صندوق‌های اهرمی ذات پر نوسان‌تری دارند

صندوق‌های اهرمی ذات پر نوسان‌تری دارند

عملکرد صندوق های اهرمی در زمان صعود بازار با سرعتی بیشتر و ضریب اهرمی بالاتر بازدهی مثبت را در اختیار سهامداران قرار می دهد و در مقابل هم در زمان قرار گرفتن بازار در مدار منفی این صندوق با شدت بیشتری کاهشی خواهد شد.

سجاد امیری، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری دماسنج در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: این صندوق از انواع صندوق های سرمایه گذاری مشترک است که مخاطب آن ریسک پذیرتر از صندوق های در سهام و سایر صندوق ها خواهد بود.

او با بیان اینکه مزایا و معایب این نوع صندوق در اهرمی بودن آن نهفته شده است و مانند تیغی دو لبه عمل می کند، اظهار داشت: این صندوق در زمان صعود بازار با سرعتی بیشتر و ضریب اهرمی بالاتری بازدهی مثبت را در اختیار سهامداران قرار می دهد و در مقابل هم در زمان قرار گرفتن بازار در مدار منفی این صندوق با شدت بیشتری کاهشی خواهد شد.
به گفته امیری، این اصل برای سهامداران حرفه ای که فرصت ها را دقیق تر می سنجند و احتمالات را با دقت نظر بیشتری محاسبه می کنند موقعیتی مناسب برای سرمایه گذاری خواهند بود.
مدیر صندوق سرمایه‌گذاری دماسنج در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صندوق های اهرمی تا چه میزان از سرمایه های مردم در برابر نوسان ایجاد شده در بازار حمایت می کنند، گفت: با توجه به مفهوم اهرمی بودن این صندوق ها توقع نوسان بیشتری از این نوع صندوق در بازار می رود و سرمایه گذار باید چنین نگاهی به این صندوق داشته باشند که اگر قرار است در بازار سهام متوسط ماهی 5 درصد بازدهی بگیرد در این صندوق می تواند به طور میانگین 10 درصد بازدهی کسب کند.
صندوق اهرمی گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاران عادی نیست.
او با بیان اینکه این صندوق گزینه مناسب برای سرمایه گذاران عادی نیست و به دلیل عدم نقش حمایتی می تواند خطراتی را متحمل سهامداران تازه وارد کند، افزود: در نگاه دیگر این صندوق ها از تسهیلات بانک ها حمایت خواهند کرد و آن ها را صرف خرید سهام بدون پشتوانه بنیادی نمی کنند، به عبارت دیگر منابع بانکی ضایع نمی شود و شاید آثار جانبی این اتفاق باعث حمایت از سرمایه گذاران مستقیم بازار در شرایط خاص شود.
امیری به وضعیت نقدشوندگی صندوق های اهرمی اشاره کرد و گفت: آنچه که به عنوان دستور العمل از سمت سازمان بورس به سبدگردان ها یا نهادهای مالی ابلاغ شده است شیوه خرید و فروش آفلاین و مراجعه محور این صندوق ها بوده و دیگر اینکه امکان خرید و فروش در تالار معاملات به شرط پذیرش در بازار است.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: آنچه در این شیوه نامه وجود دارد این است که صندوق های اهرمی تفاوت زیادی با صندوق های دیگر در بحث نقدشوندگی ندارند اما ممکن است شرایطی در بازار سرمایه ایجاد شود که صندوق های اهرمی در سقوط های ناگهانی یا موج های بلند صعودی با مهلت قانونی بیشتری در نقد کردن واحدهای خود اقدام کنند؛ بنابراین می توان گفت یونیت صندوق های با درآمد ثابت از این حیث با شرایط بهتری همراه خواهند شد.
سرمایه گذاران ریسک گریز به دنبال سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت
وی صندوق های اهرمی را مورد مقایسه با صندوق های با درآمد ثابت قرار داد و گفت: اشخاصی که تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت دارند به دنبال درآمدهایی با ریسک کمتر و قابل پیش بینی تری هستند و به عبارتی ریسک گریزتر خواهند بود.
امیری با اشاره به اینکه مخاطبان صندوق های اهرمی از ریسک پذیری بیشتری نسبت به سایر سرمایه گذاران برخوردارند، افزود: این افراد برای کسب بازدهی های فراتر از میانگین بازار اقدام به سرمایه گذاری در این صندوق ها می کنند.
تاثیرگذاری صندوق های اهرمی در بهبود روند معاملات بازار سهام
مدیر صندوق سرمایه‌گذاری دماسنج به میزان تاثیرگذاری این صندوق ها در بهبود روند معاملات بازار اشاره کرد و گفت: ابزار های مالی در ایران در مقایسه با بازارهای دنیا نوپا هستند و این نوع از صندوق ها در دنیای مالی امروز از پیچیدگی خاصی از نظر پرتفوی یا سبد سهام برخوردارند، به گونه ای که ریسک های این صندوق ها کنترل شده است و ریسک های موجود با ابزار مشتقه و ابزار های علم IT احاطه می شوند.
به گفته او، دست مدیران این نوع از صندوق‌ها با توجه به روند فعلی معاملات بازار و شرایط ابر تورمی اقتصاد کشور خالی است و با اتکا به تحلیل های مالی و تکنیکال سعی در کنترل این ریسک ها دارند.
امیری خاطرنشان کرد: نیاز است مدیران با برنامه ریزی درست و تشخیص روند های بازار و نیز با استفاده از ابزار تحلیل داده های کلان و فراتر از آن هوش مصنوعی این صندوق ها را به جایگاهی برسانند تا بر خلاف موج های بلند بازار بهترین تصمیمات را اتخاذ کنند، به گونه ای که در اوج ها مانع رشد حبابی و در فرودها مانع از افت اوراق بهادار به کمتر از ارزش ذاتی آنها شوند.
*خبرنگار: دنیا زنوزی
local_offerبرچسب‌ها:
سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟

سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟

ادامه روند تعادلی شاخص بورس در آخرین روزهای تیرماه با خبر تعطیلی 6 روزه بازار سرمایه، فاز جدیدی از شک و تردید را نسبت به معاملات مرداد به‌راه انداخته؛ این در حالی است که اکثر تحلیلگران نشانه‌های پایان...

TejaratNews.com/
5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

از زمان شروع روند نزولی بازار سهام در مرداد ماه، شاخص کل حدود 40 درصد ریزش کرده اما در ادامه چه وضعیتی ممکن است در بازار سهام پیش بیاید؟

TejaratNews.com/
شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

در حالی که در مرحله پیش‌گشایش بورس امروز تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز مانند فملی و شستا زیاد بود اما با شروع معاملات تقاضا کاهش یافت جای خود را به عرضه داد.

TejaratNews.com/
2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل به دلیل فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز روندی نزولی داشت و بیش از 1/5 درصد افت کرد. اما بورس فردا چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدینگی است

سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدی...

علیرضا رزم‌حسینی بورس را بهترین جایگاه برای عرضه نقدینگی دانست و تصریح کرد: نقدینگی‌های موجود در جامعه باید به سمت بورس هدایت شود و بنگاه‌ها نیز با استفاده از روش‌های نوین تامین مالی از بورس تغذیه کنن...

TejaratNews.com/
6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌...

با وجود روند نزولی شاخص بورس در سه ماه اخیر اما همچنان پربازده‌ترین بازار امسال تلقی می‌شود. با این حال این بازار پس از هفته پیش‌رو که در آن انتخابات آمریکا برگزار خواهد شد، چه روندی را در پیش خواهد گ...

TejaratNews.com/
واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

امروز با شروع معاملات در بازار سهام شاخص کل حدود 2٫5 درصد رشد داشت اما با گذشت یک ساعت بازار عقبگرد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از متعادل شدن بازار سهام است اما بسیاری از سهامداران به خاطر ریزش‌های اخیر هنو...

TejaratNews.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دوم شانس مجدد داد

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دو...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم هفت هزار و 700میلیارد تومان عبور کرد، بیشترین سفارشات خرید برای صنعت فلزات اساسی به ثبت رسید به طوری که سهام ملی صنایع مس ایران...

EghtesadOnline.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوباره گرفت

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوبا...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم شش هزار و 800 میلیارد تومان عبور کرد، سهام سرمایه‌گذاری ملی ایران هزار و 70 میلیارد تومان تقاضای خرید داشت و بدین ترتیب بیشترین...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته شاخص با حدود 2/ 3 درصد افزایش از یک میلیون و 841 هزار و 696 واحد به عدد یک میلیون و 901 هزار و 169 واحد رسید.

TejaratNews.com/
2 سناریو آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

2 سناریو آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

به‌نظر می‌رسد ارزش معاملات عامل اصلی رشد بازار سهام در آخرین موج صعودی است. در شرایطی که طی دو سال گذشته نه سهام شناور (سهام قابل معامله هر شرکت) افزایش چشمگیری داشته و نه در مدت اخیر شاهد عرضه اولیه ...

TejaratNews.com/
سیگنال‌های بودجه‌ 99 برای بازار سهام / بورس چقدر از برنامه دولت متاثر می‌شود؟

سیگنال‌های بودجه‌ 99 برای بازار سهام / بورس چقدر از برنامه دولت مت...

اثرگذاری ارقام بودجه‌ای بر بازارهای مختلف بر کسی پوشیده نیست. در این میان نرخ ارز بودجه از اهمیت بسزایی برای شرکت‌های بورسی برخوردار است. اخیرا نوبخت خبر داد که به دستور ريیس دولت، اعطای دلار 4200 توم...

TejaratNews.com/
تغییر جهت بازار سهام / بورس و فرابورس متعادل شد

تغییر جهت بازار سهام / بورس و فرابورس متعادل شد

بازار سهام که روز گذشته با شوک فروش مواجه شده بود در سومین روز هفته با یک عقبگرد روند مثبتی را در پیش گرفت، به طوری که شاخص کل بورس با بازدهی 0.13 حدود 400 واحد افزایش یافت و در کانال 302 هزار واحد با...

TejaratNews.com/
روز 9 هزار واحدی بازار سهام / بورس یک روزه 3 درصد بازدهی داد (اینفوگرافیک)

روز 9 هزار واحدی بازار سهام / بورس یک روزه 3 درصد بازدهی داد (اینف...

شاخص بازار سهام اولین روز هفته را با بازدهی حدود سه درصدی پشت سر گذاشت. امروز شاخص بورس با بیش از 9 هزار واحد افزایش به بیش از 322 هزار واحد رسید.

TejaratNews.com/
تشریح دلایل ریزش بازار سهام/ بورس بهترین راه حل رشد اقتصاد درون‌زا

تشریح دلایل ریزش بازار سهام/ بورس بهترین راه حل رشد اقتصاد درون‌زا

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بورس‌ها تنها روش باقیمانده برای تامین مالی در اقتصاد مقاومتی هستند، به تشریح دلایل ریزش بازار طی ماه‌های اخیر پرداخت.

Sena.ir/
زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص فروش 115 هزار میلیارد ریالی اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی صندوق طلای کاریزما با نماد "کهربا" بزرگتر می‌شود توقف "ولساپا"،"غدام"/ "رمپنا " آماده انجام معامله شد امانی: رقم بدهی شهرداری واقعی نیست «هزینه کنسلی» لغو پرواز‌های اربعین برداشته شد 4 شرکت سیمانی زیرمجموعه "سغدیر" است/53 درصد سیمان کردستان متعلق به "سغدیر"

در حال بارگیری...