوشت قرمز در بازار

قیمت گوشت قرمز در بازار امروز 20 تیر 1401 در جدول زیر قابل مشاهده است.

Bartarinha.ir/
تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی

تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی

دستمزد در ایران به کمتر از یکدهم کره جنوبی در 12 سال اخیر رسیده است.

Bartarinha.ir/

مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر

تولید بیش از 600 هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور

تولید بیش از 600 هزار تن گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور

بنابر اعلام مرکز آمار در سال 1400، وزن گوشت تولیدی در کشتارگاه‌های کشور 624 هزار تن بوده است.

Isna.ir/
اختصاص اینترنت رایگان به سه دهک کم‌درآمد جامعه

اختصاص اینترنت رایگان به سه دهک کم‌درآمد جامعه

ایلنا: بر اساس اعلام وزارت ارتباطات، سرپرستان خانوار سه دهک کم درآمد یارانه بگیران می توانند با مراجعه به پنجره واحد خدمات دولت نسبت به فعال کردن بسته اینترنت خود...

Ilna.ir/
طرح تهاتر گوشت قرمز با نهاده‌ها از ده روز دیگر اجرایی می‌شود

طرح تهاتر گوشت قرمز با نهاده‌ها از ده روز دیگر اجرایی می‌شود

ایلنا: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: طرح تهاتر گوشت قرمز با نهاده‌ها در 10 روز آتی اجرایی خواهد شد.

Ilna.ir/
آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار | قیمت گوشت گوساله و گوسفندی در بازار

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار | قیمت گوشت گوساله و گوسفندی در بازا...

مشاهدات میدانی از بازار حاکی از آن است که قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته گذشته نوسانی نداشته است

MosalasOnline.com/
پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟ قیمت جدید مرغ اعلام شد/ کاهش 50 درصدی سرانه مصرف مرغ