توانیر چراغ معاملات «مناقصه» در بورس کالا را روشن می‌کند/ نگاهی به نحوه معاملات به روش مناقصه

توانیر چراغ معاملات «مناقصه» در بورس کالا را روشن می‌کند/ نگاهی به نحوه معاملات به روش مناقصه

با آغاز معاملات مناقصه در بورس کالا، در کنار اطلاعیه عرضه کالاها که به روش مزایده و رقابت خریداران انجام می‌شود، اطلاعیه مناقصه نیز منتشر خواهد شد که در این اطلاعیه، خریدار اعلام خواهد کرد تمایل به خرید چه کالایی و با چه مشخصاتی را دارد؛ به این ترتیب شرکت‌هایی که برای عرضه کالای مورد نظر در بورس پذیرش شده‌اند می‌توانند در مناقصه شرکت کنند؛ برنده مناقصه شرکتی خواهد بود که حاضر به فروش کالا با قیمت پایین‌تری به خریدار باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالا خبر، جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران  با اشاره به ماده 17 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، گفت: براساس این ماده قانونی، خرید و فروش کالاهای پذیرفته شده در بورس‌های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر آن بورس‌ها مورد دادوستد قرار می‌گیرند، توسط وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌های دولتی و عمومی و دستگاه‌های اجرايی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آن‌ها را ندارند.

فلاح ادامه داد: در حوزه معاملات فیزیکی، روشی که تا به امروز در بورس کالای ایران استفاده شده مبتنی بر روش مزایده بوده است؛ به طوریکه در روش مزایده، تولیدکنندگان محصول خود را برای فروش در بورس کالا عرضه می کنند و خریداری که بالاترین قیمت را سفارش دهد، برنده مزایده شناخته می شود، اما در روش مناقصه عکس این اتفاق در تالار معاملات رقم می خورد.

تصویب شورای عالی بورس

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در ادامه به پیگیری های بورس کالا برای راه اندازی معاملات به روش مناقصه اشاره کرد و گفت: همان اندازه که بخش های عمومی در کشور مزایده برگزار می کنند، به همان میزان برگزارکننده مناقصه نیز هستند. بر همین اساس بورس کالا پیش نویس دستورالعمل مناقصات را تدوین و به سازمان بورس ارايه داد که سازمان بورس پس از انجام بررسی ها، پیش نویس را به شورای عالی بورس ارسال کرد و در نهایت دستورالعمل معاملات مناقصه در شورای عالی بورس به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه پس از این اقدامات، راه برای معاملات مناقصه در بورس کالا باز شد، اظهار داشت: در همین راستا بورس کالای ایران سامانه های معاملاتی و فرآیندهای معاملاتی روش مناقصه را ایجاد کرد و امروز زیرساخت های انجام معاملات به روش مناقصه در بورس کالا مهیا شده است.

توانیر آغازگر معاملات مناقصه

فلاح اعلام کرد: با مذاکرات انجام شده، مقرر شد شرکت توانیر که شرکت های توزیع برق های منطقه ای زیر مجموعه آن بوده و برای زیرساخت های توزیع برق خریدهای کالایی انجام می دهند، در اولین گام و به صورت پایلوت خرید کنتور برق را در قالب معاملات مناقصه وارد بورس کالا نماید که در کنار کنتور، مسیر مناقصات اقلام دیگری مانند کابل، ترانسفورماتور، پایه ها و دکل های برق برای انجام معاملات باز خواهد شد.

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: تا پیش از این، شرکت های برق منطقه ای برای تامین اقلامی نظیر کنتور در قالب مناقصات، از طریق درج آگهی در روزنامه ها و دریافت پاکت های پیشنهادات از سوی شرکت های کنتورساز، اقدام کرده و در نهایت پس از بازگشایی پاکت ها، برنده مناقصه را اعلام می کردند اما شرکت توانیر برای استفاده از یک روش مدرن تر و بهره مندی از حراج الکترونیک به جای روش سنتی پاکتی، پیشنهاد داد معاملات و مناقصه های کنتور در بورس کالا انجام شود.

فلاح افزود: در اولین گام باید کنتور شرکت های کنتورساز در بورس کالا پذیرش شود که در دو هفته گذشته چهار شرکت کنتورساز تقاضای پذیرش محصول خود را برای معامله در بورس ارايه دادند و پس از مطرح شدن در هیات پذیرش، کنتور این چهار شرکت در بورس کالا پذیرش شد. در کنار پذیرش کالا، مناقصه گذار و کسانی که تمایل به حضور در مناقصات را دارند باید کد بورس کالا دریافت کنند که برخی شرکت های توزیع برق منطقه ای که پیش از این در بورس کالا معاملاتی را انجام داده بودند، این کد را داشته و برخی در فرآیند دریافت و اخذ کد قرار گرفتند.  

نحوه انجام معامله به روش مناقصه

وی در ادامه به تشریح فرآیند معاملات مناقصه در بورس کالا پرداخت و گفت: تاکنون در بورس کالا اطلاعیه عرضه منتشر می شد و براساس این اطلاعیه، خریداران اقدام به شرکت در مزایده و خرید کالاها می کردند اما از این پس اطلاعیه مناقصه نیز منتشر خواهد شد و در این اطلاعیه، خریدار کالا اعلام خواهد کرد که تمایل به خرید چه کالایی و با چه مشخصاتی را از بورس کالا دارد؛ به دنبال انتشار این اطلاعیه مناقصه، شرکت هایی که برای عرضه کالای مورد نظر در بورس پذیرش شده اند می توانند در مناقصه شرکت کنند.

فلاح تصریح کرد: در روش مزایده، رقابت قیمت به سمت قیمت های بالاتر بود و فردی که قیمت بالاتری را اعلام می کرد برنده مزایده می شد اما در مناقصه عکس این اتفاق حاکم است و برنده مناقصه شرکتی خواهد بود که حاضر به فروش کالا با قیمت پایین تری باشد؛ همچنین پس از آنکه برنده مناقصه تعیین شد، وارد فرآیند تسویه و تحویل معاملات می شویم که این فرآیند در معاملات مناقصه مشابه معاملات مزایده بوده و دستورالعمل یکسانی دارد.

مزایای معاملات مناقصه؛ افزایش قدرت خریداران

فلاح مزایای معاملات به روش مناقصه را چنین تشریح کرد: در روش مزایده عرضه کننده، کالای خود را معرفی و به فروش می گذارد و خریداران مجبور به پذیرش شرایط اعلام شده از سوی عرضه کننده هستند اما در روش مناقصه، شرایط را خریدار تعیین می کند. در اینجا اگر رقابتی شکل بگیرد به سمت افزایش قیمت نبوده و این به نفع خریدار است چراکه رقابت بین عرضه کنندگان بوده و شرایط را به سمت کاهش قیمت ها پیش خواهد برد؛ درحالی که در روش مزایده، رقابت خریداران را شاهد هستیم. از این رو در این روش دست مزایده گزار که متقاضی خرید کالا است باز گذاشته شده و می تواند شرایط معامله را براساس نیازهای خود تعیین نموده و مناقصه را برگزار کند.

وی افزود: از سوی دیگر در روش مزایده معمولا عرضه کنندگان محدود و در مقابل خریداران زیادتر هستند درحالی که در اقتصاد ما برخی کالاها، عرضه کنندگان متعددی داشته و خریداران آنها محدود هستند در نتیجه درمورد این کالاها مناقصه می تواند روش بهتری نسبت به مزایده باشد.

شفافیت و انتشار اطلاعات مناقصه ها

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در بیان مقایسه روش مناقصه در بورس کالا و مناقصه های سنتی گفت: مهم ترین تفاوت مناقصه در بورس کالا با مناقصات بیرون از بورس را می توان بحث شفافیت عنوان کرد. در بورس کالا مناقصه ها در بستر شفاف و بر روی تابلو انجام می شود که یک روش مدرن و کاملا شفاف بوده و تمامی نهادهای ناظر می توانند به اطلاعات معامله و نحوه رقابت روی تابلوی بورس کالا نظارت داشته و آن را رصد کنند.

وی افزود: نتیجه این شفافیت نیز سالم سازی فضای اقتصاد و همین طور بهبود و سالم سازی فضای کسب و کار است. مسيله دیگر تضمین تعهدات خریدار و فروشنده است. در مناقصه های خارج از بورس، ممکن است مناقصه گذار تعهدات خود را به درستی در پرداخت ها ایفا نکند اما در بورس کالای ایران هم از خریداران و هم فروشندگان تضامینی دریافت می شود تا تعهدات و ریسک نکول مدیریت شود؛ بنابراین تضامین در پرداخت خسارت به خریدار و فروشنده کمک می کند.

فلاح ادامه داد: مسيله بعدی، انتشار اطلاعات است. از ابتدای راه اندازی بورس کالای ایران تاکنون تمامی آمار معاملات بر روی سایت و در دسترس عموم قرار دارد و اطلاعات مناقصه ها نیز روی سایت بورس کالا قرار خواهد گرفت و منتشر خواهد شد. در نتیجه برای تحلیل بازار، رهگیری وضعیت عرضه ها و تقاضاها و همچنین وضعیت معاملات، مراکز نظارتی، رسانه ها و مراکز دانشگاهی و بعضا تحلیلگران و کارشناسان می توانند از داده های بورس کالا استفاده کنند.

معافیت 10 درصدی مالیات

وی در خاتمه مزیت دیگر معاملات به روش مناقصه را معافیت مالیاتی عنوان کرد و اظهار داشت: کالایی که در بورس کالا فروخته می شود مشمول 10 درصد معافیت بر درآمد برای فروشندگان می شود درنتیجه کنتورسازها می توانند با عرضه محصولشان در بورس کالا از 10 درصد معافیت مالیاتی بهره ببرند؛ مزیت مهم دیگر نیز همان طور که ذکر شد، معافیت از تشریفات مزایده و مناقصه براساس قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی است.

local_offerبرچسب‌ها:
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن...

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن نشان می‌دهد که پس از کشف واکسن بیماری کووید-19 که قیمت های افزایش یافت، اکنون قیمت برخی فلزات به فاز اصلاح رسیده و قیمت‌ها تاحدودی کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

رفتار هیجانی در خرید و فروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فرو...

Bartarinha.ir/
تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

روزنامه جهان صنعت در گزارشی به سقوط بی‌سابقه شاخص بورس و اعترضات سهامداران بازار سرمایه پرداخته است.

Bartarinha.ir/
سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

کارشناسان می‌گویند دولت باید با راهکارهایی ازجمله تزریق نقدینگی، توقف نظام قیمت‌گذاری دستوری و کاهش مداخلات در قانون گذاری، جلوی نزول و فراگیر شدن بحران بورس را بگیرد.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

پس از افزایش قیمت فلزات به دنبال سیگنال مثبت بازار به کشف واکسن کرونا، اکنون برخی از فلزات در حال اصلاح قیمت هستند.

FarsNews.ir/
سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

با ریزش قیمت دلار در روزهای پایانی هفته گذشته و البته در فضای بین دو تعطیلی بازار ارز، گمانه‌زنی‌ها برای تداوم ریزش قیمت‌ها ادامه دارد. اما در همین هفته گذشته نیز برخی فعالان بازار بورس نسبت به ریزش ق...

Bartarinha.ir/
توصیه به تازه‌واردان به بازار بورس تهران

توصیه به تازه‌واردان به بازار بورس تهران

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اعلام مجدد گزارش پیش‌بینی سود هر سهم (EPS) در شرکت‌های بورسی از اسفند یا اواخر بهمن خبر داد.

Bartarinha.ir/
فرار از چاله بازار بورس به چاه «بیت‌کوین»!

فرار از چاله بازار بورس به چاه «بیت‌کوین»!

در حالی تحلیل‌گران بین‌المللی از احتمال ترکیدن حباب بیت‌کوین در روزهای آینده خبر می‌دهند که دخالت‌‌های غیرکارشناسی در بورس، مسیر خیلی از سرمایه‌گذاران تالار شیشه‌ای را به بازار ارزهای دیجیتال منحرف کر...

Bartarinha.ir/
بازار بورس سبزپوش ماند

بازار بورس سبزپوش ماند

شاخص کل بورس در ادامه روند افزایشی خود با رشد بیش از 130 واحدی تا ساعت 9 و 45 دقیقه صبح به پیشروی در کانال یک میلیون و 300 هزار واحدی ادامه داد.

Bartarinha.ir/
واکنش روحانی به حواشی اخیر بازار بورس

واکنش روحانی به حواشی اخیر بازار بورس

ريیس جمهور به حواشی اخیر بازار بورس و اعتراض برخی سهامداران واکنش نشان داد.

Bartarinha.ir/
سهامداران خرد بازار بورس در نقطه جوش!

سهامداران خرد بازار بورس در نقطه جوش!

روند معاملات در بازار سهام طی دو هفته اخیر به شدت نوسانی بوده و در این میان استقبال از نمادهای کوچکتر بازار افزایش یافته است؛ به طوری‌که ظرف چند روز گذشته شاخص کل روند رو به پایینی را پشت‌سر گذاشت و د...

Bartarinha.ir/
نوسان فاقد الگو در بازار بورس تهران

نوسان فاقد الگو در بازار بورس تهران

شاخص کل بورس در حالی طی معاملات هفتگی با رشد 4/ 2 درصدی همراه شد که به‌نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بدون پیروی از الگوی خاصی به دادوستد سهام می‌پردازند. به‌عبارتی در شرایطی که تغییر خاصی در عوامل بنیادی ر...

Bartarinha.ir/
بازار بورس تهران رشد کرد

بازار بورس تهران رشد کرد

شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز یکشنبه 30 آذرماه 99 با رشد 7621 واحدی به یک میلیون و 452 هزار و 548 واحد رسید.

Bartarinha.ir/
یوسفی‌زاده: قطعا اینترنت گران خواهد شد هواشناسی/ آسمان تهران نیمه ابری در بعدازظهر همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود. اوضاع قیمتی املاک موجود در بازار تاثیر نرخ ارز و تورم انتظاری بر بازار دستکاری نرخ سود در روز‌های بحرانی بازار‌ها آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 17 اسفند چقدر بود؟ وابستگی شدید بورس به دلار سیاسی ثبت افزایش سرمایه نمادهای غشاذر و خمهر پیش‌بینی بورس امروز 17 اسفند 99 سود 400میلیاردی با فروش یک باغ در دماوند مشوق مجلس برای پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد حباب 20 درصدی بازار مسکن ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور تعیین تکلیف 320 هزار میلیارد تومان ظرف 10 دقیقه بررسی لایحه بودجه 1400 به پایان رسید گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید اعلام زمان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو با فیلترشکن ببینید 99/12/16 «افت شدید قیمت در راه است، نخرید!» / سال آینده خودرو ارزان می‌شود؟ قیمت مواد شوینده تغییر نمی‌کند فروش زغال سنگ سهمیه‌ای می‌شود؟ بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم برابری یک میلیون واحد پول ونزويلا با نیم دلار! ورود پول حقیقی به این نماد ساختمانی/ ثامید صعودی شد؟ روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار سهامداران کزغال بخوانند! نقره در بورس کالا چقدر اقبال دارد؟ آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است تداوم کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/16 بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه سکه‎‌های خانگی روانه بازار شد / طلا به 900 هزار تومان می‌رسد؟ برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟ کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! افزایش سرمایه نماد کگل تایید می‌شود؟ خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا! فروش خودروی دست‌دوم توسط سایپا!/ تعویض خودروی کارکرده با خودروی صفر وام‌دار

در حال بارگیری...