برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت

برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت

بورستهران- ایرنا- مسوول درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با بیان اینکه انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به عنوان بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در 20 اسفند ماه برگزار می‌شود، گفت: مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری...

«پوریا خاوری» امروز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به نحوه برگزاری مجامع شرکت های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت جهت انتخاب اعضا هیات مدیره اشاره کرد و افزود: در اردیبهشت ماه سال جاری و همزمان با ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت توسط رهبر معظم انقلاب، شورای عالی بورس، آیین نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت را به عنوان نقشه راه اجرای این فرمان مصوب کرد.
وی اظهار داشت: در آیین نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت موارد مربوط به نحوه برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی،  انتخاب اعضا و هیات مدیره این شرکت ها بیان شده است.
 خاوری اظهار داشت: در این آیین نامه اعلام شده است که سهامداران عدالت می توانند مدیریت دارایی خود را به دو روش مستقیم یا غیر مستقیم انتخاب کنند و افراد با انتخاب روش مدیریت غیرمستقیم، مدیریت دارایی خود را به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار کردند.  
وی با بیان اینکه میزان دارایی شرکت های سرمایه گذاری استانی وابسته به تعداد سهامداران و ارزش دارایی این افراد است، گفت: برای مثال یک استان نزدیک به 300 هزار و استان دیگر بیش از سه میلیون سهامدار عدالت روش غیرمستقیم دارد، این موضوع منجر به این شد تا ارزش اولیه سرمایه یک شرکت سرمایه گذاری استانی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.  
خاوری اظهار داشت: در این آیین نامه اعلام شده است که بعد از واگذاری سهام عدالت سهامداران غیر مستقیم به شرکت های سرمایه گذاری استانی و  ثبت افزایش سرمایه این شرکت‌ها باید هیات مدیره‌ای جدید مشخص و معرفی شوند.  
مسوول درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک در شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به نقش اعضای هیات مدیره در مدیریت سهام این شرکت ها و سود و زیان ناشی از عملکرد آنها، گفت: انتخاب اعضای هیات مدیره به عهده سهامداران شرکت‌ها بوده که از طریق برگزاری مجامع انجام می شود.

وی با اشاره به بالا بودن تعداد سهامداران شرکت های سرمایه گذاری استانی، افزود: کمترین تعداد سهامدار در این شرکت ها به استان سمنان با حدود 250 هزار سهامدار تعلق دارد و بیشترین آن مربوط به شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران با بیش از سه میلیون سهامدار است.
 
علت برگزاری الکترونیکی مجامع
 خاوری به علت برگزاری الکترونیکی مجامع اعلام کرد: با توجه به کثرت سهامداران، امکان برگزاری مجامع به صورت حضوری وجود نداشت به همین دلیل در ماده 6 آیین نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت نحوه برگزاری این مجامع به صورت الکترونیکی در نظر گرفته شده است، ضمن اینکه اهمیت این موضوع با توجه به شرایط کنونی کشور در خصوص جلوگیری از شیوع بیماری کرونا صد چندان خواهد بود.
 مسوول درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک در شرکت سپرده گذاری مرکزی تاکید کرد: به جهت تعداد بالا و همچنین رفاه حال سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، در آیین‌نامه مذکوراعلام شد که مدت زمان برگزاری این مجامع می‌تواند به صلاحدید هیات رییسه مجمع بین سه تا 6 روز به طول انجامد.
 مسوول درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک در شرکت سپرده گذاری مرکزی به نحوه اطلاع سهامداران از میزان و دارایی سهام خود اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه امکان معامله برای نماد اکثر شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در بورس فراهم شده و بروی تابلو قرار گرفته اند، بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی نیز اقدام به خرید سهام این شرکت ها کرده اند که شاید جزو سهامداران عدالت نباشند، از اینرو سهامداران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی می توانند با مراجعه به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس https://ddn.csdiran.ir سبد دارایی خود را مشاهده و از ارزش دارایی به روز خود مطلع شوند.
 
علت تاکید در سجامی شدن سهامداران
 وی به علت تاکید همه مسوولان برای سجامی شدن سهامداران و مشارکت در این انتخابات اشاره کرد و گفت: نحوه ورود و حضور سهامداران در مجامع الکترونیکی شرکتهای سرمایه گذاری استانی از طریق درگاه یکپارچه ذی نفعان بازار سرمایه است و به جهت ورود و بهره‌مندی از مزایای این درگاه، سهامدار باید سجامی شده باشد.
 خاوری خاطرنشان کرد: افرادی که سجامی شدند، اطلاعات هویتی، بانکی و همچنین مالکیت شماره تلفن همراهشان با مراجع ذیصلاح، راستی آزمایی شده و مورد تایید است.
 
تاثیر برگزاری انتخابات مجامع بر میزان سود سالیانه و ارزش دارایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

خاوری به علت اهمیت برگزاری مجامع و مشارکت سهامداران اشاره کرد و اظهار داشت: با برگزاری مجامع، مدیریت شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در اختیار هیات مدیره جدید قرار می گیرد، نقش این هیات مدیره و عملکرد آنها تاثیر بسزایی در سوددهی یا زیان‌دهی شرکت‌ها دارد که مطابق آن سهامدار منتفع و یا متضرر می شود، سهامداران با مشارکت در مجامع می‌توانند نقش بسزایی در انتخاب مدیران اصلح جهت مدیریت دارایی‌شان داشته باشند.
  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برگزاری انتخابات در اسفند ماه سال جاری با هر تعداد از سهامداران حتمی است یا خیر، گفت: مجامع عمومی عادی شرکت های سرمایه گذاری استانی در نوبت دوم با هر تعداد سهامدار به رسمیت رسیده و برگزار می شود.
 خاوری با بیان اینکه در نوبت اول برگزاری مجامع باید سهامدارانی که مالک بیش از نیمی از سهام شرکت هستند جهت رعایت حد نصاب و به تبع آن رسمیت بخشیدن به مجمع حاضر باشند، اظهار داشت: برگزاری نوبت اول مجامع به دلیل عدم به حد نصاب رسیدن لغو و به نوبت دوم موکول شد، طبق قانون تجارت برگزاری نوبت دوم مجامع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت ها با هر تعداد سهامداری که در نوبت دوم مشارکت کنند، رسمیت می یابد.
 مسوول درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک در شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: در نوبت دوم و در مجامعی که تا چند روز آینده به روش الکترونیک برگزار می شود به طور حتم اعضای هیات مدیره جدید انتخاب می شوند.
 وی با بیان اینکه بورس تالار شیشه ای و شفاف است و سهامداران می توانند با مراجعه به سامانه کدال نسبت به شرایط شرکت ها مطلع شوند، خاطرنشان کرد: هر شرکتی موظف است فعالیت خود را به صورت ماهانه گزارش و اطلاعات مربوط به صورت های مالی را در این سامانه قرار دهد تا از این طریق سهامدارن از نحوه عملکرد مدیران شرکت‌ها مطلع شوند.

به گزارش ایرنا، پس از آزاد سازی بخشی از سهام عدالت در اردیبهشت ماه،  قرار شد تا تکمیل این فرایند از طریق وزارت اقتصاد،  سازمان بورس و شورای عالی بورس مورد پیگیری قرار گیرد که به دنبال این تصمیم، شرکت‌ها به صورت استانی، تفکیک و شکل جدیدی را به خود گرفتند و در این راستا،  تعاونی های شهرستانی جمع آوری شدند.

تعداد مشمولان سهام عدالت 49 میلیون نفر است که در زمان آزادسازی، انتخاب نحوه مدیریت سهام به مردم واگذار شد و مردم می توانستند یکی از دو روش مستقیم یا غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند.

19میلیون نفر روش مستقیم و 30 میلیون نفر روش غیر مستقیم را برای مدیریت خود انتخاب کردند و بر این اساس تعداد 30 میلیون نفر، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شدند.

طبق مدیرکل دفتر امور استان های وزارت اقتصاد، تا کنون بورسی شدن 28 شرکت نهایی شده و امور مربوط به شرکت های باقی مانده نیز در حال نهایی شدن است.

در هر  استان،  شرکتی تشکیل و مراحل پذیرش آنها در بورس آغاز شد تا به عنوان یک شرکت بورسی فعالیت کنند، به منظور آغاز این فعالیت قرار بر تعیین اعضای هیات مدیره جدید شد و براساس تصمیمات اتخاذ شده انتخاب اعضای هیات مدیره به مردم و سهامداران واگذار شد که به دنبال آن از همه مشمولان دعوت شده است به صورت الکترونیکی در این مجامع که 20 اسفند ماه برگزار می شود شرکت کنند تا افراد صاحب صلاحیت و حرفه ای انتخاب شده و مدیریت را در دست بگیرند.

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

مدیر عامل فرابورس گفت: روش ثبت سفارش خرید و حراج باز در عرضه اولیه سهام شرکتها به سازمان بورس پیشنهاد شده که در حال بررسی است.

FarsNews.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است.

Sena.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
ایران و عراق، نیروی کار تبادل می‌کنند ریزش نرخ ارز، ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید باقیمانده سود سهام عدالت کی واریز می‌شود؟ خودروهای داخلی در سال 99 چقدر گران شدند؟ احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت قیمت مسکن ارزان می‌شود؟ توضیحی درباره یک شایعه مهم بورسی مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق پاسخ روابط عمومی سازمان به انتشار یک شایعه افزایش 77درصدی حقوق ‎بازنشستگان در سال 99 تولید 130 هزار دستگاه خودرو بیشتر از سال گذشته/ کراس اوور جدید به زودی رونمایی می‌شود ایران پارسال 3میلیارد دلار بنزین صادر کرد برنج در بازار چند؟ پیش‌بینی بورس فردا 22 فروردین / صف‌های فروش ادامه دارد؟ تداوم فروش اجباری کالا همراه با روغن جدیدترین قیمت دلار/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21 آخرین وضعیت بازار گوشت سه اصل مورد نیاز طرح جامع فولاد تشریح شد چرا بازار بدهی رقیب بازار سهام نیست؟ قیمت روز خودرو‌های نو و کار کرده ایران سال 99 چقدر بنزین صادر کرد؟ احتمال نقش‌آفرینی کره جنوبی در بازار ارز / مذاکرات ارزهای بلوکه را آزاد کرده است؟ سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود طلا این هفته به زیر یک میلیون تومان می‌رسد؟/ دو اتفاق تعیین کننده در بازار طلا خروج سیمان از نرخ‌گذاری دستوری جدیدترین قیمت دلار / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21 ماسه 30 درصد گران شد / جزيیاتی از افشای اطلاعات 2 نماد بورسی راه اندازی و تولید خط موتور‌های یورو 6 در شرکت تیوان اقدام قابل تحسین است حاشیه‌های بورس امروز 21 فروردین / شیب زیاد در حرکت نزولی شاخص اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (21فروردین)/ صف فروش فولاد مبارکه سنگین شد ذوب آهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می‌دهد مبلغ کارت اعتباری برای انواع سهام عدالت تکلیف سهام عدالت متوفیان در برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص شد تکلیف سهام عدالت متوفیان در برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص شد پشتیبانی از واحد های تولیدی از برنامه های اصلی بانک رفاه کارگران است اگر سهام فملی دارید، بخوانید (21فروردین)/ ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ همچنان در مسیر افت توقف یک ماهه ثبت‌سفارش نهاده‌های دامی برنج مازندران چگونه وارد بازار بورس می‌شود؟ کتاب «مدیریت معامله: نکات، ایده‌ها و تکنیک‌ها برای معامله‌گران بازارسرمایه» به کتابخانه سازمان بورس ... قرمزپوشی شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته تغییر مالکیت 763 میلیون اوراق بهادار مالی یک میلیارد و 476 برگه اوراق بهادار دست به دست شد سهام عدالت 120 هزار متوفی تعیین تکلیف شده است 18 اردیبهشت؛ بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برگزار خواهد شد لوازم خانگی قاچاق با گارانتی! / گارانتی ساید بای ساید نیم میلیون تومان خصوصی شدن سرخابی‌ها برکات خوبی دارد حمایت 80درصدی حقوقی‌ها از سیتا/ سیتا در کف قیمت روزانه معامله شد حمایت 57درصدی حقوقی‌ها از شستا/ شستا با زیان دو درصدی صف فروش سنگینی برای خود رقم زد ارزش سهام عدالت من (21فروردین ماه)

در حال بارگیری...