جذب سرمایه گذار خارجی مستلزم بهبود فضای کسب و کار

جذب سرمایه گذار خارجی مستلزم بهبود فضای کسب و کار

به اعتقاد کارشناسان، با توجه به آنکه رتبه بهبود فضای کسب و کار کشور سه رقمی است لازم است جایگاه ایران در این حوزه تقویت و بسترهای مناسب در بحث مقررات زدایی ایجاد شود تا جذب سرمایه گذاری خارجی صورت گیرد؛ ‌همچنین اصلاح برخی سیاستهای پولی و مالی، گمرکی و مالیاتی در این خصوص می تواند اثرگذار باشد.

به گزارش ایسنا، از منظر بانک جهانی هر کشوری بتواند ساختارهای قانونی خود را تعدیل کند و مقررات آسان تری را اعمال کند، موانع کمتری در ایجاد و شکل گیری کسب و کار ها در آن کشور ها وجود دارد. البته نباید از این نکته غافل شد که موارد اصلاحی معرفی شده از جانب بانک جهانی ابزارهایی است که می بایست به درستی مورد استفاده بگیرند تا موانع شکل گیری کسب و کار رفع شوند و تنها با ایجاد چنین زیرساخت هایی و دریافت امتیازهای آن نمیتوان انتظار داشت اقتصاد کشور دچار تحول بنیادین شود

باوجود اقداماتی که طی چند سال گذشته در خصوص بهبود فضای کسب و کار کشور صورت گرفته رتبه جهانی ایران در حوزه کسب و کار یک رتبه سه رقمی بوده و چندان مناسب نیست.

بر اساس گزارش بانک مرکزی از شاخص انجام کسب و کار در سال 2020، رتبه ایران در میان 190 کشور جهان 127 اعلام شده است. بر این اساس تعداد 126 کشور، محیط کسب و کار بهتر و مناسب تری نسبت به ایران دارند و می توان گفت که از جذابیت بیشتری در حوزه اقتصاد برخوردارند.

به گفته کارشناسان با رتبه فعلی امکان اینکه گشایشی در حوزه کسب و کار و اشتغال ایجاد شود، غیر ممکن است از این رو لازم است سیاستها در جهت رفع موانع اشتغال و بهبود فضای کسب و کار اتخاذ شود.

برابر اعلام معاونت روابط کار وزارت کار، بهبود فضای کسب و کار کشور در جهان دارای رتبه حدود 130 است و باید برای مقررات زدایی و ایجاد شرایط مناسب با انعطاف پذیری بیشتر بسترها و زمینه های لازم فراهم شود.

حمید حاج اسماعیلی ـ کارشناس حوزه کار ـ در گفت وگو با ایسنا، بر ضرورت رفع موانع کسب و کار در کشور تاکید کرده و می گوید: دولت و نظام بانکی یکی از ابزارهای مهم در حوزه کسب و کار به شمار می روند ولی تا زمانی که به جای نقش حمایتی، رقیب بازار و کسب و کارها باشند نمی توان بهبود فضای کسب و کار را انتظار داشت لذا این مساله باید اصلاح شود تا گشایش در بازار کار به وجود آید.

به اعتقاد وی، برای آنکه رتبه ایران بهبود یابد لازم است اصلاحات گسترده ای در خصوص رفع موانع به لحاظ قانونی و صدور مجوزها و مشوق های کارآفرینی برای کسب و کار در  کشور صورت گیرد.

این کارشناس حوزه کار می افزاید:بر اساس آخرین اعلام بانک جهانی رتبه ایران در این شاخص، 127 به بالا است در حالی که این رتبه باید به زیر 25 بیاید که بتوانیم از یک فضای مساعد برای ایجاد کسب و کار بهره برداری کنیم.

حاج اسماعیلی طولانی شدن فرایند صدور مجوزهای کسب و کار را به زیان کارآفرینان و تولیدکنندگان دانسته و ابراز امیدواری کرده است که تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار و نظارت بر حسن اجرای آن زمینه ارتقای رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار را فراهم کند.

وی بر لزوم تشکیل بخش خصوصی قوی و جذب سرمایه گذاران خارجی تاکید کرده و می گوید: برخی سیاستها و موازی‌کاری‌ها مانع رسیدن به این هدف می‌شود که در این راستا اصلاح برخی سیاستهای پولی و مالی، گمرکی و مالیاتی می تواند اثرگذار باشد.

به هم ریختگی نظام مجوزدهی در دستگاه‌های متولی صدور مجوز همواره یکی از مواردی است که شرایط  سختی را به فعالان کسب و کارها تحمیل کرده و این امر باعث شده تا بعضا مجوزهای غیر کارشناسی و غیر تخصصی صادر شود و سرمایه گذاران و کارآفرینان داخلی را دلسرد و بی انگیزه کند؛ در نتیجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به دلیل ریسک بالای سرمایه‌گذاری و احساس عدم امنیت و نبود محیط مساعد برای کسب و کار از انجام هرگونه فعالیت اقتصادی منصرف می شوند.

به گزارش ایسنا، با توجه به آنکه شاخص فضای کسب و کار که از سوی بانک جهانی منتشر می شود، عامل مهمی در تصمیم گیری سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری به شمار می رود، از این رو جایگاه ایران در این شاخص حایز اهمیت است و باید به دقت رصد و مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گرفته و راههای رفع موانع آن شناسایی شود.

نفوذ جریان سرمایه‌داری در بدنه دولت رییسی/ پرداخت یارانه 400 هزار تومانی تورم‌زا است/ مردم زیر فشار ... پس لرزه اصلاحات یارانه ای در بازارهای همسایه/ واقعیت ماجرا چیست؟ اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه؛ شرایط و مهلت ثبت نام | عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی ... یارانه جاماندگان واریز شد/ این یارانه چرا غیرقابل برداشت... یارانه جدید به حساب خانوارهای معترض واریز شد کیهان: پنج تدبیر دولت که موجب موفقیت در آغاز طرح ساماندهی یارانه‌ها شد قیمت این خودروهای پرطرفدار کاهش یافت | پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده اقدامات مثبت دولت سیزدهم باعث ایجاد ثبات در بازار سهام شد 3 هشدار درباره بازار ارز/ بازار سکه، سکه شد آینده سیاه در انتظار بیت کوین است بیت کوین در آستانه سقوط باورنکردنی+ قیمت رمزارزها معیار دریافت سهام عدالت اعلام شد معامله طلا در فضای مجازی امینت دارد؟ ماجرای پیامک نگران‌کننده مسکن مهر مخاطرات طبیعی چقدر به بخش کشاورزی آسیب وارد کرده‌است؟ اولین فروش خودرو در سامانه یکپارچه/عرضه 30 خودرو از محصولات خودروسازی دولتی و خصوصی دبیرکل خانه کارگر: آقای ريیسی اشتباهات دولت احمدی‌نژاد درباره یارانه‌ها را تکرار نکند/ روحانی از سیا... انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از رسانه های حامی دولت درباره نحوه توجیه گرانی ها هنر 2 هزار میلیارد تومانی! + عکس بورس امروز باز است/ فعالیت بازار سرمایه طبق روال همیشه ادامه دارد روزنامه اطلاعات: حالا که نوبت افزایش حقوق 4.5 میلیون مستمری بگیر رسید یادتان افتاد که تورم زیاد می ش... کیهان: مدیریت اقتصادی کشور می لنگد/ 50درصد اقتصاد کشور زیرزمینی است خودروهای ارزان در راه است؟/ محدوده قیمتی خودروهای وارداتی اعلام شد واریز علی‌الحساب حقوق بازنشستگان/ چرا حقوق بازنشستگان کامل واریز نشد؟ بانک‌ها و بورس امروز تعطیل نیستند بانک ها و بورس تعطیل نیستند باتوجه به تعطیلی تهران سه شنبه 28 اردیبهشت بورس تعطیل است؟ موفقیت دولت در گرو تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و ساماندهی واردات/ جراحی اقتصادی باید انجام می‌شد جدیدترین توضیحات خاندوزی درباره تصمیمات دولت: تغییرات... مردمی‌سازی یارانه‌ها فقر را ریشه‌کن می‌کند برنامه جدید وزارت کار / تسهیل نظام صدور مجوزها... این ده خبر روند بورس فردا را تعیین خواهند کرد | خبری مهم برای گروه روی گرد و غبار چه بر سر پروازهای خوزستان آورد؟ قیمت خودرو در بازار آزاد در 26 اردیبهشت 1401 اجاره آپارتمان زیر 4 میلیون تومان / جدول نرخ‌ها شرایط خرید مسکن مهر اعلام شد وجوه اضافه دریافتی از کاربران تاکسی‌های اینترنتی بازگردانده می‌شود افزایش نرخ تاکسی‌های اینترنتی منتفی شد تصمیم نهایی دولت برای حقوق معلمان | حداقل حقوق معلمان چقدر می شود؟ معاون وزیر جهاد: بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آغاز برنامه‌ریزی گام‌های بعدی اصلاح اقتصادی خبر خوش دولت برای جاماندگان یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید آغاز شد؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 27 اردیبهشت | پول به این دو گروه وارد شده است؟ + فیلم بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آخرین وضعیت توزیع روغن در بازار | علت نبود تخم‌مرغ در برخی فروشگاه‌ها ماجرای یک پیامک عجیب به متقاضیان مسکن مهر | خرید عرصه مسکن مهر اجباری است؟ برداشت‌های بی‌بازگشت دولت‌های قبل از صندوق توسعه ملی، بدون اطلاع بوده است! ضرب‌الاجل برای برخورد با متخلفان خرید یک میلیون و 800 هزار تن گندم از گندمکاران یارانه خرداد قابل برداشت است؟