برای قطعی برق خسارت بگیرید

برای قطعی برق خسارت بگیرید

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران از تغییر زمان قطعی برق از میانه روز به ساعات پایان فعالیت واحدهای تولیدی خبر داد و گفت: تولید کنندگانی که به دلیل قطعی برق دچار خسارت شدند، حق خود را از طریق قانونی پیگیری کنند و جبران خسارت وارده را از شرکت‌های برق دریافت کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز،حدود دو هفته پیش و بعد از تشدید آلودگی هوا، برخی از کلان‌شهرها با قطعی گسترده برق مواجه شدند، اما خیلی زود برق واحدهای مسکونی پایدار و خاموشی‌ها پایان یافت.

اما گزارش‌ها از شهرک‌های صنعتی حاکی از این است که طی دو هفته گذشته واحدهای تولیدی تقریبا هر روز با قطعی برق مواجه بودند و به گونه‌ای بار قطعی برق از واحدهای مسکونی به واحدهای تولیدی منتقل شده بود. این در حالی است که طبق ماده 25 قانون تسهیل فضای کسب و کار در صورت کمبود انرژی واحدهای تولیدی در اولویت قطع انرژی قرار نگیرد.

در این رابطه صابر پرنیان، از قطع هر روزه برق شهرک‌های صنعتی در هفته‌های اخیر خبر داد و گفت: به تازگی جلسه‌ای در این رابطه با حضور متولیان برق و مسيولان تعدادی از شهرک‌های صنعتی برگزار و بعد از بررسی راهکارهای کاهش خسارت، مقرر شد شهرک‌های صنعتی هم در زمینه صرفه‌جویی در مصرف گاز همکاری کنند. همچنین از مردم می‌خواهیم برای جلوگیری از بیکاری کارگران در مصرف خود صرفه‌جویی کنند.

وی افزود: تاکنون شهرک‌های صنعتی هر روز در ساعات مختلف و در نقاط مختلف شاهد قطعی برق بودند، اما در برنامه زمانبندی مقرر شده برق شهرک‌ها به صورت یک روز در میان و در ساعاتی که بتوانند آن را مدیریت کنند، اجرا شود. چراکه قطعی برق در میانه روز برای واحدهای تولیدی قابل مدیریت نیست، اما در ساعات پایانی فعالیت این امکان وجود دارد تا آسیب کمتری به تولید وارد شود.

بار خاموشی‌ها بر دوش واحدهای تولیدی افتاد

پرنیان همچنین تایید کرد که در هفته‌های اخیر با حفظ پایداری برق واحدهای مسکونی، بار قطعی برق بر دوش واحدهای تولیدی افتاده بود.

به گفته مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران از تصمیمات مهم جلسه این بود که مقرر شد ساعت قطعی برق در شهرک‌های صنعتی به زمان‌های موکول شود که خللی در تولید وارد نشود و زمان‌بندی جامع قطعی برق هم اعلام شود تا واحدهای تولیدی بتوانند نحوه استفاده از ماشین آلات صنعتی و ساعات کار کارگران را مدیریت کنند. تا پیک مصرفی که پیش بینی می‌شود تا حدود دو هفته آینده ادامه داشته باشد، بگذرد.

این مقام مسيول با بیان اینکه در اثر قطعی برق خسارتی در زمینه از بین رفتن مواد اولیه، آسیب به ماشین آلات صنعتی، از بین رفتن محصول و همچنین خسارت‌های کارگری ناشی از عدم کارکرد کارگر، کاهش تولید و افزایش هزینه‌های تولید در شهرک‌های صنعتی تهران ایجاد شده، تصریح کرد: در حال حاضر آمار های مربوط به خسارات ناشی از قطعی برق به واحدهای تولیدی در حال جمع آوری است و تولید کنندگانی که به دلیل قطعی برق دچار خسارت شدند می‌توانند حق خود را از طریق قانونی پیگیری کنند و جبران خسارت وارده را از شرکت‌های برق دریافت کنند.

این مقام مسيول در پاسخ به اینکه چرا در سال‌های گذشته تا این حد مشکل تامین برق وجود نداشت، گفت: متولیان صنعت برق کشور باید به این موضوع پاسخ دهند، اما آنچه در جلسات مشترک به ما اعلام شده، افزایش مصرف و کمبود گاز طبیعی در نیروگاه‌ها است.

این شرایط در حالی است که کشور در سال‌های گذشته در فصل زمستان با قطعی برق گسترده مواجه نبود و هنوز مشخص نیست دقیقا چه پارامتری تغییر کرده که منجر به این شرایط و کمبود گاز در کشور شده است. چراکه پیش از خاموشی‌ها نیز کلان شهرها به ویژه تهران با آلودگی شدید هوا مواجه بودند که علت آن استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل کمبود گاز طبیعی بود، هرچند اظهارات ضد و نقیضی در این رابطه مطرح شد.

البته گمانه‌زنی‌های مختلفی در این زمینه مطرح شده. برای مثال در هفته‌های گذشته، گزارش‌هایی از حضور چینی‌ها برای استخراج بیت‌کوین در ایران منتشر شده و این گمانه‌زنی مطرح شده که یکی از دلایل قطعی گسترده برق در سال جاری افزایش چشمگیر استخراج رمزارزها به صورت قانونی و غیرقانونی است.

بنابراین در روزهای اخیر اخباری از برخورد با برخی از ماینرهای غیرمجاز منتشر و همچنین اعلام شد که در راستای مدیریت مصرف برق و جلوگیری از خاموشی با استخراج کنندگان رمز ارز مجاز مذاکره شد تا در این زمان فعالیت خود را متوقف کنند و در این راستا فعالیت استخراج کنندگان رمز ارز چینی هم متوقف شد.

‘البته سخنگوی شرکت ملی گاز نیز اخیرا اعلام کرده که مصرف گاز از ابتدای دی ماه حدود 10 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته که یکی از دلایل این مسيله، شیوع بیماری کرونا و افزایش استفاده از آب گرم و دلیل دوم آن ورود موج سرما به کشور است.

منبع:ایسنا

مطالعه بیشتر: قطعی برق سیمان را کمیاب کرد / گرانی مجدد سیمان در بازار!
توانیر: قطعی برق به خاطر کمبود گاز است

توانیر: قطعی برق به خاطر کمبود گاز است

مدیر کل مدیریت مصرف توانیر گفت: قطعی برق بخاطر کمبود گاز است؛ میزان گاز دریافتی ما خیلی کمتر از اعداد اعلام شده توسط شرکت گاز است.

Bartarinha.ir/
اتصال توجیهات به قطعی برق در ایران

اتصال توجیهات به قطعی برق در ایران

هرچند در شبکه های اجتماعی دلیل خاموشی های اخیر مواردی مانند استخراج بیت کوین، صادرات برق، معاهده اقلیمی پاریس و ... ذکر شده اما سخنگوی شرکت های برق و گازدر گفت و گو با خبرنگار ما نکاتی را در این باره ...

Bartarinha.ir/
برنامه زمانی قطع برق تهران واقعی است؟ / قطعی برق تهران تا کی ادامه دارد؟

برنامه زمانی قطع برق تهران واقعی است؟ / قطعی برق تهران تا کی ادامه دارد؟

برنامه‌ای با عنوان «برنامه زمانبندی احتمالی قطع برق تهران» در سایت‌های خبری و گروه‌های تلگرامی در حال انتشار است که این برنامه زمانی متعلق به تابستان است و نه زمستان 99٫

TejaratNews.com/
جزيیات قطعی برق در برخی از استان‌های کشور

جزيیات قطعی برق در برخی از استان‌های کشور

سخنگوی صنعت برق با اشاره به برخی خاموشی‌ها در تعدادی از کلان‌شهرهای کشور از جمله پایتخت، گفت:‌ این خاموشی‌ها ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌هاست.

Bartarinha.ir/
قطعی برق در تهران چقدر جدی است؟

قطعی برق در تهران چقدر جدی است؟

هرچند برخی از کاربران در فضای مجازی از قطع برق در برخی از مناطق کشور خبر داده‌اند اما پیگیری‌های تجارت‌نیوز از وزارت نیرو قطعی گسترده برق را تایید نمی‌کند.

Bartarinha.ir/
قطعی برق در تهران چقدر جدی است؟

قطعی برق در تهران چقدر جدی است؟

هرچند برخی از کاربران در فضای مجازی از قطع برق در برخی از مناطق کشور خبر داده‌اند اما پیگیری‌های تجارت‌نیوز از وزارت نیرو قطعی گسترده برق را تایید نمی‌کند.

TejaratNews.com/
قطعی برق در زمستان چقدر جدی است؟

قطعی برق در زمستان چقدر جدی است؟

مصرف گاز با توجه به برودت هوا طی روز‌های گذشته به رقم بی سابقه 600 میلیون مترمکعب رسیده است که رکورد تازه ای از مصرف گاز را ثبت کرده است، این افزایش مصرف باعث کمبود گاز در بخش های نیروگاهی کشور شده اس...

TejaratNews.com/
سهمیه‌بندی روغن در تهران جزيیات هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان چگونگی صدور چک چند امضایی در قانون جدید عرضه اولیه چهارشنبه اعلام شد / «حآفرین» چقدر نقدینگی می‌خواهد؟ مشارکت 40مسيول در پرونده زمین‌خواری نظرآباد 60 ثانیه 10 اسفند 99 افزایش حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام "حآفرین" با سقف 700 سهم می‌آید جدیدترین خبر از آزادسازی منابع ایران در عراق / 6 میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود؟ رد یک شایعه بورسی / محدودیت خرید سهام واقعیت ندارد پیش بینی بورس فردا 11 اسفند 99/ بورس کی مثبت می شود؟ دستگیری یک خانم با 211میلیون یورو تخلف ارزی! آخرین وضعیت بازار روغن واکنش بانک مرکزی به خرید و فروش بیت‌کوین اهداف قیمتی وپاسار کجاست؟ کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/10 سایت‌های شرط‌بندی زیر تیغ بانک مرکزی جزيیات جدید سقف کارت به کارت پیش‌بینی قیمت طلا فردا 11 اسفند / مردم از بازار طلا عقب‌نشینی کردند نرخ دلار نیمایی امروز 10 اسفند ماه ارقام پول‌‌های بلوکه شده فقط دست بانک مرکزی است / ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد اطلاعیه در مورد شایعه محدودیت خرید سهام دستمزد 2.8میلیونی کارگران یعنی فاجعه نسخه 9هزار میلیاردتومانی برای "بورس" رد یک شایعه بورسی پیش‌بینی بورس فردا 11 اسفند 99 / بورس تا قبل از 1400 متعادل می‌شود؟ آخرین بروزرسانی عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا مورخ 99.12.11 رد یک شایعه افشای اطلاعات بانک شهر / فروش نقد و اقساط املاک مازاد انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت کمبود بنزین چقدر جدی است؟ کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کدام نمادها در انتظار افزایش سرمایه هستند؟ کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری

در حال بارگیری...